دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ - Monday 24 September 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تلخی بی پایان برای والیبال ایران

iran-emrooz.net | Mon, 24.09.2018, 11:03

ایرنا - تیم ملی والیبال ایران عملکرد بسیار ضعیفی در مسابقات قهرمانی جهان داشت. بررسی عملکرد این تیم در ۲ سال اخیر و به خصوص این تورنمنت حکایت از روزگاری همراه با تلخی بی پایان برای والیبال ایران دارد.

به گزارش ایرنا، ایران که در مسابقات قهرمانی ۲۰۱۴ جهن در رده ششم قرار گرفته بود، روز گذشته (یکشنبه) با شکست مقابل تیم ذخیره های آمریکا، مسابقات سال ۲۰۱۸ را با رتبه سیزدهمی به پایان برد.

ملی پوشان ایران مرحله نخست مسابقات را با چهار برد و یک باخت پشت سر گذاشتند اما با عملکرد ناامیدکننده در مرحله دوم و ۳ شکست پیاپی مقابل بلغارستان، کانادا و آمریکا، عملکرد بسیار ضعیفی از خود به جای گذاشتند.

ایگور کولاکوویچ سرمربی تیم ملی ایران پس از پایان مسابقات در مصاحبه با سایت فدراسیون والیبال، به جوانگرایی در ترکیب بازیکنان اشاره کرده و گفته است که باید به این تیم زمان داد تا در آینده به موفقیت برسد.

کولاکوویچ امسال بازیکنان جوانی مانند صابر کاظمی، امیرحسین توخته، مرتضی شریفی و محمدرضا حضرت پور را وارد تیم ملی کرد. جوانگرایی می تواند آینده والیبال ایران را تضمین کند اما نکته ای که ظاهرا در برنامه ریزی های والیبال ایران فراموش شده این است که تیم ملی با شکست های مداوم و پی در پی، دیگر آن تیم پر شور و با انگیزه ای نیست که علاقه مندان انتظار داشتند.

در ۲ سال گذشته که کولاکوویچ هدایت تیم ملی ایران را بر عهده داشته، این تیم در لیگ جهانی ۲۰۱۷ یازدهم، در لیگ ملت های ۲۰۱۸ دهم و در قهرمانی جهان ۲۰۱۸ سیزدهم شده است. یک مدال برنز در مسابقات جام قهرمانان بزرگ جهان و قهرمانی در بازی های آسیایی جاکارتا تنها دستاوردهای حضور ۲ ساله کولاکوویچ در والیبال ایران بوده است. جام قهرمانان بزرگ کم اهمیت ترین تورنمنتی است که زیر نظر فدراسیون بین المللی برگزار می شود و نتیجه آن حتی در امتیازات رده بندی جهانی هم محاسبه نمی شود. در بازی های آسیایی هم تیم های چین و ژاپن با تیم دوم خود شرکت کرده بودند و قهرمانی در چنین مسابقات سطح پایینی، قطعا افتخاری برای والیبال ایران محسوب نمی شود.

نگاهی آماری به عملکرد ملی پوشان ایران در مسابقات قهرمانی جهان نشان می دهد که این تیم در تمام بخش های بازی کاملا ضعیف بوده است. برای درک بهتر کیفیت پایین بازی ایران، آمار این تیم در اسپک، سرویس، دفاع روی تور و دریافت را با میانگین ثبت شده در کل مسابقات تا پایان مرحله دوم را مقایسه می کنیم.

** زدن اسپک
ایران: ۷۹۳ اسپک، ۳۸۶ امتیاز (۴۸.۶۷ درصد) و ۱۱۶ دفاع شده (۱۴.۶۲ درصد)
کل تیم ها: ۱۲۱۶۳ اسپک، ۶۲۷۲ امتیاز (۵۱.۵۶ امتیاز) و ۱۷۷۳ دفاع شده (۱۴.۵۷ درصد)

** دفاع
ایران: ۲۹۷ دفاع، ۵۶ امتیاز (میانگین ۰.۱۷ امتیاز در هر ست و ۱۸.۸۵ درصد موفقیت) و ۱۵۱ خطا (۵۰.۸۴ درصد)
کل تیم ها: ۴۹۱۵ دفاع، ۱۰۶۹ امتیاز (میانگین ۰.۲ امتیاز در هر ست و ۲۱.۷۴ درصد موفقیت) و ۱۹۹۵ خطا (۴۰.۵۹ درصد)

** سرویس
ایران: ۶۷۵ سرویس، ۳۵ امتیاز (میانگین ۰.۱۳ امتیاز در هر ست و ۵.۱۸ درصد موفقیت) و ۹۸ خطا (۱۴.۵۱ درصد)
کل تیم ها: ۱۱۰۲۰ سرویس، ۷۰۱ امتیاز (میانگین ۰.۱۵ امتیاز در هر ست و ۶.۳۶ درصد موفقیت) و ۱۹۱۰ خطا (۱۷.۳۳ درصد)

** دریافت
ایران: ۵۴۶ دریافت، ۱۱۶ دریافت عالی (۲۱.۲۴ درصد) و ۴۴ خطا (۸.۰۵ درصد)

کل تیم ها: ۸۶۵۸ دریافت، ۲۵۰۳ دریافت عالی (۲۸.۹ درصد) و ۵۹۴ خطا (۶.۸۶ درصد)

با نگاهی به این آمارها مشخص می شود که تیم ملی ایران در تمام بخش ها عملکردی ضعیف تر از حد متوسط ۲۴ تیم حاضر در مسابقات داشته است. فقط در بخش خطای سرویس، آمار ایران بهتر از متوسط مسابقات بوده که دلیل آن هم کمتر اقدام کردن بازیکنان ایران برای زدن سرویس های پرشی است.

وقتی کولاکوویچ ۲ سال پیش با فدراسیون والیبال ایران به توافق رسید، اعلام شده بود که قرارداد به صورت ۲+۲ تنظیم شده است. به این معنا که پس از ۲ سال همکاری، در صورت رضایت طرفین، این قرارداد به مدت ۲ سال دیگر تمدید می شود.

با این وجود بر اساس مصاحبه کولاکوویچ در سایت فدراسیون، این قرارداد تا المپیک ۲۰۲۰ توکیو تمدید شده است. در واقع مسئولین فدراسیون بدون آنکه منتظر پایان همکاری ۲ ساله بمانند تا عملکرد سرمربی تیم ملی را بررسی کنند، این قرارداد را ۲ سال دیگر تمدید کرده اند.


دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ - Monday 24 September 2018
بازگشت به صفحه اول

iran-emrooz.net | Mon, 24.09.2018, 10:35


پیش‌بینی اندیشکده آمریکایی از اوضاع ایران تا پایان ۲۰۱۸
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ - Monday 24 September 2018
بازگشت به صفحه اول

پیش‌بینی اندیشکده آمریکایی از اوضاع ایران تا پایان ۲۰۱۸

iran-emrooz.net | Mon, 24.09.2018, 10:20

فرارو:  اندیشکده امنیتی استراتفور، در گزارشی که اخیرا منتشر کرده تمام تحولات مهم سیاسی و اقتصادی جهان در چهار ماه آخر سال ۲۰۱۸ را پیش‌بینی کرده است. بخشی از این پیش‌بینی، به ایران مربوط می‌شود که در آن، آمده است:

ایران هیچ استراحتی نخواهد داشت. اقتصاد ایران همچنان از تحریم‌ها رنج خواهد برد. همزمان با آن، آمریکا، عربستان، امارات و اسرائیل استراتژی تضعیف ایران در منطقه را پیش خواهند برد.

ایران همچنان قادر خواهد بود ناآرامی داخلی ناشی از فشار اقتصادی را کنترل کند و از تشدید تنش نظامی با آمریکا در خلیج فارس اجتناب خواهد کرد. با این حال، جنگ قدرت میان مقامات ایران تشدید خواهد شد.

دو عامل تحریم‌های نفتی ایران و توقف احتمالی تولید نفت در کشور‌هایی مانند لیبی، نیجریه، ونزوئلا و عراق، عرضه جهانی نفت را محدود خواهند کرد. این باعث می‌شود آمریکا عربستان را به عرضه اضافی نفت از ذخایرش وادار کند. ایران آسیب خواهد دید، اما جان سالم به در خواهد برد.

ایران فشار‌هایی را تحمل خواهد کرد، اما این فشار‌ها را مدیریت خواهد کرد. آمریکا استراتژی سختگیرانه اعمال تحریم بر ایران را ادامه خواهد داد. این اقدام تا حدودی برای افزایش ناآرامی داخلی طراحی شده است. اما ایران فعلا قادر خواهد بود آنها را مدیریت کند.

طیف محافظه‌کاران حملات سیاسی علیه متحدان اعتدالگرای رئیس‌جمهور حسن روحانی را تشدید خواهند کرد. اما حمایت  آیت الله سیدعلی خامنه‌ای، پایداری سیاسی روحانی را تضمین خواهد کرد.

شرکت‌های خارجی که در معرض تحریم‌های آمریکا قرار دارند، به جز آنهایی که در روسیه و چین مستقر هستند، به احتمال زیاد به تحریم‌های آمریکا پایبند خواهند ماند و تعاملات با ایران را قطع خواهند کرد.

طرح‌های اتحادیه اروپا برای ارائه پول به شرکت‌های اروپایی که به خاطر تجارت با ایران ریسک تحریم‌های آمریکا را به جان می‌خرند، یک نشانه‌ای از حمایت سیاسی خواهد بود و به لحاظ اقتصادی کمک فراوانی به ایران نخواهد کرد.

در صورتی که واشنگتن تلاش کند بانک‌های ایران را از سوئیفت، شبکه اصلی تعاملات پولی بین‌المللی، خارج کند؛ آنها احتمال اصطکاک بین آمریکا و اروپا را هم مدنظر قرار خواهند داد.

ایران به منظور ایجاد اهرم برای مذاکرات آینده، برنامه هسته‌ای را به طور محدود توسعه خواهد داد.

به منظور پاسخ دادن و ایجاد اهرم برای مذاکرات آینده، ایران خطوط رفتار قابل‌قبول در چارچوب محدودیت‌های برنامه جامع اقدام مشترک را مبهم خواهد کرد و توسعه محدود هسته‌ای را در دستور کار قرار خواهد داد.

ایران سیاست حمایت از گروه‌های نیابتی در خارج را هم ادامه خواهد داد و با وجود اینکه از نزاع گسترده با آمریکا اجتناب می‌کند، برای ایجاد اهرم در برابر آمریکا، تهدید بستن تنگه هرمز را ادامه خواهد داد.


قیمت مرغ ۸۵۰۰ تومان شد
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ - Monday 24 September 2018
بازگشت به صفحه اول

قیمت مرغ ۸۵۰۰ تومان شد

iran-emrooz.net | Mon, 24.09.2018, 9:42

دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
تسنیم
بر اساس اعلام کارگروه تنظیم بازار، حداکثر قیمت مرغ گرم در بازار نباید از ۸۱۷۵ تومان بیشتر به فروش برسد و در صورتی که نرخ آن بیشتر شود، شرکت پشتیبانی امور دام، ملزم به کنترل قیمت‌ها است.
قیمت هر کیلوگرم مرغ در خرده فروشی به ۸۹۰۰ تومان و مرغ شمال به ۸۵۰۰ تومان رسید و به محدوده نرخ مصوب کارگروه تنظیم بازار نزدیک شد.
قیمت مرغ گرم استعلامی از کشتارگاههای تهران امروز دوشنبه (۹۷/۰۷/۰۲) ۷۹۰۰ تومان، پخش ۸۱۰۰ تومان، خرده فروشی۸۹۰۰ تومان و خرده فروشی مرغ شمال ۸۵۰۰ تومان و قیمت عمده مرغ کشتار شمال در میدان بهمن ۸۳۰۰ تومان ،سینه با کتف ۱۷۰۰۰ تومان، سینه بدون کتف ۱۸۰۰۰ تومان، فیله ۱۹۰۰۰ تومان شد.
در اطلاعیه اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی آمده است: قیمت‌های اعلامی فوق نرخ استعلامی بوده و اعضا اتحادیه می‌توانید با توجه به فاکتور خرید رسمی و با احتساب ۱۰ درصد سود اقدام به فروش نمایید .
بنابراین گزارش، بر اساس اعلام کارگروه تنظیم بازار، حداکثر قیمت مرغ گرم در بازار نباید از ۸۱۷۵ تومان بیشتر به فروش برسد و در صورتی که نرخ آن بیشتر شود، شرکت پشتیبانی امور دام، ملزم به کنترل قیمت‌ها است.
گفتنی است، قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم در هفته های گذشته به محدوده ۱۲ هزار تومان نیز رسیده بود.


زمینه‌سازی مجلس برای فرار از ساماندهی بازار خودرو
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ - Monday 24 September 2018
بازگشت به صفحه اول

زمینه‌سازی مجلس برای فرار از ساماندهی بازار خودرو

iran-emrooz.net | Mon, 24.09.2018, 9:37

سکوت مقابل رانت‌خواری

دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
درخواست کمیسیون صنایع و معادن مجلس و همچنین تقاضای ۱۵ نماینده برای مسکوت ماندن طرح یک‌فوریتی ساماندهی بازار خودرو به مدت شش ماه با مخالفت مجلس روبه‌رو شد‌. از ابتدای امسال تاکنون خودروهای وارداتی افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت را تجربه کرده و خودروهای داخلی نیز افزایش حداقلی ۱۵۰ درصدی را تجربه کرده‌اند‌. از این‌رو به نظر می‌رسد اگر طرح ساماندهی بازار و کنترل بر بازار خودروهای داخلی و خارجی از همان اردیبهشت و خرداد اجرایی می‌شد، شاید تاکنون از افزایش بی‌رویه قیمت‌ها جلوگیری می‌شد‌.
اکنون این پرسش مطرح است که از زمان اعلام طرح ساماندهی بازار خودرو تاکنون که مصرف‌کنندگان، خودروسازان و حتی قطعه‌سازان که در این میان ذی‌نفع هستند، با افزایش قیمت‌های نجومی مواجه شده‌اند، باید به کدام سازمان، نهاد یا ارگان دولتی امید داشته باشند تا حال و روزشان بهبود یابد و به عبارتی از افزایش نجومی قیمت‌ها جلوگیری شود؟ مسکوت ماندن طرح یک‌فوریتی ساماندهی بازار خودرو به مدت شش ماه در جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی در دستور قرار گرفت و ولی ملکی دلیل این پیشنهاد کمیسیون صنایع و معادن را شرایط خاص کشور، تهدیدات اقتصادی و مدیریت مبادلات ارزی در راستای حمایت از تولید‌کنندگان خودرو اعلام کرد‌ که با توجه به مخالفت نمایندگان با مسکوت ماندن طرح ساماندهی بازار خودرو، این طرح باید به کمیسیون صنایع بازگردانده شود تا حداکثر طی یک ماه آینده تکلیف آن مشخص شود‌. از اواسط اردیبهشت ماه امسال، بهارستانی‌ها تصمیم به ساماندهی بازار خودرو گرفتند اما طرح آنها درست در زمانی که نیاز بود، اجرایی نشد و مجلس سکوت و تعویق این طرح را بر اجرای آن ترجیح داد‌. گرچه اجرای یک فوریت رسیدگی و ساماندهی بازار در همان روزهای ابتدایی این طرح به تصویب رسید اما با آغاز روند صعودی قیمت خودرو از اواخر فروردین و ابتدای اردیبهشت‌ماه امسال، طرح ساماندهی بازار خودرو از سوی مجلس شورای اسلامی کلید خورد طرحی که قرار بود به واسطه آن، قیمت‌گذاری و نظارت بر بازار اجرایی شود اما به آینده‌ای نزدیک موکول شد و حالا قرار است تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در جلسه علنی مجلس تا اواسط مردادماه پیگیری شود‌.
علت افزایش ۱۵۰ درصدی قیمت
این بی‌توجهی به بازار خودرو به انواع‌ مختلف در حال مطرح شدن است‌. روز گذشته بهرام پارسایی نماینده اصلاح‌طلب مجلس در صحن مجلس در راستای مخالفت با مسکوت ماندن طرح ساماندهی بازار خودرو تاکید کرد: می‌خواهم دوستان نشان دهند که صدای مردم و ملت را می‌شنوند و درد ملت را درک می‌کنند که پراید ۴۰ میلیون تومانی هیچ محلی از اعراب ندارد ولی بارش بر دوش مردم سنگینی می‌کند‌. بهرام پارسایی در مخالفت با طرح مسکوت ماندن ساماندهی بازار خودرو در صحن علنی مجلس گفت: یکی از دلایلی که صنعت خودروی ما پیشرفت نکرده و رو به پیشرفت نبوده بازار مونتاژ خودرو بوده است‌. وی تاکید کرد: با تحریم‌ها هیچ خودرویی را نمی‌توانیم در داخل کشور تولید کنیم. علتش هم همین حمایت‌های بی‌حدی است که در این صنعت انجام شده است‌. دوستان نگران خروج ارز هستند اما با تدابیری می‌توانیم آن را حل کنیم‌. الان قیمت ارز آنقدر بالا رفته که واردات خودرو هم توجیهی ندارد‌. این نماینده اصلاح‌طلب مجلس گفت: سامان دادن به بازار نابسامان و آشفته خودرو از انتظارات کلی جامعه ماست‌. طی یک سال گذشته قیمت خودروهای داخلی بیش از ۱۵۰ درصد افزایش پیدا کرده و این ربطی به قیمت ارز ندارد بلکه علت آن آشفتگی بازار، فساد، رانت‌خواری و مافیایی است که پشت پرده وجود دارد و ما هم نمی‌توانیم توپ را به زمین وزارت صمت و دولت بیندازیم‌.
مخالفت با مسکوت ماندن طرح ساماندهی
پارسایی نیز در مخالفت با این درخواست، گفت: این درخواست در حالی مطرح شده که کمتر از پنج ماه از تصویب فوریت رسیدگی به طرح ساماندهی بازار خودرو ارائه شده و حالا برخی نمایندگان تقاضا دارند این طرح نیامده به مدت شش ماه مسکوت بماند در حالی که این کار خلاف آیین‌نامه مجلس است چرا که از تصویب یک طرح باید حداقل یک سال گذشته باشد‌. نماینده مردم شیراز در مجلس در ادامه ساماندهی بازار خودرو را طرحی جامع دانست و افزود: نتیجه تصویب این طرح در مجلس موجب کاهش فشار روزافزون بر مردم، جلوگیری از رانت و فساد در بازار خودرو، جلوگیری از آلودگی محیط‌زیست، انتقال دانش و فناوری روز خودروسازی دنیا به داخل و کاهش مصرف بنزین است‌.
این عضو کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی با تاکید بر اینکه خلا قانونی، عامل اصلی آشفته بازار خودرویی کشور است، گفت: شرکت‌های خودروساز خودرو را با یک قیمت به بازار عرضه می‌کنند و دلالان با افزایش صددرصدی قیمت‌ها همان خودرو را در بازار می‌فروشند و هیچ قانون مشخصی برای ساماندهی بازار خودرو وجود ندارد اما این طرح می‌تواند موجب ساماندهی این بازار شود‌.
این عضو کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی یادآور شد: بعد از مرحله دوم تحریم‌ها، نمی‌توانیم قطعات هیچ خودرویی را در داخل تولید کنیم چون حمایت‌های بی‌قید و شرط ارزی و سایر حمایت‌ها از خودروسازان طی چهار دهه گذشته مانع توانمند شدن آنان شده است‌. وی با اشاره به جهش قیمت در بازار خودروهای داخلی گفت: قیمت خودروهای داخلی طی یک ماه گذشته ۱۵۰ درصد افزایش یافته است چون رانت و فساد و رانت‌خواران از دلایل پشت پرده آشفته‌بازار خودرو هستند که هیچ ربطی به گران شدن نرخ ارز هم ندارد‌.
سپس محمدحسین فرهنگی با استناد به ماده ۱۴۹ آیین‌نامه داخلی مجلس در تذکری گفت: گزارش رد یا مسکوت ماندن طرح یا لایحه‌ای زمانی می‌تواند در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد که طراحان درخواست کرده باشند اما به نظر می‌رسد کلیات طرح مذکور در دستور رسیدگی قرار دارد‌. نماینده مردم تبریز در مجلس ادامه داد: اگر مجلس مسکوت ماندن طرح را نپذیرفت باید طرح برای تعیین تکلیف مجددا به کمیسیون صنایع برگردد تا تکلیفش مشخص شود‌. علی لاریجانی نیز در واکنش به دلایل مخالفت پارسایی و تذکر فرهنگی گفت: تا به حال چنین چیزی نداشتیم که کمیسیونی پیشنهاد مسکوت ماندن داده باشد با این حال طبق ماده ۱۹۵ باید پیشنهاد کمیسیون را به رای بگذاریم‌.
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای پارسایی، می‌توانید نسبت به طولانی شدن فرآیند بررسی و ارجاع طرح مذکور به صحن علنی مجلس انتقاد داشته باشید و اعتراضتان را به هیات‌رییسه مجلس بدهید‌. درخواست بدهید اما از مسیر دیگری باید درخواست خود را دنبال کنید‌. وی با تاکید بر اینکه روال قانونی مسکوت ماندن طرح طی شده است، گفت: علاوه بر کمیسیون صنایع و معادن، ۱۵ نماینده دیگر نیز درخواست مسکوت ماندن طرح فوق را داده‌اند. ما هم درخواست کمیسیون صنایع را به رای مجلس می‌گذاریم‌.
سپس مجلس وارد رای‌گیری شد که از ۲۳۳ نماینده حاضر در جلسه ۴۹ نماینده با رای موافق، ۱۳۹ نماینده را با رای مخالف و چهار نماینده با رای ممتنع با مسکوت ماندن شش ماهه طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو مخالفت کردند‌. علی لاریجانی در ادامه گفت: با توجه به مخالفت نمایندگان با مسکوت ماندن طرح ساماندهی بازار خودرو، این طرح باید به کمیسیون صنایع بازگردانده شود تا حداکثر طی یک ماه آینده تکلیف آن مشخص شود‌. رییس مجلس افزود: گزارش کمیسیون صنایع و معادن باید حاوی نظر رد یا تایید طرح ساماندهی بازار خودرو باشد‌. اگر طرح مذکور را تایید کرد باید اصلاحات لازم را در آن اعمال کند و گزارش نهایی خود را برای رسیدگی در صحنی علنی به هیات رییسه بدهد‌. سپس برای گرفتن رای موافق نمایندگان، ارجاع طرح ساماندهی بازار خودرو به کمیسیون صنایع را به رای مجلس گذاشت که مجلس با ۱۵۴ رای موافق، ۲۸ رای مخالف و دو رای ممتنع از مجموع ۲۳۲ نماینده حاضر با این درخواست موافقت کردند‌.
خودروهای وارد شده با دلار ۴۲۰۰ تومانی بلاتکلیف‌اند
این در حالی است که از بحران و رکود و گرانی در بازار خودرو کاسته نشده است‌. در همین رابطه رییس انجمن واردکنندگان خودرو گفت: به دلیل ابلاغ نشدن دستورالعمل اجرایی درباره چگونگی دریافت مابه‌التفاوت ارزی از خودروهای وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی، هنوز تکلیف این خودروها و زمان تحویل آنها به خریداران مشخص نیست‌. کوورش مرشدسلوک اظهار کرد: در دوره‌ای، دولت دلار را در نرخ ۴۲۰۰ تومان ثابت و اعلام کرد که تمام واردکنندگان باید کالای خود را با استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کنند‌. وی با بیان اینکه حدود دو ماه پس از آن، تصمیم دولت تغییر کرد و ارز ۴۲۰۰ تومانی منسوخ شد، خاطرنشان کرد: به دنبال آن دولت بخشنامه جدیدی داد و اعلام کرد کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده اما هنوز از گمرک ترخیص نشده‌اند، باید مابه‌التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی تا ارز بازار ثانویه را پرداخت کنند‌. رییس انجمن واردکنندگان خودرو ادامه داد: این در حالی است که منطقا امکان دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از کالاهایی که در گذشته ثبت سفارش شده و به مصرف‌کنندگان پیش‌فروش شده‌، وجود ندارد‌.مرشدسلوک با بیان اینکه تمام خودروهای متوقف در گمرک پیش از این طی قراردادهای پیش‌فروش به قیمت قطعی به مشتریان فروخته شده‌اند، اظهار کرد: در این شرایط مشتریان نمی‌پذیرند برای خودرویی که در گذشته خریداری و بخشی از پول آن را نیز پرداخت کرده‌اند مجددا مبلغی به عنوان مابه‌التفاوت ارزی پرداخت کنند‌. وی ادامه داد: در این شرایط واردکنندگان خودرو ناچارند به بند فورس‌ماژور در قراردادهای پیش‌فروش خودرو استناد کنند و به مشتریان بگویند با توجه به شرایط جدید و بخشنامه دولت، باید مابه‌التفاوت ارزی را پرداخت کنند‌. با این حال بسیاری از مشتریان به این موضوع اعتراض دارند و به همین دلیل موضوع بلاتکلیف مانده است‌. رییس انجمن واردکنندگان خودرو افزود: در این شرایط منتظر دستورالعمل اجرایی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هستیم تا مشخص شود در خودروهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده‌اند، چه مقدار مابه‌التفاوت و به چه صورت باید پرداخت شود زیرا در حال حاضر تکلیف این موضوع‌ها مشخص نیست‌. وی خاطرنشان کرد: طبیعتا تا آن زمان امکان ترخیص خودروهای وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی و تحویل آنها به مشتریان وجود ندارد بنابراین امیدواریم مسوولان هرچه زودتر تکلیف این موارد را روشن کنند تا هم واردکنندگان خودرو و هم خریداران از بلاتکلیفی خارج شوند‌.
مدیران‌خودرو محصولاتش را گران کرد
از طرفی روز گذشته مدیران‌خودرو قیمت محصولاتش را ۵۵ درصد افزایش داد‌. این شرکت اعلام کرده افزایش نرخ ارز مورد استفاده برای واردات قطعات برای مونتاژ خودروها در ایران از نرخ ارز مرجع به نرخ سامانه نیما، دلیل افزایش ۵۵ درصدی قیمت‌ها بوده است‌. مدیران‌خودرو در دعوتنامه‌ای که برای مشتریان خود ارسال کرده اعلام کرده در صورت کاهش نرخ ارز خودرو، قیمت‌ محصولات این شرکت نیز کاهش خواهد یافت‌.
در توضیحات این شرکت در این رابطه آمده است: «مدیران‌خودرو به دلیل پرداخت تمامی یا قسمتی از وجه اعتبارات اسنادی گشایش‌یافته از طریق سامانه نیما مجبور به افزایش نرخ خودروهای تولیدی بر طبق دعوتنامه ارسالی شده است‌. با توجه به نرخ ارز دریافتی از سامانه نیما، میزان افزایش واقعی قیمت باید ۱۰۰ درصد باشد که این شرکت برای رعایت حال مصرف‌کنندگان در مرحله اول ۵۵ درصد آن را اعمال کرده است‌.
به گزارش ایسنا، مدیران خودرو در راستای صیانت و عمل به حقوق مصرف‌کننده خود را متعهد می‌داند در صورت تصویب و اجرایی شدن دستورالعمل‌های قانونی کاهش نرخ ارز از سوی مراجع رسمی و استرداد وجه اضافه پرداختی در این زمینه از سوی دولت به این شرکت، نسبت به عودت مبلغ مابه‌التفاوت تعلق گرفته به مشتریان در وجه آنان اقدام کند‌.»
داستان پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو
از سوی دیگر طبق وعدهایی که شرکت ایران‌خودرو داده بود‌، معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو اعلام کرد: پیش‌فروش ۵۳ هزار دستگاه از محصولات ایران‌خودرو به منظور صیانت از حقوق مصرف‌کنندگان نهایی و مدیریت بازار، از روز سه‌شنبه سوم مهرماه به صورت اینترنتی آغاز و طی شش روز اجرا خواهد شد‌.
مصطفی خان‌کرمی اظهار کرد: خودروهای پژو ۲۰۶ تیپ۲ و ۲۰۶ تیپ ۵، پژو۴۰۵ جی‌ال‌ایکس، سمند ال‌ایکس، سورن‌ ای‌ال‌ایکس، رانا، دنا و وانت آریسان در این پیش‌فروش قابل عرضه است‌.
طبق اعلام ایران‌خودرو، وی با اشاره به شرایط پیش‌فروش در این طرح یادآور شد: در پیش‌فروش ویژه این شرکت، جهت جلوگیری از ترافیک مشتریان روی وب‌سایت فروش و اتلاف وقت و سرعت بخشیدن به فرآیند ثبت‌نام، کد ملی مشتریان براساس رقم سمت راست به شش گروه تفکیک می‌شود و در هر روز فقط مشتریان با کد ملی تعیین شده می‌توانند اقدام به ثبت‌نام کنند‌.
او ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، دارندگان کد ملی با رقم سمت راست عدد ۱ روز سه‌شنبه هفته جاری، کد ملی با رقم سمت راست اعداد ۲ و ۳ روز چهارشنبه هفته جاری، کد ملی با رقم سمت راست اعداد ۴ و ۵ روز پنج شنبه هفته جاری، کد ملی با رقم سمت راست اعداد ۶ و ۷ روز شنبه، کد ملی با رقم سمت راست اعداد ۸ و ۹ روز یکشنبه و کد ملی با رقم سمت راست عدد صفر روز دوشنبه هفته آینده می‌توانند در طرح پیش‌فروش ثبت‌نام کنند‌.
سخن آخر
بی‌تفاوتی به وضعیت موجود‌، بازار خودرو را از این هم بحرانی‌تر می‌کند‌. گران شدن خودرو از سوی تولید‌کننده‌، بی‌تفاوتی مجلسی‌ها‌، تنها نظاره گر بودن وزارت صنعت و‌. ‌. ‌. ‌. تمامی موارد نشان از این دارد که چرا بازاری که مصرف‌کننده‌ای که نیاز به محصول آن دارد این طور تحت تاثیر عوامل متعدد قرار می‌گیرد و تنها به عنوان اینکه این محصول یک کالای لوکس و تجملاتی در ایران شناخته شده است هر نوع افزایش قیمت و یا کمبود، حق مسلم مصرف‌کننده است!


تامین انرژی یک مجتمع مسکونی تهران با انرژی تجدیدپذیر
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ - Monday 24 September 2018
بازگشت به صفحه اول

تامین انرژی یک مجتمع مسکونی تهران با انرژی تجدیدپذیر

iran-emrooz.net | Mon, 24.09.2018, 9:33

دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات توانستند انرژی مورد نیاز یک مجتمع مسکونی واقع در منطقه ۲۲ تهران را با استفاده از انرژی تجدیدپذیر تامین کنند.
به گزارش ایسنا، دکتر وحدانه فولادی، با بیان اینکه در مطالعاتی توانستیم انرژی مورد نیاز ساختمانی را از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کنیم، گفت: به حداقل رساندن هدررفت انرژی در ساختمان از مزایای این طرح است ضمن آنکه امروزه سعی می‌شود از انرژی فسیلی کمتر استفاده شود و پنل‌های خورشیدی، توربین‌های بادی و پنل کامپوزیت جایگزین منابع فسیلی شود.
وی با اشاره به جزئیات این طرح توضیح داد: مجتمع مسکونی در هفت طبقه و ۹۶ واحد طراحی شده که دارای چهار واحد تجاری، دو بلوک ورزشی و یک سالن کنفرانس و همایش است که در این طرح بر روی سایت ساختمان، چیدمان طراحی سبز در نظر گرفته شد که برای این منظور درخت‌هایی کاشته شد که در جهت وزرش باد قرار دارند، همچنین این سایت به پنل‌های خورشیدی تجهیز شده که انرژی خورشیدی را به انرژی الکتریسته تبدیل و برق ساختمان را تامین می‌کنند.
عضو هیات علمی دانشکده عمران، معماری و هنر واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی استفاده از توربین بادی را از دیگر مزایای این طرح عنوان کرد و یادآور شد: از این طریق انرژی باد به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شود. همچنین روی نمای ساختمان نیز پنل کامپوزیت نصب شده که خود تمیزشونده است و آلودگی اطراف را به انرژی تبدیل می‌کند.
فولادی با بیان اینکه این ساختمان واقع در منطقه ۲۲ تهران است، ادامه داد: از آنجایی که منطقه ۲۲ تهران به منابع انرژی تجدیدپذیر اعم از بادهای قالب که از سمت غرب می‌وزد و دریاچه خلیج فارس که در این منطقه وجود دارد منطقه مناسبی برای این منظور است، از این رو این منطقه برای اجرای این طراح انتخاب شد.
بر اساس اعلام واحد علوم و تحقیقات، طرح “طراحی مجموعه مسکونی با استفاده از انرژی تجدیدپذیر در منطقه ۲۲ تهران” در قالب پایان‌نامه کارشناسی ارشد رعنا نوری دانشجوی رشته معماری واحد علوم و تحقیقات به راهنمایی دکتر وحدانه فولادی انجام شد.


انور قرقاش: ادعاهای ایران علیه امارات بی اساس است
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ - Monday 24 September 2018
بازگشت به صفحه اول

انور قرقاش: ادعاهای ایران علیه امارات بی اساس است

iran-emrooz.net | Mon, 24.09.2018, 9:29

دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
وزیر مشاور امارات در امور خارجه مدعی تحریک‌های آشکار ایران علیه امارات شد.
به گزارش ایسنا، انور قرقاش، وزیر مشاور امارت در امور خارجه در توییتی مدعی شد که آن چه تحریک آشکار از داخل ایران علیه امارات خواند مایه تأسف است و پس از حمله اهواز شدیدتر شده است.
قرقاش افزود: موضع تاریخی امارات در قبال تروریسم و خشونت روشن است و ادعاهای تهران بی اساس هستند.
به گزارش ایسنا، در پی حمله تروریستی روز شنبه به رژه نیروهای مسلح در اهواز، بیش از ۲۵ نفر شهید و ده‌ها تن زخمی شدند.
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان دیروز( یکشنبه) اظهار داشت: در پی سخنان سخیف یک مشاور سیاسی اماراتی در خصوص حادثه تروریستی اهواز، کاردار امارات عربی متحده توسط رئیس اداره سیاسی ذیربط به وزارت امورخارجه احضار و اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به اظهارات غیرمسئولانه و موهن مشاور مذکور به وی ابلاغ شد.
قاسمی افزود: در این ملاقات به کاردار امارات هشدار داده شد حمایت آشکار از اقدامات تروریستی توسط افرادی که وابسته به مراکز رسمی اماراتی هستند منجر به ایجاد مسئولیت برای دولت امارات خواهد شد و بی تفاوتی در قبال آن قابل پذیرش نیست.


سال تحصیلی با «کودکان کار» آغاز شد؛ تحقق رویای کودکانه
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ - Monday 24 September 2018
بازگشت به صفحه اول

سال تحصیلی با «کودکان کار» آغاز شد؛ تحقق رویای کودکانه

iran-emrooz.net | Mon, 24.09.2018, 9:14

دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
جهان صنعت
ریحانه جولایی- خاله «دینو» سیبیلاشو هر روز صبح میزنه بعد میره سر کار. دخترا نباید سیبیل داشته باشن ولی مرد باید سیبیل داشته باشه. سیبیل بزرگ.
آره دینو؟ واقعا هر روز صبح؟ عجب حالی داری.
- بله، به حال نیست که. مرد سیبیل نداره. مردی که سیبیل بذاره لاته.
یعنی تو الان سیبیل نداری اگه تو خیابون با یکی دعوات بشه کتک کاری نمی‌کنی؟
- نه اصلا. فقط اگه بهم حمله‌ور بشه از خودم دفاع می‌کنم.
دینو چه اسمت قشنگه. اسم افغانستانیه؟
+نه خاله اسمش «دین محمد» ولی دینو صداش می‌کنن.
صدای خنده بلند صبور و دینو میان جیغ و فریاد بقیه بچه‌ها گم می‌شود.
روز گذشته‌ زنگ شروع سال تحصیلی برای تمام کودکان محصل ساکن ایران به صدا درآمد. کودکان کار هم به لطف موسسات مردم‌نهاد و خیریه از این قاعده مستثنی نبودند و با هزار شوق و امید به مدرسه آمدند؛ جایی که دلشان قرص است چند ساعتی را می‌توانند با فراغ بال و خیال آسوده از دنیا قرض بگیرند و بدون فکر کردن به پول و روزهای نامعلوم کودکی کنند. به قول خود بچه‌ها «خانه کودک ناصرخسرو» برایشان بهشت است چون هم زمین فوتبال دارد، هم مدرسه و هم معلمانی که مهرشان از مادر بیشتر است و همیشه حواس‌شان به بچه‌ها هست.
روز اول مهر برای بچه‌هایی که زودتر از سنشان بزرگ شدند، با بازی و خنده شروع شد؛ چیزی که حق هر لحظه آنهاست اما دریغ شده است. گوشه‌ای طناب‌بازی و سمتی دیگر والیبال، جایی بازی کبدی و طرفی توپ بازی. در حیاط مدرسه اما چیزی که بین همه مشترک است خنده‌های از ته دل و شادی بچه‌هاست.
آرزوهای کودکانه
حیدر ۱۲ ساله است، روی صورتش لک‌های پراکنده دارد و در بازی بچه‌ها شریک نمی‌شود. روی صندلی تکی نشسته است. کنارش می‌نشینم.
- چرا بازی نمی‌کنی؟
دوست ندارم. همه شلوغ می‌کنن. ببین خاله چه‌جوری بازی می‌کنن؟
همان موقع دو نفر از پسرها هنگام بازی با هم درگیر می‌شوند. یکی از پسران که به نظر از بقیه بزرگ‌تر می‌آید با زانو به شکم پسرک دیگر می‌کوبد اما با کمک مربی‌ها، آرامش دوباره به حیاط مدرسه بازمی‌گردد.
همان پسر چند دقیقه قبل عکس‌اش را روی شیشه دفتر نشانم داد‌ وقتی در مسابقات فوتبال کودکان کار دوم شده بودند. همه مدال گرفته بودند و از گفتنش در چشمانش غرور موج می‌زد.
چیزی که در میان بچه‌های کار عجیب است، حس نزدیکی و اعتماد به غریبه‌هاست. با کمرنگ‌ترین لبخند می‌شوید «خاله» یا «عمو» و با کوچک‌ترین محبت در دل بزرگشان جا باز می‌کنید. بازی کردنشان هم مثل بازی‌هایی که زندگی با آنها می‌کند خشن و خشک است. با حرص به دنبال توپ می‌دوند؛ برای شنیدن اسمشان از زبان یکی از خاله‌ها و محبت گرفتن با هم رقابت می‌کنند و وقتی پای آرزو‌هایشان به میان می‌آید به طرز عجیبی همه دوست دارند معلم شوند‌ مثل رضا.
- رضا چند سالته؟ کلاس چندمی؟
۱۵ سالمه و از امروز میرم کلاس سوم.
- درس خوندن رو دوست داری؟
خاله به خدا عاشق درس خوندنم. انقدر دوست دارم درس بخونم. درسمم خوبه... دفترت‌رو بده برات بخونم چی نوشتی.
دفتر یادداشتم را می‌گیرد و با سختی چند خط را می‌خواند.
خاله چقدر سخت و بدخط نوشتی. من نمی‌فهمم چی نوشتی.
- تند‌تند نوشتم و خلاصه. تو سر در‌نمیاری ولی خوب می‌خونیا
آره گفتم که دوست دارم بخونم.
- رضا آرزوت چیه؟
آرزو؟ آرزومه معلم بشم. یه معلم سختگیر و جدی. اجازه نمیدم بچه‌ها تو کلاس شلوغ یا اذیت کنن. هر کسی که بخواد اذیت کنه بهش می‌گم بفرما بیرون وقتی آدم شدی بیا بشین سر کلاس.
- خب چرا انقدر سختگیر؟ آدم میاد مدرسه هم درس یاد بگیره، هم دوست پیدا کنه و بگه و بخنده. اصلا مزه مدرسه و کلاس به همین شیطنت‌هاشه.
خاله... مدرسه جای بازی نیست. ما فقط دو ساعت می‌تونیم بیایم مدرسه. اون دو ساعت نباید حروم بشه. باید ازش استفاده کنیم. وقت ما که زیاد نیس‌ مثل بقیه که از صبح تا ظهر میرن سر کلاس. ما باید کار کنیم و درس بخونیم؛ پس از بازی خبری نیست. معلم باید ادب داشته باشه و به بچه‌ها هم ادب یاد بده. ما وقتی مدرسه میایم باید با‌ادب بیرون بریم.
صبور اما آرزویش برگشتن به افغانستان است. دلش برای خانواده تنگ شده و می‌خواهد مادرش را ببیند.
صمد آرزو دارد بتواند بیشتر درس بخواند و می‌گوید کاش خانه کودک ناصرخسرو کلاس چهارم و پنجم هم اضافه کند.
یکی دیگر از بچه‌ها که دلش نمی‌خواهد اسمی از او برده شود هم چند وقتی است به آرزویش رسیده چون دیگر در جایی کار می‌کند که صاحب کارش برای مدرسه آمدن سختگیری نمی‌کند و تشویقش می‌کند تا صبح‌ها به مدرسه برود. با هیجان و ذوق کودکانه‌اش می‌گوید: صاحب کار اینجایی که کار می‌کردم اجازه نمی‌داد بیام مدرسه. با سختی و التماس این دو ساعت‌رو می‌‌اومدم مدرسه اما الان رفتم جایی که با همون حقوق بهم اجازه مدرسه رفتن میده... می‌دونی خاله خیلی مرد خوبیه، کارگر زیاد داره... ۳۰ تا... به من میگه برو درس بخون و نگران نباش اما بعد مدرسه زود برگرد سر کار.
کتاب‌های داستان به جای کتب آموزش‌و‌پرورش
طاهره پژوهش از فعالان حقوق کودک هم در جشن اول مهر بچه‌ها حضور دارد. او که سال‌هاست در این حوزه فعالیت می‌کند می‌گوید: هر سال بر تعداد بچه‌ها اضافه می‌شود. هدف ما این بود تا امسال دیگر ثبت‌نامی جدید نداشته باشیم و کیفیت آموزش به بچه‌ها را ارتقا دهیم اما با حضور گسترده بچه‌ها مواجه شدیم با این حال در اولین روز تحصیلی بیش از ۱۰۰ نفر از کودکان کار از مناطق مختلف شوش، بهارستان، پامنار و اطراف برای آغاز سالی تحصیلی به اینجا آمده‌اند. مربیان و معلمان خانه کودک ناصرخسرو تا کلاس سوم دبستان امکان آموزش به بچه‌ها دارند و حالا تعداد زیادی کلاس چهارمی به این مرکز رجوع کرده‌اند. اگر با همین شرایط پیش رود شاید پنجشنبه‌ها برای کلاس چهارمی‌ها کلاس تشکیل شود.
برنامه معلمان خانه کودک ناصرخسرو در سال تحصیلی جدید به این صورت است که به جای استفاده از کتاب‌های آموزشی معرفی شده توسط آموزش‌و‌پرورش، از کتاب‌های داستان استفاده کنند و یکسری اطلاعات و آموزش‌ها در رابطه با موضوعاتی که بچه‌ها در محل کار با آنها سر و کار دارند، آموزش داده شود‌ چرا‌که بچه‌ها در واقع بیشتر با آنها در ارتباط هستند. بچه‌های منطقه ناصرخسرو و شوش بیشتر در کار لوازم یدکی خودرو هستند و قطعات را به خوبی می‌شناسند و کلمات را به درستی تلفظ می‌کنند اما پای خواندن که می‌رسد بچه‌ها با مشکل رو‌به‌رو می‌شوند و همین، اصلی‌ترین دلیل برای تغییر شیوه‌های آموزشی در این مدرسه است.
یکی از چیزهایی که بچه‌ها دوست دارند شاهنامه‌خوانی است. شاهنامه در فرهنگ و زبان افغان‌ها جا افتاده و بچه‌ها استقبال زیادی از آن کردند. پدران این بچه‌ها ابیات زیادی از شاهنامه را می‌خوانند و برایشان آشناست اما هدف ما این است که در جهت تغییر زندگی، زندگی مشارکتی بدون خشونت و خردمندی بچه‌ها قدم برداریم.
آموزش زندگی کردن به کودکان کار
پژوهش دلیل آغاز سال تحصیلی با انواع بازی‌ها برای این کودکان را در این می‌داند که بچه‌ها بدانند تمام زندگی، کار و سختی و دغدغه برای پول درآوردن و برای خانواده فرستادن نیست.
بچه‌ها باید بدانند اینجا محیطی است که آموزش می‌بینند و کودکی می‌کنند. بچه‌ها باید بدانند زندگی فراتر از کار است؛ فراتر از این است که چند سال دیگر مادرشان در گوشه‌ای از دنیا برایشان ندیده یک زن بگیرد و بعد آنها تا چند سال برای همان زن بدهکار بمانند. تلاش ما این است که بچه‌ها زندگی کردن یاد بگیرند.
او در ادامه با اشاره به آسیب‌هایی که هر روز زندگی بچه‌ها را تهدید می‌کند می‌گوید: زندگی تمام این بچه‌ها پر از آسیب است. جایی که زندگی می‌کنند و حضور آنها در خانواده‌هایی که ارزش کودک را نمی‌شناسند آسیب است. امسال تلاش‌های زیادی کردیم تا بعضی بچه‌ها را به افغانستان برگردانیم چون معتقدیم در خانه و کشور خودشان توجه بیشتری از خانواده می‌گیرند. وقتی بیمار می‌شوند مادر بالای سرشان حضور دارد اما اینجا چنین امکانی وجود ندارد. وقتی با خود بچه‌ها حرف می‌زنیم می‌گویند در افغانستان هم مجبورند کار و چوپانی کنند و آغوش گرمی در انتظارشان نیست.
در افغانستان می‌گویند بچه ارزش ندارد، پول بچه ارزش دارد. با این شرایط سراسر زندگی این بچه‌ها پر از آسیب است. با این توصیفات همین که می‌توانند چند ساعتی کودکی کنند، اینجا برایشان بهشت است. در مدرسه به روی همه باز است و حتی بچه‌هایی که در مدرسه درس نمی‌خوانند می‌توانند از زمین فوتبال استفاده کنند.
شروع اولین روز مدرسه
بعد از اینکه بچه‌ها بازی کردند، روز اول مدرسه رسما آغاز می‌شود. کلاس‌بندی بچه‌ها برخلاف سایر مدارس سخت نیست. معلمی که انتخاب شده جلوی در کلاس می‌ایستد و با صدای بلند پایه‌اش را می‌گوید. بچه‌های همان پایه دوان‌دوان به سمت کلاس درس می‌روند و جایشان را انتخاب می‌کنند.
روی آخرین نیمکت کلاس می‌نشینم و نگاهشان می‌کنم. یکی از بچه‌ها با پوستی که به نسبت بقیه کمتر آسیب دیده روی نیمکت جلویی نشسته؛ لباس رنگ و رو رفته اما تمیزی تنش کرده و موهایش را مدل‌دار کوتاه کرده.
- تو چقدر خوشگلی!
من خاله؟
- بله شما. با این لباس خوش‌رنگی که پوشیدی.
راست میگی خاله؟
- معلومه که راست میگم
پسرک خجالت می‌کشد. گونه‌هایش گل می‌اندازد، آرام تشکر می‌کند و رو به معلم برمی‌گردد تا اولین روز از کلاس دوم را آغاز کند.


نامه ٢٠٣ تن از پزشکان برای پیگیری شرایط فرهاد میثمی
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ - Monday 24 September 2018
بازگشت به صفحه اول

نامه ٢٠٣ تن از پزشکان برای پیگیری شرایط فرهاد میثمی

iran-emrooz.net | Mon, 24.09.2018, 9:08

نامه ٢٠٣ تن از پزشکان عضو سازمان نظام پزشکی، به ریاست این سازمان، جهت پیگیری شرایط دکتر فرهاد میثمی و وضعیت وخیم وی به دنبال دهها روز اعتصاب غذا

جناب آقای دکتر فاضل
ریاست محترم سازمان نظام پزشکی

با سلام و احترام

ما نویسندگان این نامه که عضو سازمان نظام پزشکی و جمعی از دوستان و همکاران آقای دکتر فرهاد میثمی هستیم، ضمن ابراز نگرانی عمیق از وضعیت سلامت ایشان در زندان، از شما به عنوان رییس این نهاد صنفی می‌خواهیم که از دادستان محترم تهران تقاضا کنید ایشان را موقتا و تا موعد رسیدگی به پرونده‌اش در دادگاه از زندان مرخص کنند.

ما، نویسندگان این نامه، شرافت حرفه‌ای خود را وثیقه‌ی مرخصی دکتر فرهاد میثمی قرار می‌دهیم و تضمین می‌کنیم که ایشان در زمان برگزاری دادگاه خود را در اختیار دستگاه قضا قرار خواهد داد. با این حال، در صورت صلاحدید دادستان محترم، از گذاشتن وثیقه‌ی مادی نیز ابایی نخواهیم داشت.

نظر به فوریت خطر پیش رو برای سلامت دکتر فرهاد میثمی، خواهشمندیم این تقاضای ما مورد رسیدگی سریع قرار گیرد.


دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ - Monday 24 September 2018
بازگشت به صفحه اول

iran-emrooz.net | Mon, 24.09.2018, 8:56


وقتی پای پوشک به رسانه ملی باز می‌شود
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ - Monday 24 September 2018
بازگشت به صفحه اول

وقتی پای پوشک به رسانه ملی باز می‌شود

iran-emrooz.net | Mon, 24.09.2018, 8:50

مسائل به وجود آمده در زمینه فعالیت یکی از شرکت‌های تولیدکننده محصولات سلولزی در استان سبب کشیده شدن پای این شرکت و محصول تولیدی آن به رسانه ملی شد.
به گزارش ایسنا، چند وقتی است که زمزمه‌هایی در زمینه نحوه فعالیت یکی از شرکت‌های تولیدکننده محصولات سلولزی ابهر در کشور پیچیده شد تا جایی که پای این شرکت و محصول اصلی تولیدی آن علاوه بر رسانه ملی به منبرهای ماه محرم نیز کشیده شد.
برنامه پایش برنامه‌ای بود که صحبت‌هایی علیه این شرکت در برنامه زنده مطرح کرد و سبب کشیده شدن پای نماینده مردم ابهر، خرم‌دره و سلطانیه به این موضوع شد تا جایی که محمد عزیزی بارها در مصاحبه‌های خود با خبرگزاری‌های مختلف، ادعاهای کارشناس رسانه ملی در برنامه پایش را بی‌پایه و اساس عنوان کرده و جوسازی علیه سرمایه‌گذار ترکیه‌ای در زنجان را مغرضانه دانست.
محمد عزیزی، پیرامون مسائل مطرح شده اخیر در رابطه با شرکت مذکور در برنامه پایش حضور یافته و به سئوالات پیش آمده برای مردم در این زمینه توضیح داد.
وی با اشاره به حواشی به وجود آمده برای این شرکت، گفت: شرکت مذکور در ابهر مربوط به یک شرکت ترکیه‌ای است که در هفت کشور کارخانه داشته و یکی از آن‌ها در ابهر مستقر است.
این نماینده مجلس با بیان اینکه این شرکت حدود ۱۰ سال پیش در ابهر مستقر شده است، اظهار کرد: در حال حاضر این شرکت حدود ۲۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری دارد و ۱۲۰۰ نفر در آن مشغول به کار هستند که عمده محصول تولیدی آنها نیز دستمال کاغذی، پوشک و لوازم بهداشتی است.
وی با اشاره به موضوع مطرح شده در برنامه پایش مبنی بر استفاده این شرکت از رانت سرمایه‌گذاری خارجی، اظهار کرد: قانون سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۸۰ تصویب شده است و اگر در مجلس تصویب شده و به تایید شورای نگهبان رسیده، استفاده از کلمه رانت برای این قانون واژه نامناسبی است.
عزیزی با بیان اینکه گفته شده است که این شرکت سهم بازار را گرفته است، افزود: گرفتن سهم بازار آیتم‌های خاص خود را دارد و نمی‌توان خریدن کالای خاص را به مردم تحمیل کرد.
نماینده مردم ابهر، خرم‌دره و سلطانیه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه من در مقام دفاع از این شرکت نیستم، ادامه داد: شرکتی که انواع تهمت‌ها به آن زده می‌شود، تبلیغاتش همچنان در تلویزیون به روی آنتن می‌رود.
وی تاکید کرد: از وزیر اطلاعات درخواست می‌کنم هر چه سریع‌تر موضوعات این شرکت بررسی شود و اگر تخلف دارد نفر اول خودم به موضوع ورود خواهم کرد، زیرا با این موضوعات باید محکم برخورد شود.
عزیزی با اشاره به موضوع مطرح شده درباره گرفتن ارز دولتی توسط این شرکت، اظهار کرد: ارز توسط بانک مرکزی داده می‌شود و ربطی به نماینده مجلس ندارد.
وی با بیان اینکه هیچ نامه‌ای برای تخصیص ارز به این شرکت ننوشته‌ام، عنوان کرد: برای جلوگیری از بیکاری ۱۲۰۰ کارگر به علت نداشتن مواد اولیه تولید در این شرکت، دو نامه هشدار به وزیر صنعت، معدن و تجارت نوشتم.
عزیزی با تاکید بر پیگیر بودن حل مشکلات شرکت‌های تولیدی منطقه، افزود: برای تک‌تک شرکت‌هایی که با مشکل مواجه شده‌اند، نامه‌نگاری شده است و این نامه‌نگاری‌ها تنها مختص به این شرکت نیست.
وی با تاکید بر اینکه روزانه نمایندگان مجلس صدها نامه برای پیگیری مشکلات مکاتبه می‌کنند، ادامه داد: اگر قرار باشد با این نامه‌ها صلاحیت یک نماینده توسط یک کارشناس در یک برنامه زنده، بی‌صلاحیت شود بدین ترتیب کل نمایندگان مجلس را بی‌صلاحیت کردیم.
نماینده مردم ابهر، خرم‌دره و سلطانیه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ما باید در زمینه‌های اقتصادی و تجاری به فرمایشات مقام معظم رهبری توجه کنیم، خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی کشور، نباید موجبات دلسردی سرمایه‌گذاران را فراهم کرد.


دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ - Monday 24 September 2018
بازگشت به صفحه اول