جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ - Friday 10 July 2020
ايران امروز
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Thu, 25.06.2020, 8:33

واگذاری یک پروژه بزرگ به چین با ترک تشریفات


شرق: برخی منابع مطلع نسبت به تبعات کلنگ‌زنی‌های شتابزده در فولاد مبارکه هشدار می‌دهند. به اعتقاد این منابع، کلنگ ساخت واحد نورد گرم شماره ۲ فولاد مبارکه در حالی به زمین زده شده است که یک شرکت چینی غیرمتخصص به نام شیان، مسئولیت اجرای این پروژه را بر عهده گرفته است. این منابع درباره تبعات این اقدامات نگران‌اند و می‌گویند که شرکت یادشده با ترک تشریفات مناقصه جایگزین یک شرکت آلمانی شده است.

آنها می‌گویند که قرارداد شرکت چینی حدود ۲۰۰ میلیون یورو گران‌تر از شرکت آلمانی بوده و تخلف بزرگ و آشکار فولاد مبارکه منجر به خسارات بیش از دو هزار میلیارد تومانی به مردم خواهد شد. اما حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه در واکنش به این اظهارات در گفت‌وگو با «شرق» تأکید می‌کند: این شرکت به دلیل اینکه نیازمند گارانتی برای محصولات تولیدی خود بوده است، حتما باید با شرکت‌های صاحب تکنولوژی خارجی قرارداد می‌بسته اما هیچ یک از کشورهای دارای این تکنولوژی به دلیل قرارگرفتن نام فولاد مبارکه در لیست تحریم‌ها با آنها همراهی نمی‌کنند.

عظیمیان افزایش قیمت قرارداد را هم ناشی از تغییر در حجم تولید اعلام کرد و می‌گوید: شرکت شیان به عنوان یک شرکت چینی، دارای تکنولوژی مورد نظر فولاد مبارکه است و تجربه موفق همکاری با این واحد فولادسازی را در کارنامه کاری خود دارد.

برخی منابع مطلع در تماس با «شرق» بر این باورند که شرکت فولاد مبارکه در زمره شرکت‌های سودده بخش فولاد کشور به حساب می‌آید اما میزان بدهی بانکی فولاد مبارکه در دو سال مدیریت جدید از دو هزار میلیارد تومان به ۱۰ برابر یعنی ۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته که نتایج زیان‌بار آن در سال‌های بعد بروز و ظهور خواهد کرد. به اعتقاد این منابع ۲۹ خرداد امسال در اقدامی شتابزده، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت بدون توجه به ابهامات گسترده در نحوه عقد قرارداد با یک شرکت چینی غیرمتخصص به صورت ترک تشریفات یا حتی کشف قیمت، کلنگ آغاز به کار خط ۲ نورد فولاد مبارکه را تحت عنوان شهید سلیمانی بر زمین زد.

پروژه نورد گرم شماره ۲ فولاد مبارکه سه سال قبل در مناقصه‌ای به یک شرکت ایرانی- آلمانی واگذار شد که به دلیل تحریم‌ها طرف آلمانی نتوانست به تعهدات خود عمل کند و همین امر بهانه‌ای برای اتخاذ روش غلط و ناصواب ترک مناقصه و امضای تفاهم‌نامه با یک شرکت دست دوم چینی شد که فاقد صلاحیت تکنولوژی بود. با وجود به‌کارگیری تجهیزات چینی قیمت این پروژه حدود ۲۰۰ میلیون یورو بالاتر از قیمت برنده مناقصه سه سال قبل تعیین شد. این مسئله مورد اعتراض گسترده در بخش صنعت و معدن کشور قرار گرفت.

به گفته این منابع مطلع، بعد از اعتراض فعالان بخش صنعت، شرکت فولاد مبارکه ناچار به فراخواندن شرکت‌های توانمند داخلی جهت اجرای پروژه شد. پنج شرکت بزرگ داخلی و خارجی ضمن اعلام آمادگی تمام اسناد پیش ارزیابی را کامل کرده و پس از ماه‌ها تلاش به بهانه عدم امضای قرارداد به صورت مستقیم توسط تکنولوژی‌های اروپایی و چینی با فولاد مبارکه، در کمال ناباوری تمامی شرکت‌های داخلی و خارجی رد صلاحیت شدند و فولاد مبارکه با ترک تشریفات مناقصه بخش تکنولوژی و خرید خارجی تجهیزات را با یک شرکت گمنام چینی به نام شیان که هیچ تخصصی در بخش نورد نداشته و اساسا صاحب تکنولوژی نیست، قرارداد امضا کرد که این تصمیم پرابهام و غیرکارشناسی از نظر کیفی و هدررفت سرمایه‌های ملی و عدم استفاده از توان شرکت‌های بزرگ داخلی، خسارات جبران‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

این منابع مطلع مدعی هستند که این اقدام شرکت فولاد مبارکه منجر به خسارات بیش از دو هزار میلیارد تومانی به مردم خواهد شد. آنها برخی پرسش‌ها را هم در رابطه با شرکت فولاد مبارکه مطرح می‌کنند؛ از جمله اینکه چرا مدیرعامل فولاد مبارکه و تیم تبلیغاتی او حتی حاضر نشدند از مشارکت‌کنندگان در مناقصه اخذ قیمت کنند تا بعد از کشف قیمت نسبت به ترک تشریفات مناقصه یا هر امر دیگر تصمیم بگیرند؟

سابقه شیان در فولاد مبارکه درخشان است

در واکنش به این پرسش‌ها و ابهامات حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «شرق» درباره دلایل واگذاری پروژه به چینی‌ها، عنوان می‌کند: قرارداد قبلی با آلمانی‌ها بسته شده بود. پیش‌پرداخت «ارلی‌وت» هم به آنها پرداخت شده بود. وقتی آمریکا از برجام خارج شد و مبارکه را تحریم کرد، طرف آلمانی از اجرای قرارداد به خاطر تحریم‌ها خودداری کرد و از قرارداد خارج شد. در نتیجه قرارداد کنسل شد.

به گفته او در شرایطی که مبارکه تحریم است و تکنولوژی در اختیار اروپایی‌ها، ژاپنی‌ها، کره‌ای‌ها و چینی‌هاست، فولاد مبارکه از این کشورها مجددا دعوت کرد که بیایند و قرارداد جدید ببندند. ظرفیت خط تولید هم از سه میلیون تن به ۴.۲ میلیون تن نسبت به قرارداد قبلی با آلمانی‌ها افزایش داده شد. آن سه، چهار کشور همه گفتند چون فولاد مبارکه تحریم است، نمی‌توانیم با این شرکت قرارداد ببندیم. تنها کشوری که حاضر شد با ما کار کند کشور چین بود.

به گفته عظیمیان شرکت شیان هم دارای سابقه درخشان در مبارکه است؛ قبلا برای ما ماشین پنج ریخته‌گری را اجرا کرده است. از سال ۹۶ تاکنون بسیار خوب کار می‌کند و یکی از چهار شرکت بزرگ فولادساز چین است.

افزایش حجم، عامل بالارفتن قیمت

مدیرعامل فولاد مبارکه درباره گران‌تربودن قیمت قرارداد شرکت شیان بیان می‌کند: کسانی که می‌گویند قرارداد گران‌تر است، باید دلیلش را توضیح دهند. قرارداد آلمانی‌ها ۴۱۱ میلیون یورو برای یک واحد سه‌میلیون‌تنی بود. در قرارداد جدید واحدی که تعریف شده حدود ۴۰ درصد بزرگ‌تر است و حجم آن ۴.۲ میلیون تن است. برای بخش خارجی ۲۵۵ میلیون یورو قرارداد بستیم. کسی که می‌گوید این قرارداد گران‌تر است، یا اطلاع ندارد یا غرض دارد و می‌خواهد ذهن‌ها را خراب کند.

او درباره دلیل ترک تشریفات هم می‌گوید: مبارکه از شرکت‌های ایرانی شرکت‌کننده در مناقصه خواست که با یک تکنولوژ و کسی که توانایی اجرای خط نورد گرم ۲ را دارد و قبلا آن را اجرا کرده است، مشارکت و با این شرط در مناقصه شرکت کنند. یعنی باید یک «جوین‌ونچر» خارجی داشته باشند که تکنولوژ باشد زیرا ما هر خارجی‌ای را قبول نداریم.

عظیمیان اضافه می‌‎کند: پنج تا شش کشور بیشتر این تکنولوژی را ندارند. در کل اروپا، ایتالیا و آلمان، در کل آسیا، کره، ژاپن و چین و در آمریکا هم فقط کشور آمریکا این تکنولوژی را دارند. ما گفتیم در این کشور، هر کسی که می‌خواهد، باید با یک تکنولوژ بیاید و تکنولوژ مستقیما با مبارکه قرارداد امضا کند، هیچ یک از این شرکت‌ها به دلیل تحریم‌ها نتوانستند شریک خارجی بیاورند که با مبارکه قرارداد امضا کند.

او ادامه می‌دهد: صاحبان شرکت‌های داخلی گفتند ما خودمان با شرکت‌های خارجی قرارداد امضا می‌کنیم. ما هم گفتیم چنین قراردادی از نظر ما برای «گارانتی عملکرد» اعتبار ندارد و طرف خارجی باید با فولاد مبارکه قرارداد ببندد که ما مطمئن شویم روی نورد گرمی که ساخته می‌شود، یک ضمانت تکنولوژ خارجی وجود دارد. این شرکت‌ها به دلیل تحریم فولاد مبارکه از سوی آمریکا نتوانستند این شرط را عملیاتی کنند.

او درباره دلایل اصرار فولاد مبارکه به وجود چنین ضمانتی می‌گوید: بحث کیفیت محصول خیلی مهم است. به خاطر اینکه از کیفیت مطمئن باشیم، نیاز به این ضمانت داریم زیرا در سه سال هفت تا هشت هزار میلیارد تومان هزینه می‌کنیم، دنیایی از ماشین‌آلات و تجهیزات نصب می‌کنیم، وقتی از این طرف فولاد خام می‌فرستید باید ورق بیرون بیاید. برای اطمینان از این مسئله، باید یک تکنولوژ به مبارکه تضمین بدهد.

مدیرعامل فولاد مبارکه بیان می‌کند: در زمان عقد قرارداد با طرف آلمانی ۲۷ درصد سهم قرارداد متعلق به شرکت‌های ایرانی بود، در قرارداد جدید این رقم را به ۵۴ درصد یعنی دو برابر رساندیم. این درصد به مفهوم چهار هزار تا چهارو ۵۰۰ میلیارد تومان کار است. یعنی تمام پیمانکاران ایران می‌توانند سر این سفره بنشینند و هیچ‌کس جا نمی‌ماند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.