جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - Friday 18 September 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 10.08.2020, 18:24

نخست وزیر لبنان رسماً استعفا کرد


«حسان دیاب»، نخست وزیری لبنان در سخنرانی امشب خود در ساختمان نخست وزیری گفت که سیستم فساد در لبنان بزرگتر از حکومت است و حکومت لبنان نمی تواند شر آن خلاص شود.

وی انفجار در بندر بیروت را یکی از نمونه های فاسد در لبنان عنوان کرد.

دیاب اشاره کرد که برخی حقایق را جعل کرده، با فتنه انگیزی زندگی و با خون مردم تجارت می کنند.

نخست وزیری لبنان گفت ما با فاجعه ای بزرگ رو به رو هستیم که انتظار می رفت نیروهای دوستدار کشور به احترام غم های مردم همکاری کنند.

وی گفت که برخی فقط به پیروزی های سیاسی و لفاظی های عوام گرایانه اهمیت می دهند اینها باید از خودشان خجالت بکشند زیرا فسادشان این فاجعه را رقم زد.

نخست وزیری در ادامه بیان کرد که فاسدان سعی کردند ضرباتی خود را به دولت بزنند و آن را مسئول فروپاشی و مدیون همه معرفی کنند.

پس از آنکه وزیر بهداشت لبنان از استعفای دولت لبنان خبر داد، اعلام شد که حسان دیاب امشب در ساعت ۷:۳۰ به وقت محلی با مردم لبنان صحبت خواهد کرد.

همزمان با سخنان آقای دیاب مردم در بیروت در حال تظاهرات هستند.

ساعاتی پیش از این غازی وزنی، وزیر دارایی لبنان چهارمین وزیر کابینه شد که استعفا داد. آقای وزنی از افراد اصلی در مذاکرات دریافت کمک از صندوق جهانی پول بود. پیش از وی نیز وزیر دادگستری این کشور در بحران پس از انفجار عظیم بیروت استعفا داده بود.

وزارت دادگستری لبنان گفت که ماریا کلاود نجیم از مقام خود پیش از برگزاری جلسه کابینه لبنان استفاده داده . گزارش شده بود که علت استعفای خانم نجیم، ‘انفجار هفته گذشته و همچنین اعتراضات روزهای اخیر بوده است. ‘

پیش از این وزرای اطلاع‌رسانی و محیط زیست این کشور و تعدادی از نمایندگان مسیحی مجلس نیز از سمت خود استعفا کرده بودند.

فردا سه‌شنبه نیز قرار است نشست پارلمان برگزار شود.

تا زمان تشکیل دولت جدید، کابینه کنونی به عنوان دولت پیشبرد امور فعالیت خواهد کرد.


انجام اصلاحات لازم؛ پیش‌شرط صندوق بین‌المللی پول برای کمک به لبنان

صندوق بین‌المللی پول از آمادگی این نهاد مالی برای افزایش تلاش‌ها به منظور کمک به لبنان بعد از انفجار سهمگین بیروت خبر داده و تاکید کرد همه نهادهای مالی لبنان باید عزم خود در رابطه با اجرای اصلاحات را اعلام کنند.

«کریستیانا جورجیوا»، مدیر اجرایی صندوق بین‌المللی پول در کنفرانس کمک به لبنان تصریح کرد: «اصلاحات مورد انتظار شامل گام‌هایی برای بازیابی توان دولت در پرداخت بدهی‌های خود و استوارسازی نظام مالی و انجام اقداماتی برای جلوگیری از تداوم فرار سرمایه‌ها از لبنان است.»

جورجیوا ادامه داد: ما آماده افزایش تلاش‌ها برای کمک به لبنان هستیم اما این امر نیازمند یکپارچه‌سازی هدف در لبنان است، ما نیازمند این هستیم که همه نهادها در اجرای اصلاحات مطلوب متحد و یکپارچه شوند.

وی اظهار داشت: پایبندی به این اصلاحات می تواند موجب ورود میلیاردها دلار به سود مردم لبنان شود، این همان لحظه‌ای است که باید سیاست‌مداران و تصمیم‌گیران لبنانی با درایت و قاطعیت رفتار کنند، ما آماده کمک کردن به لبنان هستیم.

مدیر اجرایی صندوق بین‌المللی پول در ادامه خواستار اتخاذ اقداماتی برای جلوگیری از خسارت سنگین بسیاری از شرکت‌های وابسته به دولت و توسعه دامنه شبکه تامین اجتماعی و بیمه برای حمایت از افراد نیازمند شد.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرد پاریس در جریان کنفرانس حمایت از لبنان تعهدات مالی به ارزش ۲۵۲.۷ میلیون یورو (۲۹۸ میلیون دلار) برای کمک به لبنان کسب کرده است.

در بیانیه پایانی کنفرانس بین‌المللی حمایت از لبنان که با حضور نمایندگان بیش از ۳۰ کشور از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، بر سر ارائه کمک‌های سریع، کافی و متناسب با نیازهای مردم لبنان و اینکه این کمک‌ها مستقیما به مردم لبنان تحویل داده شود، توافق حاصل شد.


منابع: بی بی سی، میدل‌ایست نیوزIran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.