جمعه ۲ فروردين ۱۳۹۸ - Friday 22 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

«اون» اطلاعات هسته‌ای ایران را به ترامپ می‌دهد؟

احتمال درز اطلاعات هسته‌ای ایران؟

واشنگتن‌پست به نقل از یک کارشناس ارشد مسائل بین‌المللی در شورای آتلانتیک نوشت: یک سوال اساسی در تهران این است که آیا اگر پیونگ‌یانگ به توافقی با ترامپ دست پیدا کند احتمال افشای اطلاعات در اختیار درباره برنامه هسته‌ای ایران از سوی کیم جونگ اون وجود دارد؟

iran-emrooz.net | Wed, 13.06.2018, 8:05

روزنامه اعتماد

همزمان با آغاز مذاکرات میان کره شمالی و ایالات متحده که هنوز نمی‌توان آن را مذاکرات هسته‌ای خواند، رسانه‌هایی چون واشنگتن پست به ابعاد دیگری از گفت‌وگوهای میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ اشاره کرده و نوشته‌اند: شاید برخی در ایران باشند که نگران درز اطلاعات هسته‌ای ایران توسط کره شمالی در جریان مذاکرات واشنگتن – پیونگ‌یانگ باشند.

واشنگتن‌پست به نقل از یک کارشناس ارشد مسائل بین‌المللی در شورای آتلانتیک نوشت هرچند که ایرانی‌ها لحن انتقادی را نسبت به مذاکرات کره شمالی و ایالات متحده اتخاذ کرده‌اند اما با دقت در حال رصد این مذاکرات هستند که البته یکی از دلایل این موضوع همکاری‌های هسته‌ای ایران و کره شمالی در گذشته است.

وی در ادامه نوشته است: یک سوال اساسی در تهران این است که آیا اگر پیونگ‌یانگ به توافقی با ترامپ دست پیدا کند احتمال افشای اطلاعات در اختیار درباره برنامه هسته‌ای ایران از سوی کیم جونگ اون وجود دارد؟

برخی کارشناسان اعتقاد دارند که کره شمالی اطلاعات بسیاری درباره برنامه و نیت هسته‌ای ایران در اختیار دارد. واشنگتن‌پست در این باره می‌نویسد: اکبر هاشمی‌رفسنجانی که به مدت دو دوره رییس‌جمهور ایران بوده در کتاب خاطرات خود به همکاری‌های هسته‌ای میان ایران و کره شمالی اشاره کرده است. در بخش‌هایی از این کتاب آمده که در جریان جنگ عراق، ایران در حوزه‌های موشکی و تسلیحاتی با کره شمالی تبادل اطلاعات داشته است.

در شرایطی که کره شمالی این اطلاعات را در اختیار امریکا قرار دهد این احتمال وجود دارد که واشنگتن باز هم داستان‌سرایی جدیدی درباره نیت هسته‌ای ایران در گذشته که تحت عنوان ابعاد احتمالا نظامی برنامه هسته‌ای ایران مطرح بود، به راه بیندازد.


نیم نگاه ترامپ به ایران در سنگاپور

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده به حضور کشورش در توافق هسته‌ای با ایران پایان داده اما همچنان چشم انتظار توافقی مجدد با تهران به سبک و سیاق مورد علاقه خودش است. وی پس از دیدار با کیم جونگ اون در ابتدای نشست خبری نسبت به حل اختلاف هسته‌ای با ایران ابراز امیدواری کرد. البته لحن دونالد ترامپ درست مانند ١٦ ماه گذشته از ریاست‌جمهوری‌اش در قبال ایران تند و تیز بود. وی در این زمینه گفت: «امیدوارم در موقع مناسب و بعد از اینکه تحریم‌ها تاثیر خود را گذاشت- و آنچه علیه ایران وضع کرده‌ایم تحریم‌های بسیار شدیدی است- آنها به سر میز مذاکره و توافقی واقعی برگردند زیرا واقعا چنین چیزی را دوست دارم اما حالا برای چنین تحولی زود است.»

رییس‌جمهور ایالات متحده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه موضوع گسترش تسلیحات هسته‌ای را بسیار مهم می‌داد، گفت: «به همین دلیل پیگیر موضوع توافق هسته‌ای با ایران بودم». به گزارش بی‌بی‌سی، وی تلویحا تصمیم خود در خروج از برجام را موثر دانست و این گفته را تکرار کرد که به نظر او، رفتار ایران اخیرا تغییر مثبت یافته است.

ترامپ در بخش دیگری از این مصاحبه گفت که «گروگان‌های امریکایی» پیشاپیش از کره شمالی آزاد شده و به کشورشان باز گشته‌اند بی‌آنکه به گفته او، مانند آزادی گروگان‌های امریکایی از ایران، یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار باج پرداخته شده باشد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.