ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Tue, 26.11.2019, 22:27
پمپئو: بی‌‌اخلاقی رژیم ایران هیچ حد و مرزی ندارد

دویچه وله فارسی

وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری، تهدید روزنامه‌نگاران ایرانی شاغل در رسانه‌های خارج از کشور را “نمونه‌ای از رفتار شریرانه” حکومت ایران دانست. پمپئو هم‌چنین ترور مسعود مولوی را کار حکومت ایران دانست.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه ۵ آذر (۲۶ نوامبر) در  یک کنفرانس خبری شرکت کرد و به پرسش‌های محتلف خبرنگاران از جمله در ارتباط با ایران پاسخ گفت.

وزیر خارجه آمریکا در آغاز این کنفرانس خبری به اعتراض‌های اخیر در ایران اشاره کرد و گفت: «به ملت شجاع ایران می‌گویم دولت آمریکا صدای شما را می‌شنود و در کنار شما ایستاده است.»

او افزود: «من و پرزیدنت ترامپ اوضاع را در ایران دنبال می‌کنیم. مردم ایران دنبال خواسته‌هایشان هستند که به دلیل سوء مدیریت حکومت ایران از آن‌ها گرفته شده است. ولی رژیم ایران به جای حل مشکلات مردم، اینترنت را قطع کرده و دست به سرکوب مردم می‌زند.»

پمپئو  سپس به ارتباط دستگاه زیر نظر خود با ایران و دریافت هزاران پیام از داخل کشور اشاره کرد و گفت: «ما از راه‌های مختلف، از جمله از طریق کانال خود در تلگرام، بیست هزار پیام از درون ایران دریافت کرده‌ایم.»

او اضافه کرد «از طریق این پیام‌ها ان دسته مقام‌های ایرانی را که در سرکوب‌ها دست دارند شناسایی کرده و  مانند وزیر ارتباطات که هفته پیش تحریم شد، به آن واکنش نشان می‌دهیم.»

تهدید روزنامه‌نگاران، “نمونه‌ای از رفتار شریرانه”

وزیر خارجه آمریکا در این کنفرانس خبری هم‌چنین تهدید روزنامه‌نگاران ایرانی شاغل در رسانه‌های خارج از کشور و تهدید و آزار خانواده‌های آنها از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی را محکوم کرد. پمپئو  این اقدام حکومت ایران را “نمونه‌ای از رفتار شرورانه” توصیف کرد.

مایک پمپئو  با بیان اینکه “کاری که رژیم ایران انجام می‌دهد در تضاد کامل با قوانین بین‌المللی است” اضافه کرد:  «تمام آن چیزی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مورد خاورمیانه و در مورد فعالیت‌های شرورانه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید، در حقیقت مقابله با این رفتارها است.»

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: «ما می‌خواهیم این رفتارهای حکومت ایران را متوقف کنیم. ما خواهان تغییر در داخل رژیم جمهوری اسلامی هستیم. ما خواهان تغییر رفتار  حکومت ایران هستیم و می‌خواهیم این حکومت رفتاری عادی داشته باشد، به دنبال دادوستد با جهان باشد،  به زندگی مردم خود برسد و رسانه‌ها را آزاد بگذارد.»

مایک پمپئودر این کنفرانس خبری به ترور “مسعود مولوی” در ترکیه نیز اشاره کرد و گفت: «مسعود مولوی هفته پیش و پس از فرار از ایران به ترکیه در این کشور ترور شد.» پمپئو تاکید کرد «این ترور نشان می‌دهد که رژیم و بی‌اخلاقی آن‌ها هیچ حد و مرزی ندارد.»

مسعود مولوی هفته گذشته (سه‌شنبه ۱۹ نوامبر) در محله شیشلی استانبول با ۱۱ گلوله به قتل رسید. خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی در این باره نوشت مسعود مولوی هنگامی که با خانمی در حال قدم زدن در خیابان بود، به قتل رسید.

بنابراین گزارش «مولوی در کانال جعبه سیاه، علیه فساد دولت، دادگستری و سرویس‌های اطلاعاتی افشاگری می‌کرد و مدعی بود که با سپاه پاسداران در ارتباط بوده است.»