ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Tue, 04.09.2018, 7:28
تهدید چند باره رامین حسین پناهی به اجرای حکم اعدام

امجد حسین‌پناهی به کمپین گفت برای چندمین بار طی ماه اخیر ماموران قضایی برادرش رامین را به اجرای حکم اعدام تهدید کرده‌اند. رامین حسین پناهی به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان به اعدام محکوم شده و در سلول های انفرادی زندان رجایی شهر زندانی است.

امجد حسین پناهی فعال حقوق بشر ساکن آلمان روز دوازدهم شهریور به کمپین گفت یکی از ماموران زندان به برادرش رامین گفته افزایش اعتراضات و درگیری های مسلحانه در کردستان احتمال اجرای حکم اعدام را بیشتر کرده است.

مامور زندان به رامین گفته نگهداری طولانی مدت یک محکوم به اعدام در سلول های انفرادی، خلاف رویه زندان است، امجد حسین پناهی گفت: «یک مامور یا افسر در جواب رامین گفته احتمال اجرای حکم بالا است چون کسی را مدت طولانی بدون دلیل در انفرادی نگه نمی دارند، مواقع اعتراضات یا درگیری مسلحانه در کردستان یا جاهای دیگر، صدور و اجرای اعدام به قصد ارعاب و تهدید بیشتر میشود.»

رامین حسین پناهی در ویدیویی که به تازگی منتشر شده، از کمپین  ها و فعالیت های حمایتی مردم تشکر کرده است، او در این ویدیو اتهامات وارد شده را انکار می‌کند و می گوید تروریست نیست.

وکلای رامین حسین‌پناهی، یک هفته پیش در پنجم شهریور، در بیانیه‌ای اعلام کردند موکلشان در حال اعتصاب غذا، از بند عمومی زندان رجایی شهر به مکان نامعلومی منتقل شده و خطر اجرا حکم او افزایش یافته است. مازیار طاطائی، حسین احمدی‌نیاز و عثمان مزین، سه وکیل مدافع رامین حسین پناهی ضمن غیرقانونی خواندن انتقال موکل از زندان سنندج به زندان رجایی شهر کرج، از مقامات خواستند موانع موجود در راه رسیدگی مجدد به پرونده و صدور حکم عادلانه را برطرف کنند.

وکلای رامین حسین‌پناهی در بیانیه نوشته‌اند موکلشان بدون اطلاع وکلا روز چهارم شهریور از زندان رجایی شهر به مکان نامعلومی منتقل شده : «طبق اخبار واصله به خانواده موکل، نامبرده از شامگاه چهارم شهریورماه توسط ماموران از زندان رجائی شهر خارج شده و هیچ اطلاعی از وضعیت و شرایط وی برای وکلا و خانواده وجود ندارد.»

وکلا در بیانیه نوشته‌اند آقای حسین پناهی با لبان دوخته دست به اعتصاب غذا زده و حسب اعلام تا زمان برآورده شدن درخواست‌های قانونی‌اش به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد. دوختن لب‌ها در فرهنگ زندانیان به معنای جدیت اعتصاب و اراده قاطع برای ادامه اعتصاب غذا  تا زمان رسیدن به نتیجه است.

مواردی چون محرومیت از حقوق قانونی و خدمات درمانی، قطع غیر قانونی ارتباط تلفنی با خانواده و وکلایش و ممانعت از ملاقات، محرومیت از حقوق مساوی با سایر زندانیان و ارائه نکردن خدمات داخل زندان و همچنین غیر قانونی و غیر عادلانه دانستن حکم صادره و ضرورت رسیدگی مجدد، از دلایلی است که در بیانیه وکلا به عنوان دلایل و خواسته های این زندانی سیاسی ذکر شده است.