دوشنبه ۵ فروردين ۱۳۹۸ - Monday 25 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ناتو حمایت مالی ایران از گروههای تروریستی را محکوم کرد

در بیانیه اعضای ناتو از تشدید آزمایش‌ها و برد موشک‌های ایران ابراز نگرانی و از این کشور خواسته شد از تمام فعالیت‌های مغایر با قطعنامه شماره ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد اجتناب کند. همچنین حمایت مالی ایران از گروه های مسلح مختلف محکوم شد.

iran-emrooz.net | Wed, 11.07.2018, 21:53

خبرگزاری آناتولی / یورونیوز

سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در پایان نخستین نشست خود در بروکسل، پایتخت بلژیک بیانیه نهایی این سازمان را در خصوص تصمیمات و برنامه های آینده اعضا منتشر کردند.

اعضای ناتو در بیانیه خود از آزمایشات موشکی ایران ابراز نگرانی کرده و فعالیت‌های این کشور را عامل بی ثباتی در خاورمیانه خواندند. در بیانیه همچنین از ایران خواسته شده است که از فعالیت‌های مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت خودداری کند.

    «ما از تشدید آزمایش موشک‌های بالستیک ایران و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده این کشور در سراسر منطقه خاورمیانه نگرانیم. ما از ایران می‌خواهیم که از تمام فعالیت‌هایی که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و پیوست‌های آن مطابقت ندارد، خودداری کند.»

کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی متعهد شدند تا از صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، دست نیافتن این کشور به سلاح هسته‌ای و ادامه همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای اطمینان حاصل کنند.

در بیانیه نشست ناتو در بروکسل همچنین ضمن محکوم کردن حمایت مالی از«سازمان‌های تروریستی» از ایران خواسته شد تا در مبارزه با تروریسم و دستیابی به راه‌حل‌های سیاسی در راه صلح منطقه نقش سازنده‌تری را ایفا کند.

افغانستان

در بیانیه پایانی نشست ناتو با اشاره به ادامه تلاش ها برای برقراری ثبات پایدار و امنیت در افغانستان، بر ادامه حمایت مالی از نیروهای این کشور تا سال ۲۰۲۴ تاکید شد.

اعضای ناتو از پاکستان، ایران و روسیه خواستند برای برقراری ثبات در منطقه مساعدت داشته و بر اهمیت روند صلح در افغانستان به رهبری دولت این کشور تاکید کردند.

بر اساس این بیانیه کشورهای ناتو در برابر موقعیت امنیتی متغیر و غیرقابل پیش بینی در چارچوب تقسیم عادلانه وظایف و هزینه ها و اهداف مشترک با اتحاد و همبستگی حرکت خواهند کرد.

در بیانیه ناتو تقسیم عادلانه هزینه ها اساس یکپارچگی، همبستگی و اعتماد به ناتو اعلام و در این راستا از افزایش هزینه های دفاعی اعضا در چهار سال اخیر ابراز خرسندی شده است.

همچنین اعضای ناتو بر حفظ و توسعه تعادل و تناسب در تقسیم هزینه ها و وظایف مصمم بوده و هزینه های دفاعی خود را افزایش خواهند داد.

روابط با روسیه

در این بیانیه با اشاره به اینکه فعالیت‌های اخیر روسیه منجر به کاهش صلح و ثبات شده آمده است: الحاق غیرقانونی و غیرمشروع کریمه به روسیه را به رسمیت نمی شناسیم و به شدت آن را محکوم می کنیم. وضعیت کنونی مناسب شکل دهی مجدد به روابطمان با روسیه نیست.

ظرفیت آماده باش ناتو

براساس این بیانیه متحدان ناتو ظرف سی روز یا کمتر، باید ظرفیت آماده باش ۳۰ سپاه گردان، ۳۰ ناو هواپیمابر و ۳۰ ناو جنگی را فراهم کنند.

ساختار فرماندهی ناتو

در بیانیه نهایی سران ناتو همچنین تاکید شده است که تصمیمات مهمی در باره ساختار فرماندهی ناتو به عنوان ستون نظامی این سازمان اتخاذ شده است.

یک مرکز عملیات سایبری در بلژیک، یک مرکز فرماندهی مشترک در شهر «نورفولک» ایالات متحده و نیز یک مرکز فرماندهی مشترک پشتیبانی و فعال سازی تاسیس می شوند.

همچنین رهبران کشورهای عضو سال آینده نیز برای بزرگداشت هفتادهمین سالگرد ناتو و همچنین بررسی پیشرفت های تصمیمات اتخاذ شده، گرد هم خواهند آمد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.