دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - Monday 12 April 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Tue, 06.04.2021, 23:42

جبهه ملی: ملت از انتخاب بین بد و بدتر عبور کرده است


هموطنان عزیز!‏

جبهه ملی ایران سازمانی است که در میدان مبارزات انتخاباتی تاسیس گردیده و اولین سنگ بنای آن در سال ۱۳۲۸ در ‏جریان انتخابات دوره شانزدهم مجلس شورای ملی به دست دکتر محمد مصدق بر زمین نهاده شده است. بنا بر این، با چنین ‏سابقه و گذشته‌ای، طبیعی است که این سازمان، بیشترین توجه و تاکید را در امر انتخابات داشته باشد. اما اهمیت انتخابات ‏برای ما و تاکیدمان نسبت به آن در صورتی است که انتخابات به شکلی سالم و بی‌غل و غش و در شرایطی دموکراتیک ‏برگزار شود. نه انتخاباتی که از حضور افراد ملت به مانند عواملی بی‌اراده و بی‌اختیار، سوء استفاده شده و به سلامت ‏عقل و آگاهی و قدرت تشخیص آنان اهانت گردد.

پیش‌شرط‌های لازم برای انجام یک انتخابات سالم و آزاد، تحقق آزادی ‏احزاب و اجتماعات، آزادی مطبوعات، آزادی حق انتخاب کردن و آزادی حق کاندیدا شدن است. وقتی حکومت تحت عنوان ‏نظارت استصوابی توسط شورایی انتصابی به نام شورای نگهبان، تمام شخصیت های سیاسی مورد وثوق مردم را به زعم ‏خود رد صلاحیت کرده و فقط افرادی از بین عوامل خود را گزینش نموده و به نام کاندیدا در مقابل مردم قرار می‌دهد و از ‏مردم می‌خواهد که به پای صندوق‌های رای بروند و به یکی از این حواریون حکومت رای بدهند، آیا به این حرکت، که جز ‏اهانت به شعور مردم و نا بالغ و ناقص‌العقل تصور کردن آنان چیز دیگری نیست می‌توان انتخابات نام نهاد؟ و آیا این ترفند ‏آلوده به فریب و ریا را می‌توان «انتخابات» دانست؟ آیا یک چنین شکلی از انتخابات در هیچ کشوری در جهان سابقه ‏دارد؟

افزون بر شکل برگزاری انتخابات که از فلسفه و چگونگی یک انتخابات واقعی به دور است، ما در حکومت جمهوری ‏اسلامی با ساختاری مواجهیم که نه مجلس شورا، مجلسی است که دارای اختیار بوده و بتواند وظیفه نمایندگی مردم را ایفاء ‏نماید و نه رئیس جمهوری آن، همان طور که به کرات دیده‌ایم، نقشی در تعیین خط مشی سیاسی کشور و روابط بین‌المللی ‏دارد و یا در سیاست داخلی توانی در حفظ و صیانت از حقوق ملت را داراست و علاوه بر بی‌اختیاری در مسائل سیاسی، ‏در مسائل امنیتی و تصمیمات کلان اقتصادی و اجتماعی هم محلی از اعراب ندارد.

جبهه ملی ایران اعتقاد دارد که تمام زنان و مردان ایرانی که از سوء پیشینه‌های اجتماعی مبرا باشند، با هر مرام و طرز ‏تفکر سیاسی و عقیدتی باید از حق رای دادن و حق کاندیدا شدن برای انتخابات برخوردار باشند.

جبهه ملی ایران اعتقاد دارد که برای برگزاری انتخابات آزاد و سالم باید ابتدا آزادی احزاب و اجتماعات و آزادی مطبوعات و ‏سایر رسانه‌های همگانی محقق گردد.

جبهه ملی ایران اعتقاد دارد که بدون تحقق شرایط فوق، شرکت در انتخابات جز مهر تایید زدن بر انتخاباتی نا صحیح و ‏فریبکارانه که از اساس از شرایط انتخابات سالم و آزاد به دور است، نتیجه دیگری ندارد و لذا اعضاء و هواداران جبهه ملی ‏ایران در انتخاباتی این چنین، که به وضوح از موازین انتخابات واقعی به دور است شرکت نخواهند نمود. ما از انتخاب بین ‏بد و بد تر عبور کرده‌ایم و خواهان انتخاب خوب و خوب‌ترین‌ها برای میهنمان می‌باشیم.

‏ شورای مرکزی جبهه ملی ایران

‏ تهران - هجدهم فروردین ماه ۱۴۰۰‏Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.