سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - Tuesday 18 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

«آمریکا بعد از داعش به سراغ ایران می‌رود»

«پس از شکست داعش در عراق و سوریه، آمریکا بر روی ایران به عنوان تهدید بزرگتری متمرکز می‌شود. برآورد مقامات آمریکا نشان می‌دهد که تهران و متحدانش ۸۰ درصد از نیروهای تازه نفس هوادار بشار اسد را تامین می‌کنند. تخمین زده می‌شود که ۱۲۵ هزار نیروی ایرانی در سوریه حضور دارند.»

iran-emrooz.net | Thu, 14.12.2017, 17:42

منبع: کانال تلگرام راهبرد

داین نیسنبوم، تحلیلگر «وال استریت ژورنال»، در یادداشتی درباره سیاست آمریکا در قبال ایران در دوران پس از داعش نوشت:

پس از شکست داعش در عراق و سوریه، آمریکا بر روی ایران به عنوان تهدید بزرگتری متمرکز می‌شود.

افزایش قدرت نظامی و گسترش نفوذ ایران در منطقه زنگ خطر را برای آمریکا به صدا درآورده و این کشور و هم‌پیمانانش، تل‌آویو و ریاض را نگران کرده است.

هربرت ریموند مک‌مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا، تا سال آینده میلادی استراتژی جدید آمریکا در سوریه را تدوین خواهد کرد.

بر این اساس، یکی از مهمترین اهداف در تدوین استراتژی جدید این است که آمریکا و ۲۰۰۰ نیروی نظامی‌اش در سوریه چطور با ایران مقابله کنند.

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، پیش از این گفته بود که نیروهای نظامی این کشور فعلا در سوریه باقی خواهند ماند تا مانع سلطه دوباره داعش شوند.

با این توضیح احتمال دارد که این نیروها برای یک منظور دیگر نیز استفاده شوند و آن جلوگیری از حضور نظامی ایران در سوریه و قطع محور ارتباطی ایران با لبنان باشد تا تهران نتواند با برقراری راه‌های امن در سوریه، سلاح و تجهیزات برای متحدانش در مرزهای اسرائیل ارسال کند.

اظهارنظر مارک دابوویتز، مدیر بنیاد دفاع از دموکراسی، که از سازمان‌های نزدیک به دولت دونالد ترامپ به شمار می‌رود؛ این فرضیه را تایید می‌کند.

او گفته است که حضور نظامیان آمریکا در سوریه باید بر روی «خنثی کردن سیاست‌های ایران» متمرکز شود. وی می‌افزاید که بدون حضور نظامی آمریکا در سوریه قدرت چانه زنی سیاسی وجود نخواهد داشت.

هنگامی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه اکتبر طرح مقابله با نفوذ ایران را می‌پروراند، نظامیان آمریکایی در منطقه مشغول نابودی داعش در عراق و سوریه بودند. این فرصتی بود برای ایران تا بر نفوذش در سوریه بیافزاید.

برآورد مقامات آمریکا نشان می‌دهد که تهران و متحدانش ۸۰ درصد از نیروهای تازه نفس هوادار بشار اسد را تامین می‌کنند. تخمین زده می‌شود که ۱۲۵ هزار نیروی ایرانی در سوریه حضور دارند.

با این وجود، تغییر رویه آمریکا و تمرکز بر روی ایران، واشنگتن را با چالش‌های متعددی روبرو می‌کند؛ از جمله اینکه ممکن است نظامیان آمریکایی در منطقه هدف حملات مرگبار قرار گیرند.

آمریکایی‌هایی که در عراق جنگیده‌اند خاطرات انفجارهایی را که گروه‌های تحت حمایت ایران تدارک می‌دیدند را فراموش نکرده اند.

به همین دلیل است که مایکل پامپئو، رییس آژانس اطلاعات مرکزی، سیا، در نامه اخیر خود به قاسم سلیمانی اخطار داده بود که واشنگتن، ایران را مسئول هرگونه حمله به منافع آمریکا توسط نیروهای تحت امر او می‌داند. اگرچه آقای سلیمانی نامه رییس سیا را نگرفت و نخواند.

دولت ترامپ نشان داده که از تقابل مستقیم با ایران پرهیز نمی‌کند. در تابستان گذشته ارتش آمریکا دو پهپاد ایران را که در جنوب سوریه بر فراز نیروهای آمریکایی پرواز می‌کردند؛ هدف قرار داد و ساقط کرد.

اگرچه این اتفاق به تنش نکشید؛ اما نشان داد که رویارویی آمریکا و ایران در سوریه احتمال ناممکنی نیست.

مشاور امنیت ملی آمریکا پیش از این اخطار داده بود که ایران در نظر دارد نیروی نظامی در نزدیکی مرزهای اسرائیل داشته باشد و این چالشی برای واشنگتن است که باید با آن مقابله شود.

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا نیز از احتمال تاسیس کارخانه تولید موشک میانبرد در شمال سوریه خبر داده بودند.

اسرابیل نیز تاکنون بیش از ۱۰۰ حمله هوایی برای از بین بردن محموله نظامی برای حزب الله انجام داده است.

در پی حمله هوایی اخیر اسراییل به یک پایگاه نظامی ایران در نزدیکی دمشق، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر، این کشور گفت که اجازه نخواهد داد «یک رژیم جهنمی کشور یهودی را نابود کند».

حال باید دید استراتژی جدید دولت آمریکا در قبال ایران چه تاثیری در معادلات منطقه خواهد گذاشت و آیا واشنگتن خواهد توانست از نفوذ ایران در منطقه بکاهد یا نه.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.