سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - Tuesday 15 October 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Wed, 10.07.2019, 14:26

سفیر بریتانیا در آمریکا استعفا داد


به گزارش بی‌بی‌سی، وزارت خارجه بریتانیا تایید کرد که کیم داروک سفیر بریتانیا در آمریکا استعفا داده است. داروک گفته است که ادامه کار با توجه به شرایط موجود برای او «غیرممکن» است.

چند روز پیش ایمیل‌های سفیر بریتانیا در واشنگتن لو رفت که در آن آمده بود دولت دونالد ترامپ را «بی‌منطق، متزلزل و ناکارآمد» توصیف کرده بود.

در پی انتشار محتوای برخی از از ای‌میل‌ها دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با تشدید حمله به سفیر بریتانیا در واشنگتن گفت که دیگر با او کار نخواهد کرد. او در یک رشته توییت در روز دوشنبه گفت که سر کیم داروک «در آمریکا فردی مورد علاقه یا خوش چهره نیست».

در یکی از پیغام‌های ارسال شده در ماه گذشته سفیر بریتانیا در آمریکا، سیاست‌های ایالات متحده در خصوص ایران را «غیرمنسجم و سردرگم» معرفی کرده بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در واکنش به ایمیل های لو رفته سفیر بریتانیا درباره عملکرد او گفته بود که «دیگر با او کار نخواهیم کرد».

او همچنین کیم داروک را فردی «بسیار نادان» توصیف کرده و شیوه مدیرت ترزا می نخست وزیر بریتانیا درباره برگزیت را هم فاجعه بار و احمقانه خوانده است.

ترامپ پیشتر در واکنشی به نشت این ایمیل ها گفته بود که «ما طرفدار سفت و سخت این شخص نیستیم و او به خوبی به بریتانیا خدمت نکرده است.»

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در مورد این نوشته‌ها گفت که آنها بیان کننده “نظرات شخصی” سفیر بوده و نه نظرات دولت بریتانیا.

هانت که در تلاش است تا رهبر حزب محافظه‌کار و نخست وزیر بعدی بریتانیا شود تاکید کرد، این وظیفه سفیر است که «نظرات صادقانه»اش را به دولت اعلام کند، اما این نظرات در نگاه دولت تاثیری نداشته‌اند.

آقای هانت گفت که دولت ترامپ «نه تنها خیلی تاثیر گذار که بهترین دوست بریتانیا در جامعه جهانی است».

ایمیل‌های سفیر بریتانیا در واشنگتن برای نخستین بار در روزنامه «میل آن ساندی» منتشر شد. موضوعی که واکنش ترامپ را در پی داشت.

کیم داروک ژانویه سال۲۰۱۶ به عنوان سفیر بریتانیا در واشنگتن انتخاب شد. دوره فعالیت‌ او در اواخر سال جاری به پایان می‌رسد.


کیم داروک درباره ترامپ چه گفته؟

در ایمیل‌های لو رفته سفیر بریتانیا در واشنگتن، وی دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، را «بی‌منطق»، متزلزل و ناکارآمد توصیف می‌کند.

در یکی از پیغام‌های ارسال شده در ماه گذشته سر کیم داروک سفیر بریتانیا در آمریکا، سیاست‌های ایالات متحده در خصوص ایران را «غیرمنسجم و سردرگم» معرفی می‌کند.

سر کیم همچنین در خصوص ادعای دونالد ترامپ که به صورت علنی اعلام کرد ۱۰ دقیقه پیش از حمله به نقاطی در ایران که بخاطر کشته شدن ۱۵۰ نفر آن را متوقف کرد نیز می‌گوید که چنین ادعایی «با واقعیت هم‌خوانی ندارد».

او همچنین نوشته که ترامپ «هرگز به طور کامل» موافق حمله تلافی‌جویانه علیه ایران بدلیل سرنگونی پهپاد آمریکایی نبوده و دلیل آن را نیز شعار دوران انتخاباتی‌ ریاست جمهوری وی که قول داده بود ایالات متحده در هیچ جنگ دیگری درگیر نشود، می‌داند.

سر کیم همچنین در یکی از ایمیل‌هایش می‌نویسد که کاخ سفید تحت کنترل دونالد ترامپ «به طور خاصی ناکارآمد» است.

سفیر بریتانیا معتقد است که «نباید انتظار داشت که سیاست‌های آمریکا در خصوص ایران در آینده نزدیک به روندی منطقی بازگردد» زیرا «دولت کنونی آمریکا دچار چند دستگی‌است».

در این پیام‌ها، سر کیم می‌گوید: «ما به هیچ وجه اعتقاد نداریم که این دولت بتواند اساسا به صورت عادی رفتار کند به طوری که کمتر اختلال عملکرد داشته باشد، کمتر غیرقابل پیش‌بینی باشد و یا کمتر در زمینه دیپلماسی ناآزموده و بی‌منطق باشد.»


واکنش ترامپ به ارزیابی‌های کیم داروک از وی و دولتش:

«این سفیر دیوانه که بریتانیا به ایالات متحده تحمیل کرده است، کسی نیست که ما از او خوش‌مان آمده باشد،‌ تیپ بسیار احمقی است.  او می‌بایست با کشور خودش و نخست‌وزیر می  درباره مذاکرات شکست‌خورده برگزیت صحبت می‌کرد و نه اینکه از انتقاد من از مدیریت افتضاح کشورش ناراحت شود. من به ترزا می گفتم که چه کار باید بکند اما او  راه احمقانه خودش را رفت، نتوانست کاری از پیش ببرد. یک فاجعه! من این سفیر را نمی‌شناسم. اما می‌گویند او یک احمق  است. به او بگویید که ایالات متحده در حال حاضر بهترین اقتصاد و بهترین ارتش دنیا را دارد و هر دو در حال بزرگتر، بهتر و قوی‌تر ‌شدن هستند. متشکرم آقای رئیس جمهور!»


متن انگلیسی توئیت دونالد ترامپ:

The wacky Ambassador that the U.K. foisted upon the United States is not someone we are thrilled with, a very stupid guy. He should speak to his country, and Prime Minister May, about their failed Brexit negotiation, and not be upset with my criticism of how badly it was ..handled. I told @theresa_may how to do that deal, but she went her own foolish way-was unable to get it done. A disaster! I don’t know the Ambassador but have been told he is a pompous fool. Tell him the USA now has the best Economy & Military anywhere in the World, by far and they are both only getting bigger, better and stronger…..Thank you, Mr. President!

 
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.