دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - Monday 19 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تظاهرات در شیراز و برخی شهرهای دیگر ایران

خبرگزاری دولتی ایرنا روز پنجشنبه از برگزاری تظاهرات در شیراز خبر داد. این تظاهرات با حضور مردم در چهار راه زند واقع در مرکز شهر شیراز برگزار شد. در شاهین‌شهر اصفهان نیز تظاهرات اعتراضی برگزار شده است. در مشهد نیز تجمع‌هایی بوده نیروهای انتظامی و امنیتی تلاش کرده‌اند مانع از تجمع بزرگ مردم شوند.

iran-emrooz.net | Thu, 02.08.2018, 14:00

خبرگزاری دولتی ایرنا روز پنجشنبه از برگزاری تظاهرات در شیراز خبر داد.  این تظاهرات با حضور مردم در چهار راه زند واقع در مرکز شهر شیراز برگزار شد.

به گزارش ایرنا، کانون برپایی این تجمع در مجاورت خیابان توحید (داریوش) از مکان‌های اصلی خرید و فروش تلفن همراه در شیراز بود.

تجمع کنندگان که در پی فراخوان مطرح شده در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های تلگرام در این مکان گردهم آمدند، بیشتر شعارهای ساختارشکنانه سر می‌دادند؛ هرچند در فراخوان‌ها، هدف از تجمع اعتراض به گرانی عنوان شده است.

ایرنا از حضور ماموران انتظامی و تلاش برای متفرق کردن تجمع کنندگان و و نیز وقوع درگیری‌هایی بین برخی تجمع‌کنندگان و عوامل انتظامی خبر داده است. از دستگیری احتمالی تجمع کنندگان اطلاع دقیقی در دست نیست.

ایرنا در ادامه گزارش خود نوشته است هرچند در فراخوان‌های شبکه‌های اجتماعی، افراد به حضور در خیابان در روز چهارشنبه ۱۰ مرداد در اعتراض به گرانی دعوت شده بودند اما تجمعی در این روز شکل نگرفت. ایرنا علت شکل‌نگرفتن تظاهرات را حضور پررنگ  نیروهای انتظامی و امنیتی در معابر شهر اعلام دانسته است.

پیش از این، عصر سه شنبه نهم مردادماه جاری خیابان ملاصدرا شیراز صحنه برپایی تجمع برخی افراد بود که به گفته هادی پژوهش جهرمی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس بیشتر شعارهای آنها ساختارشکنانه بود و شعارهای اندکی در اعتراض به گرانی سر داده شد.

معاون استاندار فارس چهارشنبه در این باره به ایرنا گفت: «ممکن است بازاری‌ها به وضعیت نوسان ارز اعتراض داشته باشند یا به بی‌ثباتی در بازار انتقاد وارد کنند؛ اما برخی افرادی که در خیابان‌ها ناآرامی ایجاد می‌کنند با هدف‌ هنجارشکنی در این اعتراض‌ها شرکت می‌کنند.»

پژوهش جهرمی افزود: ممکن است در بدو امر معترضان واقعی نیز در میان این افراد وجود داشته باشد؛ ‌اما در ادامه برخی افراد تحت تأثیر القائات هدایت‌شده و مهندسی‌شده از خارج حرکت‌هایی را انجام می‌دهند.

استاندار فارس نیز روز چهارشنبه در دیدار با مدیران رسانه های استان با اشاره به ناآرامی‌های روز سه شنبه در خیابان ملاصدرای شیراز گفت: هر شهروند حق اعتراض دارد؛ اما هنجارشکنی‌ها به بهانه این رفتار‌ها قوت گرفته‌ است.

خبرگزاری فارس نیز گفته که در اعتراضات شیراز شعارهای ساختار شکن داده شده است.


تظاهرات در دیگر شهرها

علاوه بر شیراز در  شاهین‌شهر اصفهان نیز تظاهرات اعتراضی برگزار شده است. تصاویری از منطقه شاپور اصفهان که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده  نشان می‌د‌هند که اعتراض‌ها در  این شهرک همچنان ادامه دارد و  میان مردم و پلیس درگیری رخ داده است. معترضان به سوی پلیس سنگ و چوب پرتاب می‌کنند و نیروهای امنیتی هم به سوی معترضان گاز اشک‌آور شلیک می‌کنند.

در مشهد نیز تجمع‌هایی بوده نیروهای انتظامی و امنیتی تلاش کرده‌اند مانع از تجمع بزرگ مردم شوند. در این تجمع‌های اعتراضی شعارهای تندی علیه علی خامنه‌ای هم داده شده است.

گفته می‌شود در تهران نیز حضور نیروهای امنیتی و انتظامی در برخی نقاط شهر کاملا مشهود است، هر چند گزارشی در باره تجمع و تظاهرات منتشر نشده است.

خبرگزاری ایرنا نیز خبر داده در اهواز و اراک پلیس از شکل‌گیری تجمع‌ها جلوگیری کرده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.