دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - Monday 19 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

«ابتکارعمل» آمریکا برای امنیت دریایی در خلیج فارس

سخنگوی وزارت خارجه بحرین اعلام کرد، منامه به زودی میزبان شماری از کشورها در یک نشست کارگروه در حوزه امنیت دریایی و هوایی در منطقه خاورمیانه خواهد بود. برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز گفت، نشستی اختصاصی با محوریت بررسی «امنیت دریایی» در خلیج فارس برگزار می‌شود.

iran-emrooz.net | Thu, 18.07.2019, 10:39

سخنگوی وزارت خارجه بحرین اعلام کرد، منامه به زودی میزبان شماری از کشورها در یک نشست کارگروه در حوزه امنیت دریایی و هوایی در منطقه خاورمیانه خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه بحرین چهارشنبه گفت، منامه میزبان نشست کارگروه امنیت دریایی و هوایی خواهد بود که بخشی از روند نشات گرفته از نشست وزارتی ماه فوریه ورشو است. از تمام کشورهایی که در نشست وزارتی ورشو حضور داشتند، دعوت به عمل می‌آید. به زودی اطلاعات بیشتری درباره تمام کارگروه‌های مذکور منتشر می‌شود.

ماه فوریه هیئت‌هایی از بیش از ۶۰ کشور برای شرکت در یک نشست وزارتی در حوزه امنیت جهانی در ورشوی لهستان گردهم آمدند. ایران، روسیه و ترکیه جزو مشارکت‌کنندگان نبودند.

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز در همایشی که وزیر خارجه بحرین نیز در آن شرکت داشت، گفت، نشستی اختصاصی با محوریت بررسی «امنیت دریایی» در خلیج فارس برگزار می‌شود.

او افزود: از تمام ۶۵ کشور حاضر در نشست ورشو برای شرکت در این نشست نیز دعوت می‌شود.

هوک ادامه داد: آمریکا خواهان مشارکت بیشتر کشورهای خاورمیانه در ابتکارعمل آمریکا برای به اصطلاح “امنیت دریانوردی” در خلیج فارس است.

هوک از کشورهایی که در نشست بحرین حضور خواهند داشت، نام نبرد اما گفت: ظرف روزهای آتی در کنفرانس خبری مشترک با وزارت دفاع آمریکا جزئیات استراتژی آمریکا برای حمایت از خطوط بارگیری‌های نفت منتشر خواهد شد و از کشورهای دیگر برای حمایت از این استراتژی دعوت به عمل خواهد آمد.

وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، مسؤولان آمریکایی، در نشست روز جمعه اعضای هیئت‌های دیپلماتیک خارجی را در جریان ابتکارعمل تقویت آزادی حمل و نقل دریایی و امنیت دریایی در اطراف تنگه هرمز می‌گذارند.

این وزارتخانه گفت: موضوع مستلزم تلاش بین‌المللی در برابر این چالش جهانی و تضمین عبور و مرور سلامت و ایمن کشتی‌هاست.

طبق این بیانیه، گزارشی از سوی مقامات وزارت دفاع و خارجه ارائه خواهد شد و به رسانه‌های هرگز اجازه حضور داده نمی‌شود.

خالد بن أحمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین نیز با مایک پامپئو،‌ همتای آمریکایی خود به بررسی امنیت دریانوردی در خلیج فارس پرداخت.

***


برنامه آمریکا برای محافظت از نفتکش‌ها در خلیج فارس

شبکه خبری VOX
منبع: وبسایت انتخاب

«الکس وارد» در وکس (VOX) نوشت:  دولت ترامپ در حال برنامه ریزی برای اعزام کشتی های جنگی نیروی دریایی آمریکا برای اسکورت کردن نفت‌کش‌های تجاری به منظور محافظت از آن ها در مقابل حملات ایران است. اما برخی کارشناسان هشدار می دهند که این اقدام می تواند هزینه زیادی به دنبال داشته باشد و دو کشور را به درگیری نظامی نزدیک تر کند.

در ادامه این مطلب آمده است:‌ مطابق با گزارش ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در خاورمیانه، آمریکا در حال مشورت با متحدان خود برای تشکیل یک ائتلاف دریایی در خلیج فارس است. تنگه هرمز یکی از آبراه های حیاتی برای تجارت جهانی انرژی محسوب می شود و تامین امنیت آن اهمیت بالایی برای کشورهای منطقه خواهد شد.

ظاهرا برنامه فعلی دولت اعزام کشتی های فرماندهی و کنترل به منطقه است. نیروهای آمریکایی این ائتلاف بین المللی را فرماندهی خواهند کرد، اما وظیفه اسکورت نفت کش های تجاری بر عهده کشتی های کشورهای دیگر قرار خواهد گرفت.

آقای دانفورد در کنفرانس خبری خود گفت: «در شرایط عادی هر کشور فقط باید کشتی هایی که پرچم خودش بر روی آن ها نصب شده است را اسکورت کند. آمریکا نیز وظیفه فرماندهی و کنترل عملیات و ارائه اطلاعات، تجسس و شناسایی را بر عهده می گیرد».

هنوز مشخص نیست که کشتی های آمریکایی تا چه اندازه در این عملیات ها مشارکت خواهند داشت و کدام کشورها در این ائتلاف حضور پیدا می کنند. علاوه بر این، هنوز نمی دانیم که نفت کش های کدام کشورها اسکورت خواهند شد.

این پیشنهاد جدید در واکنش به حملات اخیر به نفت کش ها در خلیج عمان ارائه شده است. آمریکا و کشورهای منطقه، ایران را به عنوان مقصر اصلی معرفی کرده اند. ایران این اتهامات را رد می کند. از اوایل ماه مه شش نفت کش مورد حملات خرابکارانه واقع شده اند.

این هفته همچنین (ادعا شد که) نیروهای ایرانی به دنبال جلوگیری از عبور یک نفت کش بریتانیایی از تنگه هرمز بودند. در نهایت ناو جنگی بریتانیا مجبور شد که بین نفت کش و قایق های تندروی ایران قرار بگیرد. البته مقامات ایرانی هر گونه دخالتی در این حادثه را رد کرده اند.

برخی کارشناسان با توجه به حوادث اخیر اشاره می کنند که شاید اجرا کردن طرح جدید پنتاگون ضرورت داشته باشد. آقای یان گلدنبرگ، کارشناس سابق وزارت دفاع در این ارتباط گفت: «با توجه به شرایط پرتنش کنونی، طرح پنتاگون برای جلوگیری از حملات ایران قابل توجیه است».

وقایع اخیر برای برخی یادآور دوره ای در سال 1987 است. در این مدت کشتی های کویتی در طول جنگ عراق-ایران برای عبور از آب های خلیج فارس اسکورت می شدند. رونالد ریگان، رئیس جمهور سابق آمریکا دستور شروع عملیات ارنست ویل را برای محافظت از کشتی های تجاری صادر کرد، اگرچه کنگره نگران بود که آمریکا وارد جنگ شود.

ممکن است آقای ترامپ نیز با واکنش مشابهی روبرو شود، زیرا اسکورت کردن کشتی ها در عمل بسیار دشوارتر از آن است که تصور می کنیم.

برنامه ریزان نظامی در دوره ریاست جمهوری ریگان نگران عواقب اعزام کشتی های آمریکایی در شرایط جنگی بودند. این سوال در بین مقامات آمریکایی مطرح بود که آیا  نیروی دریایی آمریکا باید در صورت نزدیک شدن قایق های ایرانی به نفت کش های تجاری واکنش نشان دهد.

در نهایت، به کشتی های جنگی آمریکا اجازه داده شد که تمام اقدامات لازم را برای محافظت از نفت کش ها انجام دهند. البته برخی مقامات دولت هنوز نگران بودند که یکی از فرماندهان دست به اشتباه پرهزینه ای بزند.

در شرایط پرتنش کنونی نیز مقامات پنتاگون باید به همین سوالات پاسخ دهند. کارشناسان معتقدند که این عملیات پیچیدگی و خطرات زیادی به دنبال خواهد داشت.

آقای مایکل فرانکن، ژنرال بازنشسته آمریکایی است که در طول عملیات ارنست ویل در یکی از کشتی های جنگی آمریکا انجام وظیفه می کرد. او معتقد است که کشتی کافی برای محافظت کردن از تمام نفت کش ها وجود ندارد. در نتیجه، چندین نفت کش باید در ورودی آب های خلیج منتظر یک کشتی اسکورت کننده بمانند و در قالب یک گروه حرکت کنند.

علاوه بر این، هر چه قدر تعداد کشتی های جنگ آمریکا در منطقه افزایش پیدا کند، احتمال درگیری تصادفی افزایش پیدا می کند. آقای گلدنبرگ در این ارتباط گفت: «ایران احتمالا از درگیری مستقیم با آمریکا پرهیز خواهد کرد، اما به اقدامات تحریک آمیز خود ادامه خواهد داد. آن ها احتمالا کشتی های غیر آمریکایی را با مین های دریایی یا قایق های تندروی خود هدف قرار خواهند داد».

مین های دریایی می توانند توسط صوت، فشار یا خاصیت مغناطیس فعال سازی شوند و باعث پیچیده شدن این عملیات خواهند شد. ممکن است حتی یک کشتی اسکورت شده نیز با مین برخورد کند. آقای فراکن سال 1987 در حال خدمت در یکی از کشتی های جنگی اسکورت کننده نفت کش اس اس بریجتون بود که با یک مین دریایی برخورد کرد.

او نگران رخ دادن اتفاقی مشابه در شرایط کنونی است. مین گذاری در آب های بین المللی یک اقدام جنگی است. در چنین وضعیتی دولت ترامپ مجبور به واکنش نشان دادن خواهد شد. به همین خاطر آقای فراکن به مقامات پنتاگون هشدار می دهد که نگران عواقب تصمیمات خود باشند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.