ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Fri, 09.03.2012, 8:40
چهار افسر ارشد ارتش سوریه به مخالفان پیوستند

دویچه وله: ارتش سوریه حمله‌ای سنگین را به شهر ادلب تدارک می‌بیند. افسران بیشتری از ارتش سوریه جدا می‌شوند و به مخالفان می‌پیوندند. کوفی عنان با دخالت خارجی در سوریه مخالفت کرد و تونس به بشار اسد قول پناهندگی داد.

چهار افسر بلندپایه ارتش سوریه به نیروهای مخالف رژیم بشار اسد پیوسته‌اند. به گفته خالد حمود، سخنگوی "ارتش آزاد سوریه" این ۴ افسر در روزهای گذشته به پایگاه ارتشیان مخالف رژیم در جنوب ترکیه گریخته‌اند. گفته می‌شود که این افسران زیر نظارت مقامات ترکیه هستند و نام آنها هنوز فاش نمی‌شود.

به گزارش رویترز تعداد سرهنگ‌های فراری از ارتش سوریه اینک به ۷ نفر رسیده است. اولین افسری که به "انقلاب مردم" پیوست، سرهنگ مصطفی شیخ بود.

بامداد پنجشنبه (۸ مارس/ ۱۸ اسفند) عبده حسام‌الدین، معاون وزیر نفت سوریه، در پیامی ویدئویی از سمت خود کناره گرفت و به "‌انقلاب مردم" پیوست.

به گفته سخنگوی "ارتش آزاد سوریه" تعدادی از افسران به رژیم بشار اسد پشت کرده‌اند اما هنوز در سوریه هستند و در رویارویی با ارتشیان سوریه شرکت دارند.

در داخل سوریه نبردهای خونین و نابرابر جریان دارد. گفته می‌شود که واحدهای متشکل از حدود ۲۰ هزار نفر از نیروهای شورشی که تسلیحات مناسبی ندارند، در برابر ارتش مجهز و ۳۰۰ هزار نفری حکومت پایداری می‌کنند.

دولت سوریه در مواردی خانواده‌ی افسران فراری را زیر فشار قرار داده و عده‌ای از آنها را به قتل رسانده است. به گفته "ارتش آزاد سوریه" اعضای خانواده سرهنگ "فائز عمرو" که ماه گذشته به ترکیه فرار کرده بود، دستگیر شده‌اند.

با گریختن شمار بیشتری از افسران اکنون دو گروه از افسران سوری در خارج تشکیل شده است، که در مواردی با یکدیگر رقابت دارند.

قیام مردم سوریه یک سال پیش با تظاهرات خیابانی و به شیوه مسالمت‌آمیز شروع شد، اما به تدریج در مسیری خشونت‌آمیز و خونبار جریان پیدا کرد. هم نیروهای مسلح سوریه به سرکوب خشن مخالفان دست زدند و هم مخالفان برای دفاع از خود به صورت مسلحانه در برابر نیروهای رژیم مقاومت کردند.

لشکرکشی به ادلب

نیروهای مخالف رژیم بشار اسد گفته‌اند که ارتش سوریه پس از سرکوب خونین حمص، اینک برای حمله به ادلب آماده می‌شود. این شهر یکی از پایگاه‌های اصلی "ارتش آزاد سوریه" است که رژیم آنها را "گروه‌های مسلح تروریستی" می‌خواند.

خبرگزاری فرانسه از قول مخالفان رژیم سوریه گفته است که ارتش راه و دروازه‌ی شهرهای گوناگون استان ادلب، به ویژه روستای "جبل الزاویه" را زیر کنترل شدید گرفته است. تعدادی از تانک‌ها ارتش به طرف مرکز استان به راه افتاده و در کنار جاده‌ها پایگاه‌های موشک و توپخانه مستقر شده‌اند.

به گزارش این منابع روز پنجشنبه (۸ مارس) بیش از ۶۵ نفر با گلوله نیروهای ارتشی در سوریه جان باختند که بیشتر آنها در شهر حمص، در محله جوبر، در همسایگی محله "باباعمرو" بوده‌اند. گفته می‌شود که در مرکز دمشق مردمی که در حال تشییع جنازه یکی از قربانیان بودند، زیر رگبار گلوله قرار گرفتند که در نتیجه عده‌ای کشته یا زخمی شدند. گفته می‌شود که نیروهای نظامی و انتظامی عده زیادی از سوگواران را بازداشت کرده‌اند.

مخالفت با دخالت خارجی

عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه و همتای تونسی او منصف مرزوقی مخالفت خود را با هرگونه مداخله نظامی در سوریه ابراز داشتند. رئیس جمهوری ترکیه که برای دیداری سه روزه به تونس رفته است، از بشار اسد انتقاد کرد که با اعمال خشونت، بحران سوریه را به وخامت کشانده و آن را به موضوعی بین‌المللی بدل ساخته است.

آقای مرزوقی ضمن مخالفت با مداخله خارجی در سوریه گفت که اگر نیروهای حافظ صلح به سوریه اعزام شوند، تونس مایل است در این امر شرکت داشته باشد. او به بشار اسد توصیه کرد که از قدرت کناره‌گیری کند و گفت که تونس حاضر است به رئیس جمهور سوریه پناهندگی بدهد.

عنان: فرستاده‌ی ویژه

کوفی عنان که با مأموریت پایان دادن به خشونت از جانب دبیرکل سازمان ملل متحد به خاورمیانه اعزام شده است، گفت که دخالت خارجی اوضاع سوریه را بدتر می‌کند. در عین حال دبیرکل پیشین سازمان ملل در برابر اجتماع سران کشورهای عربی در قاهره گفت: «خشونت و کشتار باید فوری متوقف شود.»

عنان که قصد دارد روز شنبه به دمشق سفر کند، گفت: «امیدوارم هیچ کس به فکر دخالت نظامی در سوریه نباشد.» او افزود: «به نظر من هر نوع تشدید نظامی در سوریه وضعیت را بدتر می‌کند. باید مواظب باشیم درمانی تجویز نکنیم که از خود بیماری بدتر باشد.»

این در حالی است که برخی از محافل نظامی آمریکا راه‌های یاری به شورشیان سوریه را بررسی می‌کنند. به گفته‌یک ژنرال آمریکایی برقراری محدوده پرواز ممنوع و حملات هوایی از گزینه‌های ممکن هستند.

ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در نشست کمیته خدمات مسلح مجلس سنا، امکانات مختلف مقابلۀ نظامی با رژیم بشار اسد را تشریح کرد. مأموریت‌های انسان‌دوستانه، کنترل راه‌های آبی، وضع محدوده‌ی‌ پرواز ممنوع و حملات هوایی محدود از جمله را‌ه‌هایی هستند که ژنرال دمپسی در این نشست مطرح کرد.

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع ایالات متحده اتخاذ اقدام نظامی برای حل بحران سوریه را "خطا" دانست و آن را موجب وخیم‌تر شدن شرایط جنگ داخلی در این کشور دانست.

به گفته‌ی آقای پانه‌تا برای دولت باراک اوباما "محدودیت‌های اقدامات نظامی به ویژه بهره‌گیری از نیروی زمینی" در سوریه روشن است. در همین حال ژنرال دمپسی و لئون پانه‌تا هشدار دادند که حملات هوایی منجر به قربانی شدن غیرنظامیان خواهد شد. آنها تأکید کردند که وضعیت سوریه با شرایط لیبی به کلی متفاوت است.