ايران امروز

نشريه خبری سياسی الكترونيك

Iran Emrooz (iranian political online magazine)

iran-emrooz.net | Sat, 16.05.2009, 17:58
نهادهایی در ایران در تسلیح طالبان دست دارند

دویچه وله: ژنرال اگون رامس، از فرماندهان آلمانی ناتو می‌گوید، نهادهایی در ایران در تسلیح طالبان و قاچاق اسلحه به داخل افغانستان دست دارند. با این‌حال به گفته‌ی این مقام ناتو، این اقدام‌ها، سیاست و رفتار رسمی دولت ایران نیست.

ژنرال اگون رامس (Egon Ramms)، از فرماندهان آلمانی ناتو نقش پاکستان در تامین ثبات در افغانستان را تعیین‌کننده می‌داند، اما با گسترش فعالیت نیروهای آیساف به داخل خاک پاکستان موافق نیست.

ژنرال اگون رامس هفته‌ی گذشته در گفت‌وگویی با روزنامـه‌ی "هانوفرشه آلگمانیه سایتونگ" (Hannoversche Allgemeine Zeitung) که در شهر هانور، مرکز ایالت نیدرزاکسن آلمان منتشر می‌شود، این نظر را مطرح کرد که «پاکستان عامل تعیین‌کننده در تامین ثبات در افغانستان است.» اما این ژنرال آلمانی روز شنبه ۱۶ مه (۲۶ اردیبهشت ۸۸) به هفته‌نامــــه‌ی "فوکوس" (Fokus) گفت، این نظر به معنای گسترش عملیات آیساف به داخل خاک پاکستان نیست و چنین تفسیری از گفته‌ی او در باره‌ی پاکستان درست نیست. به نظر او پاکستان کشوری مستقل است و مأموریت نیروهای تحت فرمان او در مرزهای پاکستان پایان می‌یابد.

ژنرال اگون رامس نقش دولت جمهوری اسلامی ایران در قدرت‌گیری دوباره‌ی طالبان مورد توجه می‌داند. او به هفته‌نامه‌ی آلمانی فوکوس گفته است، در ایران نهادهایی وجود دارد که در تسلیح طالبان و یا قاچاق اسحله و مهمات به داخل افغانستان نقش دارند. به گفته‌ی ژنرال رامس، این اقدام‌ها سیاست و رفتار رسمی دولت ایران نیست.

ایران فعال‌ترین "حامی تروریسم"

پیش از این مقام‌های آمریکایی نیز بارها ایران را متهم کرده‌اند که در تسلیح شبه‌نظامیان طالبان دست دارد.

در گزارشی که حدود دو هفته پیش (۳۰ آوریل / ۱۰ اردیبهشت) از سوی وزارت خارجه‌ی آمریکا انتشار یافت، ایران "فعال‌ترین حامی تروریسم در جهان" معرفی شد. در این گزارش آمده بود، ایران در سراسر خاورمیانه، اروپا و آسیای میانه در تأمین مالی و تدارکاتی تروریسم دست دارد. ایران این اتهام را رد کرده و می‌گوید حمایت‌اش از گروه‌های اسلام‌گرا در منطقه صرفا "معنوی" است.

گزارش وزارت خارجه‌ی آمریکا در مورد افغانستان می‌گوید، نیروی قدس سپاه پاسداران ایران سال گذشته آر.پی.جی و سلاح‌های سبک در اختیار طالبان قرار داده و این گروه را در زمینه‌ی استفاده از مواد منفجره، سلاح سبک و نیز تاکتیک‌های رزمی پارتیزانی آموزش داده است.

این اتهام‌ها از سوی رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا نیز مطرح شده‌است، اما به اعتقاد گیتس، حمایت‌های ایران از طالبان چندان مهم و تعیین‌کننده نیست.

راهبرد تازه و نقش ایران

با وجود این اتهام‌ها، هم ایالات متحده‌ی آمریکا و هم دولت آلمان خواهان آن هستند که ایران را در برقراری صلح در افغانستان دخالت دهند. این امر بخشی از راهبرد جدید آمریکا در افغانستان است. در این راهبرد جدید، توجه اصلی بر جلب مشارکت همسایگان افغانستان به ویژه پاکستان و ایران در مبارزه با تروریسم است.

کارشناسان نظامی می‌گویند، پاکستان پشت‌جبهه‌ی مهمی در فعالیت شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در افغانستان است. از این‌رو تعیین تکلیف مناطق امن شبه‌نظامیان در خاک پاکستان، جایگاه برجسته‌ای در راهبرد جدید آمریکا دارد. اين استراتژی علاوه بر تامین امنیت، کمک‌ به توسعه‌ی اقتصادی افغانستان، تقویت دولت و بهبود نظام اداری و تقویت و گسترش ارتش افغانستان را نيز مد نظر قرار دارد.

در چهارچوب همین‌راهبرد برند موتسل‌بورگ (Bernd Mützelberg)، نماینده‌ی ویژه‌ی دولت آلمان در امور افغانستان و پاکستان، در روزهای آینده به ایران خواهد رفت تا مقام‌های جمهوری اسلامی گفت‌وگو کند.

به نظر نماینده‌ی ویژه‌ی دولت آلمان ایران عامل مهمی در راهبرد تازه برای افغانستان است، زیرا تهران نیز علاقه‌ای ندارد که در کابل بار دیگر یک رژیم بنیادگرا برسر کار آید. موتسل‌بورگ معتقد است، گفت‌وگو درباره‌ی افغانستان، شانس حل مناقشه بر سر برنامه‌ی اتمی ایران را نیز افزایش می‌دهد.

سفر رئیسان جمهوری پاکستان و افغانستان به تهران

روز شنبه ۱۶ مه هم‌چنین به نقل از دفتر ریاست جمهوری در ایران اعلام شد که محمود احمدی‌نژاد روز سه‌شنبه ۱۹ مه (۲۹ اردیبهشت) پذیرای حامد کرزای و آصف‌علی زرداری، رئیسان جمهور افغانستان و پاکستان در تهران خواهد بود. بنا به این گزارش، موضوع گفت‌وگوهای آنها برقراری صلح در افغانستان خواهد بود.