دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - Monday 12 April 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sat, 03.04.2021, 22:49

واشنگتن پست: کودتا در اردن خنثی شد


روزنامه امریکایی واشنگتن پست به نقل از مقامات اردنی گزارش داده است افرادی که امروز در اردن دستگیر شده اند قصد داشته اند علیه حکومت پادشاهی این کشور توطئه کرده و کودتایی را پیش ببرند.

به نوشته این روزنامه نیروهای امنیتی اردن شاهزاده حمزه بن الحسین و ۲۰ نفر دیگر را به دلیل آنچه تهدید برای ثبات کشور نامیده اند، دستگیر کرده اند.

به گزارش میدل ایست نیوز، واشنگتن پست همچنین به نقل از یک مقام مسئول در کاخ پادشاهی اردن خبر داده که یک توطئه پیچیده با ابعاد مختلف که شامل یکی از اعضای خاندان سلطنتی نیز می شده، کشف و خنثی شده است. در این توطئه رهبران برخی قبایل اردنی و شماری از مسئولان دستگاه امنیتی اردن نیز دست داشته اند.


شاهزاده حمزه بن الحسین

برخی رسانه‌های اردنی به نقل از منابع مطلع گزارش داده‌اند که حمزه بن الحسین در حبس خانگی یا تحت بازداشت است.

ساعاتی پیش مقامات اردنی از بازداشت «باسم ابراهیم عوض الله»، رئیس پیشین دیوان پادشاهی و «حسن بن زید» از اعضای خاندان هاشمی و شماری دیگر از افراد به دلایل امنیتی خبر داده بودند.

خبرگزاری رسمی اردن به نقل از منبعی امنیتی بدون اشاره به جزئیات نوشت: این بازداشت‌ها پس از پیگیری دقیق و بنا به دلایل امنیتی بوده است و تحقیقات در این باره ادامه دارد.

خبرگزاری رسمی اردن اسامی بازداشت‌شدگان به جز بن زید و عوض الله را ذکر نکرده است. عوض الله پیشتر ریاست دیوان پادشاهی اردن را برعهده داشته است همچنین وی سابقه مشاور نخست وزیر این کشور و فرستاده ویژه پادشاه اردن در عربستان را نیز در کارنامه کاری خود دارد و از شخصیت‌های نزدیک به مراکز تصمیم‌گیری توصیف می شود.

نیروهای مسلح اردن با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که شاهزاده حمزه بن الحسین بازداشت نشده بلکه از او خواسته شده است که هر گونه فعالیتی که امنیت کشور را تهدید می کند، متوقف کند.

در این بیانیه آمده است که شریف حسن بن زید و باسم ابراهیم عوض الله و دیگران برای تحقیقات بیشتر دستگیر شده‌اند.

نیروهای مسلح اردن تاکید کرده است که تحقیقات ادامه دارد و به زودی نتایج آن با شفافیت کامل اعلام خواهد شد.

در پایان بیانیه آمده است که تمامی این اقدامات در چارچوب قانونی کشور انجام شده است.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.