دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸ - Monday 15 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تشکیل کمیته ویژه برای پیگیری مرگهای مشکوک در زندانها

به دستور رئیس‌جمهور، کمیته چهارنفره‌ای از اعضای دولت، مأمور رسیدگی و پیگیری حوادث ناخوشایند در برخی از بازداشتگاه‌ها شد. وزرای کشور، اطلاعات، دادگستری و معاون حقوقی رئیس‌جمهور اعضای این کمیته ویژه هستند.

iran-emrooz.net | Wed, 14.02.2018, 22:14

به دستور حسن روخانی، رئیس‌جمهور، کمیته چهارنفره‌ای از اعضای دولت، مأمور رسیدگی و پیگیری حوادث ناخوشایند در برخی از بازداشتگاه‌ها شد.

به گزارش ایسنا، بر اساس این دستور، وزرای کشور، اطلاعات، دادگستری و معاون حقوقی رئیس‌جمهور مأموریت یافتند تا جزئیات امر را رسیدگی و پیگیری دقیق کنند و نتایج بررسی‌های خود، از جمله قصور یا تقصیر احتمالی را به رئیس‌جمهور گزارش دهند.


نامه جمعی از وکلا به روحانی درباره اخیر در بازداشتگاهها

پیش از ظهر روز چهارشنبه جمعی از وکلای دادگستری در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس‌جمهور از او خواسته بودند به عنوان مجری و مسوول مستقیم قانون اساسی، نماینده ویژه‌ برای بررسی علل خودکشی‌ چند تن از متهمان در بازداشتگاه‌ها تعیین کند.

به گزارش ایسنا، این وکلا در این نامه به اصول سوم، هشتم، بیست و دوم، سی و چهارم، سی و هفتم، یکصد و سیزده و یکصد و بیست و یکم قانون اساسی اشاره کرده و عنوان کردند که زندانی یک امانت در دست سازمان زندانها محسوب می شود و وفق مواد ٣ و ٤ آیین نامه داخلی سازمان زندان‌ها این نهاد ملزم و مکلف به حفاظت از جان زندانیان است.

متن نامه وکلای دادگستری به حسن روحانی

«نامه‌ی سرگشاده‌ی جمعی از وكلای دادگستری ایران به ریس جمهور در مورد ضرورت صدور دستور و تعیین نماینده ویژه برای بررسی صحت و سقم و علل خودكشی متهمین اخیر بازداشتگاههای ایران»


جناب دكتر حسن روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
با سلام

احتراما با استناد به اصول سوم، هشتم، بیست و دوم، سی و چهارم، سی و هفتم، یكصد و سیزده و یكصد و بیست و یكم قانون اساسی به استحضار می‌رساند؛

پس از حوادث اخیر كشور، خصوصا بعد از دستگیری یكی از اساتید فرهیخته‌ی دانشگاه و از فعالان زیست محیطی كشور كه اسوه‌ی اخلاق، وفاداری به میهن و ملت بود، چندین فقره خودكشی در زندانها اتفاق افتاده است كه همین امر خودكشی را به آن استاد فقید نیز نسبت داده‌اند كه موجب نگرانی شهروندان، دلسوزان و وكلای دادگستری شده است، اگرچه هنوز هیچ مركز مستقلی این خودكشی‌ها و علل پدیداری آن را تایید یا تحلیل نكرده است اما با عنایت به اینكه زندانی یك امانت در دست سازمان زندانها محسوب می‌شود و وفق مواد ٣ و ٤ آیین نامه داخلی سازمان زندانها این نهاد ملزم و مكلف به حفاظت از جان زندانیان است و با توجه به اینكه اصل بیست و دوم قانون اساسی هرگونه تعرض به جان انسانها را ممنوع اعلام كرده و با در نظر گرفتن تكالیف حضرتعالی در قامت ریس جمهور كه پاسدار قانون اساسی محسوب و بدان سوگند وفاداری یاد كرده و ملزم به حفظ اصول و اجرای آن، علی الخصوص فصل حقوق ملت و با امضای سند منشور حقوق شهروندی متهد به رعایت و حفاظت از فرامین آن هستید، فلذا اینجانبان جمعی از وكلای پایه یك دادگستری ایران از حضرتعالی، با استناد به اصول مارالذكر و اصل یكصد و بیست و هفتم، به عنوان مجری و مسوول مستقیم قانون اساسی استدعا داریم تا با تعیین نماینده‌ی ویژه یا با صدور دستور خاص به وزیر محترم دادگستری نسبت به بررسی علل، یا صحت و سقم این خودكشی ها خصوصا خودكشی اخیر یكی از اساتید و فعالان زیست محیطی اقدام و گزارش آن را برای قضاوت یا اقناع وجدان ملت به مردم گزارش دهید.

با تجدید مراتب احترام

١- حسین احمدی نیاز
٢- نعمت احمدی
٣- لیلا علی كرمی
٤- مسعود شمس نژاد
٥- یوسف مولایی
٦- آرش كیخسروی
٧- آرش دولتشاهی
٨- محمد صالح نقره كار
٩- محمود علیزاده طباطبایی
١٠- اویس حامد توسلی
١١- سعید دهقان
١٢- مریم فراهانی
١٣- مهدی هوشمند رحیمی
١٤- حسن كیا
١٥- معصومه فراهانی
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.