سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ - Tuesday 16 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ارتش سودان عمر البشیر را برکنار شد

وزیر دفاع سودان اعلام کرد شورای عالی نظامی برای دو سال کشور را اداره کرده و سپس انتخابات برگزار می‌شود. اپوزیسیون سودان طی بیانیه مشترکی اعلام کردند با کودتای نظامی که باعث ادامه بحران سودان شود، مخالف و خواهان تسلیم قدرت به دولت مدنی هستند.

iran-emrooz.net | Thu, 11.04.2019, 14:41

وزیر دفاع سودان بعد از ظهر روز پنجشنبه ۲۲ فروردین در بیانیه‌ای از عزل رئیس جمهوری این کشور و تشکیل شورای عالی نظامی خبر داد. شورای عالی نظامی برای دو سال کشور را اداره خواهد کرد.

عوض بن عوف، وزیر دفاع سودان در بیانیه‌ای گفت:‌ کمیته عالی امنیتی مسئولیت کامل امور کشور را به مدت دو سال بر عهده دارد. وی از اعلام حالت فوق العاده در کشور به مدت سه ماه و منع رفت و آمد به مدت یک ماه خبر داد و گفت که انتخابات پس از دو سال در کشور برگزار خواهد شد.

وی همچنین شورای ملی و دولت‌های ایالت‌ها را منحل کرد. بن عوف از بسته شدن فرودگاه خارطوم، حریم هوایی و گذرگاهها به مدت ۲۴ ساعت خبر داد و گفت: عمر البشیر، رئیس نظام سابق بازداشت و در مکان امنی بسر می‌برد.

وی گفت: از افرادی که جان خود را در اعتراضات از دست دادند عذرخواهی می‌کنیم. چرا که متاسفانه بحران‌های مختلف و نیازهای معیشتی نظام را متنبه نکرد.

بن عوف در این بیانیه گفت: نیروهای مسلح در تمام بخشها از زمان شدت یافتن اوضاع تحولات را پیگیری می‌کنند.

وی اعلام کرد قانون اساسی ملغی و نهادهای نخست وزیری، مجلس و ادارات ایالتی نیز منحل شده‌اند.

بن عوف به مشکلات اقتصادی که ملت سودان از آن رنج می‌برد اشاره کرد و تظاهرات مسالمت آمیزی که در دسامبر آغاز شد را ستود و گفت: راهی جز تحویل قدرت به دولت انتقالی مدنی طبق خواسته مردم وجود ندارد. قوه قضائیه روال عادی کار خود را ادامه خواهد داد.آتش بس کامل در سودان اجرا شده تمام بازداشت شدگان سیاسی آزاد شده و مراحل انتقال مسالمت آمیز قدرت اجرا خواهد شد.

وی همچنین بر پایبندی به تمام توافقنامه‌ها، ادامه فعالیت سفارتخانه‌ها، نهادها و حفظ حقوق بشر و منافع سودان تاکید کرد.

گزارش‌های دیگر از سودان حاکی است که نیروهای امنیتی و اطلاعاتی سودان تمامی زندانیان سیاسی در سراسر کشور آزاد کرده‌اند.

وزیر دفاع سودان گفته عمر البشیر بازداشت شده است. هم‌چنین مقررات منع عبور و مرور به مدت یک ماه و از ساعت ۱۹ در سودان برقرار شده است.


مخالفت اپوزیسیون سودان با انجام کودتای نظامی

اتحادیه‌های صنفی و احزاب مخالف سودان طی بیانیه مشترکی اعلام کردند: با کودتای نظامی که باعث ادامه بحران سودان شود، مخالف و خواهان تسلیم قدرت به دولت مدنی هستیم.

در این بیانیه همچنین آمده است: «البشیر با کودتای ۱۹۸۹ به قدرت رسید و به دنبال آن بحران سیاسی سودان آغاز شد. حل بحران تنها با تسلیم قدرت به دولت مدنی میسر می‌شود. تظاهرات تا تحقق اهداف انقلاب ادامه خواهد یافت.»

اتحادیه‌های صنفی و احزاب مخالف سودان دیروز خواستار تشکیل شورای انتقالی به عنوان مقدمه برای ای دولت دوران گذار شدند.

صدها هزار نفر به دعوت انجمن مذکور با تجمع در اطراف مقر ارتش سودان از این نهاد خواستند عمرالبشیر را سرنگون و برای حل بحران این کشور اقدام کند.

ارتش سودان امروز مرکز رادیو و تلویزیون این کشور را محاصره کرده و تعدادی از سربازان وارد آن شدند.

به گزارش تلویزیون دولتی سودان ارتش بیانیه مهمی منتشر خواهد کرد. شبکه رادیو و تلویزیون دولتی سودان از ساعات اولیه صبح سرود ملی پخش می کند.

گفتنی است سودان از تاریخ ۱۹ دسامبر گذشته تا کنون و به دنبال تصمیم دولت برای افزایش قیمت برخی موادغذایی، شاهد اعتراضات خونین بوده است. این تظاهرات از شهر عطبره استان نهرالنیل آغاز و طی مدت کوتاهی به سراسر این کشور کشیده شد.


اپوزیسیون سودان: به تظاهرات ادامه خواهیم داد

عمر الدقیر رئیس حزب اپوزیسیون «کنگره سودان» طی سخنانی در تجمع معترضان مقابل مقر ارتش این کشور گفت: تظاهرات تا تحقق اهداف انقلاب ادامه خواهد یافت. انقلاب ادامه دارد و پیروز خواهد شد.

صدها هزار نفر از شهروندان سودان با مجمع مقابل مقر ارتش خواهان برکناری عوض بن عوف وزیر دفاع این کشور شدند.

منابع: ایسنا، آناتولی
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.