سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ - Tuesday 25 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بازداشت امدادگران مردمی عرب در روستای گوریه خوزستان

کریم دحیمی فعال حقوق بشر اهل عرب خوزستان به کمپین حقوق بشر در ایران گفت دو نفر از امدادرسان‌های اهل خوزستان به نام احمد کعبی و یعقوب کعبی صبح روز جمعه ۱۶ فروردین ماه در حالی که در روستای گوریه مشغول کمک رسانی به سیل‌زدگان بودند از سوی ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شدند.

iran-emrooz.net | Thu, 11.04.2019, 11:35

کریم دحیمی فعال حقوق بشر اهل عرب خوزستان به کمپین حقوق بشر در ایران گفت دو نفر از امدادرسان‌های اهل خوزستان به نام احمد کعبی و یعقوب کعبی صبح روز جمعه ۱۶ فروردین ماه در حالی که در روستای گوریه مشغول کمک رسانی به سیل‌زدگان بودند از سوی ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شدند. همچنین به گفته دحیمی شامگاه یکشنبه ۱۸ فرودین ماه نیز ۹ نفر از امدادرسان مردمی که از ماهشهر به روستای گوریه رفته بودند بازداشت شده‌اند. در روزهای اخیر مردم ساکن خوزستان به صورت داوطلبانه به کمک سیل‌زدگان این استان رفته‌اند.

کریم دحیمی که در لندن زندگی می‌کند با اشاره به منابع داخلی در روستای گوریه گفت: «احمد و یعقوب کعبی که در کمپ مشغول امدادرسانی بودند به دلایل نامشخصی از سوی ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شدند و ما هنوز اطلاعی از محل نگهداری انها نداریم.» به گفته این فعال حقوق بشر، احمد کعبی، ۳۶ ساله و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد حقوق، متاهل و دارای دو فرزند است. او از فعالان فرهنگی شهر شوشتر است. همچنین به گفته کریم دحیمی، یعقوب کعبی نیز از فعالان هنری و فرهنگی شوشتر است.

روستای گوریه یکی از روستاهای شهر شعیبیه از شهرستان شوشتر در استان خوزستان است. در روزهای اخیر بسیاری از مردم از شهرهای اطراف برای کمک‌رسانی به صورت داوطلبانه به روستای گوریه و روستاهای دیگر شهر شوشتر رفته‌اند.

کریم دحیمی درباره دلیل بازداشت این امدادگران مردمی به کمپین گفت: «ما هنوز اطلاع دقیقی از بازداشت آنها نداریم. اما طبق اطلاعات دوستان در این روستا، این جوانان عرب خودشان می‌خواستند غذا و کمک‌های که جمع‌آوری کرده بودند را بین مردم تقیسم کنند و به دلیل اختلاف با ماموران و بحث‌شان با آنها بازداشت شدند. برخی هم می‌گویند سپاه این‌ها را که از فعالان شناخته شده بودند و برخی از آنها سابق بازداشت هم داشته‌اند را پیشاپیش دستگیر کرده است.»

کریم دحیمی درباره دلیل اختلاف جوانان اهل عرب با نیروی سپاه برای تقسیم کالا و غذا میان مردم گفت:‌ «امروز از داخل خبر دارم که برخی از جوان‌های شهر حمیدیه که می‌خواستند مواد غذایی و پتو برای سیل‌زدگان ببرند توسط نیروهای امنیتی متوقف شده‌اند. ماموران گفته‌اند پیاده شوید ما شما و وسایل‌تان را می‌بریم چون مسیر خطرناک است. اما وسط راه بخشی از وسایل را به ماشین دیگر  در مقابل اعتراض آنها منتقل کردند. و فقط بخش اندکی از وسایل را با آنها به گوریه منتقل کرده‌اند. در روزهای اخیر درگیر‌های زیادی میان نیروهای بسیج و سپاه با امدادرسان عرب ساکن خوزستان بر سر مساله توزیع وسایل امدادرسانی پیش آمده است.»

از سوی دیگر غلامحسین غیب‌پرور، رییس سازمان بسیج مستضعفان روز ۱۹ فروردین ماه مدعی شد که رسانه‌های «ضدانقلاب» در جریان سیل می‌خواهند مردم را در مقابل سپاه و بسیج قرار دهند. او در سفرش به مناطق سیل زده استان خوزستان گفت: «رسانه‌های ضدانقلاب با تبلیغات ناجوانمردانه می‌خواهند مردم را مقابل سپاه و بسیج قرار دهند و این آرزوی فانی را به گور خواهند برد.»

رییس بسیج مستعضان با اظهار اینکه «جای هیچ‌گونه نگرانی نیست» گفت: «بسیج و سپاه در شرایط سخت سیل در کنار مردم بوده و تمام امکانات خود را برای کمک به مردم و رفع آلام سیل‌زدگان به کار گرفته اند.» با این حال برخلاف آنچه غریب‌پرور معتقد است بسیاری از مردم مناطق سیل‌زده خوزستان در فیلم‌های منتشر شده از کمبود امکانات، نرسیدن مواد غذایی و پوشاک و کم کاری ماموران سپاه اعتراض کرده‌اند.

فیلمی در همین روز ۱۹ فروردین ماه در شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده‌ای منتشر شد که حاوی اعتراض یک شهروند سیل‌زده خوزستانی با استاندار خوزستان بود. این شهروند به غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان که برای سرکشی از وضعیت آنها رفته، گفت «شما به ما چون عرب هستیم کمک نمی کنید. ما دیگر چیزی نداریم. چرا به سوریه می‌رسید به ما کمک نمی‌کنید.» و استاندار خوزستان به شکل توهین‌آمیز به او گفت: «حرف بی‌ربط نزن. آدم مخالف نظام، بی‌تربیت، برو بیرون. برو. این حرف‌های چیه.» و محافظان او شهروند سیل زده معترض را بدون اینکه جوابی گرفته باشد دور می‌کنند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی، فعالان مدنی و سیاسی و روزنامه‌نگاران اعتراض شدید خود را نسبت به برخورد استاندار خوزستان اعلام کردند. مهدی قدیمی روزنامه‌نگار ساکن ایران در توییترش نوشت: «دیدن استاندار نامحترمی که به شهروند سیل زده و معترض میگه «بی تربیتِ ضد نظام»، برام تلخ‌ترین صحنه در این چند هفته بود. وقتی در خوزستان زمزمه افتاده که آب رو به سمت روستاهای عرب نشین هدایت می‌کنن تا اول اونا غرق بشن، وظیفه هر مسئولی، اعتماد سازیه نه دشمن سازی از مردم خسته و عصبانی.»

عبدالله مومنی زندانی سیاسی سابق در توییترش نوشت: «مدیر کوتوله و بی‌فرهنگی در پاسخگویی پاسخ شریعتی استاندار خوزستان به پیرمردی که از سر فقر و فلاکت می‌نالد حکایت ازلمپنیزم دارد و نشان دهنده زوال تعین های اخلاقی برخی از دولتیان است که این چنین روح ملت را دچار خدشه می‌کند مدیرانی از این دست چنان شیفته و مرعوب قدرت اند که اخلاق نزد آنها مرده است.»

مجید دری فعال سابق دانشجویی و زندانی عقیدتی در توییتر خود نوشت: «#شریعتمدارى استاندار خوزستان در برابر اعتراض یک شهروند عرب،او را مخالف نظامِ بى تربیت خطاب میکند. راستى جناب استاندار!خدمتگزار نظام! از ساخت و سازهاى حریم کارون چه خبر؟از برجى که در وسط کارون ساخته میشد چه خبر؟چقدر بودجه آنجا به گل نشست؟چرا این مجوزها صادر شد؟چه کسى مجوز داد؟»

نلی محجوب روزنامه‌نگار نیز نوشت: «#شریعتی_استاندار_خوزستان تو چه مدیر بحرانی هستی؟ چطور به خودت اجازه می‌دی با انگ چسبوندن مردم گرفتار در #سیل را ساکت کنی. خجالت بکش از مردمی که با دل و جون کار میکنن و اونایی که اومدن به مردمشون کمک کنن. چون اینها همه مردم هستن مردم. بفهم.»

صبا آذرپیک روزنامه‌نگار نیز در تویینی نوشت: «دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی به #شریعتی_استاندار_خوزستان نحوه رفتار با مردم مصیبت زده و خانه خراب شده را آموزش دهید! این استاندار سبب تحریک مردم میشه! اگر علوی وزیراطلاعات یا عزیز جعفری سپاه بودن در این صحنه به یقین با آرامش و روی خوش با این هم وطن عرب صحبت می کردند #سیل_خوزستان»

شاهین میلانی کاربر دیگری نیز در توییتی با انتقاد از سکوت نمایندگان مجلس در برابر سیل نوشت: «آن شهروند عرب که از استاندار جمهوری اسلامی در مورد خرج کردن در سوریه سوال میکند در واقع دارد جور نمایندگان بی خاصیت مجلس را میکشد که حتی یک بار هم در مورد هزینه های دخالت در سوریه حرفی نزده اند.»

شهرام رفیع‌زاده روزنامه‌نگار نیز نوشت: «#غلامرضا_شریعتی استاندار #خوزستان به شهروند میانسال سیل‌زده و معترضی که از او می‌پرسد «برای ما عرب‌ها(ی ایران)هم کاری می‌کنید یا فقط برای سوریه؟» اجازه حرف زدن نمی‌دهد و با پرخاش به او می گوید: حرف بی‌ربط نزن، آدم مخالف نظامِ بی‌تربیت، برو، گفتم برو #سیل_خوزستان»

کاربر دیگری نیز به نام آقا بهمن با طنز نوشته است: «از سوریه با استاندار خوزستان تماس گرفتن و گفتن: حالا شما کمی خویشتندار باش.»

کاربر دیگری نیز با نام ای‌لیا در توییتر خود نوشت: «تو حق نداری به مردم بگی چی فکر کنن یا نکنن جناب استاندار! مردم دوست دارن بپرسن که چرا پولهاشون جای دیگه خرج میشه، بی‌تربیت شما هستی که بلد نیستی با مردم حرف بزنی. #شریعتی_استاندار_خوزستان»

در بیش از دو هفته‌ای که سیل در مناطق مختلف ایران آغاز شده است بارها اخبار و فیلم‌های اعتراض‌آمیز از نحوه حضور ماموران سپاه و بسیج در مناطق سیل زده منتشر شده است. فیلم‌های با محتوای تبلیغاتی از حضور ماموران سپاه بوده که آنها را ایستاده در وسط سیل نشان می‌دهد که رو به دوربین لبخند می‌زنند و با شعارهای و یا خواندن دعا وعده درست شدن وضعیت را می‌دهند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.