سه شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷ - Tuesday 17 July 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بی‌طرف آمده بود که وزیر نشود!

iran-emrooz.net | Sun, 03.09.2017, 8:13

شهروند| چند هفته‌ای از تشکیل کابینه دوازدهم می‌گذرد اما حرف و حدیث‌ها همچنان دست از سر این کابینه برنمی‌دارد؛ سوژه این حرف و حدیث‌ها هم یکی است؛ «رأی نیاوردن حبیب‌الله بی‌طرف» به‌عنوان وزیر پیشنهادی نیرو. ماجرا از آن‌جا شروع شد که بعد از جلسات رأی اعتماد به وزرای کابینه دوازدهم بعضی از نمایندگان، برخی دیگر از همکاران خود را متهم کردند که در رأی‌ندادن به بی‌طرف با یکدیگر تبانی کرده‌اند و از طرفی دیگر فراکسیون امید از سوی چهره‌های اصلاح‌طلب بیرون مجلس مورد عتاب قرار گرفت که اقدامات لازم را برای رأی‌آوری بی‌طرف انجام نداده‌اند. اعضای فراکسیون که این نقدها  بیراه می‌دانستند، مدام بر این موضوع تأکید داشتند که لابی‌های لازمه را در این زمینه با دیگر نمایندگان انجام داده‌اند و مقصر خود بی‌طرف بود که در جلسات فراکسیونی نتوانسته از خود دفاع کند. بعد هم که ماجرای جلسات میدان آرژانتین به میان کشیده شد که گفته؛ در آن جلسات برخی از نمایندگان از بی‌طرف درخواست‌هایی داشته‌اند و او به «باج‌خواهی» این نمایندگان جواب منفی داده است.

حالا نماینده مردم شهرکرد در مجلس با بیان پشت‌پرده جلسه میدان آرژانتین چهارنفر از نمایندگان با وزیر پیشنهادی نیرو، تأکید کرده که عدم رأی‌آوری بی‌طرف به دلایل سیاسی نبوده و دغدغه‌های زیست‌محیطی مجلس منجر به اتخاذ این تصمیم جمعی شده است، اما او یک نکته جالب دیگر را هم مطرح کرده است: «بی‌طرف آمده بود که وزیر نشود!» اردشیر نوریان، با اشاره به نحوه تعامل وزیر پیشنهادی نیرو با نمایندگان و با تأکید بر عدم پاسخگویی بی‌طرف به سوالات گفته؛ آنچنان که برخی از دوستان نیز گفته‌اند، آقای بی‌طرف شخصا نیز تمایلی به قبول مسئولیت نداشت و به‌ قولی آمده بود که وزیر نشود!

او با بیان این‌که رأی عدم اعتماد به بی‌طرف به هیچ عنوان سیاسی نبوده و یک مسأله کاملا تخصصی است، گفته که این موضوع به عقبه و گذشته عملکرد و مواضعی که در حوزه تخصصی نیرو و به‌ویژه بحث بحران آب و سدسازی‌ها داشت، مربوط است. همچنین عدم رأی‌آوری بی‌طرف به برنامه‌هایی که ارایه شد، ارتباط دارد. متاسفانه وزیر پیشنهادی نیرو اساسا برنامه مدون و مشخصی در حوزه نیرو، آب و برق ارایه نکرد.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: دفاع ضعیف، عدم پاسخگویی به انتقادها و اشکالاتی که مطرح بود، ازجمله مسائلی است که این ظن را تقویت می‌کند که بی‌طرف برای وزارت نیامده بود. نوریان با اشاره به حواشی مربوط به جلسه آرژانتین بیطرف و ۴ نماینده مجلس تأکید کرد: در آن جلسه بنده نیز حضور داشتم و اساسا بحث باج‌خواهی و حرف‌های غیرصحیح که گفته می‌شود، مطرح نیست. در آن جلسه بنده و ۳نفر از نمایندگان دیدگاه‌های کارشناسی خود را مطرح کرده و تأکید کردیم در برنامه‌های راهبردی وزارت نیرو باید دغدغه‌های زیست‌محیطی را درنظر داشته باشد و حق‌آبه‌ها را افزایش داده و توسعه صنعت کشاورزی را در استان‌های مبدع تولیدکننده آب درنظر بگیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: این اهم مسائلی است که در آن جلسه مطرح شد و واقعیت این است که این نکات، نه باج‌خواهی، غیرمنطقی و غیرکارشناسی است و نه مسائل محلی و منطقه‌ای است؛ بلکه مربوط به کل استان‌های کشور است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به این مسأله که نمایندگان حاضر در این جلسه عمدتا از استان‌های مناطق زاگرس‌نشین بودند که انتقاداتی را در بحث انتقال آب به استان یزد در وزارت بی‌طرف داشتند، گفت: مسأله انتقال آب، معضل استان‌های جنوبی، غربی، جنوب‌غرب، استان‌های مرکزی، استان‌های آذربایجان‌غربی و شرقی، استان مازندران و بسیاری دیگر از مناطق کشورمان است که با این مسأله درگیر هستند.

نماینده شهرکرد در مجلس تصریح کرد: البته این گفته به آن معنا نیست که نمایندگان استان‌های خوزستان و چهارمحال‌وبختیاری در رأی عدم اعتماد به بی‌طرف بی‌تأثیر بوده‌اند. قطعا نمی‌توان نقش این نمایندگان را نادیده گرفت؛ چراکه مردم این استان‌ها قربانی اقدامات قبلی بوده و با رنج و مشقت مردم در حوزه‌های انتخابیه سروکار داریم و نمی‌توانستیم اجازه دهیم بار دیگر یک برنامه غیرکارشناسی و غلط بر مشکلات مردم بیفزاید.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.