ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Tue, 22.04.2014, 21:24
بیست‌ویک زندانی دیگر بند ۳۵۰ به اعتصاب غذا پیوستند

در پی اعتصاب غذای اعتراضی ۱۲ زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین، ۲۱ زندانی دیگر به جمع اعتصاب کنندگان غذا پیوستند. این زندانیان سیاسی در بیانیه‌ی اعلام اعتصاب خود با تشریح تخلفات ماموران امنیتی که به بند ۳۵۰ یورش آورده بودند با ذکر ۷ خواسته تاکید کرده‌اند که تا برآورده شدن درخواستها به‌رغم میل باطنی و با توجه به اینکه هیچ راهی برای رساندن پیام خود و پیگیری مطالباتشان باقی نمانده، دست به اعتصاب غذای نامحدود می‌زنند.

پیش از این هم زندانیان منتقل شده به سلول‌های انفرادی بند ۲۴۰ که هنوز ۱۴ نفر از آنها در انفرادی هستند، اعلام کرده بودند که تا زمان بازگشت به بند ۳۵۰ در اعتصاب غذا خواهند بود.

متن این بیانیه به گزارش کلمه به شرح زیر است:

مردم شریف ایران، همانگونه که اطلاع یافته اید روز پنج شنبه ۲۸ فروردین مردان باتون به دست با یورش به بند ۳۵۰ به بهانه‌های واهی به طور غیرقانونی به مدت چهار ساعت با ایجاد رعب و وحشت به ضرب و شتم زندانیان پرداختند. عده‌ای را به شدت مضروب و روانه بندهای انفرادی کردند و پنج روز پس از آن واقعه از پذیرفتن مسئولیت خود در این زمینه طفره رفته و آن واقعه را یک جنجال تبلیغاتی می خوانند. ماموران و لباس شخصی ها به موارد غیر قانونی و ضد حقوق بشری زیر مبادرت کردند، که مجموعاً از موارد نقض حقوق زندانیان و حقوق انسان محسوب می‌شود.

یک: ضرب و شتم شدید زندانیان
دو: ایجاد صدمات عمدی به عده‌ای از زندانیان
سه: عدم اعزام مصدومان به بیمارستان و مراکز پزشکی
چهار: عدم پیگیری شکایات زندانیان
پنج: تراشیدن موی سر و صورت به اجبار به قصد تحقیر زندانیان
شش: زدن دستبند و چشم‌بند
هفت: تخریب اموال عمومی و شخصی

با عنایت به موارد نقض حقوق زندانیان و موارد متعدد نقص اصول مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاقین و همچنین بی توجهی و نقض اصول مندرج در قانون اساسی و آیین نامه سازمان زندان ها ما زندانیان سیاسی خواستار موارد زیرهستیم:

یک: بازگشت همه زندانیان مضروب اعزامی به بند ۲۴۰ انفرادی
دو : رسیدگی به موضوع و تعقیب قانون شکنان
سه: اعزام فوری مجروحین به پزشکی قانونی برای ارزیابی میزان صدمات جسمی
چهار: اعزام مجروحین به بیمارستان برای درمان جراحات
پنج: عذرخواهی رسمی از زندانیان و خانواده‌هایشان
شش: جبران خسارات مادی و معنوی زندانیان
هفت: حضور نمایندگان شریف ملت ایران و هیات حفظ حقوق شهروندی دادگستری استان تهران در محل بند ۳۵۰ زندان اوین و استماع اظهارات زندانیان و تهیه صورت جلسه.

لازم به یادآوریست تا برآورده شدن درخواستها به رغم میل باطنی و با توجه به اینکه ما هیچ راهی برای رساندن پیام خود و پیگیری مطالباتمان باقی نمانده است، دست به اعتصاب غذای نامحدود می‌زنیم.

افراد امضا کننده:

عبدالفتاح سلطانی
اسماعیل برزگری
وحید اصغری
آرش همپای
مهدی ساجدی‌فر
امید شاهمرادی
ابراهیم پیروزی
مسعود عرب چوبدار
اسدالله هادی
سهیل عربی
اصغر قطان
امیر درستی
وحید حیدرزاده
رضا شهابی
سعید حائری
امید زارعی نژاد
یاشار دارالشفا
مهدی خدایی
مجید اسدی
علی سلام پور
امیر قاضیانی

***

همسر حسن اسدی زیدآبادی: بازرس ویژه رئیس‌جمهور به ما قول پیگیری داد

عاطفه خلفی، همسر حسن اسدی زیدآبادی، یکی از ۵ نماینده ی خانواده های زندانیان سیاسی است که ظهر امروز با حضور در نهاد ریاست جمهوری با مسئول بازرسی ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری ملاقات کرده است.

او می گوید که وی قول داده تمام مواردی که خانواده ها برای وی تشریح کرده اند را امشب و در سریعترین زمان ممکن با رییس جمهور مطرح کرده و پیگیری های لازم را به عمل آورد.

عاطفه خلفی با تاکید بر اینکه زندانیان سیاسی و خانواده هایشان ساکت نمی نشینند و با تمام توان تهاجم خونین به بند ۳۵۰ زندان اوین را پیگیری خواهند کرد اعلام می کند که به همراه تعداد دیگری از خانواده ها تصمیم گرفته اند که از فردا و در همبستگی با عزیزانشان در زندان اوین روزه سیاسی بگیرند.

متن گفت و گوی کلمه با همسر حسن اسدی زیدآبادی را با هم می خوانیم:

خانم خلفی در خبرها آمده بود که شما و جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی امروز مقابل دفتر ریاست جمهوری در برای اعتراض به حوادث روز پنج شنبه زندان اوین تجمع کرده بودید، تجمع شما چگونه برگزار شد؟‌

ما امروز صبح با خانواده های دیگر زندانیان سیاسی قرار داشتیم تا در مقابل نهاد ریاست جمهوری حاضر بشیم، خانواده های حاضر در تجمع امروز همه طیف های فکری و سیاسی را در بر می گرفت، در واقع هدف ما این نبود که از دولت بخواهیم با این موضوعات برخورد قضایی انجام بدهد یا اینکه مجرم را شناسایی بکند بلکه ما معتقد بودیم که به ایشان رای داده ایم و به عنوان شهروندان این کشور ایشان موظف هستند از حقوق ما دفاع کنند. ما امروز خواستار این بودیم که وزیر اطلاعات و وزیر دادگستری پاسخگو باشند و در واقع دولت آقای روحانی از این دو طریق ماجرا را پی گیری کنند، یا حداقل دولت کمیته ای حقیقت یاب تشکیل دهد یا نماینده ای از دولت در این کمیته حاضر باشد.

حضور نیروهای امنیتی در تجمع امروز شما به چگونه بود؟

خوب ببینید نهاد ریاست جمهوری طبیعتا یک محدوده امنیتی است و شاید به همین دلیل هم امروز نیروهای انتظامی و امنیتی زیاد در محل حاضر بودند.

نتیجه تجمع امروز شما چه بود؟ آیا توانستید با شخصی در دولت یا اطرافیان رئیس جمهور ملاقات کنید؟

در تجمع امروز و در نهایت از جمع خانواده زندانیان سیاسی ۵ نفر به عنوان نماینده معترضین انتخاب شدند تا وارد ساختمان ریاست جمهوری شده و خواسته های جمع را با نماینده ای از دولت مطرح کنند، که این پنج نفر علاوه بر من، همسر آقای دکتر پدارم، فرزند آقای سلطانی، همسر آقای عرب گل و همسر آقای حائری بودند.
در نهاد ریاست جمهوری ابتدا قرار بود اقای مجید انصاری را ببینیم اما ایشان حضور نداشتند، بعد قرار شد یک نفر از مشاورین اقای روحانی را ببینیم این امر هم مقدور نشد در نهایت با مسئول بازرسی ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری ملاقات کردیم. ایشان هم بعد از شنیدن صحبت های ما، قول دادند تمام مواردی که ما بدان اشاره کرده بودیم را امشب و در سریعترین زمان ممکن با آقای رییس جمهور مطرح کنند و پیگیری های لازم را به عمل بیاورند، در واقع نتیجه این گفتگو از اقداماتی که دولت انجام خواهد داد به زودی مشخص می شود.

حرکت بعدی خانواده های زندانیان سیاسی چیست؟‌ برنامه ای برای پیگیری این حادثه تلخ دارید؟‌

خانواده های زندانیان سیاسی پس از حوادث سال ۸۸ درواقع خیلی مظلوم هستند در این ۵ سال به هر طریقی سعی کردیم ظلمی که به ما رفته را بیان کنیم ولی موضوع امروز، فراتر از تمام این حرف هاست. ما الان نگران جان زندانیانمان هستیم. هر لحظه ممکن است این اتفاق دوباره تکرار شود و عزیزی جانش را از دست بدهد در واقع حوادث روز پنج شنبه برای خانواده زندانیان یک خط قرمز بوده است که بریزند در بند و بخواهند ضرب و شتم بکنند و توهین و تحقیر و فحاشی بکنند و یا این که بخواهند قدرت نمایی بکنند.
قطعا خانواده ها ساکت نمی نشینند و هر کاری از دستشان برآید و به هر طریقی که بتوانند پیگیری می کنند. خود زندانیان هم در این ماجرا کوتاه نمی آیند، الان در خبر ها هم منتشر شده که ۱۲ نفر از زندانیان از دیروز اعتصاب غذا کردند، تعدادی از آنهایی هم که در انفرادی بودند اعتصاب غذای خشک کرده اند و واقعا همه جانشان را کف دستشان گرفته اند تا این ماجرا تکلیفش مشخص شود و بساطش برای همیشه از داخل زندان پرچیده شود.

آقای حسن اسدی زیدآبادی، همسر شما هم گویا در اعتصاب غذا به سر می برند، شما چه احساسی از این وضعیت دارید؟

افرادی که حسن را می شناسند می دانند که همسرم اصلا معتقد به اعتصاب غذا نیست و اصولا از این شیوه اعتراضی دوری می کند، تنها دوبار طی مدت این چهار سال اعتضاب غذا کرده اند و این در مواقعی بوده که شرایط بسیار ناگواری بر آن ها گذشته است، یکی زمان فوت مرحوم هدی صابر و دیگری این بار، چرا که برخوردی که با زندانیان شده است بسیار تاسف بار و غم انگیز بوده و تحقیر و توهینی که از سوی مسئولان زندان انجام شده ایشان را وادار کرده که این بار جانشان را کف دستشان بگیرند و دست به اعتصاب غذا بزنند.
من و تعدادی از خانواده های زندانیان هم تصمیم گرفتیم از فردا و در همبستگی با عزیزانمان در زندان اوین روزه سیاسی بگیریم تا حداقل بدین طریق در کنار عزیزان مان بوده و به این رفتارهای غیر قانونی اعتراض کینم.