يكشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - Sunday 8 December 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Tue, 06.08.2019, 16:53

سوئد؛ از سیاست خارجی فمینیستی تا سیاست تجاری فمینیستی


دویچه وله فارسی

روزنامه آلمانی «زوددویچه» در گزارشی که ششم اوت (۱۵ مرداد) با عنوان «صادرات موفق جدید سوئد» منتشر کرده به رابطه‌ راحت دولت سوئد – برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر- با واژه «فمینیسم» و نوآوری‌ها و دستاوردهای این کشور در زمینه سیاست‌گذاری کلان برای رسیدن به برابرحقوقی زن و مرد پرداخته است.

در این مقاله اشاره شده به اینکه استفان لوون، نخست وزیر سوئد که سیاستمداری سوسیال دموکرات است، اگرچه مرد است اما کابینه‌اش را با ۱۲ وزیر زن و ۱۰ وزیر مرد تشکیل داده و در وبسایت رسمی دولت سوئد با غرور تمام از این کابینه به عنوان «نخستین دولت فمینیستی دنیا» نام برده شده است. در این وبسایت گفته شده که دولت سوئد می‌خواهد برابری حقوق زن و مرد را سرلوحه تمام سیاست‌گذاری‌هایش قرار دهد.

به نظر «زوددویچه» از این رو بسیار طبیعی است که مارگوت وال‌ستروم، وزیر خارجه سوئد، بلافاصله پس از آغاز کارش در اکتبر ۲۰۱۴ تصریح کرد که از این به بعد «سیاست خارجی فمینیستی» را دنبال خواهد کرد. وال‌ستروم گفته است به یاد می‌آورد که در روزهای نخست به او می‌خندیدند و مقاومت در برابرش زیاد بود. اما او مدام تاکید می‌کرد که دیپلماسی در سراسر جهان باید در برابر سه پرسش قرار گیرد: آیا زنان دارای حقوقی برابر با مردان هستند؟ آیا آنها به عنوان تصمیم‌گیرنده بر سر میز مذاکره می‌نشینند؟ آیا آنها مانند مردان به منابع مختلف دسترسی دارند؟

مارگوت وال‌ستروم در استدلال خود می‌گفت که در پایان هر پیشرفتی در مسئله برابرحقوقی زن و مرد پیشرفتی نیز برای اهداف سنتی سیاست خارجی مانند صلح و امنیت ارمغان خواهد آورد.

در حال حاضر ۴۰ درصد سفیران سوئد در کشورهای جهان را زنان تشکیل می‌دهند. کشورهای دیگر مانند کانادا، فنلاند و استرالیا از نمونه سوئد الهام گرفته‌اند. این کشورها موضوع‌هایی مثل خشونت جنسی علیه زنان را در مرکز کار دیپلماتیک‌شان هم قرار داد‌ه‌اند. سال پیش دولت سوئد حتی کتابی آموزشی به نام «راهنمای سیاست خارجی فمینیستی» منتشر کرد.

سیاست بازرگانی فمینیستی

به نوشته «زوددویچه»، اینک آن لینده، وزیر بازرگانی سوئد، اعلام کرده که مشی فمینیستی را در سیاست تجاری سوئد هم دنبال خواهد کرد. او در مقاله‌ای که برای روزنامه «آفتون‌بلادت» نوشته، از فمینیستی شدن سیاست بازرگانی سوئد – همچون سیاست خارجی آن – خبر داده است؛ سیاستی که هدفش تقویت زنان، چه به عنوان تولیدکننده و کارفرما و چه به عنوان مصرف‌کننده است.

آن لینده، وزیر بازرگانی سوئد، در مقاله‌اش می‌نویسد: «مردان بیشتر از زنان از سیاست بازرگانی کنونی بهره می‌برند و این باید تغییر کند.»

خانم لینده برای نمونه به مقررات گمرکی‌ای اشاره کرده که موجب می‌شوند برای یک بلوز ابریشم زنانه شش برابر پولی پرداخت شود که برای یک پیراهن ابریشم مردانه پرداخت می‌شود.

وزیر بازرگانی سوئد همچنین می‌خواهد بر اتحادیه اروپا تاثیر بگذارد تا به هنگام گزینش موازین و هنجارها به نیازهای زنان نیز توجه شود. او می‌نویسد که در حال حاضر احتمال آنکه یک زن به هنگام تصادف رانندگی به شدت مجروح شود ۴۷ درصد بیشتر از مردان است ، چون موازین ایمنی در خودروهای کنونی متناسب با نیازها و مختصات مردان طراحی شده‌اند.

انتقاد و تحسین

عده‌ای دولت سوئد را به دورویی متهم می‌کنند. آنها می‌گویند که سوئد به کشورهایی مثل عربستان سعودی و فیلیپین اسلحه صادر کرده است. آن لینده، وزیر بازرگانی سوئد هم در سال ۲۰۱۷ با موج شدید انتقاد روبرو شد، چون با هیأتی تجاری به ایران رفته و به خواست جمهوری اسلامی روسری بر سر گذاشته بود.

عده‌ای هم دولت سوئد را تحسین می‌کنند. نشریه آمریکایی «فارین پالیسی» در شماره ژانویه خود به ارزیابی پنج سال سیاست خارجی سوئد پرداخت و در پایان نتیجه گرفت که «جهان باید سوئد را سرمشق خود قرار دهد».
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.