ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Thu, 06.09.2018, 12:20
اعتراض گسترده به بازداشت میثمی و وکلای دادگستری

مجمع نمایندگان ادوار مجلس، در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه ضمن اعتراض به بازداشت قاسم شعله‌سعدی و سایر وکلای دادگستری خواستار آزادی همه‌ی زندانیان سیاسی شد.

از سوی دیگر جمعی از ایرانیان داخل و خارج کشور با انتشار نامه‌ای سرگشاده نگرانی شدید خود را نسبت به اعتصاب غذای فرهاد میثمی اعلام کردند.

نعمت احمدی، وکیل دادگستری نیز در اعتراض به بازداشت آرش کیخسروی، نسرین ستوده، قاسم شعله‌سعدی و دیگر وکلای دادگستری که در چند روز اخیر صورت گرفته، گفت: از آنجایی که این دوستان همگی در یک حوزه فعالیت می‌کردند و اشتراکاتی داشتند، این ظن را قوی می‌کند که بازداشت این افراد به فعالیت‌های حقوق بشری آنها برمی‌گردد.
نعمت احمدی  از کانون وکلای دادگستری خواست تلاش بیشتری برای  پیگیری بازداشت وکلا و حمایت از آنها انجام دهد.

فرهاد میثمی، ۴۸ ساله، فعال مدنی، معلم و پزشک است. او در دهه ۷۰ و ۸۰ کتاب‌های درسی و آموزشی کنکور را در انتشارات آینده‌سازان منتشر کرد و در سال‌های اخیر به عنوان فعال مدنی در بسیاری از تحصن‌ها و تجمعات اعتراضی علیه حقوق زندانیان و حجاب اجباری شرکت کرد.

آقای میثمی روز ۹ مرداد ماه از سوی ماموران با حکم بازداشت که از سوی شعبه دوم دادسرای زندان اوین صادر شده در محل کارش بازداشت شد. پس از آن ماموران وزارت اطلاعات همراه با او به خانه‌اش برای تفتیش مراجعه کردند و تعدادی از نشان سینه با مضمون مخالفت با حجاب اجباری را در خانه‌اش پیدا کرده و به عنوان مدرک جرم با خود ضبط کردند.

فرهاد میثمی چند ساعت پس از بازداشت طی تماس تلفنی به مادرش خبر از دستگیری خود داد. اما از زمان بازداشت تا الان فقط یک تماس تلفنی و یک ملاقات کابینی با مادرش داشته است.

پانصد تن از دانشگاهیان، کارگران، پزشکان، روزنامه نگاران و فعالان سیاسى و مدنى خارج و داخل کشور ضمن ابراز نگرانى شدید از اعتصاب غذاى فرهاد میثمى در زندان اوین، خواستار رسیدگى فورى به خواسته‌هاى این معلم و فعال مدنى شدند.

متن این نامه به شرح زیر است:

ما جمعی از اساتید، دانش‌آموختگان و دانشجویان در داخل و خارج از ایران خواستار رسیدگی فوری به وضعیت دکتر فرهاد میثمی، معلم و فعال مدنی خشونت‌پرهیز، هستیم. دکتر فرهاد میثمی در روز نهم مرداد ماه توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده است و در اعتراض به اتهامات بی‌اساس وارد شده از جمله اتهام اقدام علیه امنیت ملی و عدم دسترسی آزادانه به وکیل از روز دهم مرداد ماه در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

امضاکنندگان این نامه عمیقا باور دارند که فعالیت‌های مدنی مسالمت‌آمیز دکتر فرهاد میثمی نه تنها تهدید کننده‌ امنیت ملی نیستند بلکه به دلیل تاکید ایشان بر مدارا و پرهیز از خشونت به ویژه در فضای پرتنش امروز ایران تضمین کننده امنیت ملی می‌باشند. به راستی اگر بیان نظر یک شهروند در برابر حجاب اجباری با مسالمت‌آمیزترین شیوه‌ ممکن اقدام علیه امنیت ملی شمرده می‌شود چه راه دیگری برای شهروندان ایرانی برای ابراز نظرشان باقی می‌ماند؟ و آیا چنین تلقی‌ای از امنیت ملی تبلیغی ناخواسته برای فعالیت گروه‌های خشونت‌طلب نیست؟

دکتر فرهاد میثمی معلمی خوشنام، انسانی شریف و مؤسس انتشارات شناخته‌شده‌ اندیشه‌سازان است که از طریق تالیفات آموزشی سهم ارزنده‌ای در آموزش هزاران دانش‌آموز ایرانی در سراسر ایران در دهه‌های هفتاد و هشتاد شمسی داشته است. امضاکنندگان این نامه بیم آن دارند که با توجه به اعتصاب غذای طولانی و وضعیت بحرانی سلامت ایشان، حادثه تلخ هدی صابر بار دیگر تکرار شود. یقینا جان باختن یکی از خوشنام‌ترین معلمان ایران در زندان اوین لکه‌ای است که هیچ‌گاه از دامان دستگاه‌های مسئول پاک نخواهد گشت.

ما امضاکنندگان این نامه، از قوه قضاییه و ریاست محترم درخواست رسیدگی فوری به وضعیت دکتر فرهاد میثمی، رسیدگی مستقل و بی‌طرف به دلایل بازداشت و مشروعیت بازداشت ایشان، ایجاد شفافیت در پرونده ایشان، تجدیدنظر عادلانه در اتهام‌های وارده، و ایجاد امکان دسترسی آزادانه ایشان را به وکیل داریم. پر واضح است که مراد امضاکنندگان وکلای مندرج در لیست بیست نفره اجباری نیستند چرا که این لیست به روشنی و از اساس ناقض دادرسی بی‌طرفانه است.

از نمایندگان محترم مجلس درخواست پیگیری وضعیت دکتر فرهاد میثمی را داریم. پر واضح است که مسئولیت هر صدمه‌ای به دکتر فرهاد میثمی متوجه نمایندگان محترم نیز می‌باشد چرا که وظیفه ذاتی نمایندگان اصلاح قوانین به شیوه‌ایست که تمامی متهمین دسترسی آزادانه به وکیل و امکان محاکمه عادلانه داشته باشند.

از ریاست جمهور محترم و دستیار ویژه ایشان در امور حقوق شهروندی تقاضای پیگیری فوری وضعیت دکتر فرهاد میثمی را داریم. حقوق و آزادی‌های مدنی از ارکان قانون اساسی کشور ما است. در پاسداری از این حقوق مدنی، مسئولیت سلامت دکتر فرهاد میثمی بی‌شک متوجه ریاست محترم جمهور به عنوان مجری قانون اساسی است.