پنجشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۶ - Thursday 18 January 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بیانیه جمعی از نمایندگان ادوار مجلس در باره رخدادهای اعتراضی اخیر

iran-emrooz.net | Wed, 17.01.2018, 21:15

جمعی از نمایندگان ادوار مجلس با صدور بیانیه‌ای تحلیلی نسبت به رخدادهای اعتراضی اخیر در بیش از۶٠ شهر کشور واکنش نشان داده و با ارائه راهکارهائی خواستار اجرای اصلاحات لازم برای پاسخگویی به مطالبات مطرح در درون جامعه شدند.

متن کامل این بیانیه بشرح زیر است:

حرکت اعتراضی و شورش ناگهانی برخی شهروندان در بیش از ۶٠ شهر کشور در روزهای میانی دیماه را باید تنها پیش لرزه ای از نیروی نهفته تخریبی موجود گسلهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و محیط زیستی موجود دانست که طی زمان در عمق و بن مایه جامعه ما انباشت شده است. در این نقطه بدلیل توالی و تراکم بحران‌های دامنگیر کشور و وضعیت سیاسی قوا و نهادهای حاکم، این گسل‌ها بهم رسیده، و با هم افزائی بخشی از انرژی متراکم شده خود را آزاد و بصورت انفجاری در خیابان‌ها به جولان درآورد.

این جمع در بیانیه‌ای که برای فراخوان مردم به مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری در اردیبهشت ماه سال جاری داد یادآور شد: “بحران‌های «منابع آب»، «مسائل زیست محیطی»، «صندوق‌های بازنشستگی»، «بودجه دولت»، «نظام بانکی» و «بیکاری» شش ابرچالش پیشاروی کشورند و آن‌را تا آستانه پرتگاه فروپاشی جلو برده‌اند! هشدار می‌دهیم که در صورت عدم مواجه علمی و کارشناسی و عقلانی با این بحران‌ها چشم اندازی تیره و تار پیش‌روی ایران خواهد بود. نجات از این بحرا‌نها اصلاحات اساسی می طلبد، اصلاحاتی که جز با تبلور اراده عمومی از طریق تفاهم ملی و مشارکت همگان دست یافتنی نیست، و فقط از سوی دولتی برآمده از رای و پشتوانه مردمی قابل انجام است.

یادآور می‌شویم که عدم پایبندی به اجرای اصول مصرح فصل سوم قانون اساسی در رعایت حقوق شهروندی، و عدم احترام به آزادی‌های فردی وجمعی در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، رسانه‌ای، و مدنی توسط ارگان‌های سرکوب با دامن زدن به فضاهای امنیتی و ایجاد ارعاب، از موانع اساسی در راه تبلوریابی اراده ملی در مسیر مشارکت مردم برای تعیین سرنوشت کشور شده‌اند.”

سوگمندانه به رغم مشارکت چشمگیر مردم در انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب حسن روحانی با ٢۴ میلیون رای؛ عدم همراهی نهادهای انتصابی با رای مردم و ملاحظه کاری‌های رئیس جمهور منتخب در انتخاب وزیران، در تناسب با مطالبات رای دهندگان و انجام وعده‌های انتخاباتی‌اش، نه تنها اقدام موثری برای مواجهه عالمانه و عاجل با بحران‌های جاری برداشته نشد بلکه به موجی از ناامیدی و یاس در میان بخشی از حامیان دولت دامن زد و فرصت میدانداری برای اقتدارگرایان مخالف دولت را فراهم ساخت تا با استفاده از امکانات رسانه‌ای به ویژه صدا و سیما بر دامنه این موج بیافزایند و تا مرز برپایی حرکت اعتراضی خیاباتی علیه دولت به پیش رفته و جرقه‌ای را بزنند که به آتش دامنگیر نارضایتی در کشور انجامید و خسارات مادی و انسانی قابل توجهی را برجای گذاشت.

آنچه جای خوشبختی دارد اینکه به رغم خسارات و هزینه‌های برجای مانده از این رخداد تلخ، زنگ خطر و هشدار برای همه مسئولان و قوا و نهادهای حاکم به صدا درآمده، بگونه‌ای که از رهبری نظام و روسای سه قوه و دیگر مسئولان و مدیران و کارشناسان در ابراز نگرانی و نارضایتی خود از نحوه اداره امور پروا و پرهیز ندارند، و البته همچنان جای تاسف دارد که هیچکس حاضر نیست مسؤولیت خود را با توجه به میزان اختیارات و نقشی که در اداره کشور داشته و دارد بپذیرد، و ظاهراً هر که اختیارات و امکانات و قدرتش بیشتر، توان و تحملش در احساس مسئولیت و نقد پذیری و پاسخ گوئی کمتر!

در این فضای سترون‌ساز ناشی از تقسیم شهروندان به خودی و غیرخودی و حبس و حصر و محدودیت و ممنوعیت و سرکوب سازمان‌یافته هرکه آبرو و نفوذ و حمایت و پایگاهی دربین مردم دارد صدا و سیما و دستگاه تبلیغاتی حکومت بدل به ماشین تحقیر و نفرت پراکنی و پرونده سازی و اتهام زنی و مچگیری شده و مدام در کوره تشدید اختلافات و کینه‌ها در درون جامعه می‌دمد تا هر اراده‌ای برای اصلاح و تغییر را در نطفه فروکوبیده و راه را بر هر سوسوی روشنائی امید در دل مردم ببندند. این بازتولید چرخه معیوب تحقیر و نفرت و خشونت و سرکوب در اشکال مختلف تقریباً همه اقشار اجتماعی از دانشجویان، معلمان، کارگران، اقلیت‌های دینی، قومی و مذهبی را به شیوه‌های مختلف مورد توهین و تحقیر قرار داده و می‌کوشد با برخورد خشونت‌آمیز و بازداشت و زندان هر صدای اعتراضی را خاموش کند.

در کشوری که مردم محروم آن با احساس مسئولیت و بروز نجابتی بی‌نظیر در جهان هنوز به رغم قیمومت‌ها و محدودیت‌ها دل به صندوق‌های رای و اصلاح امور خود از طرق سیاسی و مدنی مسالمت آمیز بسته‌اند ساختار حکومتی اقتدارگرا از هیچ شگرد و حیله‌ای برای تهی کردن انتخابات و مردم‌سالاری از مضمون و محتوای واقعی و حق شرکت مردم در تعیین سرنوشت خود دست بر نمی‌دارد، و با مداخله و محدود کردن قدرت انتخاب مردم با اعمال نظارت استصوابی، و حذف سازمانیافته گرایش‌های فکری و سیاسی متکثر، مانع رقابت واقعی گرایش‌ها وبرنامه‌ها در انتخابات و اداره کشور شده است. و بدتر اینکه نهادهای انتصابی در مقاطعی که نتیجه انتخابات مطابق میل و نظرشان نباشد حاضر نیستند به نتیجه همین انتخابات برآمده از نظارت استصوابی گردن نهند و قبول کنند که برنامه‌ و وعده‌های منتخبان مردم، که برای پاسخگویی به مطالبات رأی‌دهندگان اعلام کرده‌اند، به اجرا درآید، و اصرار دارند این پیام را به بدنه رای دهندگان بدهند که «با انتخابات در کشور تغییری ایجاد نمی‌شود‌ و در بر همان پاشنه سابق خواهد چرخید.»

در چنین شرائطی حاکمیت اقتدارگرا سیمان وحدت و سپر دفاعی خود را در دمیدن بر کوس دشمنی با دنیای بیرونی و پیرامونی جستجو می‌کند و در جهان و منطقه‌ای بحران زده و پر آشوب، که راه بر استقرار قانون جنگل و زور بیش از هر زمان دیگر بر روابط بین المللی هموار شده است، با ماجراجویی و لفاظی‌های خود صلح منطقه و کیان کشور را بخطر می‎‌اندازد.

در سایه چنین وضعیتی ملات اعتماد ملی، که لازمه سرمایه اجتماعی کشور و همسوئی و انسجام بین آحاد ملت، و شرط ابتدائی برای فائق آمدن بر بحران‌ها و ابرچالشهاست، رو بزوال بوده و کشور و مردم در چنبره بحرانها گرفتار شده‌اند.

علت العلل رخدادهای اعتراضی اخیر به ناکارآمدی مفرط نظام سیاسی و حاکمیت در اداره امور برای تامین حقوق شهروندی واز جمله حق مشارکت شهروندان به عنوان منبع اصلی قدرت و مسوول واقعی در رتق و فتق امورخویش برمی‌گردد. به رغم صراحت اصل ششم قانون اساسی و بسیاری از اصول دیگر مندرج در آن، که اداره امور کشور را از راه انتخابات در سطوح و ارگان‌های مختلف پیش بینی کرده است، در سه دهه گذشته اصول تامین کننده حق شرکت مردم در تعیین سرنوشت خود و جمهوریت نظام بتدریج نحیف‌تر و کمرنگ و کمرنگ‌تر شده‌اند و درمقابل مرتبا بر دامنه دست اندازی و امتیازات اصول قیمومت‌طلبانه و اختیارت قدرت مطلقه افزوده شده است. سایه سنگین ولایت مطلقه، آنهم درست در هنگامه‌ای که بیش از هر زمان مشروعیت دینی و اعتبار عقلانی آن مورد تردید و سئوال جامعه‌ای متحول و آگاه قرار گرفته است، به بسط ید تطاول و گسترش دامنه قیمومت خود بر نهادهای انتخابی مشغول است، و آنچه را مردم سالاری دینی می‌نامند بدل به دین سالاری واپسگرایانه‌ای کرده است که در ذیل آن اساس ایمان و معنویت مردم مسلمان ایران لطمه خورده و ابزار دست استبداد ویرانگر و عاجز از حل بحران‌های عظیمی شده که کشور با آن دست بگریبان است.

از نظر ما برای تدارک روند برون رفتن از این بحران‌های دامنگیر باید راه برای مشارکت فعال همه شهروندان در اداره امور کشور هموار شده و تبلور اراده ملی در قالب نهادهای حاکم تجلی یابد، و مردم اطمینان یابند که رایشان کارساز است، و صدای همه اقشار اجتماعی در درون ساختار حکومت بازتاب می‌یابد. به صراحت اعلام می‌کنیم هیچ راه دیگری برای مقابله با ناکارآمدی‌ها و مشکلات فراروی نظام جز از طریق تامین حق مشارکت شهروندان و حاکمیت ملی در تعیین سرنوشت خود و مردم سالاری واقعی وجود ندارد. باوری که ایران را ملک مشاع همه ایرانیان بداند و امکان حضور فعال هر ایرانی را در اداره امور کشور فراهم آورد و ایران را برای همه ایرانیان بخواهد. گام اول در مسیر لغو نظارت استصوابی است که اعتبار و اساس و معنای انتخابات را در کشور ما قلب کرده است، و سپس احترام به آرای بر آمده از این انتخابات و تقویت نهادهای انتخابی و بسط ید اختیارات و مسئولیت این نهادها در اداره أمور کشور.

اگر برپایه اصول قانون اساسی راه به سوی مردمسالاری و جامعه مدنی گشوده شود آنگاه اسباب حرکت نظام سیاسی بسوی «حکمرانی خوب» فراهم می‌شود و اصول هشت‌گانه آن: حق مشارکت، حاکمیت قانون، شفافیت، مسئولیت‌پذیری، پاسخگویی، وفاق عمومی و آشتی ملی، عدالت و برابری همگان در برابر قانون، اثربخشی و کارایی راهنمای عمل مجموعه قوا و نهادهای حاکم قرار خواهد گرفت و مسیر گذار از بحرانها و ابرچالش‌های پیش‌روی کشور در سایه اجماع ملی هموار خواهد شد. خوشبختانه کشور ما منایع مادی و انسانی لازم را برای مقابله با ابرچالش‌های موجود و مشکلات دارد بشرطی که شیوه حکمرانی و حاکمان بتوانند اسباب بکارگیری و مشارکت و مدیریت این منابع را فراهم آورند، و در این میان دولت تدبیر و امید مسئولیت ویژه و برجسته‎‌ای دارد چراکه رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری اخیر به تدبیر و امید این دولت دل بسته‌اند و انتظار دارند که این دولت در پاسخگویی به مطالباتشان اقدامات لازم را بعمل آورد.

با توجه به آنچه آمد و در ارتباط با شرایط موجود موارد زیر جهت بهبود وضعیت کشور در کوتاه مدت ومیان مدت پیشنهاد می‌شود:

۱- آزادی تمامی افرادی که در وقایع اخیر بازداشت شدند و دلجوئی از خانواده‌هایی که در این رخدادها داغدار و آسیب دیده‌اند از سوی دولت. درعین حال انتظار می‌رود نهادهای مرتبط به ویژه دولت در همراهی با شوراها، احزاب، نهادهای تخصصی جامعه مدنی ضمن بازدید و دیدار از مناطق بحران زده حوادث اخیر، گزارش توصیفی تحلیلی این رخدادها را تهیه و ارائه کنند تا با استناد به داده‌های آن بتوان با کالبدشکافی این واقعه درس‌های لازم را گرفت و تمهیدات پیشگیرانه را برای عدم تکرار اینگونه اعتراضات بکار بست.

۲- دولت و مجلس باید برنامه‌ای روشن و عملیاتی برای مبارزه با فساد و رانت و ویژه خواری در نهادهای حکومتی فراهم آورند، و برای اصلاح ساختار اداری و رفع سوء مدیریت و ناکارآمدی‌ها به ویژه در بخش‌های اقتصادی دولتی و حکومتی و بانکی اقدام شود، و برپایه رعایت شفاف اصل شایسته سالاری تمهیدات لازم برای جایگزینی افراد کارآمد به عمل آید، و گزارش اقدامات انجام شده برای جلب اعتماد مردم به اطلاع عموم برسد. همچنین دولت می‌تواند به بررسی چگونگی اجرای بیمه بیکاری افراد غیرشاغل پرداخته و با تامین بودجه لازم از صرفه جوئی در هزینه‌های غیرضروری نوعی چتر حمایتی و ایمنی را به ویژه برای جوانان جویای کار فراهم آورد.

۳- وزارت کشور با تهیه تمهیدات لازم حقوقی و اجرائی اصل ٢٧ قانون اساسی، امکان تشکیل اجتماعات و راه پیمایی‌ها، تسهیل برگزاری آنها واجازه بروز اعتراضات در فضای آرام توام با تضمین امنیت را فراهم آورد تا توجه مسئولین به حل مشکلات ومطالبات درون جامعه جلب و معطوف شده و از فوران انفجاری و یکباره آنها پرهیز گردد.

۴- اصلاح بودجه عمومی برپایه ارزیابی عملکرد نهادهای بهره‌مند با تکیه بر شاخص‌هیئی همچون کارایس، مفید بودن خدمات، شفافیت، پاسخگویی،… مبتنی بر خواست اکثریت مردم در دستور کار قرار گیرد، و برای سالم سازی تامین منابع درآمدی بودجه و فاصله گیری از وابستگی درآمدی بودجه به نفت، شفاف سازی عملکرد بنگاه‌های اقتصادی دولتی و عمومی و شبه دولتی پیگیری، و از همه بنگاه‌های اقتصادی کشور از جمله نهادهای زیرنظر رهبری مالیات دریافت شود، و گزارش حسابرسی سالانه مالی و فرم پرداخت مالیاتی این بنگاه‌ها توسط وزارت امور اقتصادی و دارائی براساس قانون دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات برای جلب اعتماد عمومی انتشار عمومی یابد به ویژه در مورد موسسات و نهادهای اقتصادی وابسته به آستان قدس رضوی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، و شرکت‌های خصوصی -دولتی (اصطلاحا خصولتی) ذیل قانون تجارت که اعضای هیئت مدیره ومدیران عامل آنها به نحوی توسط حکومت و دولت تعیین می‌شوند.

۵- لازم است قوای سه گانه و بویژه مقام رهبری در جهت بهبود فضای کسب و کار و امنیت سرمایه گذاری هماهنگ و همدلانه عمل کنند و با تدوین و اصلاح قوانین لازم بستر مناسب تامین امنیت سرمایه، جذب و جلب سرمایه گذاران خارجی و داخلی، به ویژه ایرانی‌های داخل و خارج کشور را به منظور ایجاد اشتغال و تولید فراهم آورند. دراین مسیر توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی برای یافتن راه حل عاجل به ویژه برای رفع بحران‌های محیط زیستی و ریزگردها ضروری است. در این ارتباط پایبندی به سیاست تنش زدایی می‌تواند راهبر کشور در عرصه جهانی و به ویژه در ارتباط با همسایگان و منطقه باشد و در این ارتباط سپردن پرونده بحران‌های منطقه‌ای به دستگاه دیپلماسی ضروری می‌نماید.

۶- در اصل یکصد و پنجاه و ششم قانون اساسی آمده است: قوه قضاییه قوه‌ای است مستقل که پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت است. متاسفانه این قوه و ریاست آن در تحقق این هدف ناکام بوده و نیاز به انجام اصلاحات در این قوه و تغییر مدیریت و طرد قضات ناسالم و فاسد و فرمانبر، بگونه‌ای که بتواند نمایشگر استقلال قضات باشد، برای جلب اعتماد عمومی ضروری است.

۷- دراصل یکصد و هفتاد و پنجم قانون اساسی آمده است: در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، آزادی بیان و نشر افکار با رعایت موازین اسلامی و مصالح کشور باید تأمین گردد. عملکرد این نهاد هیچگونه انطباقی با این اصل ندارد و صدا و سیما بازتاب دهنده همه صداهای موجود در جامعه و گرایشات فکری سیاسی نیست و اسباب عدم اعتماد شهروندان به این رسانه و جولاندهی رسانه‌های بیگانه در فضای کشورمان را فراهم آورده است. صداوسیما میلی و جناحی باید به رسانه‌ای ملی تغییر یابد و با گردش آزاد اخبار و اطلاعات و حذف سانسور به منظور جلب اعتماد عمومی عمل کند و بازتاب دهنده همه صداهای موجود در جامعه باشد. نوعی استقلال بخشی سازمانی به شبکه‌های موجود صدا و سیما و دامن زدن به رقابت بین آنها می‌تواند راهگشا باشد ضمن اینکه حاکمیت می‌تواند ذیل تفسیر اصل ۴۴ قانون اساسی مجوز تاسیس و راه اندازی شبکه‌های خصوصی را بدهد و به این وضعیت ناکارآمد و هزینه بر و اعتمادسوز رسانه‌ای پایان بخشد.

جمعی از نمایندگان أدوار مجلس شورای اسلامی: احمد سلامتیان - علی مزروعی- سید علی اکبر موسوی (خوئینی) و حسن یوسفی اشکوری


مسببان وضع فعلی رودخانه کارون محاکمه شوند
پنجشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۶ - Thursday 18 January 2018
بازگشت به صفحه اول

مسببان وضع فعلی رودخانه کارون محاکمه شوند

iran-emrooz.net | Wed, 17.01.2018, 20:55

رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: مسئولانی که مسبب وضع فعلی رودخانه کارون هستند باید محاکمه شوند.

به گزارش مهر، عبدالرضا نواح عصر امروز چهارشنبه در نشست تخصصی بررسی راه‌های برون‌رفت از مرگ کارون با اشاره به انتشار اخبار نگران‌کننده در خصوص وضعیت فعلی رودخانه کارون، عنوان کرد: در بحث جامعه‌شناسی می‌توان این رودخانه را در چهار بخش سرمایه‌ای، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سرمایه‌های نمادین بررسی کرد.

وی افزود: در بخش اقتصادی باید کارون را یک سرمایه عظیم نامید. در این زمان این رودخانه به صورت مستقیم و غیرمستقیم منبع درآمد خود را از آن تأمین می‌کنند.

نواح تصریح کرد: در بخش سرمایه‌های اجتماعی نیز باید گفت این رودخانه از سال‌های بسیار دور که تمدن‌ها در کنار آن شکل گرفتند، به‌نوعی تولیدکننده این‌چنین سرمایه‌های بوده است؛ تنوع اقوام در استان خوزستان نشات گرفته از این موضوع است.

رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه در این زمان به بخش سرمایه‌های فرهنگی کارون کمتر توجه می‌شود، گفت: این رودخانه به نوعی هویت خوزستان محسوب می‌شود. یکی از مشکلات یک جامعه امروزی نداشتن هویت فرهنگی است که متأسفانه خوزستان دارد کم‌کم به این مسئله دچار می‌شود.

وی گفت: رودخانه کارون در صورتی وجود داشته باشد و یا نباشد یک سرمایه نمادین محسوب می‌شود. بسیاری از هنرمندانی که زادگاهشان خوزستان بوده از این رود برای خلق آثار خود الهام می‌گرفتند.

نواح اظهار کرد: متأسفانه رودخانه کارون در این زمان وضعیت مناسبی ندارد و باید همه مسئولانی که مسبب این اوضاع بوده‌اند محاکمه شوند. تعارفات متداول باید در این زمینه کنار گذاشته شود.

رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح کرد: یکی از تبعات اجتماعی وضعیت این رودخانه مهاجرت روستاییان به شهرها و افزایش معضل حاشیه‌نشینی است. در این زمان ۴۰ درصد مردم اهواز حاشیه‌نشین هستند.

وی افزود: موضوعات مربوط به انتقال آب کارون نباید سیاسی شود. این موضوع نیز زمانی رخ می‌دهد که مردم استان وارد صحنه شوند و با حرکت‌هایی اجتماعی اعتراض‌های خود را مطرح کنند.


پنجشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۶ - Thursday 18 January 2018
بازگشت به صفحه اول

iran-emrooz.net | Wed, 17.01.2018, 20:47


پنجشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۶ - Thursday 18 January 2018
بازگشت به صفحه اول

iran-emrooz.net | Wed, 17.01.2018, 20:18


<font color="#0000ff">نشستی با محسن بنایی / کتابفروشی فروغ</font>
پنجشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۶ - Thursday 18 January 2018
بازگشت به صفحه اول

نشستی با محسن بنایی / کتابفروشی فروغ

iran-emrooz.net | Wed, 17.01.2018, 20:05

سخنرانی و گفتگو پیرامون تاریخ شکل‌گیری نشانِ شیر وخورشید و ساختن سرود «ای‌ایران»

شنبه ۲۰ ژانویه ساعت ۱۸.۱۵

کتابفروشی فروغ

Jahnstraße 24, 50676 Köln

ورودی ۴ یورو


نامه نمایندگان مجلس برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان
پنجشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۶ - Thursday 18 January 2018
بازگشت به صفحه اول

نامه نمایندگان مجلس برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان

iran-emrooz.net | Wed, 17.01.2018, 16:50

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز ۲۶ دی ماه طی دو نامه جداگانه به رییس جمهور و رییس قوه قضاییه خواستار آزادی سریع بازداشت‌شدگان در اعتراضات سراسری اخیر شد‌ه‌اند. قاسم میرزایی نیکو، نماینده مجلس با اعلام این خبر به خبرگزاری ایلنا گفته است آنها در نامه خود خواستار آزادی هرچه سریع‌تر بازداشت‌شدگان به ویژه دانشجویان دختر بازداشتی شده‌اند.

به گفته این نماینده، این دو نامه به امضا ۴۰ نفر از نمایندگان مجلس رسیده است. تعداد نمایندگان در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی ۲۹۰ است که از این تعداد ۴۰ نفر با امضا نامه‌ به حسن روحانی و صادق لاریجانی خواستار آزادی سریع بازداشت‌شدگان اخیر شده‌اند.

در این نامه آمده است اگر بازداشت‌شدگان اخیر سریع‌تر آزاد نشوند «مصالح و منافع ملی کشور دچار ضرر و زیان خواهد شد.» در ادامه این نامه آمده «به‌منظور جلوگیری از شدت یافتن ریشه‌های نارضایتی دستگیری‌های متعدد از سوی نیروهای امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی، ضمن تشکر از زحمات همه عزیزان، به نظر می‌رسد تداوم نگهداری و طولانی شدن زمان بازداشت آنان به‌ویژه دانشجویان و علی‌الخصوص دانشجویان دختر بازداشتی، مسائل و مشکلات متعددی را در پی خواهد داشت. بر این اساس تقاضا داریم نسبت به رفع بازداشت دانشجویان دستور رسیدگی، اقدام و مساعدت عاجل را مبذول کنید.»

پروانه سلحشوری، نماینده مجلس روز ۲۵ دی ماه «سازمان زندان‌ها» را مسوول جان زندانیان دانست و گفت باید پاسخگو باشد. این نماینده مجلس گفت: «هر روز نام جدیدی از کشته‌شدگان منتشر می‌شود و همین موضوع به شدت ما را نگران  کرده است و به همین دلیل ما پیگیر هستیم که هر چه زودتر از زندان‌ها بازدید داشته باشیم.

خانم سلحشوری در پاسخ به این سوال که آمار دقیق کشته شدگان و دلیل مرگ‌شان چیست، گفته است: «متاسفانه ما آماری نداریم اما نمایندگان اعلام کرده‌اند که به پرونده‌ همه کشته‌شده‌ها ورود خواهند کرد، از سینا قنبری گرفته تا بقیه افراد از جمله سارو قهرمانی، تا دلیل واقعی مرگ آنها مشخص شود.»

اما خانم سلحشوری یا نماینده دیگری توضیح نداده که چگونه و چه زمانی تصمیم به ورود به مساله کشته‌شدگان و بازداشتی‌ها را دارند. تاکنون طبق خبرهای تایید شده سه جوانی که در اعتراضات سراسری بازداشت شدند به علت‌های نامشخص در زندان‌های ایران جان خود را از دست داده‌اند.

از سوی دیگر محمود صادقی نماینده مجلس در گفت‌وگو با اعتماد‌آنلاین روز ۲۴ دی ماه گفت تعداد بیشتری از بازداشت شده‌ها فوت شدند. این نماینده مجلس گفت که طبق گزارشاتی از کردستان و سنندج دو سه نفر زندانی دیگر در بازداشت فوت کرده‌اند.

تاکنون فقط کشته شدن سه بازداشتی به نام‌های سینا قنبری در سنندج، وحید حیدری در زندان اراک  و سارو قهرمانی در زندان اوین رسانه‌ای شده است.

محمود صادقی همچنین با اظهار اینکه آمار دانشجویان بازداشت شده مشخص نیست، گفت آمار او تا روز جمعه دی ماه است که بر این اساس حدود ۱۱۰ دانشجو در طی اعتراضات اخیر بازداشت شدند و حدود ۵۰ نفر از انها تا جمعه آزاد شدند اما حداقل ۶۰ دانشجو دیگر در بازداشت به سر می‌برند. همچنین بسیاری از این دانشجویان در منازل خود و بی‌آنکه در اعتراضات شرکت کرده باشند بازداشت شده‌اند.

این نماینده مجلس گفت که این آمار رسمی نیست و  از سوی تیمی از دانشجویانی که مسایل بازداشتی دانشجویان دیگر را پیگیری می‌کنند، اعلام شده است. محمود صادقی همچنین آمار کل بازداشت شده‌ها در اعتراضات اخیر در سراسر کشور را عدد ۳۷۰۰ عنوان کرد. این عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی ایران روز نوزدهم دی ماه آمار کل بازداشتی‌های اخیر را حدود ۳ هزار و هفتصد بازداشتی در سراسر کشور اعلام و گفت با توجه به اینکه بازداشت این افراد توسط نهادهای مختلف انتظامی و امنیتی بوده است نمی‌توان آمار دقیق را اعلام کرد.

همچنین طبق خبرهای رسمی ۲۲ نفر در اعتراضات خیابانی کشته شدند و سه نفر بازداشت‌شده در زندان‌ جان باختند.

درخواست نمایندگان مجلس برای بازدید از زندان اوین و دیدار با بازداشت شدگان اخیر

از سوی دیگر در روزهای اخیر برخی از نمایندگان مجلس درخواست بازدید از زندان اوین و بازداشت‌شدگان اخیر را از قوه قضاییه و وزارت اطلاعات داشته‌اند. اگرچه درخواست بازدید نمایندگان فراکسیون امید مجلس رد شد، اما با درخواست بازدید کمیسیون قضایی مجلس موافقت شده است. محمدکاظمی نایب رییس کمیسیون قضایی مجلس روز ۲۶ دی ماه اعلام کرد که با بازدید اعضای این کمیسیون از زندان اوین موافقت شده است. این نماینده مجلس گفت: «قطعا در این بازدید از محل بازداشت زندانیان جریانات اخیر نیز بازدید خواهیم کرد و با متهمان نیز صحبت می‌کنیم.» اما هنوز اعلام نشده که این بازدید چه زمانی اتفاق خواهد افتاد. تاکنون بازدیدهای که از زندان اوین صورت گرفته همگی از پیش تعیین شده و فقط شامل بازدید از بندهای خاصی بوده است.

این درخواست پس از انتشار خبر کشته شدن سه نفر از بازداشتی‌ها جریانات اخیر صورت گرفته است. اگرچه نمایندگان درخواست از بازدید زندان اوین را داشته‌اند اما طبق خبرهای منتش شده یکی از زندانیان به نام وحید حیدری در کلانتری اراک کشته شده است.

تاکنون مقامات کشور علیرغم درخواست‌های عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران در سازمان ملل برای بازدید از زندان اوین به او اجازه ورود نداده‌اند همچنین پیش از این به احمد شهید گزارشگر سابق سازمان ملل نیز این اجازه داده نشد.

حتی سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگاری در روز ۲۴ دی ماه مبنی درباره اینکه عاصمه جهانگیر خواستار رسیدگی سریع به اغتشاشات در ایران شده است، گفت: «با صراحت می‌گویم که بی‌خود کرده است.»

پس از فشارهای بین‌المللی و رد درخواست گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل از دیدار زندان اوین، ۴۵ سفیر کشورهای مختلف در روز ۱۴ تیرماه ۹۶ از بخش‌ها و بندهای گزینشی زندان اوین دیدار کردند. آنها در این ملاقات از بند زنان زندان اوین و سلول‌های انفرادی متعلق به سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات در زندان اوین ملاقات نکردند.  با این حال خبرهای پس از این دیدار منتشر شد که حاوی خروج دست کم بیست زندانی سیاسی از بندهای عمومی به بندهای دیگر در روز دیدار بود. یکی از این زندانیان که از بند چهار زندان اوین خارج شده بود، احمدرضا جلالی پزشک مقیم سوئد و محکوم به اعدام است.

همسر احمدرضا جلالی در گفت‌وگویی با کمپین گفته بود همسرش به همراه چند زندانی دیگر پیش از بازدید سفرای کشورها از بند چهارم به بند ۲۰۹ متعلق به وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شده‌اند.

آتنا دایمی و گلرخ ایرایی دو زندانی بند زنان زندان اوین نیز در نامه‌ای خطاب به سفرای ملاقات کننده خواستار بازدید از پیش برنامه‌ریزی نشده آنها از زندان‌های ایران شدند.

ادعای سخنگوی قوه قضاییه: اغتشاش‌گران خارج از کشور تحت تعقیب پلیس اینترپل قرار می‌گیرند

غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در کنفرانس خبری در روز ۲۴ دی ماه مدعی شد طبق گزارش رسمی وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه ۴۰۰ نفر همچنان از کل کشور در بازداشت به سر می‌برند و از این تعداد ۵۵ نفر در تهران در بازداشت هستند. او همچنین گفت از روز اول تا سوم اعتراضات ۶۲۲ نفر بازداشت شدند. او گفت تعدادی از آنها با قرار کفالت آزاد شده‌اند و تعداد دیگری در بازداشت موقت به سر می‌برند. اما سخنگوی قوه قضاییه دقیقا مشخص نکرد دقیقا چند نفر از ۶۲۲ بازداشتی همچنان در بازداشت موقت به سر می‌برند و به چه اتهامی.

محسنی اژه‌ای بدون اینکه نامی از بازداشت شده بیاورد مدعی شده در این اعتراضات یک فرد دوتابعیتی در اعتراضات بازداشت شده است. سخنگوی قوه قضاییه علت بازداشت او را «عکس گرفتن و فیلم گرفتن» از اعتراضات خیابانی عنوان کرد.

آقای اژه‌ای به غیر از تهدید مردم داخل در این کنفرانس گفت: «افرادی هم که به صورت مجازی یا غیرمجازی در خارج از کشور اقدام به تشویق و تحریک افراد برای اغتشاشات می‌کردند قرار شده است از طریق اینترپل تحت تعقیب قرار بگیرند.» با این حال آقای اژه‌ای در این باره هم بیشتر توضیح نداده که این اغتشاشاگران خارجی در کدام کشورها به سر می‌برند و دقیقا به چه طریقی افراد داخل را تشویق به اغتشاش می‌کردند.

آیت الله خامنه‌ای و مسوولان نظام بارها در سخنرانی‌های خود از نقش مزدور اجنبی و کشورهای دیگر در اعتراضات داخل ایران صحبت کردند. اعتراضات اخیر سراسری مردم ایران از روز هفتم دی ماه آغاز و تقریبا تا ۱۵ دی ماه به طول کشید.

محسنی اژه‌ای حتی مدعی شده که اعتراضات مردم را پیش‌بینی می‌کرده‌اند: «ما احتمال این مسائل را می‌دادیم، البته نه با این حجم و  زمان، بلکه پیش‌بینی می‌کردیم در یک  سطح پایین‌تر و زمان دیرتر  باشد. به همین دلیل در جلسات خود با دادستان‌ها تذکر داده بودیم و وقوع اغتشاش در اواخر بهمن و ابتدای اسفندماه را پیش‌بینی کرده بودیم.»

مکان برگزاری تجمعات

سخنگوی قوه قضاییه در اظهارات ضدونقیض خود از انتخاب مکان برگزاری برای تجمعات سالم گفت: «در جلوگیری از اخلال در نظم تعیین مکان موثر است اما این  به معنای آن نیست که با این کار کل قضیه حل شده است. هم می‌تواند تجمعات باشد هم آن‌چه قانون مشخص کرده است اتفاق بیفتد. اگر افراد طبق همین قوانین عمل کنند، نگوییم صد در صد ،۹۹ درصد مسائل حل می‌شود.» با این او در جای دیگری از صحبتش گفت: «اما این به معنای این نیست که اگر مکان مشخص شد، کار تمام است. ممکن است در همان مکان جرم اتفاق بیفتد.»

تجمعات اخیر مردم در خیابان‌های شهرهای مختلف صورت گرفت که با هجوم پلیس و گاز اشک‌آور و ماشین آب‌پاش مواجه شد و همچینن اعتراضات پیش از این در مقابل مجلس شورای اسلامی در حوزه کارگری و زنان نیز بارها مورد خشونت واقع شده است در حالی که مسالمت‌آمیز  و مکانش نیز مشخص بوده است.


پنجشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۶ - Thursday 18 January 2018
بازگشت به صفحه اول

iran-emrooz.net | Wed, 17.01.2018, 12:42


بی قانون/ صالحی! خسته نباشی! خدا قوتت بده!
پنجشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۶ - Thursday 18 January 2018
بازگشت به صفحه اول

بی قانون/ صالحی! خسته نباشی! خدا قوتت بده!

iran-emrooz.net | Wed, 17.01.2018, 12:39

چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
انتخاب آقای صالحی به‌عنوان رییس كمیته المپیك، گام بلند دیگه‌ای بود كه دولت محترم در راه تحقق وعده‌های انتخاباتیش برای تولید اشتغال، رونق اقتصادی و از بین بردن فقر مطلق در جامعه برداشت!
قانون- احمدرضا كاظمی
انتخاب آقای صالحی به‌عنوان رییس كمیته المپیك، گام بلند دیگه‌ای بود كه دولت محترم در راه تحقق وعده‌های انتخاباتیش برای تولید اشتغال، رونق اقتصادی و از بین بردن فقر مطلق در جامعه برداشت! البته این دست گام‌های بلند كه واقعا تهدید جدي‌ای برای مردم محسوب میشن، مختص این دولت و اون دولت و این نهاد و اون نهاد نیست.
همین آقای حداد عادل و جناب ولایتی رو شما در نظر بگیرید! طرح بازنشستگی هركدوم از این عزیزان به تنهایی پتانسیل این رو داره كه در ادوار آینده انتخابات ریاست جمهوری به‌عنوان وعده انتخاباتی در حوزه كارآفرینی، توسط كاندیداها مطرح بشه! حالا خب از اونجایی كه بنده تیتر مطلب رو به آقای صالحی اختصاص دادم، سعی مي‌كنم در ادامه متنم روی ایشون زوم كنیم ولی به‌هرحال این چیزی از ارزش‌های شغلی دوستان دیگه كم نمیكنه! سوالی كه میخوام اینجا ضمن عرض «خسته نباشید خدا قوتت بده، پاسخی به این همه شغلای دولتي‌ات بده» مطرح كنم اینه كه آیا این پست جدید آقای صالحی یعنی ریاست كمیته المپیك به سوابق كاریش (كه البته دقیقا نمیدونیم چی بوده) و حوزه تخصصیش (كه البته اونم دقیقا نمیدونیم چی بوده)  ربطی داره یا نه؟ عكس با شورت ورزشی كه هیچ، دوستان یه‌دونه تصویر از ایشون در حالي‌كه یه سوییشرت اسپرت-مجلسی تنش كرده باشه ارائه كنن بنده شخصا قانع میشم كه هیچ گزینه مناسب‌تری برای این پست در كشور وجود نداشته! والا من كه توی گوگل سرچ كردم و تن ایشون به‌جز كت و شلوار خاكستری به‌علاوه پیرهن سفید راه‌راه یقه دیپلمات، لباس دیگه‌ای ندیدم.
نه در بالا تنه و نه در پایین تنه! نگرانی اصلی بنده برای سمت گرفتن آقای صالحی در كمیته المپیك همینه كه پس فردا دوباره اون فاجعه طراحی لباسی كه در دوره قبل برای كاروان المپیك ایران رخ داد، تكرار نشه! حتما اون سِت لاكچری شلوار پیلي‌دار سرمه‌ای رنگ با پیرهن نارنجی و كت چهار دكمه‌ايِ سه ایكس لارج یادتون هست كه؟ یا اون مانتوی سه متريِ دهه‌شصتيِ اِپُل‌خورِ مزین به ملیله‌دوزي‌ِ طرحِ لیفِ حموم، كه اگه آنجلینا جولی هم میپوشیدش درجا كیفیت بصریش در حد سحرتبر نزول مي‌كرد! من دلواپس آبروی ظاهری كاروانمونم اگرنه از باب نتیجه‌گیری و درخشش در المپیك كه ریاست دوستان چندان فرقی باهم نداره و به جز دو سه تا مدالی كه قراره توی كشتی و وزنه‌برداری و نهایتا تكواندو بگیریم، اتفاق خاص دیگه‌ای بعیده رخ بده!


تأسیس واحدهای دانشگاه آزاد در سوریه
پنجشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۶ - Thursday 18 January 2018
بازگشت به صفحه اول

تأسیس واحدهای دانشگاه آزاد در سوریه

iran-emrooz.net | Wed, 17.01.2018, 12:36

چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
رئیس هیأت مؤسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی از دستور رئیس‌جمهور سوریه برای تأسیس واحدهای دانشگاه آزاد در تمام شهرهای این کشور خبر داد.
قانون
رئیس هیأت مؤسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی از دستور رئیس‌جمهور سوریه برای تأسیس واحدهای دانشگاه آزاد در تمام شهرهای این کشور خبر داد.
به گزارش قانون به نقل از ایلنا، علی اکبر ولایتی امروز در مراسم تکریم حسین ابراهیمی و معارفه علیرضا شیخ عطار سرپرست اداره کل امور بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی با قدردانی از خدمات ابراهیمی در حوزه بین‌الملل و شیخ عطار به جهت پذیرفتن مسئولیت، گفت: از فرهاد رهبر نیز به دلیل اینکه این انتقال مسئولیت را با درایت و تدبیر انجام دادند، تشکر می‌‌کنم.
وی با اشاره به اینکه تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه آزاد اسلامی در مدت سه سال به ۱۰ هزار دانشجو افزایش یافته است، اظهار داشت: این افزایش و رشد بیانگر ظرفیت خوب دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین درخواست‌های فراوان برای پذیرش است.
رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: مدیریت فعلی این دانشگاه عقیده دارد که ایران به دلیل ظرفیت‌های عظیم تاریخی و فرهنگی، در همه حوزه‌ها توان و شرایط منطقه‌ای و جهانی شدن را دارد.
ولایتی به اذعان و اعتراف کشورهای دوست و دشمن ایران در خصوص اینکه قدرتی متنفذتر، معتدل‌تر، بزرگ‌تر و اثرگذارتر از جمهوری اسلامی ایران در منطقه وجود ندارد، اشاره و تصریح کرد: این امر نتیجه هدایت‌های امام و درایت مقام معظم رهبری در حوزه دفاع از تمامیت ارضی کشور است که منجر به اقتدار همه جانبه ایران شده است.
وی با تأکید بر اینکه ایران هیچ‌گونه چشمداشتی از کمک به کشورهای اسلامی، منطقه و همسایه ندارد، خاطرنشان کرد: اگر ما به اینگونه کشورها با اعتقاد راسخ کمک می‌کنیم، به این دلیل است که امنیت کشورهای منطقه را امنیت کشور خود می‌دانیم.
رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، امنیت و آرامش حاکم بر فضای ایران را نتیجه تدبیر مقام معظم رهبری، همت جوانان و مردم دانست و ابراز داشت: اگر راهنمایی‌ها و درایت معظم له نبود، صهیونیست‌ها در حال حاضر لب مرز بودند و اگر کمک جمهوری اسلامی ایران، حیدریون، فاطمیون، زینبیون و حزب‌‌الله نبود، اکنون ابوبکر بغدادی در دمشق حضور داشت.
ولایتی با تأکید بر اینکه قدرت فرهنگ جمهوری اسلامی ایران سبب نشر و گسترش اسلام در شرق ایران و در کشور چین شده است، بیان کرد: در چین مسجدی است که وقت و زمان نمازهای پنج‌گانه را به زبان فارسی و به خط نستعلیق در جلوی در مسجد نوشته‌اند.
وی افزود: «ابن بطوطه» نیز در یکی از کتاب‌های خود می‌نویسد که در سفری با تعدادی از اهالی شعر و هنر در چین می‌دیدم که آنها اشعاری را به زبان‌های چینی، عربی و فارسی به ویژه شعر سعدی را به طور مکرر می‌خواندند.
رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی به معماری مرکب از ایرانی، هندی و انگلیسی مجموعه دهلی نو اشاره کرد و یادآور شد: سقف یکی از تالارهای این عمارت به شعری از نظامی گنجوی و به خط نستعلیق آراسته شده است.
ولایتی با اشاره به دیدار خود با شیخ حمودی رئیس جدید مجلس انقلاب عراق در هفته گذشته، عنوان کرد: رئیس مجلس انقلاب عراق در این جلسه تمایل خود را نسبت به تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی در تمامی شهرهای عراق اعلام کرد و ما براساس تفاهم نامه‌ای که از قبل با “حکیم” به امضا رسانده بودیم، در شهرهای کربلا، نجف، بغداد، بصره و اربیل شعبه دانشگاه آزاد اسلامی را تأسیس خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه آمادگی خود را برای تبدیل واحد لبنان به یک واحد جامع در دیدار با سید حسن نصرالله مطرح کردیم، گفت: ایشان نیز آمادگی را خود برای گرفتن مجوز از وزارت علوم کشور لبنان اعلام کرد.
رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: همچنین در نامه‌‌ای به جناب بشار اسد آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای تأسیس شعبه را اعلام کردم و ایشان نیز دستور تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی در تمام شهرهای سوریه را صادر کردند.
ولایتی اضافه کرد: بشار اسد در سوریه در بالاترین سطح پذیرفتند که دانشگاه آزاد اسلامی شعبه داشته باشد.
وی با تأکید بر اینکه شعبات دانشگاه آزاد اسلامی در کشورهای مختلف موفق عمل کرده است، اظهار داشت: دانشگاه‌‌های مختلف کشورهای غربی اقتدار روزافزون ایران را مشاهده می کنند و به دنبال یادگیری زبان و ادبیات فارسی و همچنین فرهنگ شیعه و اسلام هستند.
رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: کشورهای غربی از تبادل استادان زبان فارسی به منظور گذراندن دوره‌‌های تکمیلی و آموزش زبان و ادبیات فارسی به دانشجویان استقبال می‌کنند.
ولایتی با بیان اینکه زبان فارسی در حال حاضر با زبان فارسی دوران قاجار تفاوت دارد و کامل‌‌تر شده است، تصریح کرد: هیچ زبانی به اندازه زبان فارسی به‌‌روز نیست و بیشتر کتاب‌هایی که هنوز به مرحله چاپ کاغذی نرسیده، به زبان‌های انگلیسی و فارسی ترجمه می‌شود که حکایت از پیشرفت زبان فارسی دارد.
وی با بیان اینکه تنها کشوری که به زبان فارسی انواع کتاب های تخصصی را با افتخار آموزش می‌‌دهد، ایران است، خاطرنشان کرد: کشورهای دیگر به دنبال ایجاد کرسی‌‌های زبان فارسی، اسلام‌‌شناسی، ایران‌‌شناسی و شیعه‌‌شناسی هستند و ما باید از این ظرفیت‌‌ها استفاده کنیم.
رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: ایران نه تنها یاری‌‌رسان کشورهای همسایه و اسلامی در حفظ و تأمین امنیت آنان است، بلکه در پیشرفت فرهنگ اسلامی، بومی و منطقه‌‌ای و همچنین در حوزه علم و فناوری از هیچ‌گونه دستاوردی دریغ نمی‌‌کند.
ولایتی در پایان با اشاره کوتاهی به سوابق علیرضا شیخ عطار، سرپرست اداره کل امور بین‌‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی، ابراز داشت: از اینکه فرد با تجربه‌ای همچون وی این مسئولیت را پذیرفتند، خرسندیم و توقع مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی از حوزه بین‌الملل با توجه به ظرفیت‌های بزرگ این دانشگاه بسیار بالاست.


نمره/طنز شهروند
پنجشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۶ - Thursday 18 January 2018
بازگشت به صفحه اول

نمره/طنز شهروند

iran-emrooz.net | Wed, 17.01.2018, 12:32

چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
شهروند
شهرام شهید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی طنزنویس shahraam_shahidi@yahoo.com
این‌روزها بحث گزارش شهردار تهران در مورد عملکرد شهردار سابق شهر داغ‌داغ است. هرجا می‌روی، در مورد نحوه عملکرد قالیباف و نمره او در شهرداری تهران صحبت می‌کنند. ما به‌عنوان متولی هرچیز گمشده در کشور تصمیم گرفتیم نمرات گمشده قالیباف را احیا کنیم. این گزارش ماحصل کاری تیمی است و صدالبته مو لای درزش نمی‌رود.
صادق زیباکلام: بنده عادت ندارم این‌طوری نمره بدهم. یا باید نامه بنویسم به یکی یا در مناظره‌ای شرکت کنم. این‌جوری که فی‌البداهه بپرسید، هول می‌شوم یک چیزی می‌گویم که فردا ‌هزار حرف و حدیث از دلش می‌آید بیرون. اجازه بدهید فردا دو نامه بنویسم. یکی نامه به شهردار فعلی تهران و یک نامه هم به شهردار سابق. بعد در آن نامه‌ها حتما نمره هم خواهم داد.

مهدی تاج: بگذارید ببینم امروز نوبت من است نمره بدهم یا کفاشیان. تا جایی که یادم هست، آخرین‌بار من به یکی نمره دادم و الان باید از کفاشیان بپرسید.

احمدی‌نژاد: من نمره نمی‌تونم بدم اما می‌تونم نمره‌اش را بگم. بگم؟ بگم؟

سعید مرتضوی: من چون سهوا نمره دارم، از دادن نمره پرهیز می‌کنم.

علی مطهری: ایشان تا آمد اظهارنظر کند و نمره بدهد، عده‌ای موتورسوار خودسر و دانشجوی خودجوش مانع نمره‌دادنش شدند. وزارت ارشاد، وزارت کشور، وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت علوم، وزارت بهداشت، وزارت ورزش، سازمان گردشگری، بانک مرکزی، قائم‌مقام باشگاه پرسپولیس، رئیس اتحادیه فرش‌فروشان، اصغر فرهادی و... این اقدام را محکوم و اعلام کردند ما نبودیم!

رضا صالحی‌امیری: بنده با عنوان کدام سمت و مقامم نمره بدهم؟ از زاویه دید قائم‌مقام و معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران باید نمره بدهم یا با نگاه رئیس کمیته ملی المپیک؟

میرسلیم: تلگرام بیجا کرده. اصلا معلوم هست در تلگرام چه غلطی می‌کنند که من بیایم در رأی‌گیری تلگرامی هم شرکت کنم؟

حدادعادل: این قرتی‌بازی‌ها مال غربی‌هاست. مگر بفرمایید شام است که نمره بدهیم؟ مثلا بگوییم دستپختش بد است؟ یک آشی پخته بوده که یک وجب روغن رویش است؟ کله شهردار فعلی چرا بوی قورمه‌سبزی می‌دهد؟ آشی که پخته شور است؟ کم‌نمک است؟

حمید رسایی: ما چرا نمره بدهیم؟ اولا بگذارد ما امتحانش بکنیم بعد نمره‌اش را از ما بخواهد. سوالش را کس دیگری طرح کرده، کس دیگری تصحیحش می‌کند، بعد ما به او نمره بدهیم؟

کوچک‌زاده: ]... [ و ]... [ که ]... [ شد و من ]... [ ( ایراد از فرستنده است به گیرنده‌هایتان دست نزنید )

مردم، صبح امروز: نمره‌اش صفر است.

مردم، دو‌سال بعد: نمره‌اش بیست است.

مردم، چهار‌سال بعد: نمره‌اش صفر است.


لغو اجرای بانوان موزیسین؛ باز هم وزیر، منفعل
پنجشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۶ - Thursday 18 January 2018
بازگشت به صفحه اول

لغو اجرای بانوان موزیسین؛ باز هم وزیر، منفعل

iran-emrooz.net | Wed, 17.01.2018, 12:31

چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
آرمان- مطهره شفیعی
موضوع جدیدی نبود و پرسشی که با «چرا» آغاز می‌شد این بار به ذهن خطور نکرد چرا که پاسخش مشخص بود. کنسرت ارکستر ملی اصفهان روزهای ۲۲ و ۲۳ دی با خوانندگی سالار عقیلی درحالی در سالن کوثر این شهر روی صحنه رفت که همچون سالیان گذشته اداره کل فرهنگ و ارشاد این استان از حضور بانوان موزیسین روی سن ممانعت به عمل آورد. شهروز بلوچستانی (نوازنده فلوت) درباره ممانعت از حضور بانوان اعضای این ارکستر در اجرای روزهای ۲۲ و ۲۳ دی در اصفهان به ایلنا گفت: اجرای اخیر ارکستر ملی اصفهان در سالن کوثر شهر اصفهان با خوانندگی سالار عقیلی برگزار شد که طی آن جمعه ۲۲ دی از ساعت ۱۸:۳۰ و شنبه ۲۳ دی از ساعت ۲۰:۳۰ به اجرا پرداختیم. ارکستر ملی اصفهان از سال ۸۴- ۱۳۸۳ مشغول فعالیت است. در اجراهایی که این ارکستر قرار است روی صحنه ببرد، بانوان به عنوان اعضای این ارکستر در تمرینات همواره حضور دارند ولی مشکل اینجاست که اجازه حضور بانوان در اجراها داده نمی‌شود و ارکستر بدون حضور بانوان در اصفهان روی صحنه می‌رود. در واقع سال‌هاست که بانوان موزیسین اصفهانی حق روی استیج رفتن در این استان را ندارند. وی در ادامه افزود: این در حالی است که حدود دو ماه قبل ارکستر ملی اصفهان تقریبا با حضور تمامی اعضایش از جمله بانوان ارکستر در شیراز به اجرای برنامه پرداخت. این گروه اول بهمن ماه نیز با حضور همین بانوان در شهرکرد روی صحنه خواهد رفت. وی گفت: در این زمینه بسیار صحبت شده است و همیشه گفته می‌شود که مساله حضور بانوان روی صحنه در حال بررسی است اما واقعا مشخص نیست این بررسی‌ها چه زمانی به اتمام می‌رسد. در بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی دیگری که در کشورمان انجام می‌شود بانوان و مردان همپای هم فعالیت می‌کنند؛ در موسیقی نیز بانوان جزو جامعه موسیقی هستند که فعالیت می‌کنند ولی نمی‌دانم چرا در این حوزه بانوان در اصفهان نمی‌توانند همپای مردان روی صحنه حضور داشته باشند. اینکه چرا بانوان موزیسین اصفهانی در شهر خودشان نمی‌توانند روی صحنه کنسرت بیایند هیچ توضیح منطقی ندارد.
ممانعت قدیمی
این ممانعت‌ها تازه نیست و سال‌هاست وجود دارد به‌طوری که در شهرستان‌ها به موضوع عادی تبدیل شده بود چنان که ایسنا در سال ۹۳ نوشت: «حلقه حضور بانوان نوازنده در شهرستان‌ها هر روز تنگ‌تر می‌شود و بر‌اساس یک‌ قانون نانوشته، اجازه حضور روی سن را ندارند و بر این اساس تنها باید تماشاگر کنسرت باشند و اجازه نوازندگی یا همخوانی در کنسرت‌های عمومی شهرستان‌ها را ندارند.» در آن مقطع حسین علیزاده، نوازنده تار و آهنگساز از شیوع این مساله در بسیاری از شهرستان‌ها خبر داد: «در گذشته تنها در چند شهر، خانم‌ها اجازه حضور روی صحنه نداشتند اما در حال حاضر تقریبا در بسیاری از شهرها گفته شده در گروه، نوازنده خانم نباشد. اخیرا در کنسرتی که با گروه هم‌آوایان در گرگان اجرا کردیم نیز این مساله مطرح شد و این رویکرد در طول زمان، منجر به حذف بانوان از عرصه موسیقی می‌شود. همه اعضای گروه، با موسیقی زندگی می‌کنند و از این راه امرار معاش می‌کنند. در این شرایط، هم مساله اقتصادی مطرح است و هم مساله معنوی.» این روند ادامه داشت به نحوی که در آذر ۹۴ تهران هم طعم محدودیت برای نوازدگان زن را چشید. در آن روز اجرای کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در افتتاحیه‌ رقابت‌های کشتی باشگاه‌های جهان به‌دلیل نوازندگی زنان، لغو شد. علی رهبری که مدیریت هنری ارکستر سمفونیک تهران را برعهده دارد، به‌ایسنا توضیح داد:‌ دلیل اصلی لغو این اجرا، خیلی ساده بود؛ ما به مجموعه‌ ورزشی آزادی دعوت شدیم و آنجا همه‌چیز برای اجرا آماده بود. صندلی‌ها را برای نوازندگان چیده بودند و همه‌چیز خوب به‌نظر می‌رسید، اما وقتی ۱۵ دقیقه به زمان اجرا مانده بود و ما داشتیم برای اجرای سرود رسمی کشور آماده می‌شدیم، یک‌دفعه اعلام کردند که زنان نباید روی صحنه ساز بزنند.او ادامه داد: من از این اتفاق ناراحت شدم و گفتم امکان ندارد این اهانت را بپذیرم؛ یا همه با هم اجرا می‌کنیم یا سالن را ترک می‌کنیم. بعد عده‌ای رفتند که رایزنی کنند تا این مشکل حل شود. در نهایت هم گفتند، اصلا نمی‌شود، خانم‌ها ساز بزنند. من هم پاسخ دادم، اصلا اجرا نمی‌کنیم.
وزیر ارشاد وعده داد
وزیر ارشاد دولت دوازدهم هم نقش دولت در این ممنوعیت را رد می‌کند وی در حالی که خبرنگاران به مساله ممانعت از اجرای بانوان عضو ارکستر ملی اصفهان طی روزهای ۲۲ و ۲۳ دی ماه جاری اشاره کردند، عنوان کرد: حتما اگر مساله‌ای خلاف دستورالعمل و رویه عمومی باشد؛ مورد نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست و همکاران من در وزارتخانه حتما پیگیر قضیه خواهند بود. سیدعباس صالحی افزود: به هر حال اجرای صحنه‌ای بانوان برای بانوان‌‌‌ همان مسیری است که در همه استان‌ها باید با یک رویه عمل شود. قطعا از نظر ما حضور نوازندگان خانم روی صحنه کنسرت‌های ارکسترال اشکالی ندارد و همه جا هم باید با همین رویه نسبت به حضور هنرمندان خانم روی صحنه اقدام کنند. در حوزه تکنوازی هم ما دستورالعمل‌هایی داریم که در همه جای کشور به صورت یکسان وجود دارد. وی در ادامه افزود: به هر ترتیب من از آقای حسینی به عنوان معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌خواهم دستورالعمل‌های مربوط به اجرای زنده بانوان نوازنده در اجراهای صحنه‌ای شهرستان‌ها به صورت کاملا شفاف تدوین شود.ضمن اینکه همه مدیران ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها نیز براساس این دستورالعمل کار‌ها را انجام داده و پای این داستان باقی بمانند. به هر حال ما در این حوزه گفت‌وگوهای زیادی نیز انجام داده‌ایم و امیدوارم با جدیت آقای حسینی این دستورالعمل‌ها به صورت واحد در تمامی استان‌ها اجرایی شود.


لیلا حسین‌زاده با قرار وثیقه موقتا از زندان آزاد شد
پنجشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۶ - Thursday 18 January 2018
بازگشت به صفحه اول

لیلا حسین‌زاده با قرار وثیقه موقتا از زندان آزاد شد

iran-emrooz.net | Wed, 17.01.2018, 12:16

آمنه شرافکن،‌ روزنامه‌نگار در توییتر نوشت: گویا طولانی شدن بازاداشت لیلا حسین زاده به خاطر این بوده که باید حتما سند میگذاشتند تا آزاد بشه! او ساعاتی پیش با قرار کفالت آزاد شد.

لیلا حسین‌زاده ، دانشجوی رشته‌ی انسان‌شناسي دانشكده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران است. او روز ۱۱ دی ماه در منزل بازداشت شد. او فعال دانشجویی است.

حسن اسدی زیدآبادی، فعال دانشجویی سابق در توییتر نوسته است: آنگونه که از شواهد برمی‌آید لیلا حسین‌زاده برای دستگاه‌های امنیتی به عنوان یک فعال دانشجویی شناخته شده و بازداشت او مبتنی بر تصمیم بوده است.


پنجشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۶ - Thursday 18 January 2018
بازگشت به صفحه اول