دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ - Monday 26 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

دینا حبیب پاول جانشین نیکی هیلی می‌شود

دینا حبیب پاول، معاون سابق مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور راهبردی، جانشین نیکی هیلی می‌شود. نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل بدون ذکر دلیل استعفاء داده و آن طور که ترامپ می‌گوید تا پایان سال جاری میلادی سازمان ملل را ترک خواهد کرد.

iran-emrooz.net | Tue, 09.10.2018, 22:32

دینا حبیب پاول، معاون سابق مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور راهبردی، جانشین نیکی هیلی می‌شود. او مصری‌تبار است.

****

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد استعفا کرد

بی بی سی

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بدون ذکر دلیل استعفاء داده و آن طور که دونالد ترامپ می‌گوید تا پایان سال جاری میلادی سازمان ملل متحد را ترک خواهد کرد.

استعفای خانم هیلی غیرمنتظره گزارش شده است هر چند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری دقایقی پیش گفت این موضوع از پیش میان او و خانم هیلی طرح شده بوده است.

آقای ترامپ همچنین گفته خانم هیلی درخواست کرده بود که پس از دو سال فرصت ترک پستش را پیدا کند.

آقای ترامپ گفته امیدوار است خانم هیلی پس از این فراغت شغلی دوباره به کابینه او بازگردد و تاکید کرده که خانم هیلی حتی مختار به انتخاب پست دلخواهش خواهد بود.

خانم هیلی هم که امروز (سه‌شنبه نهم اکتبر) در کنار آقای ترامپ در کاخ‌سفید ایستاده بود به خبرنگاران گفته بر خلاف شنیده‌ها در فضای رسانه های آمریکا، او قصد نامزد شدن برای پست ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۰ را ندارد و به فعالیت سیاسی خود در قالب حمایت از آقای ترامپ ادامه خواهد داد.

دونالد ترامپ گفته جانشین خانم هیلی را طی دو سه هفته آینده معرفی خواهد کرد.

آقای ترامپ روز سه شنبه هنگام ترک کاخ سفید گفت که دخترش ایوانکا به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل «کولاک خواهد کرد» اما افزود که نمی خواهد با این کار متهم به فامیل سالاری شود.

خانم هیلی کار خود به عنوان سفیر دائم آمریکا در سازمان ملل متحد را از ماه ژانویه سال گذشته و همزمان با ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید آغاز کرده بود. او پیش از آن فرماندار ایالت کارولینای جنوبی بود.

انتقاد از هیلی

خبر استعفای خانم هیلی یک روز پس از آن اعلام می شود یک نهاد ضدفساد او را به انجام هفت سفر با هواپیماهای لوکس خصوصی متهم کرد؛ پروازهایی که هزینه آن را رهبران صنایع در کارولینای جنوبی به عنوان هدیه تقبل کرده بودند.

موسسه «شهروندان هوادار مسئولیت و اخلاق» در واشنگتن گفت که خانم هیلی در یک گزارش افشای هزینه ها، بهای این پروازها را ده ها هزار دلار کمتر از رقم واقعی ذکر کرده بود.

او پس از ورود به سازمان ملل متحد انتقادهای تندی را از این نهاد بین‌المللی آغاز کرد و بارها شورای امنیت را به تبعیض و جفا در حق اسراییل متهم کرد.

در دوران حضور او بر کرسی آمریکا در سازمان ملل متحد، این کشور کمک‌های مالی خود به چندین نهاد این سازمان از جمله آژانس کمک به آوارگان فلسطینی را قطع کرد و از برخی نهادهای آن همچون شورای حقوق بشر خارج شد.

دو هفته پیش و در جریان مجمع عمومی سازمان ملل متحد، خانم هیلی در کنار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، ریاست جلسه ویژه شورای امنیت درباره سلاح‌های هسته‌ای را ریاست کرد.

جلسه‌ای که بسیاری آن را موجب انزوای آقای ترامپ و دولت آمریکا دانستند چرا که به غیر رئیس‌جمهور آمریکا، همه اعضای حاضر در جلسه با حمایت از توافق هسته‌ای با ایران، خروج آمریکا از آن را نقد کردند.

آقای ترامپ آن روز جلسه را پیش از اتمام ترک کرد و خانم هیلی رسما ریاست آن را بر عهده گرفت.

چند ماه پیش هم مجادله لفظی میان نیکی هیلی و لری کادلو، مشاور اقتصادی آقای ترامپ جنجالی شد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که آقای کادلو با انتقاد از خانم هیلی گفت که او در اقدامی «ناپخته» دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه روسیه را علنی کرده و به عقیده او خانم هیلی در آن لحظه کمی «گیج شده بوده» است.

انتقادی که به مذاق خانم هیلی خوش نیامد و خیلی زود پاسخ داد که: «با احترام باید بگویم که من هرگز گیج نمی‌شوم.»

خانم هیلی که فرزند یک زوج هندی‌ و مهاجر است در سال ۲۰۱۶ و ابتدای کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ برای ریاست جمهوری از او انتقاد کرد.

در آن ایام خانم هیلی به عنوان یک جمهوری‌خواه فرماندار ایالت کارولینای‌جنوبی بود.

نیکی هیلی حتی آن روزها جایی گفتگو بود از نظر او بلاغت دونالد ترامپ در اظهارتش می‌تواند دنیا را به سوی جنگ جهانی سوم ببرد.

واکنش‌ها به استعفای نیکی هیلی

دقایقی پس از اعلام موافقت دونالد ترامپ با استعفای خانم هیلی چهره‌های برجسته سیاسی آمریکا به این خبر واکنش نشان دادند.

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان کنگره که خود او هم چند ماه پیش اعلام بازنشستگی کرد در توییتر ضمن تقدیر از زحمات خانم هیلی از کناره‌گیری او ابراز تاسف کرد.

دنی دانن، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد هم از «حمایت بی‌دریغ» خانم هیلی از اسراییل تشکر کرده گفته: «متشکریم خانم هیلی! متشکریم از این که بدون ترس حقیقت را عنوان کردید و پاسدار ارزش‌های مشترک اسراییل و آمریکا بودید.»

لیندسی گراهام، سناتور برجسته جمهوری‌خواه که او نیز از ایالت کارولینای جنوبی است ضمن تشکر از زحمات خانم هیلی گفته: «خانم هیلی یک مدیر روشن و متقن، وفادار به ارزش‌های آمریکایی و نیروی محرکه اصلی در ایجاد اصلاحات در سازمان ملل متحد بود.»

رابرت منندز سناتور ارشد دمکرات در کمیته روابط خارجی سنا تصمیم خانم هیلی را «نشانه دیگری از هرج و مرج در سیاست خارجی دولت ترامپ» توصیف کرد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.