سه شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷ - Tuesday 17 July 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

سرطان‌زا بودن محصولات تراریخته در جایی ثابت نشده است

iran-emrooz.net | Wed, 30.08.2017, 21:31

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص برخی ادعاها درباره سرطان زا بودن مواد تراریخته گفت:هیچ جایی از نظر علمی مطرح و ثابت نشده که تراریخته سرطان زاست؛ فقط یک حرف هایی را یک نفر دلش می خواهد می زند و بزرگ میشود؛ اگر تراریخته سرطان زاست چرا می خرید و چرا وارد می شود؟

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران در خصوص برخی شایعات درباره محصولات تراریخته که گفته می‌شود سرطان‌زا هستند و در دولت قبل نیز مباحثی در این خصوص مطرح بود، گفت: خانم ابتکار اگر ثابت کند، سرطان‌زاست ما تسلیم هستیم.

۷۰ درصد مواد غذایی را از تراریخته تهیه می‌کنیم

وی در پاسخ به اینکه پیش‌تر گفته شده بود این موضوع یک مساله سیاسی است، اظهار داشت: ما ۷۰ درصد مواد غذایی را از تراریخته تهیه می‌کنیم؛ خوراک دام بیش از ۷۰ درصد تراریخته است. روغن نباتی که شما مصرف می‌کنید تراریخته است. در دنیا ۱۸۰ میلیون هکتار تراریخته کشت می‌شود. این برای کمک به محیط زیست است. عمده تراریخته‌ها برای صرفه‌جویی در مصرف سم و مبارزه با آفات و بیماری‌هاست. تراریخته با این موضوع مبارزه می‌کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: هیچ جایی از نظر علمی مطرح و ثابت نشده که تراریخته سرطان‌زاست؛ فقط یک حرف‌هایی را یک نفر دلش می‌خواهد می‌زند و بزرگ می‌شود؛ اگر تراریخته سرطان‌زاست چرا می‌خرید و چرا وارد می‌شود؟

کلانتری درباره اینکه علت طرح این مباحث چیست؟ تصریح کرد: من نمی‌دانم. اگر تراریخته بد است، اجازه ندهیم وارد شود. ۷۰ درصد خوراک دام و روغن نباتی که وارد کشور می‌شود، تراریخته است؛ اگر بد است چرا وارد می‌کنید؟ چرا زمانی که داخل کشور می‌خواهد تحقیق شود می‌گویید بد است؟

وی درخصوص توسعه متوازن و آسیب‌های آن برای محیط‌زیست خاطرنشان کرد: محیط زیست در تضاد با توسعه متوازن نیست؛ شما هر جایی با رعایت ضوابط محیط زیست می‌توانید توسعه دهید. مساله این است که جاهایی که به دنبال توسعه هستند، ضوابط محیط‌زیست را رعایت نمی‌کنند. دستگاه مجری باید قوانین محیط زیست را بپذیرد.

اگر حقآبه دریاچه‌ها داده نشود خشک خواهد می‌شوند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره علت خشک شدن دریاچه عباس‌آباد نیز ابراز داشت: من دلیل آن را نمی‌دانم؛ اما همه دریاچه‌ها و تالاب‌ها با سیلاب زنده‌اند. وقتی سدی ساخته می‌شود، سیلاب مهار می‌شود و دریاچه می‌خشکد. اگر حقآبه آن داده نشود خشک خواهد شد. همه تالاب‌های ما به این دلیل که حقآبه آن داده نشده خشکیده است. دریاچه ارومیه هم تغییر اقلیم در خشک شدن آن نقش کمی داشت و فقط ۱۸ درصد عامل خشکی بود.

کلانتری درباره اینکه آیا نباید از سازمان محیط زیست استعلام گرفته می‌شد، بیان کرد: بله باید استعلام می‌شد اما باید حق‌آبه هم داده می‌شد. سازمان محیط زیست حق‌آبه را نگرفته رودخانه که مهار می‌شود مصرف کشاورزی می‌شود؛ همین الان زاینده‌رود اگر به سمت گاوخونی رها شود، همین آب سر راه برداشته می‌شود.

وی دراین خصوص که کم‌کاری از چه طرفی بوده است، یادآور شد: حق‌آبه باید داده شود. اگر از مسیر رودخانه هم نرود با لوله امکان‌پذیر است. وزارت نیرو باید موظف باشد حق‌آبه بدهد؛ حال یا از مسیر رودخانه یا از لوله. برای مثال کارون حداقل باید ۶۰ متر مکعب حق آبه داشته باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره اینکه آیا سازمان محیط زیست کم کاری کرده است، تاکید کرد: وقتی یک سازمان ضعیف باشد همه سوار آن می‌شوند.

کلانتری درباره تراریخته و اینکه طرح آن سیاسی است یا نه ؟ عنوان کرد: حداقل اینکه علمی نیست.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.