ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Mon, 28.11.2016, 9:14
ماموران از بازداشت نماینده تهران منصرف شدند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تماس یکی از اعضای هیات رییسه، از پیگیری رییس مجلس و توقف روند جلب محمود صادقی خبر داد.

محمدجواد فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا، با اشاره به تلاش ماموران برای جلب محمود صادقی اعلام کرد: در پی مطلع شدن از این مسئله به‌ همراه سیدفرید موسوی دیگر نماینده مردم تهران به منزل دکتر صادقی رفتیم و خوشبختانه پس از صحبت‌هایی که انجام شد، ماموران فعلاً از جلب ایشان منصرف شدند.

او گفت: احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رییسه مجلس نیز تماس گرفتند و از پیگیری رییس مجلس برای حل کردن این مسئله خبر داده و گفتند که آقای لاریجانی موضوع را پیگیری کرده و در نتیجه ماموران از ادامه تلاش برای جلب دکترصادقی فعلا منصرف شدند.

عضو هیات رییسه کمیته حقوقی فراکسیون امید با بیان این‌که این روند جلب یک نماینده مجلس، فاقد مبنای حقوقی است، اعلام کرد: مقامی که چنین تصمیمی را گرفته، مرتکب تخلف انتظامی شده است.

فتحی خاطرنشان کرد: بنابر ماده ۱۷۹ قانون آیین دادرسی کیفری، در صورتی می‌توان متهم را جلب کرد که بدون عذر موجه در دادگاه و یا دادسرا حضور  پیدا نکند و ماده ۱۸۰ قانون آیین دادرسی کیفری هم موارد جلب ابتدایی و قبل از صدور احضاریه را در جرائم بسیار سنگین یا در مواقعی که محل اقامت و کسب و یا شغل متهم معین نباشد، پیش‌بینی کرده است.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: درحالی که دکتر صادقی اولاً فردی است کاملاً شناخته‌شده که محل کارش معین است و ثانیا اتهامی که به او وارد شده، اتهام سنگینی نیست که مجازات آن سلب حیات، قطع عضو یا حبس ابد باشد که بنابر قانون بتوان بدون احضار اولیه، نسبت به جلب متهم اقدام کرد و ثالثا طبق ماده ۱۸۳ قانون آیین دادرسی کیفری جلب متهم به استثنای موارد ضروری باید در روز بعمل آید.

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به این سوال که آیا نباید قانون نظارت بر رفتار نمایندگان ملاک برخورد با نمایندگان باشد، خاطرنشان کرد: درصورتی که احراز شود عمل انجام شده توسط نماینده مجلس در مقام ایفای وظیفه نمایندگی نبوده هم مقام قضایی حق احضار و جلب نماینده را ندارد و بنابر صریح تبصره ۱ ماده ۹ قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان، تشخیص موضوع و مصداق مواردی که عمل نماینده مجرمانه بوده در صلاحیت هیات نظارت مجلس است و در این فرض هم که احراز ارتکاب عمل مجرمانه توسط هیات نظارت مجلس صورت گرفته باشد، دادسرا با توجه به شخصیت دکتر صادقی و عنوان اتهامی توهین و نشر اکاذیب حق صدور حکم جلب قبل از ابلاغ احضاریه را ندارد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اتهامی که ازسوی بازپرس عباسی از شعبه۴ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه به دکترصادقی وارد شده، توهین و نشر اکاذیب به قصد تشویق اذهان عمومی بوده و این درحالی است که در چنین اتهامی، صدور حکم جلب سیار آن هم در شب رحلت پیامبر رحمت برای یک نماینده مجلس در تغایر آشکار با حقوق و آزادی‌های فردی تضمین شده در قانون اساسی است.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در واکنش به ادعای یکی از خبرگزاری‌ها درخصوص بی‌توجهی محمود صادقی به شکایت‌های متعددی که در چند ماه گذشته از او صورت گرفته و در این پرونده نیز پیش‌تر برای صادقی احضاریه ارسال شده، یادآور شد: البته اطلاعی از این مسئله ندارم اما بر فرض هم که احضاریه ارسال شده باشد، صدور حکم جلب برای یک نماینده مجلس در شب پیش از تعطیلی و با این عنوان اتهامی غیرمنطقی است.

او خاطرنشان کرد: قانون‌گذار در موارد خاصی اجازه صدور حکم جلب در ساعات شب داده و به نظر می‌رسد این اقدام از سوی هر کسی صورت گرفته، بی‌تدبیری بوده و موضوع در دادسرای انتظامی قضات قابل‌ طرح است.

نماینده مردم تهران تاکید کرد: اگر تعقیب دکتر صادقی راجع به نطق وی در خصوص ضرورت شفاف سازی حسابهای قوه قضاییه باشد ،این گونه اقدامات دادسرای عمومی و انقلاب تهران، مشروعیت پارلمان و فلسفه وجودی آنرا دچار چالش می‌کند و کارآمدی مجلس در اجرای وظیفه تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را به مخاطره می‌اندازد.

فتحی در پایان گفت: پس از توقف ماموران، ضمن تشکر از مردمی که مقابل درب منزل دکترصادقی تجمع کرده بودند، خواهش کردیم که این محل را ترک کنند تا خدایی‌ناکرده  این مسایل  مورد سوءاستفاده بیگانگان قرار نگیرد.

بیشتر بخوانید: تلاش ماموران دادستانی برای بازداشت محمود صادقی

موضع‌گیری مشترک تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های سراسرى تهران در حمایت از محمود صادقی

محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی از جمله نمایندگانی است که با حریت و آزادگی و جدیت در مبارزه با فساد و پیگیری حقوق عمومی مردم، در قامت یک نماینده واقعی و شجاع ظاهر شده و مورد توجه و حمایت عموم قرار گرفته است.

بیست و چهارم آبان ماه بود که در جلسه ی علنی مجلس شورای اسلامی محمود صادقی نماینده ی مردم تهران، ری و شمیرانات در تذکری شفاهی خطاب به وزیر اقتصاد دولت یازدهم، خواستار شفاف سازی در مورد حساب های سپرده ی جاری قوه ی قضائیه شد و هدف خود را از این درخواست تنویر افکار عمومی بیان کرد.

این تذکر کوتاه از آن جهت اهمیت دارد که مجلس شورای اسلامی که در دوره های اخیر وظیفه ی نظارتی خود را تا حد زیادی فراموش کرده بود بار دیگر یادآوری کرد که هیچ کدام از دستگاه های حکومتی نظام نباید دارای حاشیه ی امن باشند؛ چرا که فساد در سایه ی نبود نظارت دقیق صورت می گیرد.

پس از آن تذکر واکنش های متفاوتی از سوی دستگاه های مختلف نسبت به این تذکر آقای صادقی نشان داده شد.احمد توکلی نماینده ی اصولگرای سابق مجلس شورای اسلامی و علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با حمایت خود از آقای صادقی خواستار توضیح قوه ی قضائیه شدند اما از طرف دیگر رئیس دستگاه قضا به استناد آنچه که نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی در مورد دستگاه قضا و افترا به خود دانست، از رییس مجلس و رییس جمهور به دلیل عدم برخورد با دکتر صادقی گلایه کرد.

پس از آن نیز در چند روز گذشته موج حملات به ایشان تا حدی رسیده است که ایشان را به سبب بیان نظراتش تحت فشار قرار داده اند.پیدا شدن هشت شاکی خصوصی و شکایت نماینده ی مردم کاشان تنها بخشی از فشار هایی است که به دلیل ایفای وظیفه ی نمایندگی گریبان گیر محمود صادقی گردیده.

با آنکه اصول ٨٤ و ٨٦ قانون اساسی به صراحت بیان میکند که نمایندگان مجلس حق اظهار نظر در تمام زمینه ها را دارند و در بیان نظرات خود آزادند و نمی توان ایشان را به سبب اظهار نظری که داشته اند تعقیب یا توقیف کرد؛ اما در کمال تأسف و تعجب شامگاه هفتم آذر ماه اخباری مبنی بر مراجعه ی ماموران دادگستری برای دستگیری این نماینده ی عضو فراکسیون شفاف سازی مجلس به گوش رسیده است که نه تنها خلاف نص صریح قانون اساسی کشور بلکه در تناقض با روح شفاف سازی، افزایش روحیه ی مطالبه گری و مبارزه با فساد است.آیا توضیح خواستن یکی از  نمایندگان ملت از قوه ی قضائیه چیزی جز حق ملت شریف ایران است؟

تشکل های دانشجویی، ضمن اعلام حمایت از  مواضع دکتر محمود صادقی در پیگیری حقوق مردم و همچنین حقوق مذکور ایشان طبق قانون اساسی به عنوان نماینده ی ملت ایران در مجلس شورای اسلامی، اقدام به جلب و بازداشت شبانه ایشان را خلاف قوانین جاری کشور و قاعده مسلم مصونیت پارلمانی نمایندگان مجلس می دانند.

انتظار از تمامی مسئولین بخصوص نمایندگان و ریاست مجلس شورای اسلامی است که با حمایت از دکتر صادقی در مقابل این اقدام غیر قانونی، از  حریم مجلس شورای اسلامی دفاع کنند.