">
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - Tuesday 23 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

پومپئو: ۵ هزار معترض در ایران زندانی هستند

وزیر امور خارجه آمریکا در مطالبی در حساب توییتر خود، گفته است که هزاران تن از معترضان، زنان مخالف حجاب، درویشان و مدافعان محیط زیست و فعالان حقوق اقلیت‌ها در زندان‌های ایران هستند و فساد و سیاست حکومت جمهوری اسلامی ایران را عامل فقر خانواده‌های ایرانی قلمداد کرده است.

iran-emrooz.net | Fri, 22.06.2018, 9:41

بی بی سی: مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از بازداشت و حبس هزاران نفر در ایران و فساد در تشکیلات حکومتی سخن گفته است.

وزیر امور خارجه آمریکا در مطالبی در حساب توییتر خود، گفته است که هزاران تن از معترضان، زنان مخالف حجاب، درویشان و مدافعان محیط زیست و فعالان حقوق اقلیت‌ها در زندان‌های ایران هستند و فساد و سیاست حکومت جمهوری اسلامی ایران را عامل فقر خانواده‌های ایرانی قلمداد کرده است.

آقای پومپئو در یکی از مطالب خود نوشته است: «رژیم فاسد ایران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حزب‌الله [لبنان] و [جنبش فلسطینی] حماس را ثروتمند کرده و ثروت کشور را برای جنگ‌های نیابتی غارت کرده در حالیکه خانواده های ایرانی در تقلا هستند.»

این مطلب همراه با تصویری از قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس - واحد برون مرزی سپاه پاسداران - منتشر شده و روی آن این نوشته به چشم می‌خورد: «سپاه پاسداران ثروتمند می‌شود در حالیکه خانواده‌های ایرانی در تقلا هستند.» قاسم سلیمانی و سپاه قدس تحت تحریم ایالات متحده قرار دارند.

وزیر امور خارجه آمریکا در پیام دیگری از بازداشت گسترده معترضان و فعالان حقوق مدنی در ایران انتقاد کرده است. وی نوشته است: «٥٠٠٠ ایرانی در جریان اعتراضات ماه ژانویه [دیماه] بازداشت شدند. ٣٠ زن به خاطر اعتراض به حجاب در زندان هستند. صدها درویش صوفی، چندین تن از حامیان محیط زیست، ٣٠ کشاورز اصفهانی - همه اینها توسط رژیم جنایتکار ایران زندانی شده‌اند. مردم ایران مستحق احترام به حقوق بشر خود هستند.»

این پیام با تصویری از آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در کنار تصویری از یکی از معترضان به حجاب اجباری - موسوم به دختران انقلاب - همراه است. روی این تصویر نوشته شده است: «مردم ایران مستحق احترام به حقوق بشر خود هستند.»

مقامات دولت کنونی آمریکا در موارد مختلف به انتقاد شدید از حکومت جمهوری اسلامی و سیاست‌های خارجی و داخلی آن مبادرت وزیده‌اند. آنان برنامه هسته‌ای و موشکی، سیاست منطقه‌ای و ارتباط جمهوری اسلامی با برخی گروه‌های تندرو را محکوم کرده‌اند. در مورد سیاست داخلی نیز، مقامات مختلف آمریکایی حکومت ایران را عامل نقض حقوق بشر و بدرفتاری و سرکوب حقوق اساسی مردم ایران دانسته‌اند.

در جریان اعتراضات دیماه سال گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، صراحتا از معترضان حمایت کرد و گفت که برخلاف رئیس جمهوری قبلی آمریکا، با مردم ایران همراه است.

مقامات حکومتی بازداشت و حبس تعدادی از معترضان تظاهرات دیماه را تایید کرده‌اند اما در مورد شمار بازداشت شدگان و اتهامات و سرنوشت آنان اطلاعات مختلفی از سوی منابع حکومتی و غیرحکومتی منتشر شده است. در این مورد، مقامات مسئول گفته‌اند که یکی از بازداشت شدگان در زندان «خودکشی» کرد.

خودکشی در زندان در جریان بازداشت تعدادی از فعالان محیط زیست در اواخر سال گذشته گزارش شد. کوتاه مدتی پس از بازداشت این افراد که ظاهرا با اتهام جاسوسی در جریان فعالیت برای حفظ محیط زیست در ایران روبرو هستند، مقامات حکومتی گفتند که یکی از آنان در زندان «خودکشی» کرده است.

منابع رسمی جمهوری اسلامی بازداشت تعدادی از دراویش گنابادی و همچنین معترضان به حجاب اجباری و محکومیت برخی از آنان را هم تایید کرده‌اند و گزارش‌هایی از بازداشت مدافعان حقوق اقلیت‌ها و معترضان به سیاست دولت در زمینه آب نیز انتشار یافته است.

توییتر وزیر خارجه آمریکا در حالی انتشار یافته که روز گذشته محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مطلبی که در رسانه‌های داخلی منتشر شد، سیاست آمریکا در مورد ایران را به شدت مورد انتقاد قرار داد. این مطلب در واکنش به سخنرانی آقای پومپئو در ماه پیش انتشار یافته که در آن «شروط» آمریکا برای تعامل با ایران ذکر شده بود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.