ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Wed, 02.11.2011, 19:47
موافقت سوریه با پیشنهاد اتحادیه عرب و تردید اپوزیسیون

دویچه وله: درحالی‌که کشتار معترضان درشهرهای سوریه ادامه دارد، حکومت بشار اسد با پذیرش طرح اتحادیه عرب تعهد کرده زندانیان را آزاد کند، نیروهای نظامی را از شهرها و روستاها برچیند و به نمایندگان بین‌المللی و خبرنگاران اجازه دهد به سوریه سفر کنند.

پس از انتظار طولانی وزیران خارجه کشورهای عربی برای دریافت پاسخ رسمی دولت سوریه، بالاخر نمایندگان اتحادیه عرب روز چهارشنبه (۲ نوامبر، ۱۱ آبان) اعلام کردند که بشار اسد پیشنهاد این اتحادیه برای برون‌رفت از بحران سوریه و پایان خشونت‌ها در این کشور را پذیرفته است.

این توافق در حالی صورت می‌گیرد که در همین روز نزدیک به ۲۰ شهروند معترض سوریه توسط نیروهای امینتی سوریه کشته شده‌اند. تظاهرکنندگان در چندین شهر مختلف در شعارهای خود همچنان خواستار کناره‌گیری بشار اسد و حتا مرگ او هستند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، شیخ حمد بن جاسم آل ثانی، نخست وزیر قطر شامگاه چهارشنبه (۲ نوامبر/۱۱ آبان) در برابر خبرنگاران قرار گرفت و گفت که دولت سوریه در نشست اضطراری اتحادیه عرب در قاهره پیشنهاد این اتحادیه را به‌طور کامل و بدون پیش‌شرط پذیرفته است.

نخست وزیر قطر افزود: «ما از این توافق خشنود هستیم و خشنودتر خواهیم شد اگر مفاد مورد توافق به فوریت اجرا شود.»

این نماینده‌ی اتحادیه عرب اظهار داشت که هیأتی از این اتحادیه بر اجرای طرح صلح نظارت خواهد کرد و مراحل مختلف آن در گزارش‌های مقطعی، مستند و ثبت خواهد شد.

از سوی دیگر اتحادیه عرب قصد دارد گفت‌وگوهایی اولیه با نمایندگان دولت سوریه و نمایندگان اپوزیسیون داشته باشد تا در عرض دو هفته، آغاز یک "گفت‌وگوی ملی" امکان‌پذیر گردد.

بن جاسم آل ثانی در برابر این پرسش خبرنگاران که چه ضمانت اجرایی برای تعهدات سوریه وجود دارد گفت که دولت سوریه تعهد کرده این طرح را اجرا کند و اتحادیه عرب نیز انتظار دارد این طرح اجرا بشود.

طرحی برای جلوگیری از خشونت

یک عضو هیأت نمایندگی لبنان این طرح را در جهت «توقف کامل خشونت‌ها برای حفاظت از مردم غیرنظامی» توصیف کرد.

وی گفت که در طرح اتحادیه عرب آمده است که دولت سوریه تمامی زندانیانی را که در پی ناآرامی‌ها دستگیر شده‌اند آزاد کند، تمامی واحدهای نظامی از شهرها و مناطقی که درگیری مسلحانه رخ داده عقب بنشینند، نمایندگان اتحادیه عرب اجازه ورود به سوریه و بازدید از مناطق مختلف کشور و گفت‌‌وگو با نمایندگان اپوزیسیون بیابند و نیز به گزارشگران بین‌المللی اجازه ورود داده شود.

عضو هیأت نمایندگی لبنان به خبرگزاری آلمان گفت که در پیشنهاد اتحادیه عرب محل مذاکره میان حکومت سوریه و نمایندگان اپوزیسیون ذکر نشده است.

پیش از این اتحادیه عرب به دولت سوریه هشدار داده بود که اگر بحران این کشور در چارچوب کشورهای عربی حل نشود، آنگاه به یک بحران بین‌المللی بدل خواهد شد و این امر راه دخالت جامعه‌ی بین‌الملل در امور داخلی سوریه را خواهد گشود.تردید اپوزیسیون و خواست آمریکا مبنی بر کناره‌گیری اسد

اپوزیسیون سوریه و بسیاری ناظران سیاسی نسبت به تعهدات رژیم بشار اسد به دیده‌ی تردید می‌نگرند و همچنان اطمینان ندارند که بشار اسد به وعده‌های خود عمل کند.

در پی اعلام این توافق بسام جراح، سخنگوی شورای ملی مخالفان سوریه به شبکه‌ی الجزیره گفت: «رژیم سوریه مجبور بود به این توافق تن در دهد، ولی ما نسبت به اجرای آن تردید داریم.»

به گزارش خبرگزاری آلمان، مخالفان سوریه می‌گویند، رژیم اسد فقط به دنبال وقت‌کشی است تا مانع از تحریم‌های شدید بین‌المللی شود. با این حال اپوزیسیون منتظر است ببیند رژیم سوریه تا چه اندازه این تعهدات را عملی خواهد کرد.

خالد خوجه، عضو شورای ملی مخالفان سوریه به خبرگزاری آلمان گفت: «با این حال خوشحال از این ابتکار اتحادیه عرب هستیم که می‌خواهد با بهره‌گرفتن از تمام امکانات خود از ادامه‌ی خونریزی‌ها جلوگیری کند.»

کاخ سفید روز چهارشنبه بر خواست خود مبنی بر کناره‌گیری بشار اسد از مقام ریاست جمهوری تأکید ورزید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به‌رغم توافقی که میان اتحادیه عرب و سوریه صورت گرفته است، واشنگتن بر کناره‌گیری بشار اسد تأکید دارد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «ما بر این موضع خود می‌مانیم که پرزیدنت اسد مشروعیت رهبری را از دست داده است و باید کناره‌گیری کند.»

سخنگوی کاخ سفید افزود: «ما از تمام تلاش‌های بین‌المللی برای قانع کردن رژیم سوریه در متوقف کردن حملات به مردم، حمایت می‌کنیم.»

قتل شهروندان توسط رژیم و انتقام سربازان فراری

سربازان سوریه روز چهارشنبه دست‌کم ۱۱ شهروند سنی را کشتند. قربانیان ساکنان روستایی در نزدیکی شهر حمص بودند که در یک ایست بازرسی به قتل رسیدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از نهادهای حقوق بشری سوری گزارش داده است که روز سه‌شنبه ۹ فرد علوی‌مذهب سوری کشته‌ شده‌اند. بشار اسد به این اقلیت مذهبی در سوریه تعلق دارد. اکثریت بزرگ مردم سوریه سنی‌مذهب هستند.

نهادهای حقوق بشری می‌گویند، سربازان فراری از ارتش روز چهارشنبه ۱۵ عضو نیروهای امنیتی رژیم سوریه را طی دو عملیات در استان حما کشته‌اند.

این سربازان، با شلیک به خودروهای نفربر نیروهای امنیتی نظامی و شبه‌نظامی طرفدار رژیم، آن‌ها را از پای درآورده‌اند.

گفته می‌شود این عملیات سربازان متمرد، به انتقام کشته شدن ۱۱ کارگری صورت گرفته که در پی حمله‌ی افراد نقابدار به یک کارگاه به طرز فجیعی به قتل رسیده بودند.

بنا به ارزیابی سازمان ملل متحد، از زمان آغاز ناآرامی‌های سوریه در مارس ۲۰۱۱ بیش از ۳ هزار نفر کشته شده‌اند و این رقم رو به فزونی است.گزارش العربیه:
دمشق با همه بندهای طرح اتحادیه عرب موافقت کرد


اتحاىيه عرب روز چهارشنبه 2 – 11 – 2011 اعلام كرد دولت سوریه با همه بندهای طرح این اتحادیه برای پایان دادن به بحران جاری در این کشور موافقت کرده است.

حمد بن جاسم نخست وزیر قطر که ریاست کمیته اتحادیه عرب برای بررسی بحران سوریه را برعهده دارد با اشاره به دیدار وزیران خارجه عرب در قاهره با نمایندگان دولت سوریه تاکید کرد " برادران ما در سوریه با طرح اتحادیه عرب اعلام موافقت کردند."

بر اساس طرح اتحادیه عرب دولت سوریه موافقت کرده است همه نوع خشونت در این کشور را متوقف کند، بازداشت شدگان حوادث اخیر را آزاد کند، نیروهای نظامی را از شهرها و مناطق مسکونی خارج سازد، به رسانه های مستقل اجازه دهد از واقعیت‌ها در سوریه گزارش تهیه کنند، به نمایندگان اتحادیه عرب اجازه دهد از همه مناطق سوریه دیدار کنند و به سرپرستی اتحادیه عرب با مخالفان گفتگو کند.

در این طرح محل گفتگو بین دو طرف تعیین نشده است. اتحادیه عرب خواستار انجام گفتگو در قاهره شده بود اما دولت سوریه اصرار کرده بود که این گفتگو در دمشق انجام شود.

همزمان با این تحول دیپلماتیک نیروهای امنیتی سوریه 15 تن از مخالفان را در حمص به قتل رساندند.

از آغاز اعتراض های مردمی علیه رژیم بشار اسد در سوریه تاکنون بیش از 4 هزار نفر به دست نیروهای امنیتی کشته شده اند.

مخالفان نظام از اینکه طرح اتحادیه عرب به مساله انتقال قدرت نپرداخته اظهار نارضایتی کرده اند.

قرار است طی ساعت های آینده شورای ملی سوریه که اغلب گروه های مخالف را در بر می گیرد دیدگاه خود را در مورد توافق دولت سوریه و اتحادیه عرب اعلام کند.