يكشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - Sunday 8 December 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Fri, 19.07.2019, 20:36

سپاه پاسداران یک نفتکش بریتانیایی را توقیف کرد


دویچه وله فارسی

نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران در اطلاعیه‌ای از توقیف یک فروند نفتکش بریتیانیایی را در تنگه هرمز خبر داد. سپاه علت توقیف نفتکش را «رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی» اعلام کرد.

روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: «عصر امروز (جمعه ۲۸ تیر ) یک فروند نفتکش انگلیسی با نام «stena impero» هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد‌‌».

این اطلاعیه می افزاید: نفت‌کش مذکور پس از توقیف به ساحل هدایت و برای سیر مراحل قانونی و بررسی های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی شد.

اطلاعیه سپاه نگفته نفتکش بریتانیایی کدام «قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی» را نقض کرده است.

توقیف نفتکش بریتانیایی ظاهرا واکنش ایران به توقیف دو هفته پیش نفتکش غول‌پیکر «گریس ۱» در تنگه جبل‌الطارق است. این نفتکش روسی اما در اجاره ایران است و حامل دو میلیون تن نفت به مقصد نامعلوم بود. مقا‌م‌های جبل‌الطارق می‌گویند این نفتکش حامل نفت به سوریه بود و به دلیل نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، توقیف شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای سه روز پیش (روز سه‌شنبه ۲۵ تیرماه) توقیف نفت‌کش ایران در جبل‌الطارق را «دزدی دریایی» توصیف کرد و با تهدید به اقدام متقابل گفت: «جمهوری اسلامی و عناصر مؤمن نظام، این خباثت‌ها را بی‌جواب نمی‌گذارند و در فرصت خود و جای خود پاسخ خواهند داد.»

چند ساعت پیش از اعلام خبر توقیف نفتکش بریتانیایی توسط سپاه، دادگاه عالی جبل الطارق حکم توقیف نفتکش ایران، «گریس ۱» را به مدت ۳۰ روز دیگر، یعنی تا  ۲۴ مرداد، تمدید کرد. جبل‌الطارق در جنوب اسپانیا اما تحت حاکمیت بریتانیاست.

روز گذشته (پنجشنبه ۲۷ تیرماه/ ۱۸ ژوئیه) نیز سپاه پاسداران از توقیف یک نفتکش خارجی خبر داده و ادعا کرده بود “این شناور خارجی سوخت قاچاق از ایران می‌برده است”. بنابر اطلاعیه روابط عمومی منطقه یکم دریایی سپاه پاسداران، این کشتی روز یکشنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۸ توقیف شده بود.

ساعاتی پس از اعلام خبر توقیف کشتی یادشده توسط سپاه، بخش‌های برون‌مرزی تلویزیون دولتی صداوسیما تصاویری را منتشر کردند که نشان می‌داد که کشتی توقیف‌شده همان نفتکش «ریاح» است که چند روز پیش ناپدید شده بود.

پیش از آن که سپاه پاسداران مسئولیت توقیف نفتکش «ریاح» را بر عهده بگیرد، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در اظهارنظری که رسمی تلقی می‌شد اعلام کرده بود: «یک نفتکش خارجی به دلیل نقص فنی در خلیج فارس دچار مشکل شد که طبق مقررات بین‌المللی نیروهای ایرانی پس از دریافت درخواست کمک به سوی آن رفته و توسط یدک‌کش به سمت آب‌های ایران کشیده شده تا تعمیرات لازم روی آن صورت پذیرد.»

توقیف نفتکش «ریاح» با واکنش تند دولت آمریکا مواجه شد. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، ایران باید به این اقدام غیرقانونی پایان بدهد و خدمه نفتکش  توقیف شده فورا آزاد کند.

حوادث در خلیج فارس و تنگه هرمز که ریشه در بحران و تنش در روابط جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا دارد، در هفته‌های اخیر در حال سرعت گرفتن است. بسیاری نگران آنند که این حوادث، که فاصله رخ‌دادن آنها رفته رفته کمتر می‌شود، آتش درگیری نظامی میان دو کشور را شعله‌ور کند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.