ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Thu, 14.08.2014, 22:01
نوری مالکی از نخست‌وزیری عراق «کناره می‌گیرد»

بی بی سی فارسی
روز پنجشنبه (۱۴ اوت - ۲۳ مرداد) علی موسوی، سخنگوی دولت به خبرگزاری فرانسه گفت آقای مالکی از شکایت خود علیه رئیس جمهوری صرف نظر خواهد کرد و از نخست وزیر جدید معرفی شده هم حمایت می‌کند.
در روزهای اخیر و پس از آن که فوآد معصوم، رئیس جمهوری عراق، آقای عبادی را به عنوان نخست وزیر جدید این کشور معرفی کرد، فشارهای داخلی و بین المللی برای کناره گیری آقای مالکی افزیش یافته بود اما او خود و ائتلاف تحت امرش را همچنان واجد شرایط رهبری دولت می‌دانست.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تصمیم آقای مالکی برای کناره‌گیری از قدرت توسط نمایندگان شیعه پارلمان عراق هم تایید شده و از تلویزیون رسمی این کشور اعلام شده است.
پیشروی‌های شبه‌نظامیان دولت اسلامی شام و عراق (داعش سابق) در هفته‌های اخیر و افزایش بحران امنیتی در مناطقی که تحت کنترل تندورهای سنی درآمده یکی از دلایل کنار گذاشته شدن نوری مالکی بود که یک شیعه است.
آقای مالکی در روزهای اخیر تحت فشارهای داخلی و بین‌المللی برای کناره‌گیری از قدرت بود
ایران و آمریکا از نخست‌وزیری آقای عبادی حمایت کرده‌اند. نامزدی او برای نخست‌وزیری پس از ماه‌ها چانه‌زنی‌های سیاسی در عراق صورت می‌گیرد.
اکنون حیدر عبادی موظف است ظرف سی روز کابینه جدید خود را معرفی کند و در صورت تایید اعضای کابینه عهده دار دولت عراق شود.
آقای عبادی، ۶۲ ساله، از کهنه کارترین سیاستمداران عراق است که پیش از سرنگونی صدام حسین، در تبعید به سر می‌برد.
او که تحصیلات خود را در رشته مهندسی الکترونیک به پایان رسانده است، در سال ۲۰۰۳ از بریتانیا به عراق بازگشت.

ادامه بحران انسانی در سنجار
همزمان با تحولات قدرت در بغداد، آمریکا کلیک می‌گوید محاصره ایزدی‌ها در سنجار شکسته شده است.
امروز باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد آوارگان عراقی گیر افتاده در کوهستان سنجار در وضعیت بهتری به سر می‌برند.
او شکستن محاصره پیکارجویان گروه دولت اسلامی (داعش سابق) توسط نیروهای آمریکایی را دلیل بهبود اوضاع خوانده است.
رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت بسیاری از کسانی که در این کوهستان گرفتار شده بودند اکنون توانسته‌اند از آنجا فرار کنند و آمریکا برنامه‌ای برای انجام عملیات نجات ندارد.
با وجود این، یکی از نمایندگان کردهای عراق به بی‌بی‌سی گفته این دسته از اقلیت‌های مذهبی، از جمله ایزدی‌هایی که به کوهستان سنجار پناه برده اند، هنوز در خطر شدید حمله شبه نظامیان تندرو گروه دولت اسلامی قرار دارند.