سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - Tuesday 26 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

وضعیت کار در مجتمع هفت تپه به بردگی شبیه است

یکی از کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه می‌گوید، وضعیت کار در مجتمع هفت تپه روز به روز بیشتر دارد به بردگی شبیه می‌شود چون کارفرما انتظار دارد کارگران بدون دریافت حقوق به کار کردن ادامه دهند و هر اعتراضی را هم به کمک نیروهای امنیتی و قضایی سرکوب می‌کند.

iran-emrooz.net | Tue, 06.02.2018, 0:36

یکی از کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ششمین روز اعتصاب کارگران در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد به کمپین حقوق بشر در ایران گفت وضعیت کار در مجتمع هفت تپه روز به روز بیشتر دارد به بردگی شبیه می‌شود چون کارفرما انتظار دارد کارگران بدون دریافت حقوق به کار کردن ادامه دهند و هر اعتراضی را هم به کمک نیروهای امنیتی و قضایی سرکوب می‌کند.

صدها تن از کارگران نیشکر هفت تپه برای چندمین بار در سال جاری، از روز یازدهم بهمن به نشانه اعتراض به سه ماه حقوق معوقه از کار کردن خودداری کردند اما نیروهای انتظامی روز پانزدهم بهمن با حمله به این کارگران بیش از ۳۰ کارگر را بازداشت کردند و پس از تشکیل پرونده و بازجویی پنج ساعته آنان را آزاد کردند.

یکی از کارگران معترض نیشکر هفت تپه که به دلایل امنیتی خواست نامش فاش شود، روز شانزدهم بهمن درباره دلیل اعتراضات کارگران هفت تپه به کمپین گفت: «دلیل اصلی این است که این شرکت دولتی بوده و الان به بخش خصوصی واگذار شده و کارفرمای جدید دوست ندارد حقوق کارگران را بدهد، ما از سال ۹۴ همیشه سه چهار ماه حقوقمان را طلبکار بودیم، اعتراض کردیم مثلا یک ماه را دادند و بعد دوباره ماه بعد را ندادند و این شرایط کارگران و خانواده‌هایشان را خسته و کلافه کرده، الان از پنج هزار کارگر هفت تپه در آخر سال ۹۶ هر کارگر اقلا دو ماه حقوقش را نگرفته و بعضی‌ها هم که سه ماه یا چهار ماه نگرفته‌اند، اعتراض هم می‌کنیم با پاسگاه و دادگاه با ما طرف می‌شوند.»

این کارگر هفت تپه که خود سه ماه (آبان، آذر و دیس) از دستمزد سال ۱۳۹۶ را نگرفته، به کمپین گفت بازداشت «وحشیانه» بیش از ۳۰ کارگر نیشکر هفت تپه در روز پانزدهم بهمن با توصیه کارفرما انجام شده است: «اسدبیگی و افشار مدیران شرکت به ماموران انتظامی منطقه گفته‌اند که کل کارگران معترض و خرابکار این شرکت پنجاه نفرند و اگر این پنجاه نفر را بگیرید و بترسانید آرامش به کارخانه بازمی‌گردد، اولا که این دروغ است چون همه کارگران اعتراض دارند چون بچه‌هایشان گرسنه‌اند و پول دفتر و کتاب ندارند دوما مگر ما حق نداریم حقوقمان را طلب کنیم؟ دیروز هم با زور مارفرما حمله کردند ولی چون دیدند بقیه کارگران حاضر نشدند اعتصابشان را بشکنند، بازداشتی ها را هم بعد چند ساعت آزاد کردند.»

جعفر عظیم‌زاد، فعال کارگری و دبیر هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز پانزدهم بهمن وضعیت کارگران نیشکر هفت تپه را به بردگی تشبیه کرد و گفت خانواده‌های تعدادی از کارگران به دلیل دریافت نکردن حقوق مجبور به خرید نسیه نان شده‌اند و با تداوم این وضعیت، حتی نانوایی‌ها نیز از فروش نان نسیه به کارگران اجتناب می‌کنند.

کارگر معترض هفت تپه به کمپین گفت شرایط کار کارگران هفت تپه روز به روز بیشتر به بردگی شباهت می‌یابد: «والا حرف درستی است، اگر هم بردگی نباشد چیزی کم ندارد و روز به روز هم دارد بدتر می‌شود، اگر به کارگر حقوق ندهند و به زور هم بگویند باید کار کنی می‌شود بردگی، بازداشت دیروز کارگران هفت تپه فقط برای این بود که گفتند تا حقوق ندهید کار نمی‌کنیم بدون هیچ تجمع یا شلوغی، اما بچه‌ها را با فحش و زور و کتک گرفتند یعنی کارفرما حقوق ندهد هم کارگر نباید اعتصاب کند و باید به زور نیروی انتظامی کار کند، این اسمش هم بردگی نباشد رسمش بردگی است، واقعا بعضی خانواده‌ها نان ندارند بخورند یا مریض دارند و توان خرید دارو ندارند، اینها فکر می‌کنند ما از دل خوش اعتصاب می‌کنیم ولی نه ما مجبوریم.»

۱۳ کارگر معترض مجتمع هفت تپه سوم مرداد ۱۳۹۶  به اتهام «تجمع در جاده و مختل کردن تردد» بازداشت شدند، همه کارگران تا روز هفتم مرداد با قرار کفالت آزاد شدند و با پرداخت بخشی از حقوق معوقه از سوی کارفرما، اعتراضات خاتمه یافت. اما پس از آزادی این کارگران و پایان اعتراضات، ۵۳ کارگر دیگر روز پانزدهم مرداد بدون ذکر اتهام به دادسرای شهر شوش احضار شدند و پرونده‌ای برای آنان تشکیل شد اما مابقی حقوق معوقه کارگران تا کنون پرداخت نشده است.

مجتمع کشت و صنعت هفت تپه قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر در ایران است که بیش از نیم قرن از تاسیس آن می گذرد.  این شرکت با حدود پنج هزار کارگر و ظرفیت اسمی تولید ۱۰۰هزار تن شکر، در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در استان خوزستان در جنوب ایران واقع شده است.

مشکلات مجتمع هفت تپه به ویژه پس از واگذاری به بخش خصوصی در سال ۱۳۹۵ و در جریان خصوصی‌سازی‌های گسترده در ایران افزایش یافته و اعتراضات فراوان کارگران را به دنبال داشته است. رهبران و اعضای سندیکای کارگران شرکت هفت تپه که تشکلی مستقل و غیردولتی است، در سال‌های گذشته بارها به دلیل پیگیری حقوق کارگران با احضار، بازداشت و زندان روبرو شده‌اند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.