شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ - Saturday 24 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اعمال محدودیت‌های جدید بر زندانیان سیاسی رجایی‌شهر

یک منبع مطلع به کمپین حقوق بشر در ایران گفت مسوولان زندان رجایی‌شهر کرج با اقدامات غیرقانونی و خودداری از تهیه امکاناتی مانند آب گرم، پتو و غذای مناسب، محدودیت‌های زندانیان سیاسی و عقیدتی را گسترش داده و وضعیت سلامتی این زندانیان را در فصل سرما به مخاطره انداخته‌اند.

iran-emrooz.net | Mon, 18.12.2017, 21:43

یک منبع مطلع به کمپین حقوق بشر در ایران گفت مسوولان زندان رجایی‌شهر کرج با اقدامات غیرقانونی و خودداری از تهیه امکاناتی مانند آب گرم، پتو و غذای مناسب، محدودیت‌های زندانیان سیاسی و عقیدتی را گسترش داده و وضعیت سلامتی این زندانیان را در فصل سرما به مخاطره انداخته‌اند. این منبع نزدیک به زندانیان گفت مسوولان این زندان از پذیرش پتو، لباس و داروهایی که خانواده این زندانیان به زندان تحویل داده‌اند خودداری می‌کنند.

منبع مطلع روز یکشنبه بیست و ششم آذر ماه به کمپین گفت ضعف امکانات اولیه بهداشتی و نبود آب گرم و سیستم گرمایشی مناسب موجب سرماخوردگی، سردرد و عفونت مزمن برخی از زندانیان شده است، این منبع به کمپین گفت: «سالن جدید زندانیان عقیدتی سیاسی در طبقه سوم است و تقریبا هیچ وقت آب گرم ندارد و زندانیان مجبورند با آب سرد دوش بگیرند، شوفاژها هم که تنها منبع گرمایی است کم فشار است و به طبقات بالا نمی‌رسد و بدتر از همه این که پتوها و لباس‌های تعدادی از زندانیان در جریان انتقال به سالن جدید مفقود شده و زندان هم پتو و لباس جدید از زندانیان نمی‌گیرد، به همین دلیل زندانیان یا سردر دارند یا سرماخورده‌اند یا گلویشان چرکی شده است»

بیش از پنجاه زندانی سیاسی- عقیدتی رجایی شهر که در سالن ۱۲ این زندان نگهداری می‌شدند، روز هشتم مرداد، بدون وسایل به سالن جدید منتقل شدند. ضرب و شتم و خشونت حین انتقال، عدم تحویل وسایل شخصی زندانیان، وضعیت رفاهی نامساعد بند جدید و تعدد دوربین‌های مداربسته حتی در حمام‌ و دستشویی، این زندانیان را به اعتصاب غذا وادار کرد، اگرچه آنان پس از چهل روز با قول مسوولان قضایی به اعتصاب غذای خود پایان دادند ولی مسوولان زندان به خواسته‌های آنان توجهی نکرده‌اند و به گفته منابع مطلع و خانواده این زندانیان، وضعیت امکانات رفاهی در این بند بدتر شده است.

منبع مطلع به کمپین گفت مسوولان زندان در مقابل اعتراض زندانیان، از آنان خواسته‌اند کتبا تقاضا کنند تا به بند دیگری منتقل شوند ولی بند جدید را مسوولان زندان انتخاب خواهند کرد: «رییس زندان در برابر هر اعتراضی می‌گوید بنویسید تا شما را به بند جدید بفرستیم، بقیه بندها هم که زندانیان با جرائم خطرناک است و به این شکل تهدیدآمیز می‌خواهند جلوی اعتراض زندانی‌ها را بگیرند.»

این منبع به کمپین گفت محدودیت‌های اعمال شده بر زندانیان عقیدتی و سیاسی شدیدتر از محدودیت‌هایی است که بر زندانیان با جرائم خطرناک اعمال می‌شود: «زندانیان عادی که اتهاماتی مانند قتل و مواد مخدر و سرقت دارند، امکاناتشان از ما بیشتر است، می‌توانند هر چیزی از بیرون زندان سفارش بدهند، پتو و بخاری و چراغ خوراکپزی، می‌توانند از کتابخانه و ورزشگاه استفاده کنند ولی همین امکانات برای زندانیان سیاسی ممنوع است.»

منبع مطلع به کمپین گفت زندان رجایی‌شهر از پذیرش داروهای تقویتی و کتاب از سوی خانواده زندانیان نیز امتناع می‌کند و روز به روز محدودیت‌های بیشتری را به این بند اعمال می‌کند: «زندانیان سیاسی از کتابخانه محرومند و زندان کتاب جدید هم تحویل نمی‌گیرد، همین طور داروهای تقویتی یا ویتامین‌ها را هم تحویل نمی‌گیرند و حتی روزنامه‌ هم سلیقه‌ای و یک روز در میان وارد می‌شود.»

منبع مطلع افزایش محدودیت‌ها بر زندانیان سیاسی و عقیدتی را عامدانه و برای آزار و اذیت زندانیان سیاسی و عقیدتی برشمرد و گفت: «اگر این محدودیت‌ها قانونی است، چرا فقط به زندانیان سیاسی وارد می‌شود و اگر غیرقانونی است چرا دادستان جلویش را نمی‌گیرد و روز به روز هم محدودیت سلیقه‌ای و جدید اضافه می‌شود، قصد مسوولان زندان رجایی‌شهر آزار و اذیت زندانیان سیاسی است و خودشان هم بارها به زندانیان گفته‌اند ولی نمی‌دانم چرا دادستانی رسیدگی نمی‌کند، شاید قصد آنها هم همین است.»

منبع مطلع گفت مقامات دادستانی تهران در بازدید از این سالن به زندانیان قول رفع سریع مشکلات را داده ولی این مشکلات روز به روز بیشتر شده است، این منبع نزدیک به زندانیان به کمپین گفت در صورت حل نشدن مشکلات ادامه این وضعیت برای زندانیان مقدور نیست و این احتمال وجود دارد که آنان دوباره دست به اعتصاب غذا بزنند.

یک منبع مطلع نیز در آبان ماه، وضعیت بهداشت غذایی در زندان رجایی‌ شهر کرج را فاجعه توصیف کرد و به کمپین گفت سویای مورد استفاده در غذای زندان برای مصرف حیوانات به کشور وارد می‌شود و وجود سنگریزه در غذا در موارد زیادی به از دست دادن دندان زندانیان منجر شده است. این منبع به کمپین گفت: «فروشگاه زندان سبزی و میوه نمی‌آورد یا به ندرت می‌آورد، غذای زندان ناهار مقداری برنج بی کیفیت و سویای بد بو و مشمئزکننده است. چند بار موقع اعزام به بیمارستان یا دادگاه کیسه‌های حاوی سویا را دیدیم که روش نوشته بود کنجاله دامی و مسئول فروشگاه زندان گفته بخش اعظم واردات کنجاله دامی ایران به مصرف چندصد هزار زندانی می‌رسد. شام هم که همیشه عدسی است. هم ناهار و هم عدسی پر از سنگریزه ست به طوری که در موارد زیادی دندان زندانی‌ها را شکسته یا لق کرده است.»

زندان رجایی‌شهر کرج (گوهردشت) زندانی با ضریب امنیتی بالا است در استان البرز واقع است که عمده مجرمان آن را مرتکبان جرائمی چون قتل، سرقت و مواد مخدر تشکیل می‌دهد، اما بیش از پنجاه زندانی با جرائم سیاسی و عقیدتی نیز در این زندان در تبعید به سر می‌برند. فقر امکانات پزشکی و بهداشتی در این زندان تا کنون جان تعدادی از زندانیان سیاسی و عقیدتی چون شاهرخ زمانی، افشین اسانلو و محسن دگمه‌چی  را گرفته است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.