سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ - Tuesday 16 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مادر فرهاد میثمی به شدت نگران حال فرزندش است

مادر فرهاد میثمی فعال مدنی که از تاریخ ۱۰ مرداد ماه یک روز پس از بازداشتش تاکنون در اعتصاب غذا به سر می‌برد به کمپین حقوق بشر در ایران گفت حال فرزندش مناسب نیست و به شدت نگران اوست. به گفته صدیقه پیش‌نماز او از زمان بازداشت تاکنون فقط یک بار فرزندش را به صورت کابینی ملاقات کرده است.

iran-emrooz.net | Thu, 13.09.2018, 21:23

مادر فرهاد میثمی فعال مدنی که از تاریخ ۱۰ مرداد ماه یک روز پس از بازداشتش تاکنون در اعتصاب غذا به سر می‌برد به کمپین حقوق بشر در ایران گفت حال فرزندش مناسب نیست و به شدت نگران اوست. به گفته صدیقه پیش‌نماز او از زمان بازداشت تاکنون فقط یک بار فرزندش را به صورت کابینی ملاقات کرده است.

فرهاد میثمی از تاریخ ۱۰ مرداد ماه در اعتصاب غذا (تر) بود و از روز ۱۷ شهریور ماه اعتصاب خود را به (خشک) تبدیل کرده است. به این ترتیب او شش روز است که حتی مایعات هم مصرف نمی‌کند.

صدیقه پیش‌نماز با اظهار اینکه فرزندش هر روز از زندان اوین با او تماس می‌گیرد به کمپین گفت: «فرهاد هر روز با من تماس می‌گیرد اما به من گفته به ملاقاتش نروم. فرهاد نمی‌خواهد من رنجوری و ناخوشی‌اش را بببینم و به همین دلیل گفته به سالن ملاقات نمیآید. تنها باری که او را به به صورت کابینی دیدم بسیار لاغر و رنگ پریده شده بود. او به من می‌گوید روزی دو بار به بهداری زندان می‌رود و تحت مراقبت است. اما چه کسی می‌تواند پس از ۴۰ روز اعتصاب حالش خوب باشد. این‌ها را می‌گوید که من را نگران نکند.»

صدیقه پیش‌نماز در پاسخ به اینکه مسوولان دفتر دادستانی در برابر درخواست او برای آزادی با قرار وثیقه چه می‌گویند گفت: «هیچ جوابی به من نمی‌دهند. من چندین بار به دفتر دادستانی، به ملاقات بازپرس و دادیار ناظر بر زندان رفتم اما هیچ جوابی به من نداده‌اند. فقط به من می‌گویند که به فرهاد بگویم اعتصابش را بشکند.»

مادر فرهاد میثمی با اظهار اینکه مسوولان از او خواسته‌اند تا از پسرش بخواهد «اعتصابش را بشکند» به کمپین گفت: «من به آنها گفتم هرگز این کار را نمی‌کنم. گفتم وقتی ۱۹ روز فرزندم در انفرادی بود هیچ چیزی به من نگفتید. هر بار من آمدم گفتید حالش خوب است و به من نشانش ندادید و نگفتید در انفرادی است. بعد وقتی خودش به قرنطینه رفت و تماس گرفت، گفت در انفرادی بوده و از یک روز پس از بازداشت دست به اعتصاب غذا زده است.»

خانم پیش‌نماز با اظهار اینکه هنوز فرهاد میثمی وکیلی ندارد، به کمپین گفت: «ماموران وقتی او را می‌بردند گفتند به مادرت بگو که جرمت نگه داشتن همین‌هاست. منظورشان سنجاق سینه‌های بود که رویش نوشته شده من با حجاب اجباری موافق نیستم. او و این سنجاق سینه‌ها را با خودشان بردند. و من دیگر هیچ نمی‌دانم و نمی‌دانم وضعیتش چگونه خواهد شد.»

فرهاد میثمی، ۴۸ ساله، فعال مدنی و پزشک است. او در دهه ۷۰ و ۸۰ کتاب‌های درسی و آموزشی کنکور را در انتشارات آینده‌سازان منتشر کرد و در سال‌های اخیر به عنوان فعال مدنی در بسیاری از تحصن‌ها و تجمعات اعتراضی علیه حقوق زندانیان و حجاب اجباری شرکت کرد.

آقای میثمی روز ۹ مرداد ماه از سوی ماموران با حکم بازداشت که از سوی شعبه دوم دادسرای زندان اوین صادر شده در محل کارش بازداشت شد. پس از آن ماموران وزارت اطلاعات همراه با او به خانه‌اش برای تفتیش مراجعه کردند و تعدادی از نشان سینه با مضمون مخالفت با حجاب اجباری را در خانه‌اش پیدا کرده و به عنوان مدرک جرم با خود ضبط کردند.

او در شهبه هفتم دادسرای زندان اوین متهم به سه اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور با تحریک زنان به حضور خیابانی با سر لخت»، «تبلیغ بر علیه نظام» و «توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضرروی اسلام» شده است. اما مصادیق این سه اتهام مشخص نیست.

رضا خندان همسر نسرین ستوده و دوست فرهاد میثمی که خود نیز بازداشت شده پیش از این در صفحه فیسبوک خود در تاریخ دوم شهریور ماه ۹۷ پیام فرهاد میثمی در ارتباط با اعتصاب غذای (تر) را منتشر کرد. فرهاد میثمی در این پیام نوشته بود: «دلیل اعتصاب‌ام برای حفظ شان و کرامت انسانی خودم و تمام کسانی است که بدون دلیل موجه بازداشت و با اتهامات ناروا، بدون دسترسی به وکلای منتخب مورد بازجویی قرار ‌می‌گیرند و من حاضر نیستم تحت هر شرایطی خودم را به راحتی در اختیار چنین سیر ناعادلانه‌ای قرار دهم.»

اما فرهاد میثمی از روز شنبه ۱۷ شهریور ماه اعتصاب خود را به خشک تبدیل کرد و در پیامی که از زندان اوین فرستاده، به طور مشخص گفته است او اعتصاب غذایش را تا «آزادی بی‌قید و شرط رضا خندان عزیز و رفع احضار، بازجویی و بازپرسی از خواهر گرامی‌شان و نیز خانم ژیلا مکوندی و آقای داوود فرهادپور» ادامه خواهد داد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.