ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Sun, 10.11.2019, 23:23
اوو مورالس رئیس جمهور بولیوی کناره‌گیری کرد

پس از  سه هفته از بحران سیاسی در بولیوی، اوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی روز یکشنبه از سمت خود استعفاء داد. آلوارو گارسیا لینرا، معاون رئیس جمهوری بولیوی نیز ضمن کناره گیری از سمت خود اعلام کرد که «کودتا رخ داد.»

ارتش بولیوی روز یکشنبه همزمان با تشدید بحران سیاسی در این کشور از اوو مورالس خواسته بود تا از سمت خود کناره گیری کند. درخواست ارتش تنها چند ساعت پس از آن اعلام شد که اوو مورالس از برگزاری دوباره انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.

کارلوس مسا، رقیب اصلی اوو مورالس در واکنش به تصمیم رئیس جمهوری بولیوی برای برگزاری دوباره انتخابات ریاست جمهوری از او خواسته بود تا ضمن کناره گیری از سمتش در انتخابات آینده نامزد نشود.

ویلیامز کالیمان، فرمانده ارتش بولیوی روز یکشنبه تنها ساعاتی پس از اعلام تصمیم اوو مورالس برای برگزاری دوباره انتخابات به خبرنگاران گفت: «ما بعد از تحلیل وضعیت مناقشه داخلی از رئیس جمهوری می‌خواهیم که از سمت خود کناره گیری کند تا صلح در کشور برقرار شود و ثبات حفظ شود.»

بولیوی از روز ۲۰ اکتبر (۲۸ مهر) تاکنون صحنه تظاهرات گسترده معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بوده است. کمیسیون ملی انتخابات بولیوی اوو مورالس را پیروز انتخابات اعلام کرده بود. این در حالی است که مخالفان اوو مورالس وی را به «تقلب» در شمارش آراء متهم می کنند.

اوو مورالس، رئیس جمهوری چپگرا از سال ۲۰۰۶ میلادی قدرت را در بولیوی در دست داشت. وی در انتخابات سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ به ریاست جمهوری بولیوی برگزیده شد.

وزارت خارجه کوبا در واکنش به اعلام خبر کناره گیری اوو مورالس از ریاست جمهوری بولیوی، «کودتا» در این کشور آمریکای لاتین را محکوم کرد.

مخالفان اوو مورالس به دنبال انتشار خبر استعفای او با حضور در خیابان های شهر لاپاز پایان زمامداری وی را جشن گرفتند.


تقلب گسترده دوست احمدی‌نژاد در انتخابات

دستکاری گسترده در آرای مردم

سازمان کشورهای آمریکایی (او ای اس) که بر انتخابات نظارت داشت پیشتر گفت شواهدی از دستکاری گسترده در داده‌های مربوط به رای‌گیری یافته و نمی‌تواند نتیجه انتخابات قبلی را تایید کند.

مورالس در واکنش ابتدا گفت که او به توصیه ناظران سازمان کشورهای آمریکایی برای ایجاد تغییراتی در اعضای کمیسیون انتخاباتی عمل خواهد کرد.

عملکرد اعضای کمیسیون انتخابات در جریان شمارش آرای ماه گذشته مورد انتقاد قرار گرفته بود. معترضان آقای مورالس را به تقلب در نتیجه انتخابات متهم کردند. در جریان اعتراضات در این کشور دست کم ۳ نفر کشته شدند.

اوو مورالس در سال ۲۰۰۶ به ریاست جمهوری بولیوی انتخاب شد و با تغییر قانون اساسی، قرار بود برای آخرین بار در سال ۲۰۱۴ در انتخابات شرکت کند.

مورالس در دوران ریاست‌جمهوری خود موفق به کاهش فقر در کشورش شده اما به خاطر ناکامی در کاهش فساد مورد انتقاد بوده است.


منابع: یورونیوز، بی‌بی‌سی