چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 21 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

جزئیات بازداشت یک مامور اطلاعاتی ایران در دانمارک

مقامات دانمارک از بازداشت یکی از اعضای یک نهاد اطلاعاتی ایران در دانمارک به جرم سوءقصد در خاک این کشور خبر دادند. سفیر ایران در کپنهاگ به همین منظور به وزارت خارجه دانمارک فراخوانده شد. دانمارک خواهان اقدام هماهنگ اتحادیه اروپا علیه ایران شده است.

iran-emrooz.net | Tue, 30.10.2018, 20:16

ساعاتی پیش پایگاه خبری رسمی دولت دانمارک اعلام کرد اندرس ساموئلسون وزیر خارجه این کشور، مرتضی مرادیان سفیر ایران را فراخوانده است. دلیل این فراخوان، اطلاعاتی بود که درباره اقدامات غیرقانونی یکی از آژانس‌های اطلاعاتی ایران در خاک دانمارک دریافت شده بود.

به گفته رییس سرویس اطلاعات و امنیت دانمارک، ارزیابی‌ها نشان داده که یکی از آژانس‌های اطلاعاتی ایران قصد اجرای یک سوءقصد درخاک دانمارک را داشته است.

در بیانیه ساموئل اندرسون وزیر خارجه دانمارک گفته شده این برای دانمارک غیر قابل قبول است. در واقع عمق این مساله قابل توصیف نیست. برای سفیر ایران در کپنهاگ مساله به وضوح روشن شده است.

به گزارش رسانه دولت دانمارک، در دیداری که مرادیان سفیر ایران در کپنهاگ در وزارت خارجه دانمارک با رییس بخش سیاسی وزارت خارجه این کشور داشته، رفتار ایرانی‌ها به شدت محکوم شده است. در این دیدار گفته شده که دانمارک در نظر دارد تبعات بیشتری برای این حادثه اعمال کند.

ساموئل اندرسون در این دیدار گفته دانمارک علاوه بر نقطه نظراتی که دارد می‌خواهد این موضوع را در عرصه بین الملل علنی کند.

او گفته است: ما در ارتباط نزدیک با کشور‌های هم عقیده خود در زمینه اقدامات غیر قانونی یکی از سازمان‌های اطلاعاتی ایران در اروپا هستیم.

فین بورک اندرسون رییس سازمان امنیت دانمارک در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: دانمارک عملیات یک مظنون ایرانی برای سوءقصد علیه یکی از شخصیت‌های اپوزیسیون عرب را خنثی کرده است. این ایرانی که دارای تابعیت نروژی نیز بوده بازداشت شده است.

او گفت: حمله‌ای علیه رهبر شعبه دانمارک یک جنبش عربی موسوم به جنبش آزادسازی اهواز «الاحوازیه» ترتیب داده شده بود.

این مقام دانمارکی اضافه کرد ما معتقدیم نقشه این حمله توسط یکی از سازمان‌های اطلاعاتی ایران در خاک دانمارک طرح ریزی شده و ما قطعا و یقینا چنین چیزی را قبول نخواهیم کرد.

رییس اطلاعات دانمارک گفت پلیس این شهروند نروژی ایرانی را در تاریخ ۲۱ اکتبر بازداشت کرده است. او اقداماتش را در دادگاه اولیه کتمان کرده است.

آندرس ساموئل وزیر خارجه نروژ در توییتر خود نوشت: دانمارک به این اقدام پاسخ درخوری خواهد داد و اینکه دولت دانمارک با دولت‌های اروپایی درباره اقدامات بعدی مشورت خواهد کرد.

به گزارش روزنامه اکسپرس انگلیس، هویت مظنون تا هشتم نوامبر و برگزاری دادگاه رسمی اعلام نخواهد شد. سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی نروژ و سوئد با هم در این پرونده همکاری می‌کنند.

این روزنامه هم‌چنین مظنون در حالی بازداشت شده که از محل اقامت اعضای جنبش موسوم به آزادسازی اهواز عکسبرداری می‌کرده است.

این رسانه جنبش مذکور را با جنبش الاحوازیه که در جریان حمله تروریستی به رژه نیرو‌های نظامی در اهواز، مسئولیت کشته شدن تعداد زیادی از نظامیان را بر عهده گرفته بود یکسان خوانده و گفته است: «تهران مدعی است که این گروه مسئول حمله ۲۲ سپتامبر به رژه نیرو‌های نظامی و کشته شدن ۲۵ تن از مردم ایران است. این در حالی است که جنبش الاحوازیه حمله را محکوم کرده و اعلام کردند که دخالتی نداشتند.»

در حمله تروریستی به رژه نیرو‌های نظامی در اهواز هرچند نام «جنبش الاحوازیه» مطرح شد اما داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

بهرام قاسمی سخنگوی وزیر خارجه ایران در واکنش به اظهارات وزیر خارجه دانمارک ضمن مغرضانه خواندن اخبار منتشر شده در خصوص طرح عملیات نافرجام علیه یکی از مخالفان ایرانی در دانمارک گفت: ادعای انتساب چنین اقدامی به جمهوری اسلامی ایران را قویا تکذیب می‌کنم و آنرا در ادامه توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان شناخته شده روابط خوب و رو به گسترش ایران و اروپا در شرایط خاص و خطیر کنونی می‌دانم.

دانمارک خواهان اقدام هماهنگ اتحادیه اروپا علیه ایران است

وزیر امور خارجه دانمارک اعلام کرد که به دلیل تلاش جمهوری اسلامی ایران برای انجام سوءقصد در این کشور از کشورهای اتحادیه اروپا خواهد خواست تحریم‌هایی جدید را علیه ایران مقرر کنند. این کشور سفیر خود را از تهران فراخواند.

لارس راسموسن، نخست وزیر دانمارک که در اسلو در نشست رهبران شمال اروپا شرکت و با همتای بریتانیایی خود، ترزا می، ملاقات کرده بود، گفت که بریتانیا در این مورد از دانمارک حمایت خواهد کرد. او افزود: «ما در همکاری نزدیک با بریتانیا و دیگر کشورها در برابر ایران خواهیم ایستاد.»

همچنین مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت که از دانمارک حمایت می‌کند. پمپئو در توییتر نوشت: «به دولت دانمارک تبریک می‌گوییم که یک آدم‌کش رژیم ایران را دستگیر کرده است. اروپا به مدت نزدیک به ۴۰ سال هدف حملات تروریستی‌ای بوده که ایران از آن حمایت مالی می‌کرده است. ما متحدان و شرکای خود را فرا می‌خوانیم با تهدیدات ایران برای صلح و امنیت مقابله کنند.»

توضیحات روز سه‌شنبه رئيس سرویس امنیت و اطلاعات دانمارک به گمانه‌زنی‌های مطبوعات این کشور در این باره خاتمه داد که چرا پلیس در تاریخ ۲۸ سپتامبر برای ساعت‌ها پل‌های دانمارک به سوئد را بسته بود. فین بورخ اندرسن گفت که بستن پل‌ها برای خنثی کردن توطئه عملیات ایران بوده است.

منابع: «رویداد۲۴»، دویچه وله فارسی
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.