چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 21 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

پیام‌های نوروزی رهبران آلمان و آمریکا  به ایرانیان

اشتاین‌مایر: «نوروز جشن دوستی و همبستگی است و با آن امیدی بزرگ پیوند خورده است: این امید که جوانه‌های تازه می‌توانند رشد کنند.» / ترامپ: «مردم ایران، علیرغم سرکوبی که با آن روبرو هستند، برای باز پس گرفتن حقوقشان مبارزه می‌کنند. آنها منتظر بهار امید هستند، و ایالات متحده در کنار مردم ایران می‌ایستد.»

iran-emrooz.net | Tue, 20.03.2018, 9:41

پیام نوروزی رئیس‌جمهوری آلمان

فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهوری آلمان، به مناسبت فرارسیدن نوروز ۱۳۹۷ پیام شادباشی فرستاده است. او نوروز را دارای این ویژگی می‌داند که می‌تواند انسان‌های متفاوت را گردآورد و به گفت‌وگو برانگیزد.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهوری آلمان، در آستانه‌ی نوروز امسال برای دومین بار پیام شادباشی فرستاده است. در این پیام از جمله آمده است که «میلیون‌ها انسان از فرهنگ‌های گوناگون در منطقه، از خاورمیانه و نزدیک گرفته تا شبه‌جزیره‌ی بالکان در کنار دریای سیاه و از آنجا تا قفقاز، این روزها نوروز را جشن می‌گیرند».

رئیس‌جمهوری آلمان همچنین به صدها هزار تنی شادباش گفته که «در آلمان به استقبال بهار می‌روند و برابری روز و شب و آغاز سال نو را مشترکا با خانواده، دوستان و همسایگان جشن می‌گیرند».

در پیام شادباش نوروزی اشتاین‌مایر همچنین اشاره شده که نوروز نماد «روز تازه و نور تازه» و جشنی است رنگارنگ که «نشانه‌ی بیداری و شکوفایی زندگی پس از ماه‌های تیره‌ی زمستان است».

به گفته‌ی اشتاین‌مایر: «در این روز شادمانی و بیداری، منازعات سنتی کنار گذاشته می‌شوند و از بزرگسالان قدردانی می‌شود. نوروز جشن دوستی و همبستگی است و با آن امیدی بزرگ پیوند خورده است: این امید که جوانه‌های تازه می‌توانند رشد کنند.»

رئیس‌جمهوری آلمان افزوده که چنین پیامی «در این زمانه‌ی ناامنی که در آن تقریبا هر روز خبرهایی از جنگ و ترور و نارواداری و نفرت ما را تکان می‌دهد، شهامت‌بخش است و در ما این اطمینان خاطر را برمی‌انگیزد که می‌توانیم مشترکا به هدف‌های بزرگ نزدیک‌تر شویم و به صلح در خاورمیانه دست یابیم».

به گفته‌ی رئیس‌جمهوری آلمان، نوروز این  نقش را دارد که می‌تواند انسان‌های متفاوت را گردهم آورد و به گفت‌وگو برانگیزد. او آرزو کرده که تعامل و احترام فراسوی مرزهای ملی، فرهنگی و دینی افزایش یابد.

***

کاخ سفید
دفتر سخنگوی مطبوعاتی

بیانیه پرزیدنت ترامپ به مناسبت نوروز

۱۹ مارس ۲۰۱۸

نوروزی زیبا و مبارک را برای میلیونها نفر در سراسر دنیا که ورود بهار را جشن می گیرند، آرزو می‌کنم.

تاریخچه نوروز در ایران ریشه دارد، جایی که کشوری پرافتخار برای هزاران سال، با قدرت فرهنگ و استقامت مردمش، از پس چالشهایی بزرگ برآمده است. امروز، مردم ایران با چالشی دیگر روبرو هستند؛ حاکمانی که به جای خدمت به آنها به خود خدمت می کنند.

بیست و پنج قرن پیش، داریوش کبیر از خداوند خواست که ایران را از سه خطر حفظ کند؛ ارتش‌های متخاصم، خشکسالی و دروغ. امروز، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رژیم ایران نماینده هر سه آنهاست.

اول، سپاه پاسداران نه در نام و نه در عملکرد، ایرانی نیست. سپاهی متخاصم است که مردم ایران را سرکوب کرده  و از آنها سرقت می کند تا فرای مرزها از تروریسم حمایت کند. سپاه پاسداران از سال ۲۰۱۲ شانزده میلیارد دلار از ثروت ایران را صرف کمک به رژیم اسد و حمایت از تروریستها در سوریه، عراق و یمن کرده است. درعین حال، متوسط خانواده‌های ایرانی ۱۵ درصد از ده سال پیش فقیرتر هستند و نزدیک به ۳۰ درصد از جوانان ایرانی بیکارند. ایرانیان معمولی از نظر اقتصادی در فشارند و برگزاری جشنهایی مانند نوروز برای آنها دشوار است.

دوم، فساد و سوءمدیریت سپاه پاسداران آثار خشکسالی ادامه‌دار را تشدید کرده و بحرانی زیست محیطی ایجاد کرده است. احداث بی رویه سدها توسط شرکتهایش، مانند [قرارگاه] خاتم الانبیاء، رودها و دریاچه ها را خشک کرده و کمک کرده است تا طوفانهای گرد و غبار بی سابقه، که مشاغل و جانهای ایرانیان را تهدید می کند، خلق شوند.

سوم، فریب، سیاست رسمی حکومت شده است. سپاه پاسداران از تبلیغات و سانسور استفاده می‌کند تا این حقیقت را که رژیم ایران ثروت ایران را غارت کرده و با مردم آن بدرفتاری می‌کند، مخفی کند. حاکمان ایران برای کتمان حقیقت، حقوق شهروندان خود را در آزادی تجمعات، دسترسی به اطلاعات و فرصتهای برابر سرکوب می کنند.

مردم ایران، علیرغم سرکوبی که با آن روبرو هستند، برای باز پس گرفتن حقوقشان مبارزه می‌کنند. آنها منتظر بهار امید هستند، و ایالات متحده در کنار مردم ایران و آرمان هایشان برای ارتباط با دنیای بزرگتر و داشتن حکومتی مسئول و پاسخگو که حقیقتا درخدمت منافع کشور باشد، می ایستد.

به همین دلیل، وزارت خزانه داری آمریکا این هفته دستورالعملی را صادر می کند که بر حمایت آمریکا از آزادی جریان اطلاعات به شهروندان ایران تاکید مجدد می کند. ما همچنین متعهد می شویم که همچنان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رژیم ایران را برای  ارتکاب حملات سایبری در خارج از کشور و برای سرکوب شهروندان ایرانی که علیه سرکوب توسط حکومت خودشان در ایران، اعتراض می کنند، مسئول نگاه داریم.

از طرف مردم آمریکا، باشد که در سال جدید نور بر ظلمت غلبه کند و باشد که مردم ایران به زودی از روزگار صلح، شکوفایی و شادی لذت ببرند.

نوروز پیروز (نوروز مبارک).

***

بیانیه معاون وزیر امور خارجه آمریکا، سالیوان به مناسبت نوروز

در آستانه ورود بهار، نوروزی شاد را برای ایرانیان و همه کسانی که این سنت را جشن می گیرند، آرزو دارم.

امروز من برای همه جوامعی که در ایالات متحده ، و همچنین در افغانستان، آذربایجان، چین، گرجستان، هند، ایران، عراق، قزاقستان، جمهوری قرقیزستان، پاکستان، روسیه، سوریه، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، ازبکستان و در سراسر دنیا، در حالی که دور هفت سین جمع می شوند، آشپزی می کنند، جشن می گیرند، می رقصند، آواز می خوانند و اوقاتشان را با خانواده و دوستان می گذرانند، بهترین آرزوها را دارم.

نوروز زمان  مرور وقایع اخیر است. در سال گذشته من از مردم ایران که با تظاهرات برای آزادی، کرامت و احترام به حقوق بشر، صدایشان را به گوش رساندند، الهام گرفتم. ایالات متحده از آنانی که درپی بازپس گرفتن حقوق اساسی آزادیهای بیان، دین و اجتماع مسالمت آمیز خود هستند، حمایت می کند.

در پایان، نوروز زمان تعمق در امیدهایمان برای آینده است. باشد که سال جدید صلح، آزادی و شکوفایی را برای همه به ارمغان بیاورد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.