دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - Monday 17 December 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مشق شب؛ از ناشران میلیاردر تا نظر مراجع

iran-emrooz.net | Mon, 17.12.2018, 11:49

روزنامه شرق / شهرزاد همتی

تا دو هفته پیش اگر کسی به شما می‌گفت: موضوعی مثل مشق شب دانش‌آموزان به یکی از اصلی‌ترین مباحث فقهی، اقتصادی و اجتماعی کشور تبدیل می‌شود، حتما باور نمی‌کردید، اما اکنون حدود یک هفته است که دقیقا این اتفاق افتاده است؛ پس از آنکه تعدادی از مراجع عظام تقلید در قم دراین‌باره اظهارنظر کردند و موضوع به رسانه‌ها و افکار عمومی کشیده شد و وزیر، معاونان و برخی فعالان اقتصادی هم دراین‌باره اظهارنظر کردند.

البته وقتی بدانیم در این موضوع پای کسب‌وکاری در میان است که گردش مالی آن سالانه به بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان در سال می‌رسد، چندان تعجب نخواهیم کرد. ماجرا از دیدار هفته گذشته مراجع تقلید با ناشران کتاب‌های کنکور و کمک‌آموزشی و انتقاد از حذف مشق شب آغاز شد، موضوعی که واکنش‌های بسیاری را در افکار عمومی به‌دنبال داشت و سبب شد مسئله مافیای کنکور و قدرت‌نمایی آن برای آموزش‌و‌پرورش و آموزش عالی کشور دوباره بر سر زبان‌ها بیفتد. علاوه بر رویکرد‌های متفاوت رسانه‌ها به این موضوع و پرداختن به جوانب مختلف آن، کاربران فضای مجازی واکنش‌های مختلفی به این دیدار‌ها و نظرات مطرح‌شده از سوی یکی از مراجع تقلید داشتند. آیت‌الله جعفر سبحانی، از مراجع عظام تقلید، پس از دیدار با ناشران کنکور عنوان کردند: «اخیرا آموزش‌وپرورش تکلیف شب بچه‌ها را حذف کرده. سال‌ها تجربه نشان داده بچه‌ها بعد از برگشت از مدرسه باید مشغول کار و مرور درس شوند. نباید بچه‌ها را ننر بار آورد. با این شیوه بچه‌ها به جایی نمی‌رسند؛ باید تکلیف داشته باشند و مغزشان کار کند.

این شیوه و حذف تکلیف خلاف قرآن، حدیث و سیره بزرگان و علماست، امیدوارم وزیر آموزش‌وپرورش از این نظر برگردد و همان شیوه سابق خوب بود. اینکه امروز برخی مدرسه‌ها و استادان از تکلیف‌دادن به شاگرد خودداری می‌کنند، بسیار کار غلطی است که باید اصلاح شود». آیت‌الله سیدهاشم حسینی‌بوشهری، امام جمعه قم نیز در این دیدار‌ها گفت: «در جامعه آموزشی کشور افراط و تفریط گریبان‌گیر شده، به‌گونه‌ای که در برخی مدارس چوب و فلک در کار است و دانش‌آموز را از تحصیل و آموزش فراری می‌دهد که این اقدام آنان افراط محسوب می‌شود و در برخی مدارس نیز از ارائه تکلیف به دانش‌آموزان خودداری می‌شود که نوعی تفریط است.

آموزش صحیح در گرو تمرین است و اگر این تمرین حذف شود نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که به هدف مطلوب رسیده‌ایم». این سخنان واکنش‌های بسیاری در پی داشت. جدیدترین واکنش مربوط به محمد بطحایی، وزیر آموزش‌و‌پرورش است؛ بطحایی با بیان اینکه مشق شب حذف نشده، با اشاره به اینکه برای تکالیف مهارت‌محور دستورالعملی تهیه شده است، گفت: چیزی به نام حذف تکالیف در منزل موضوعیت نداشته و بحث ما تغییر ماهیت تکالیف بوده است. درباره تکلیف منزل و مشق شب، یک تغییر رویکرد مشخص داریم. البته هنوز این رویکرد به‌طورکامل اتفاق نیفتاده، زیرا مستلزم فراهم‌شدن شرایطی است. برنامه تکالیف مهارت‌محور تأکید می‌کند که آن بخش از تکالیف که در مدرسه امکان انجام دارد، تحت نظارت معلم انجام شود، به این معنا که تکالیفی مانند رونویسی و دیکته و تمرین خوش‌نویسی در مدرسه انجام شود و تکالیف مهارت‌محور در منزل دنبال شود. در واقع ماهیت تکالیف منزل با رونویسی و حفظ‌کردن مطالب متفاوت است.

در منازل تکالیف را به سمتی می‌بریم که مهارت‌های فردی و اجتماعی را در دانش‌آموزان تقویت کند. صحبت‌های آیات عظام در دیدار با ناشران مؤسسات آموزشی و کمک‌آموزشی، جدا از دغدغه مهم مراجع تقلید درباره اظهار نگرانی از تغییر رویکرد در آموزش‌و‌پرورش حکایت دیگری هم داشت؛ ناشران آموزشی این‌بار با حضور در دفاتر مراجع مردم، نگرانی خود را از کاهش فروش کتب درسی‌شان در پوسته نگرانی اجتماعی به دست کسانی سپرده‌اند که دغدغه‌شان قطعا اجتماعی است و نگران تحصیل دانش‌آموزان هستند، اما شاید از نیات پشت پرده باخبر نیستند. از طرفی ابوالفضل جوکار (رئیس انتشارات گاج) در مصاحبه‌ای با روزنامه صبح نو می‌گوید: «ده‌ها موضوع دیگر در این دیدار‌ها مطرح شده، حالا اگر یک موضوع پررنگ شده، تقصیر ما نیست. در دیدار با مراجع ۱۰ موضوع مطرح شد که یکی از آن‌ها مشق شب بود. معتقدم دانش‌آموز بدون مشق شب دچار آسیب می‌شود. هنوز کلا‌م منعقد نشده، مراجع این فرمایش را مطرح کردند. اصلا مسئله اقتصادی مطرح نیست».

داستان از چه قرار بود؟
ماجرای مشق شب برای بسیاری از آن‌هایی که دوران مدرسه پرمشق را پشت سر گذاشتند، حکم کابوس دارد. وقتی که دست‌هایمان را نگاه می‌کنیم، حتما زخم زیادنوشتن روی انگشت میانی بسیاری از کسانی که متولد دهه‌های ۵۰ و ۶۰ هستند، جا خوش کرده است. روزگاری که برای نوشتن مشق شب باید ساعت‌ها وقت می‌گذاشتیم. آن زمان کسی به‌دنبال اوقات فراغت نبود. هرکس بیشتر مشق می‌داد تا هرچه‌زودتر دفتر‌های ۱۰۰ برگ تمام شوند، معلم بهتری بود. بچه‌های دیروز هنوز دست‌درد‌های آن دوران را به یادگار دارند و هیچ‌وقت هیچ‌کس برای این حجم از مشقت سخنرانی نکرد، اما کمی که گذشت، حجم کتاب فارسی کم شد. حسنک کجایی و چوپان دروغ‌گو از ۱۰ صفحه به دو صفحه رسیدند و کارشناسان عنوان کردند که مشق‌نوشتن در آن حجمی که بسیاری از ما تجربه کرده‌ایم، نه‌تن‌ها مفید نیست، بلکه آسیب‌زاست. هرچه می‌گذشت، ماجرای تغییر رویکرد در تکالیف مدرسه هم تغییر می‌کرد. باوجوداین از نمد مشق شب کلاه‌های زیادی برای ناشران کتاب‌های کمک‌درسی دوخته شد؛ کتاب‌های یکسان و یک‌رنگ ریاضی و زبان که معلم‌ها شبیه سری‌دوز‌ها در تمامی مناطق به بچه‌ها از رویش تکلیف می‌گفتند و حتی دیگر زحمت طرح سؤال را به خودشان نمی‌دادند، هرچند تعطیلات دانش‌آموزان را زهر می‌کرد، اما کاروبار ناشران را سکه کرده بود. حالا که بحث تغییر رویکرد پیش آمده و وزارت آموزش‌وپرورش مدتی است که شمشیرش را برای مؤسسات کنکور و ناشران کتب کمک‌درسی از رو بسته، آن‌ها احساس خطر می‌کنند.

تابستان گذشته خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره حجم گردش مالی و تیراژ کتاب‌ها در کشور گزارشی منتشر کرد که در بخشی از آن آمده بود: «‏مجموع قیمت کتاب‌های کمک‌درسی چاپ‌شده در سال ۹۵ رقم ۷۵۸ میلیارد و ۴۷۳ میلیون و ۶۸۸ هزار تومان بود که در سال ۹۶ به رقم ۸۰۹ میلیارد و ۴۶۱ میلیون و ۷۱۵ هزار تومان رسید». ایبنا شمارگان کتاب‌های کمک‌درسی در سال ۹۵ را ۴۳ میلیون و ۲۹۷ هزار جلد و در سال ۹۶ با ۱۰ درصد کاهش ۳۸ میلیون و ۹۱۷ هزار جلد اعلام کرد؛ و حالا با تغییر رویکرد جدی در آموزش‌وپرورش در صورتی که زور آن‌ها به مافیایی برسد که خودشان سنگ‌بنایش را گذاشته‌اند، احتمال دارد این سیر صعودی چاپ کتب کمک‌درسی آرام‌آرام روند نزولی داشته باشد و چه کسی حاضر است پاسخ ضرر مالی آقایان مؤسسات کمک‌آموزشی را بدهد؟

‎حسین طالبزاده، مدرس دانشگاه فرهنگیان، در گفتگو با «شرق» با اشاره به اینکه خبری از حذف مشق شب نیست، تأکید کرد: «نکته مقدماتی و مهم این است که به صورت سنتی داستان از این قرار بود که در مدارس یک‌سری تکالیف به دانش‌آموزان گفته می‌شد و حالا آموزش‌وپرورش اعلام کرده که در دوره اول ابتدایی؛ یعنی کلاس‌های اول تا سوم، می‌خواهد تکالیف را مهارت‌محور کند؛ یعنی قرار نیست تکلیفی را حذف کنند، بلکه می‌خواهند آن را مهارت‌محور کنند، در این صورت یک اتفاق بزرگ می‌افتد و آن این است که ناشران کتب کمک‌درسی که سالیان‌سال است در حوزه مشق سرمایه‌گذاری کردند و سود کلانشان، هم در حوزه تکلیف و هم در حوزه چاپ و توزیع وجود داشته و درواقع حاکمیتی داشتند حالا احساس خطر می‌کنند. در مدارس و روش کار معلمان همه‌وهمه از نحوه تدریس این انتشارات پیروری می‌شده، چراکه کار آن‌ها مبتنی‌بر یکسان‌سازی بود و خلاقیت را هم از معلم و دانش‌آموز می‌گرفت. وقتی تکالیف مهارت‌محور شود، به طور طبیعی معنایش این است که ضرر هنگفتی متوجه این مؤسسات آموزشی می‌شود. اختلاف بحث از نظر من در حوزه مالی اتفاق می‌افتد و هیچ بحث فنی‌ای صورت نگرفته و اصلا دغدغه دوستان هم نبوده. این در حالی است که شاید بحث فنی مهم‌تر باشد، اما من فکر می‌کنم هسته اصلی اختلاف، بحث ارزش مالی است». این استاد دانشگاه فرهنگیان تأکید کرد: اساسا آنچه ما به صورت سنتی از آن به‌عنوان مشق شب یاد می‌کنیم، مبنای علمی ندارد. اینکه ما دانش‌آموز را وادار به نوشتن در خانه کنیم و او فکر کند که صرفا مطالبی را بنویسد، پس یاد گرفته، مبنای علمی ندارد و ممکن است حتی تصویر نادرست و نامطلوبی را از مدرسه در ذهن دانش‌آموز ایجاد کند.

دانش‌آموزان وقتی به کلاس اول می‌روند تصویر مطلوبی از مدرسه در ذهن دارند، ولی مدرسه می‌تواند کاری کند که تأثیرش نامطلوب شود. ما در دوران ابتدایی باید تلاش کنیم که تصویر مطلوبی از مدرسه در کودک شکل بگیرد. اگر از همان پایه اول و دوم فشاری به دانش‌آموز وارد کنیم که بچه فکر کند به جایی رفته که با آن تصویر مطلوبی که پدر و مادر از آن ساخته بودند متفاوت است و ارضا نشود، به طور طبیعی انگیزه‌اش کم می‌شود. این را فراموش نکنیم که یکسان‌سازی آموزشی تمام مهارت و خلاقیت را از دانش‌آموز و معلم می‌گیرد و این نگرانی ماست، نه‌اینکه ناشران آموزشی خدای‌ناکرده درآمدشان کاهش پیدا کند.


انتقاد شدید روزنامه «جمهوری اسلامی» از انتصاب داماد روحانی
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - Monday 17 December 2018
بازگشت به صفحه اول

انتقاد شدید روزنامه «جمهوری اسلامی» از انتصاب داماد روحانی

iran-emrooz.net | Mon, 17.12.2018, 11:42

مسیح مهاجری، مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی نوشت: روزگاری در کشور ما اصطلاح «قحط الرجال» بسیار بر سر زبان‌ها بود. مردم وقتی با انتصاب‌های ناصواب در مسئولیت‌های مهم مواجه می‌شدند می‌گفتند: مگر قحط الرجال است که این‌ها را سرِ کار آورده‌اند؟ قبل از انقلاب، وقتی مردم می‌دیدند خواهر‌های شاه یا عده‌ای از وابستگان به دربار چندین شغل و مسئولیت و عنوان دارند، می‌گفتند: مگر قحط الرجال است که تمام شغل‌ها را به این‌ها داده‌اند؟

همین سپردن شغل‌ها به درباریان، یکی از عوامل سرکوب شدن استعداد‌ها و دور ماندن مردم از فعالیت‌های سیاسی و مدیریتی کشور بود و در تشدید نگاه منفی مردم به رژیم پهلوی موثر بود. چنین روشی با شایسته سالاری منافات دارد و فقدان شایسته سالاری در یک جامعه به فقدان عدالت اجتماعی منجر می‌شود، واقعیت تلخی که در دوران حاکمیت رژیم مستبد، منحط و فاسد پهلوی وجود داشت.

انقلاب اسلامی که پیروز شد، مردم ایران امید فراوانی به حاکمیت «شایسته سالاری» در انتصابات و سپردن مسئولیت‌ها به افراد داشتند. الحق والانصاف در سال‌های اول بعد از پیروزی انقلاب اسلامی «شایسته سالاری» حاکم شد و تا حدود زیادی جامعه به طرف برقراری عدالت اجتماعی پیش رفت. در آن دوران، انتصاب‌های فامیلی ضدارزش تلقی می‌شد، رفیق بازی در انتصابات مذموم بود و بله قربان گفتن، چاپلوسی و برای خوش آمدن مقامات بالا حکم انتصاب صادر کردن تقریباً از فرهنگ جامعه حذف شده بود. فداکاری کم نظیر مردم در صحنه‌های انقلاب، دفاع مقدس و مقاومت در برابر فشار‌های سیاسی و اقتصادی دشمنان انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، از حاکمیت همین فرهنگ بر جامعه نشات می‌گرفت و انگیزه و نشاط و عشق به کار و تلاش خالصانه را به آحاد مردم تزریق می‌کرد. ساده زیستی مسئولین هم چاشنی این فرهنگ بود.

با فاصله گرفتن از سال‌های صدر انقلاب، به تدریج از ارزش‌ها هم فاصله گرفتیم، شایسته سالاری را به فراموشی سپردیم، ساده زیستی را کنار گذاشتیم، ابوالمشاغل شدیم، رفیق بازی رایج شد، انتصابات فامیلی در ردیف مستحبات موکد قرار گرفت، تشریفات در جان مسئولین رسوخ کرد و بله قربان گوئی نرخ شاه عباسی شد! از عوارض همین بیماری‌های اجتماعی و اخلاقی است که وقتی مردم در سختی‌های شدید معیشتی دست و پا می‌زنند، مسئولین نه تنها درد مردم را حس نمی‌کنند بلکه در برابر افزایش قیمت‌ها بی‌تفاوت می‌مانند و حتی آن را تایید هم می‌کنند.

در این میان، با تبعید شدن «شایسته سالاری» به وادی غربت، بار دیگر اصطلاح «قحط الرجال» بر سر زبان‌ها افتاده و مردم در حیرتند که چگونه وزرای جدیدالورود به کابینه در انتصاب‌های فامیلی از همدیگر سبقت می‌گیرند! یکی به بهانه جوان گرائی، فرزند آن دیگری را مشاور خود می‌کند، یکی دیگر به داماد رئیس‌جمهور حکم معاونت می‌دهد و سومی داماد یکی دیگر از مقامات را به منصب می‌رساند.

این بیماری چنان مسری شده که بعضی از مسئولین دیگر هم – لابد برای تامین آینده شغلی خود – حتی به داماد بعضی از افراد شاخص جناح مقابل خود حکم می‌دهند! این یک خطر برای انقلاب و نظام جمهوری اسلامی است که در شرایط دشوار وجود خیل بیکاران در جامعه، انتصابات فامیلی در میان وزرا و مسئولین و مدیران ارشد کشور رواج یافته و حضرات به همدیگر نان قرض می‌دهند و شایسته سالاری را به راحتی قربانی اهداف و امیال شخصی خود می‌کنند. روشن است که چنین افرادی از جنس انقلاب و نظام جمهوری اسلامی نیستند و بهیچوجه صلاحیت ماندن در مناصب دولتی را ندارند.

شنیده شده رئیس‌جمهور روحانی دستور ابطال حکم معاونت داماد خود در وزارت صنایع را صادر کرده است. اگر این خبر صحت داشته باشد اقدام آقای رئیس‌جمهور قابل تحسین است، ولی کافی نیست. رئیس‌جمهور باید وزرا و مدیرانی که مرتکب چنین خطا‌های نابخشودنی شده‌اند را برکنار و از این طریق با این بیماری به صورت ریشه‌ای مبارزه کند. ابطال حکم انتصاب، مبارزه با معلول است که مشکلی را حل نمی‌کند. برای حل این مشکل باید وزرا و مدیرانی که این بیماری در وجود آن‌ها رسوخ کرده است برکنار شوند و افرادی که در عمل به شایسته سالاری پای بند باشند جای آن‌ها را بگیرند.


قاچاق خاک ایران به بهانه صادرات گُل!
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - Monday 17 December 2018
بازگشت به صفحه اول

قاچاق خاک ایران به بهانه صادرات گُل!

iran-emrooz.net | Mon, 17.12.2018, 11:40

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات خاک و آب گفت: امیدواریم مسئولین موضوع قاچاق خاک را جدی بگیرند، چون خاک یک منبع تجدیدناپذیر و یا دیرتجدیدپذیر است و تشکیل یک سانتیمتر از آن سال‌ها زمان می‌برد.

دکتر حسین بشارتی در گفتگو با ایسنا افزود: متأسفانه ادامه قاچاق خاک ایران که از چند سال پیش شروع شده صحت دارد و طی آن یک سری افراد سودجو با بهانه‌های مختلف خاک حاصلخیز کشور را جمع آوری و به کشور‌های حوزه خلیج فارس صادر می‌کنند تا صرف ساخت جزایر مصنوعی شود.

بشارتی افزود: برخی به بهانه صادرات محصولات گلدانی خاک صادر می‌کنند برخی هم در پوشش سیمان این کار را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: این برای کشور یک فاجعه است، شاید در کوتاه مدت اثرات این اتفاق خود را نشان ندهد، اما نسل آینده به راحتی از کنار این موضوع نخواهد گذشت و ما را نخواهد بخشید.

این پژوهشگر برگزیده جشنواره بین‌المللی خوارزمی خاطرنشان کرد: امیدواریم مسئولین موضوع قاچاق خاک را جدی بگیرند، چون خاک یک منبع تجدیدناپذیر و یا دیرتجدیدپذیر است و تشکیل یک سانتیمتر از آن سال‌ها زمان می‌برد بنابراین باید از آن حفاظت کنیم. این خاک مثل یک سفره است که همه ازآن بهره می‌برند و اگر فقیر شود همه ضرر می‌کنند.

پیش از این مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده، قاچاق خاک‌های ایران از دهه ۸۰ شروع شده و همچنان ادامه‌دار است.

طی سال‌های گذشته «قاچاق خاک» یکی از موضوعات چالش‌برانگیز بوده است. علی مریدی در پاسخ به این پرسش که آیا از ایران خاک قاچاق می‌شود؟ به ایسنا، گفته، قاچاق خاک مراتع و مزارع را داریم، اما در مورد قاچاق خاک‌های معدنی من گزارشی دریافت نکرده‌ام.

این کارشناس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد قاچاق خاک‌های مراتع و مزارع ایران اظهارکرد: قاچاق خاک‌های مراتع و مزارع بیشتر از استان‌های جنوبی از جمله استان فارس صورت می‌گیرد.

مریدی در پاسخ به این پرسش که خاک ایران به کجا قاچاق می‌شود، گفت: مقصد این خاک‌های قاچاق‌شده کشور‌های حاشیه خلیج فارس به‌ویژه امارات و قطر است که در امارات برای ساخت جزایر مصنوعی و در قطر برای خشک کردن دریا استفاده می‌شود.

وی تاکید کرد: قاچاق خاک از ابتدای دهه ۸۰ شروع شد و هنوز ادامه دارد البته در سال‌های اخیر به دلیل کم شدن تقاضا و افزایش حساسیت‌ها، قاچاق خاک تا حدی کنترل شده است.

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به ارزش بالای خاک‌های معدنی کشور گفت: خاک‌های معدنی هم که برای تولید فولاد، آهن و مس استفاده می‌شود و ارزش اقتصادی بالایی دارد، در قالب صادرات و از مبادی رسمی از کشور خارج می‌شوند که با توجه به ارزش بالای این نوع خاک، صادرات آن هم به محیط زیست و هم به اقتصاد کشور ضربه می‌زند.

مریدی با بیان اینکه خاک عنصر ارزشمندی است و برای صادرات آن هم باید مبلغ واقعی آن گرفته شود، اظهارکرد: اعتقاد من این است که باید خاک معدنی را که ارزش اقتصادی بالایی دارد در کشور به فولاد و مس تبدیل کنیم و محصول و کالای تولیدشده را از کشور صادر کنیم تا ارزش‌افزوده و فرصت‌های اشتغال آن برای کشور خودمان باشد و به عبارت ساده از خام‌فروشی خودداری کنیم.

به گزارش ایسنا، دو سال پیش هم معصومه ابتکار، رئیس وقت سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به برداشت بی‌رویه و حتی قاچاق خاک جزیره هرمز خواستار برخورد نهاد‌های نظارتی با موضوع قاچاق خاک شده و به ایسنا گفته بود: قاچاق خاک هرمز که امری غیرقانونی است، موجب مشکلات زیست محیطی می‌شود.

مسعود منصور، معاون حفاظت و امور اراضی سازمان‌جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری نیز در همان سال ۹۵، ضمن تایید خبر قاچاق خاک از کشور، با اشاره به اینکه قانونگذار صدور هر گونه خاک کشاورزی، مرتعی و نباتی را به خارج از کشور ممنوع کرده است، در گفتگو با ایسنا اعلام کرد که دستگاه‌های متولی خاک باید به سرعت دور هم بنشینند و با قاچاق خاک از کشور مقابله کنند. صادر کردن خاک حاصلخیز کشور با هیچ منطقی مجاز شمرده نمی‌شود. خواهش می‌کنم همه دستگاه‌ها حساسیت‌های لازم را داشته باشند.

در گذشته تعدادی از نمایندگان مجلس هم نسبت به قاچاق خاک حساسیت نشان داده و اعلام کرده بودند که خاک ایران در پوشش سیمان، قاچاق می‌شود.


دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - Monday 17 December 2018
بازگشت به صفحه اول

iran-emrooz.net | Mon, 17.12.2018, 10:24


دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - Monday 17 December 2018
بازگشت به صفحه اول

iran-emrooz.net | Mon, 17.12.2018, 0:33


وضعیت جسمانی نرگس محمدی، در شرایط هشدار قرار دارد
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - Monday 17 December 2018
بازگشت به صفحه اول

وضعیت جسمانی نرگس محمدی، در شرایط هشدار قرار دارد

iran-emrooz.net | Sun, 16.12.2018, 22:15

بهزادی، وکیل دادگستری در گفت‌وگو با امتداد:
وضعیت جسمانی نرگس محمدی، در شرایط هشدار قرار دارد / نامه پزشکان متخصص بیمارستان را تقدیم مقام قضایی کرده‌ام

امتداد- محمد جعفری: نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زنان در حالی در بند زنان اوین در وضعیت جسمانی خطرناک قرار گرفته که همچنان با درخواست برگزاری کمیسیون پزشکی قانونی، مرخصی، اعزام به بیمارستان تخصصی و بحث آزادی مشروط وی موافقت نشده است.

در همین رابطه، محمود بهزادی، کارشناس حقوقی و وکیل نرگس محمدی، ضمن اشاره به وضعیت وخیم جسمانی وی در گفت‌وگو با امتداد اظهار داشت:

وضعیت جسمانی نرگس محمدی با توجه به آمبولی ریه و رشد تومور در مری، شرایط وخیمی را برای وی ایجاد کرده که بسیار نگران کننده است. به گونه‌ای که اکنون در زندان برای مقابله با آمبولی ریه، به جای وارفارین، آسپرین به او داده می‌شود و این روند درمانی در شرایط هشدار قرار دارد.

چندی پیش نیز پزشکان متخصص، کیسه صفرای محمدی را برداشتند و به رغم اینکه باید پس از عمل، ۴ روز در بیمارستان تخصصی تحت مراقبت قرار می‌گرفت، تنها یک روز بعد به زندان باز گردانده شد.

بنده شخصا نامه‌های جداگانه‌ای را برای دادیار و رئیس اجرای احکام و نیز، وزارت اطلاعات نوشته و صراحتا عنوان کرده‌ام که جان موکلم در خطر قرار دارد.

اکنون هم در شرایط فعلی، نامه پزشکان متخصص بیمارستان را تقدیم مقام قضایی کرده و درخواست انتقال به بیمارستان را داده‌ام که همچنان منتظر پاسخ این درخواست نیز هستیم. این نامه حدود ۲ هفته قبل به بازپرس پرونده و اجرای احکام تقدیم شده و از وزارت اطلاعات هم خواسته‌ایم که با توجه به وضعیت خاص موکلم، به عنوان ضابط قضایی به مسئله ورود کنند.

با توجه به این که موکل من، بیش از دوسوم از دوران محکومیت خود را سپری کرده، می‌تواند برای آزادی مشروط از ماده ۵۸ استفاده کند و درخواست این مسئله نیز به مقام قضایی منعکس شده است. به هر حال امیدوارم که دادستان با این درخواست موافقت کند.

در عین درخواست مرخصی، چندین بار نیز به زندان و اجرای احکام مراجعه داشتم که بر اساس پیگیری‌های به‌عمل آمده، ظاهرا رئیس بهداری، گزارش وضعیت موکلم را به دادیار ارسال نکرده و این مقام قضایی از هر گزارشی، اظهار بی‌اطلاعی می‌کند. 

اکنون پرشک متخصص زندان، صراحتا عنوان کرده که عدم تحمل کیفری شامل حال نرگس محمدی می‌شود و ادامه درمان با وضعیت فعلی، جان بیمار را به خطر خواهد انداخت.

با درخواست اعزام نرگس محمدی به مرکز درمانی تخصصی موافقت نشده است،  رئیس بهداری زندان باید صراحتا عدم بضاعت امکانات پزشکی زندان برای درمان موکلم را اعلام کند تا شاهد اعزام وی به بیمارستان تخصصی باشیم و با این حال تعلل در اعلام این مسئله صورت گرفته است.

آئین‌نامه زندان‌ها در این باره متاسفانه به سال ۸۴ برمی‌گردد و حتی به رغم اجرای قانون آئین دادرسی جدید از سال ۹۴، همچنان شاهد استناد زندان به آئین نامه قدیم هستیم و هنوز آئین‌نامه جدید تدوین نشده است. 

از زمان حبس موکلم در زندان زنجان، دادستان این شهر صراحتا عنوان کرد که امکانات درمانی لازم برای وی وجود ندارد و با این حال، شرایط محمدی از آن دوره با مشکلات متعدد مواجه شده است. ما ۳ سال است که برای استفاده از بحث عدم تحمل کیفری برای موکلم درخواست تشکیل کمیسیون پزشکی قانونی داده‌ایم که متاسفانه این درخواست نیز، تاکنون اجابت نشده است.


دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - Monday 17 December 2018
بازگشت به صفحه اول

iran-emrooz.net | Sun, 16.12.2018, 21:16


اعتراض دانشجویان دانشگاه ارومیه به کیفیت بد غذای سلف
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - Monday 17 December 2018
بازگشت به صفحه اول

اعتراض دانشجویان دانشگاه ارومیه به کیفیت بد غذای سلف

iran-emrooz.net | Sun, 16.12.2018, 13:20


گرایش سیاسی استانداران دولت دوازدهم چیست؟
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - Monday 17 December 2018
بازگشت به صفحه اول

گرایش سیاسی استانداران دولت دوازدهم چیست؟

iran-emrooz.net | Sun, 16.12.2018, 13:00


دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - Monday 17 December 2018
بازگشت به صفحه اول

iran-emrooz.net | Sun, 16.12.2018, 12:56


ادامه اعتراض بیکاران پاریز و رفسنجان مقابل مس سرچشمه
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - Monday 17 December 2018
بازگشت به صفحه اول

ادامه اعتراض بیکاران پاریز و رفسنجان مقابل مس سرچشمه

iran-emrooz.net | Sun, 16.12.2018, 12:12

جوانان بیکار پاریز و رفسنجان در اعتراض به اشتغال غیربومی‌ها خواستار تغییر معادلات اشتغال شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در روزهای گذشته، جوانان بیکارِ ساکن رفسنجان و پاریز در استان کرمان، به اعتراض خود مقابل مجتمع مس سرچشمه ادامه دادند.

معترضان خواستار تغییر اساسی معادلات اشتغال و جذب بومی‌ها در این مجتمع عظیم هستند و می‌گویند: چرا باید آلودگی نصیب ما باشد و اشتغال نصیب غیربومی‌ها؟ ما بومی‌های رفسنجان، محکوم به تحمل آلایندگی محیطی و بیکاری هستیم اما فرصت‌های شغلی نصیبِ غیربومی‌ها می‌شود. 

از پنج‌شنبه هفته گذشته، چند صد نفر از جوانان بومی رفسنجان در اعتراض به بیکاری و اشتغال غیربومی‌ها در مس سرچشمه دست به اعتراض زده‌اند.


دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - Monday 17 December 2018
بازگشت به صفحه اول