دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - Monday 9 December 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Sat, 10.08.2019, 16:27

نامه دهها فعال سیاسی ایران به اردوغان درباره کردها


نامه سرگشاده جمعی از فعالین سیاسی ایران به رجب طیب اردوغان

به نام خداوند بخشنده و مهربان
محضر ریاست جمهوری محترم کشور ترکیه جناب آقای رجب طیب اردوغان

سلام علیکم؛

قبل از هر چیز ذکر این نکته ضروری است که نویسندگان این نامه هدفی جز خیرخواهی و تلاش برای بهبود اوضاع اجتماعی و سیاسی منطقه ندارند و صادقانه و با احساس مسئولیت نسبت به سرنوشت و آینده خاورمیانه، خواهان گسترش آشتی و همزیستی مسالمت‌آمیز میان اقوام و گروههای مختلف هستند. امضاءکنندگان نامه از این جهت این نامه را خطاب به جنابعالی نوشتند که بر این باور هستند، با توجه به سابقه مبارزاتی‌تان که توأم با رنج زندان و محرومیت‌های اجتماعی بوده است، امکان گفت‌وگو و حل مسئله از طریق شما بیشتر و بهتر ممکن و میسر است.

جنابعالی استحضار دارید کوردها در تاریخ اسلام، با همکاری با ملت‌های دیگر، نقش برجسته‌ای در دفاع از کیان اسلامی و گسترش ارزش‌های آن ایفا کرده‌اند. سلطان صلاح‌الدین ایوبی یکی از نمونه‌های شاخصی است که جانانه و مخلصانه در راه گسترش اسلام مجاهدت داشته و موفقیت‌های بی‌نظیری را نیز به‌دست آورده است. علاوه بر این، در قرون گذشته و از دوران مادها تا کنون، سند و سابقه‌ای وجود ندارد که کوردها به سرزمین یا جان و مال همسایگان خود تعرض نموده باشند و همواره برای برقراری صلح و زندگی مبتنی بر احترام متقابل با همسایگان تلاش کرده‌اند.

بدیهی است تا قبل از فروپاشی امپراتوری عثمانی، هویت دینی مردم مانع از آن می‌شد هویت‌های دیگر فعال شوند و سخن از استقلال و جدایی سر دهند؛ اما پس از این حادثه و تشکیل کشورهای کوچک و بزرگ که بیشتر رنگ نژادی ومنطقه‌ای داشت، حتی با وجود پیمان‌های لوزان و سور، ملت کورد مورد بی‌مهری، جفا و جور حکام ستمکار و وابسته به استعمارگران غرب و شرق قرار گرفت ودراین کشاکش‌ها و جنگ‌های خانمان‌سوزی که درگرفت، وضعیت ناگوار وطاقت‎‌فرسای کوردها بدتر از قبل و به عنوان یتیمان امت اسلام دچار محرومیت‌های مادی و معنوی فراوان شدند.

جنابعالی نیک می‌دانید کوردها در منطقه در شرایط و وضعیت مناسبی به‌سر نمی‌برند و از حقوق دینی و انسانی خود بی‌بهره هستند. این رفتارها و برخوردها با ملتی که از تمدن و فرهنگ درخشان برخوردار ومشاهیر و ناموران بزرگی را تقدیم جامعه بشری نموده است، برخلاف آموزه‌های دینی و موازین حقوق بشری است. همچنین، به طور قطع با مطالعه‌ آیات و احادیثی که بر برابری همه‌ ملت‌ها در خلقت و یکسانی آن‌ها در تمتع و بهره‌مندی از مواهب و نعمت‌های مختلف تأکید دارد بر منفور بودن و زشتی ستم و بی‌عدالتی که مشخصه اصلی نظام‌های استبدادی وطاغوتی است و تأکید واقعی و جدی اسلام وفطرت بر دفاع از حقوق ومبارزه با ظلم وتبعیض آگاهی دارید و بر این اساس قطعاً وجود نژادها، اقوام و زبان‌های مختلف را به عنوان آیه و نشانه الهی پذیرفته و مخالفت با آن‌ها را نمی‌پذیرید.

با وجود شفافیت آموزه‌های دینی، تلاش لائیک‌ها و نژاد پرست‌ها را در محو نشانه‌های اسلامی وفرهنگی کوردها و ترک ها را نیز به خوبی به یاد دارید و می‌دانید که بیشتر از هفتاد سال کوشیدند این نشانه‌ها را از فرهنگ جامعه بزدایند، اما در نهایت موفق نشدند. از این رو، پیروزی حزب و همفکران جنابعالی پس از سال‌ها مبارزه، موجب سرور و شادی همه‌ ملت‌های منطقه به‌ویژه کوردها شد. اگر چه در دولت شما در راستای احقاق حقوق کوردها تلاش‌هایی صورت گرفته و در برخی از موارد اقداماتی جدی نیز به عمل آمده که جای تقدیراست، اما تا وضعیت مطلوب هنوز فاصله بسیار است.

اکنون آنچه وجدان هر آزاده‌ای را می‌آزارد، توسل به ابزارهای خشن برای حل موضوع ومسأله کورد است. با وجود تأکید فراوان دین و آموزه های سیاسی معاصر برگفتگو و روش‌های دموکراتیک، خشونت بر علیه کوردها هنوز وجود دارد، هرچند باطل بودن و بی‌نتیجه بودن این راه‌کارها درطول تاریخ ثابت شده است بدین گونه که اگر سرکوب و خشونت در مورد شما و همفکران‌تان به نتیجه رسید در مورد کوردها نیز به نتیجه می‌رسد.

اینجانبان، با توجه به آنچه که آمد وحساسیت اوضاع بحرانی خاورمیانه که هزینه‌های غیر قابل جبران بسیاری را بر مردم بی‌گناه تحمیل کرده است، پیشنهاد پایان مخاصمه در بین دولت ترکیه و کوردها و توقف جنگ برادرکشی را که سال‌هاست موجب خسارت‌ها و تلفات بی‌شماری شده، داده و در ضمن اعلام می‌دارد که این مصالحه و صلح وآشتی بدون برداشتن قدم‌های مثبت از سوی جنابعالی ممکن نیست. تردیدی نیست در این مسیر قدم آغازین، آزادی عبدالله اوجالان است که سال‌هاست در زندان، تبعید و محروم از آزادی وفعالیت سیاسی و اجتماعی به‌سر می‌برد.

بنابراین از حضرتعالی درخواست می‌شود در راستای تقویت روابط برادری بین دو ملت ترک و کورد و مراعات حقوق بشر و آموزه‌های اسلامی، نسبت به آزادی عبدالله اوجالان و دیگر زندانیان سیاسی، تلاش‌های خود را بیشتر نموده و با این اقدام انسان‌دوستانه وعادلانه نام نیکی را در صفحه زمامداران صالح ثبت نمائید.

والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

اسامی امضاکنندگان:

۱- عبدالله رمضان زاده
۲- خالد توکلی
۳- سید هاشم هدایتی
۴- جلال جلالی زاده
۵- صلاح الدین خدیو
۶- عبدالعزیز مولودی
۷- بهرام ولدبیگی
۸- سید اسعد شیخ الاسلامی
۹- علی شمس برهان
۱۰- کاک حسن امینی
۱۱- رحیم فرهمند
۱۲- لطیف صفری
۱۳- قطب الدین صادقی
۱۴- داریوش قنبری
۱۵- سوسن سوسنی
۱۶- سیدمجتبی موسوی اجاق
۱۷- ملا احمد بهرامی
۱۸- علی رضاخانی
۱۹- غلام حسین کریمی دوستان
۲۰- ابراهیم مردوخی
۲۱- محسن نیکخواه
۲۲- فرهاد امین پور
۲۳- حاصل داسه
۲۴- معروف صمدی
۲۵- سید مسعود حسینی
۲۶- رمضان وحیدی
۲۷- کلیم الله توحدی
۲۸- سیمین چایچی
۲۹- محمد کریم اسدبیگی
۳۰- فرخ لقا معتمد وزیری
۳۱- همایون جنتی
۳۲- عثمان عزیزی
۳۳- امیر سجادی
۳۴- لقمان ستوده
۳۵- حسین عبدی
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.