ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Thu, 02.01.2014, 15:30
بیل برنز، مرد پشت پرده‌ توافق هسته‌ای ژنو

دویچه وله: دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی، بیل‌ برنز، نقشی مهم در دستگاه دیپلماسی جورج بوش و حالا باراک اوباما دارد. او  ۵ بار با مقامات ایرانی مذاکرات پنهانی داشته وسیاستمداران آمریکا از او به عنوان دیپلماتی با مهارت‌های بسیار یاد می‌کنند.

خبرگزاری “رویترز” با انتشار گزارشی از نقش کلیدی و مهم مردی آمریکایی  در مذاکرات هسته‌ای ژنو خبرداد. بیل برنز، معاون جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا مرد پشت پرده‌ مذاکرات اتمی ژنو است که نام و تصویرش از دوربین رسانه‌ها دور ماند.

رویترز می‌گوید یک روز قبل از مذاکرات ژنو و توافق میان ایران و گروه ۵۱،  باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا به نزدیکان خود در کاخ سفید گفت که مطمئن است “بهترین تیم ممکن” را به ژنو فرستاده است. در این زمان جان کری هنوز در سفر خاورمیانه‌ای خود و در تل‌آویو به سر می‌برد و هدایت تیم آمریکا را وندی شرمن عهده‌دار بود.

رویترز اما  به نقل از دنیس مک دونو، رئیس کارکنان کاخ سفید می‌گوید منظور باراک اوباما نه تیم رسمی آمریکا، که بیل برنز و افراد دیگری بودند که تحت هدایت او در ژنو به سر می‌بردند.

بیل برنز کیست؟

او دیپلماتی ۵۷ ساله است با ۳۱ سال سابقه‌ کار در سیاست خارجی و دستگاه دیپلماسی. فرزند یک ژنرال بازنشسته‌ ارتش آمریکا و فارغ‌التحصیل دانشگاه فیلادلفیا. مردی که به جز انگلیسی، به ۳ زبان عربی، فرانسه و روسی مسلط است و مرد پشت پرده‌بررسی حمله‌ آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ نیز محسوب می‌شود.

او که مسئولیت بخش  سیاست خاورمیانه‌ ایالات متحده‌‌ امریکا را از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ عهده‌دار بود، در بسیاری از بحث‌های سرنوشت‌ساز دولت با نهادهای نظامی این کشور در این دوره‌ زمانی مهم حضور مستقیم داشت.

رویترز می‌گوید در سال‌های اخیر، برنز نقش میانجی‌گری میان باراک اوباما و نهادهای نظامی یا سیاستمداران تندروتر آمریکا را برعهده گرفته است.

بیل بزنز در ۹ ماه اخیر به همراه جیک سولیوان، معاون جو بایدن، پنج بار  با مقامات ایرانی به شکل محرمانه و با میانجی‌گری عمان  دیدار و مذاکره داشته است. خبر دیدارهای محرمانه میان ایران و آمریکا بعد از اعلام توافق هسته‌ای ژنو برای اولین‌بار رسانه‌ای و اعلام شد.

بنا به گزارش رویترز، در تمام روزهای مذاکرات هسته‌ای ژنو، بیل برنز و همراهانش با هواپیماهای نظامی و از درها و  راه‌پله‌های دور از چشم حضار به هتل محل مذاکرات رفت‌وآمد می‌کردند تا خبرنگاران رسانه‌ها متوجه‌ حضور آن‌ها نشوند.

رویترز برنز را به عنوان دیپلماتی معرفی می‌کند که علاقه‌ای به شناساندن خود ندارد و به پیگیری دیپلماسی به دور از حضور رسانه‌ها و جنجال خبری متمایل است.  بیل برنز علاقه‌ای به دیپلماسی عمومی ندارد. او از گفت‌وگو با رویترز هم برای تنظیم این مطلب خودداری کرده است.

سیاستمداران آمریکایی درباره بیل برنز چه می‌گویند؟

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه‌ سابق آمریکا در کابینه‌ دوم جوج بوش، بیل برنز را مردی با توانایی‌های بسیار در امر دیپلماسی معرفی می‌کند. او می‌گوید وقتی در صحبت‌هایش با جورج بوش به او  گفت که دولت اوباما برنز را برای مذاکره‌ پنهان با مقامات ایرانی فرستاده است، بوش جواب داد:« خب، او به خوبی مذاکرات را پیش خواهد برد.»

کاندولیزا رایس می‌گوید شخصا گاهی تمایل داشته تا برنز بیشتر در انظار عمومی ظاهر شود و با رسانه‌ها گفت‌وگو کند تا نقش سازنده‌اش در سیاست خارجی آمریکا روشن شود.

کالین پاول، وزیر دفاع سابق آمریکا نیز  برنز را مردی با “لحن نرم” و توصیه‌های جدی و بی‌تعارف در پشت درهای بسته توصیف کرده است.

ریچارد آرمیتاژ، معاون کالین پاول در دوران وزارت او نیز می‌گوید، برنز یکی از اعضای دستگاه سیاست خارجی در سال ۲۰۰۳ بود که با حمله به عراق چندان موافق نبود. او افزوده است: «از تصمیم حمله به عراق ناراضی بود؟ بله. راستش همه‌ ما از شیوه‌ و وضعی که قبل حمله داشتیم ناراضی بودیم.»

هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه‌ اسبق آمریکا نیز مرد پشت پرده‌ توافق هسته‌ای ژنو را “قابل اتکا، محکم، باهوش، منضبط و متکی به شیوه‌ خاص خود” توصیف کرده است. کیسینجر به رویترز گفت:« من همیشه مشتاق شنیدن نظرات او هستم و از نظراتش یاد می‌گیرم و من کسی نیستم که خیلی به شنیدن نظر همه علاقه‌ای داشته باشم.»

کیسینجر می‌گوید که برنز نقش میانجی در مذاکره‌ای میان او و ولادیمیر پوتین را برعهده داشت و این کار را با موفقیت و به بهترین شیوه انجام داد.

یک مقام ارشد دیپلماسی ایران نیز که نامش فاش نشد درباره بیل برنز به رویترز گفت:« برنز ایران را خیلی خوب می‌شناسد و با فرهنگ ایران و انتظارات و موقعیت ایران در منطقه کاملا آشناست.» این مقام ایرانی گفته است که در طول مذاکرات گاهی مقامات ایرانی خسته و کم‌طاقت شده و از کوره درمی‌رفتند. او تاکید می‌کند که بااین‌حال، تیم برنز در هر وضعیتی خونسردی خود را حفظ می‌کرد.