ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Wed, 13.02.2019, 18:31
دستکم ۲۷ کشته در حمله انتحاری به اتوبوس سپاه پاسداران

قرارگاه قدس سپاه پاسداران کشته شدن ۲۷ نفر در حمله انتحاری به اتوبوس پرسنل سپاه را تایید کرده و می‌گوید تعداد کشته‌ها ممکن است افزایش یابد.

حمله انتحاری در جاده‌ زاهدان و خاش، در منطقه‌ای نزدیک به مرز ایران با پاکستان صورت گرفته که گروه‌های شبه‌نظامی و قاچاقچیان مواد مخدر در آن اغلب در حال انجام عملیات هستند.

روابط عمومی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه با صدور یک اطلاعیه اعلام کرد حمله انتحاری، شامگاه چهارشنبه ۲۴ بهمن (۱۳ فوریه) «با استفاده از یک دستگاه خودرو مملو از مواد منفجره در مجاورت اتوبوس حامل یکی از یگان‌های قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه صورت گرفت».

در این اطلاعیه، «تروریست‌های تکفیری و مزدوران سرویس‌های اطلاعاتی وابسته به نظام سلطه و استکبار» عامل این حمله انتحاری معرفی شده‌اند.

قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه می‌گوید سرنشینان اتوبوس پس از اتمام ماموریت مرزبانی از منطقه عازم موطن خود بودند. خبرگزاری مهر به نقل از یک منبع آگاه نوشت: «اتوبوس پرسنل شیفت سپاه در محدوده چانعلی جاده خاش-زاهدان براثر عملیات انتحاری منفجر شد.»

این اطلاعیه اشاره‌ای به تعداد کشته‌شدگان و مجروحان نکرده، اما رسانه‌ها از دستکم ۲۰ کشته خبر دادند. خبرگزاری فارس به نقل از برخی منابع نوشت که تعداد سرنشینان اتوبوس ۴۰ نفر بوده است. خبرگزاری تسنیم از قول مقامات سپاه نوشت ۲۷ نفر در این حمله کشته‌ شده‌اند.

هیچیک از رسانه‌های رسمی ایران، تعداد مجروحان را قید نکرده‌اند. خبرگزاری فارس تنها به نقل از مسئول روابط عمومی قرارگاه قدس جنوب شرق ایران، از انتقال مجروحان به بیمارستان‌های زاهدان خبر داد.

گروه «جیش العدل» مسئولیت این حمله را طی بیانیه‌ای بر عهده گرفته و گفته که تمامی سرنشینان اتوبوس کشته شده‌اند.

ده روز پیش (۱۳ بهمن ۱۳۹۷) نیز جیش‌ العدل به  قرارگاه سپاه شهرستان نیکشهر در سیستان و بلوچستان، یک عضو سپاه کشته و پنج تن زخمی شده بودند.

وزارت امور خارجه ایران در پیامی این حمله انتحاری را محکوم کرد. خبرگزاری ایسنا به نقل از بهرام قاسمی، سخنگوی این وزارت‌خانه نوشت: «قطعا فرزندان جان بر کف نظامی و اطلاعاتی ملت ایران انتقام خون شهدای این حادثه را خواهند گرفت.»

بهرام قاسمی با خانواده کشته شدگان و مجروحان این حمله ابراز همدردی کرده و گفته است: «توسل این گروهک تروریستی که مورد حمایت نظامی، مالی و فکری برخی کشورهای منطقه نیز قرار دارد به این گونه جنایات غیرانسانی، عزم ملت و دولت ایران را در ادامه راه مقابله با تروریسم در منطقه مصمم‌تر از گذشته خواهد کرد.»


جزئیات حمله انتحاری به اتوبوس نیرو‌های سپاه

احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان در ارتباط با جزئیات حادثه تروریستی محور زاهدان- خاش اظهار کرد: بر اساس آخرین گزارشات واصله این حادثه تروریستی که شب گذشته در محور زاهدان به خاش رخ داده تاکنون ۲۷ شهید و ۱۳ زخمی در پی داشته است.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: در پی این حادثه تعدادی از نیرو‌های مدافع وطن در حالی که پس از اتمام مأموریت در حال رفتن به مرخصی بودند از جانب گروهک‌های معاند مورد هجمه قرار گرفتند.

وی ادامه داد: در این حادثه خودرویی در محور خاش- زاهدان حوالی ۶۵ کیلومتری زاهدان در مسیر اتوبوس حامل رزمندگان اسلام قرار داشت که زمانی که اتوبوس قصد سبقت گرفتن از این خودرو حامل مواد منفجره را داشته، خودرو از سمت شاگرد به اتوبوس برخورد کرده و انفجار انتحاری صورت می‌گیرد.


مولوی عبدالحمید اقدام تروریستیرا محکوم کرد

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم و امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان اقدام تروریستی انفجار اتوبوس سپاه در جاده خاش- زاهدان را محکوم کرد و آن را در راستای منافع دشمنان دانست. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حوزه دارالعلوم اهل سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی چهارشنبه شب با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد:

«خبر انفجار در نزدیکی اتوبوس حامل حافظان وطن از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران که منجر به شهادت و مجروح شدن جمعی از کارکنان سپاه شد، باعث تأسف و تألم شدید گردید. بنده این اقدام تروریستی را قویا محکوم می‌کنم و آن را در راستای منافع دشمنان کشور و ملت فهیم ایران می‌دانم. بدون شک بیش از هرکسی، مردم سیستان‌و بلوچستان از چنین حوادثی آسیب می‌بینند؛ مردمی که خواهان امنیت و صلح در سایۀ آزادی و توسعه فراگیر هستند.»