پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - Thursday 21 June 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

آغاز اصلاحات اقتصادی

iran-emrooz.net | Mon, 19.06.2017, 12:26

دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶
جهان صنعت
گزارش جدید بانک مرکزی بر ماراتن رشد اقتصادی سال ۹۵ پایان داد. این گزارش از افزایش رشد به ۵/۱۲ درصد خبر می‌دهد‌.
براساس محاسبات اولیه و مقدماتی انجام شده، تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۱۳۹۵ (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۰) به ۱/۶۶۹۱ هزار میلیارد ریال رسیده که در مقایسه با رقم دوره مشابه سال قبل (۷/۵۹۴۶ هزارمیلیارد ریال)، معادل ۵/۱۲ درصد افزایش یافته است‌.
بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش درباره تحولات اقتصادی ایران اعلام کرده است؛ حسب روال معمول، آخرین داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز برای محاسبه رشد اقتصادی از منابع آماری رسمی از قبیل وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نفت، طرح آماری کارگاه‌های بزرگ صنعتی و طرح آماری فعالیت‌های بخش ساختمان (اداره آمار اقتصادی بانک مرکزی)، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو دریافت شده است‌.
همچنین در گروه خدمات نیز متناسب با هر یک از فعالیت‌ها، از منابع آماری و شاخص‌های قیمت مرتبط با موضوع استفاده شده است‌. بررسی سهم فعالیت‌های مختلف اقتصادی در افزایش تولید ناخالص داخلی نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۵ ارزش‌افزوده فعالیت‌های نفت، صنعت، بازرگانی، رستوران و هتلداری و حمل‌ونقل، انبارداری و ارتباطات به ترتیب با سهمی معادل ۸/۹، ۸/۰، ۷/۰ و ۷/۰ واحد درصد از رشد اقتصادی، نقش عمده‌ای در افزایش رشد تولید ناخالص داخلی ایفا کرده‌اند‌. در مقابل ارزش‌افزوده فعالیت «ساختمان» با سهمی معادل ۸/۰ واحد درصد از رشد ۵/۱۲ درصدی، نقش کاهنده‌ای در تولید ناخالص داخلی طی دوره زمانی مورد نظر داشته است‌.
نفت و کشاورزی در صدر
آخرین آمار و اطلاعات دریافتی از وزارت جهاد کشاورزی نشان می‌دهد که برآورد مقادیر تولید محصولات زراعی، باغی و دامی در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال قبل به ترتیب از رشد‌ی معادل ۲/۸ ، ۶/۱ و ۶/۴ درصد برخوردار بوده است‌. بر این اساس در سال ۱۳۹۵ و براساس محاسبات فصلی، رشد ارزش‌افزوده گروه کشاورزی (به قیمت‌های ثابت ۱۳۹۰)، نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲/۴ درصد افزایش یافته است‌.
براساس محاسبات اولیه، ارزش‌افزوده گروه نفت در سال ۱۳۹۵ به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۰ به میزان ۵/۱۵۲۴ هزار میلیارد ریال برآورد شد که گویای رشد ۶/۶۱ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل است‌. نتایج حاصل از محاسبات اولیه در این زمینه نشان می‌دهد که افزایش قابل توجه نرخ رشد ارزش‌افزوده این گروه، ناشی از رفع محدودیت‌ها و افزایش تولید و صادرات نفت خام، فرآورده‌های پالایشگاهی، میعانات و مایعات گازی و نیز افزایش تولید و صادرات گاز طبیعی بوده است‌.
ارزش‌افزوده بخش صنعت در سال ۱۳۹۵ (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۰) با ۹/۶ درصد رشد به رقم ۷۸۱ هزار میلیارد ریال رسید‌. لازم به یادآوری است که این رشد در سال ۱۳۹۴ ، ۶/۴- درصد بود‌. بی‌تردید مساعدت‌های نظام بانکی در تامین مالی بخش صنعت و اعطای تسهیلات لازم به بنگاه‌های کوچک و متوسط در افزایش رشد ارزش‌افزوده این بخش نقش قابل توجهی داشته است‌. شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی (که حدود ۷۰ درصد ارزش‌افزوده بخش صنعت را پوشش می‌دهد) در سال ۱۳۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۹/۷ درصد افزایش یافته است‌.
براساس گزارش بانک مرکزی، از مجموع ۲۴ رشته فعالیت صنعتی در سال ۱۳۹۵، ۱۶ رشته فعالیت با (ضریب اهمیت ۷/۸۳ درصد)، دارای رشد مثبت بوده است‌. بیشترین سهم ایجاد شده در رشد ۹/۷ درصدی شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی (در سال ۱۳۹۵) به ترتیب مربوط به فعالیت‌های صنایع تولید «وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم‌تریلر»، «مواد و محصولات شیمیایی» و «مواد غذایی» است‌. در بخش «ساختمان»، ارزش سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی ساختمان مناطق شهری در سال ۱۳۹۵ به قیمت‌‌های جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱/۱۴ درصد کاهش یافته است‌.
با اعمال شاخص‌های قیمتی متناظر و تعدیل ارزش‌افزوده ساختمان‌های خصوصی به قیمت‌های جاری و همچنین با احتساب ارزش‌افزوده ساختمان‌های دولتی، نرخ رشد بخش «ساختمان» در سال ۱۳۹۵ (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۰) در حدود ۱/۱۳- درصد برآورد می‌شود‌. انتظار می‌رود با بهبود و تقویت ایجاد شده در بخش تولید و صادرات نفت خام و همچنین در حوزه مالیات، پرداخت هزینه‌های عمرانی دولت که سهم عمده‌ای در ایجاد رونق در بخش ساختمان دارد، با بهبود قابل ملاحظه‌ای همراه شده و رشد این فعالیت اقتصادی در سال جاری مثبت شود‌.
مثبت شدن رشد اقتصادی بدون نفت
گرچه برآوردهای مقدماتی نشان می‌دهد که بخش عمده رشد اقتصادی ۵/۱۲ درصدی طی سال ۱۳۹۵ مربوط به افزایش میزان تولید و صادرات گروه نفت بوده است؛ با این وجود، رشد اقتصادی بدون نفت نیز از رشد مثبت و روند رو به بهبودی برخوردار شده است‌. به گونه‌ای‌که رشد اقتصادی بدون نفت از ۸/۱- درصد در سه ماهه اول سال ۱۳۹۵ به ترتیب به رشد مثبت ۹/۳، ۴/۵ و ۶/۵ درصدی طی فصول دوم تا چهارم رسیده و نهایتا از رشد ۱/۳- درصد در سال ۱۳۹۴ به رشد ۳/۳درصدی در پایان سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است‌.
در سال‌جاری نیز انتظار می‌رود، با استمرار اصلاحات اقتصادی در چارچوب اقتصاد مقاومتی، حضور موثر سیستم بانکی در قالب طرح‌های حمایت از تولید، بهبود مناسب‌تر فضای کسب و کار و تعمیق بازار سرمایه این روند در اقتصاد کشور نهادینه شود‌.
نگاهی به ارقام اجزای هزینه نهایی (طرف تقاضای اقتصاد) در سال ۱۳۹۵ (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۰) نیز نشان می‌دهد که اقلام مصرف خصوصی، مصرف دولتی، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص، صادرات و واردات کالاها و خدمات به ترتیب از رشدی معادل ۸/۳، ۷/۳، ۷/۳- ، ۳/۴۱ و ۱/۶ درصد برخوردار بوده‌اند‌.
عبور سرمایه ثابت از کانال منفی به مثبت
محاسبات مقدماتی سال ۱۳۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل، نشان‌دهنده کاهش رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص به میزان ۷/۳ درصد است‌. تشکیل سرمایه ثابت ناخالص متشکل از دو بخش ماشین‌آلات و ساختمان است‌.
تشکیل سرمایه ناخالص ساختمان در سال ۱۳۹۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴/۷ درصد کاهش یافته و تشکیل سرمایه ثابت ناخالص ماشین‌آلات نیز طی دوره زمانی مذکور نسبت به دوره مشابه سال قبل ۶/۵ درصد افزایش یافته است‌. طی دوره زمانی مزبور واردات قابل توجه کالاهای سرمایه‌ای و همچنین افزایش تولید داخلی کالاهای صنعتی‌که ماهیت سرمایه‌ای دارند، مهم‌ترین عامل در افزایش نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در بخش ماشین‌آلات بوده است‌. کاهش تشکیل سرمایه بخش ساختمان نیز به علت کاهش سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی است‌.
در حوزه تجارت خارجی و براساس برآوردهای اولیه، صادرات و واردات کالاها و خدمات طی سال ۱۳۹۵ (به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۰) نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب از نرخ رشد ۳/۴۱ و ۱/۶ درصدی برخوردار بوده‌اند‌.
بانک مرکزی در گزارش خود همچنین تاکید کرده است که مصرف خصوصی در سال ۱۳۹۵ با ۸/۳ درصد رشد نسبت به دوره مشابه سال قبل مواجه بوده که در قیاس با رشد ۵/۳- درصد هزینه‌های مصرف خصوصی در سال ۱۳۹۴ نشان از بهبود نسبی معیشت بخش خانوار و افزایش هزینه‌های صورت گرفته در این حوزه دارد‌.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.