پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Thursday 25 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

عبادی: به حالت نیمه مستقل کردستان پایان می‌دهیم

عبادی: تمامی گذرگاه‌های مرزی به سمت داخل و یا خارج از عراق باید تحت کنترل انحصاری دولت فدرال باشد. این شامل خط لوله نفت کردها به ترکیه در منطقه فیش خابور می‌شود که آنها بسیار برای استقلال اقتصادی خود به آن متکی هستند و همچنین شامل مسیر زمینی اصلی عراق به ترکیه در ابراهیم خلیل در شمال غرب کردستان عراق می‌شود.

iran-emrooz.net | Tue, 31.10.2017, 9:45

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در مصاحبه‌ اختصاصی با نشریه ایندیپندنت تاکید کرد که بغداد قصد دارد به سیاست چند دهه‌ای حکومت نیمه مستقل در کردستان پایان دهد.

به گزارش ایسنا، حیدر العبادی با اشاره به پیروزی نیروهای امنیتی کشورش علیه گروه تروریستی داعش در آخرین پایگاه آنها در غرب عراق خاطر نشان کرد: پیشرفت‌های ما عالی بوده‌اند. ما بیابان‌ها را تا مرز سوریه پاکسازی می‌کنیم.

حیدر العبادی که زمانی به عنوان یک نخست وزیر ضعیف در عراق مورد انتقاد بود اکنون به دلیل دو موفقیت اخیر بغداد از جمله بازپس‌گیری شهر موصل و تصرف شهر کرکوک مورد تحسین بی‌سابقه‌ای قرار گرفته است.

او از جوانی عضو حزب الدعوه عراق به عنوان حزب اپوزیسیون شیعه این کشور بوده و دو برادرش به دست حکومت صدام کشته شده‌اند.  او در سال ۲۰۰۳ به عراق بازگشته و نماینده پارلمان این کشور و عضو برجسته حزب الدعوه شد.

او اخیرا به عنوان معمار دو پیروزی بزرگ اخیر بغداد بسیار در داخل و خارج تحسین شد و در عین حال از اینکه نیروهای عراقی بخش عمده اراضی مورد مناقشه از سوی کردها را با کمترین تلفات تصرف کردند بسیار خرسند است.

او گفت: من به نیروهای امنیتی‌مان دستور دادم که باید هیچگونه خونریزی اتفاق نیفتد.

او گفت که جنگیدن با نیروهای پیشمرگ آشتی را میان کردها و دولت عراق بسیار دشوار می‌ساخت.

العبادی با لحنی ملایم و آشتی‌جویانه گفت: مصمم به پایان دادن به استقلال محدود دولت کردستان عراق است که به زمان شکست صدام در حمله به کویت بازمی‌گردد.

العبادی اظهار داشت: تمامی گذرگاه‌های مرزی به سمت داخل و یا خارج از عراق باید تحت کنترل انحصاری دولت فدرال باشد. این شامل خط لوله نفت کردها به ترکیه در منطقه فیش خابور می‌شود که آنها بسیار برای استقلال اقتصادی خود به آن متکی هستند و همچنین شامل مسیر زمینی اصلی عراق به ترکیه در ابراهیم خلیل در شمال غرب کردستان عراق می‌شود.

نخست‌وزیر عراق افزود: ترکیه‌ای‌ها اکنون پذیرفته‌اند که در گذشته به دلیل تعامل مستقیم با کردستان عراق و نه با دولت مرکزی بغداد مرتکب اشتباه شدند. از اینکه مقام‌های دولت عراق در گذرگاه‌های مرزی مختلف صرفا یک «نقطه» نمادین دارند راضی نیستم و آنها باید کنترل انحصاری مرزها و پروازهای بین‌المللی را در دست داشته باشند.

او در پاسخ به اینکه آیا روادید نیز شامل آن می‌شود گفت: این یک ضرورت کامل است.

العبادی تقاضا کرد که نیروهای پیشمرگ یا بخشی از نیروهای امنیتی دولت عراق شود و یا تبدیل به یک نیروی محلی کوچک شود.

او نسبت به اینکه حقیقتا ۳۰۰ هزار نفر طبق ادعای مقام‌های کردستان عراق در میان نیروهای پیشمرگ باشند اظهار تردید کرد و گفت: بسیاری از رهبران کردستان به من گفته‌اند که تنها یک نیروی رزمی کوچک وجود دارد و مابقی در خانه باقی می‌ماند.

عبادی می‌گوید هنگامی که در سال ۲۰۱۴ نخست وزیر عراق شد تحقیقاتی را درباره اینکه چطور داعش به طرزی غیرمنتظره موصل را تصرف کرد و پنج لشکر ارتش عراق در مقابل آنها سکوت کردند انجام داده و دریافته که دلیل اصلی این اتفاق فساد بوده است و در بسیاری از این واحدها نیمی از سربازان حقوق می‌گرفتند اما حضور نداشتند.

او گفت: مظنون است به اینکه نیروهای پیشمرگ نیز در چارچوب یک چنین نظام فاسدی فعالیت داشته باشند و همین موضوع توضیح می‌دهد که چرا آنها در سال ۲۰۱۴ در دفاع از مرزهای کردستان عراق در مقابل داعش شکست خورده و مجبور به کمک گرفتن از آمریکا و ایران شدند.

حیدر العبادی خاطر نشان کرد که من حاضرم به این نیروهای پیشمرگ تحت کنترل دولت فدرال حقوق بدهم اما اگر آنها می‌خواهند یک نیروی نظامی محلی داشته باشند نباید این نیرو آنقدر بزرگ باشد و اینکه باید پولش را خودشان بدهند.

حیدر العبادی تصریح کرد که نباید کردستان عراق تبدیل به «چاه بی‌پایان» برای پول‌های دولت فدرال شود. توقع دارم هزینه‌های دولت کردستان نیز به همان شیوه هزینه‌های دولت بغداد مورد حساب‌رسی قرار بگیرد.

این در حالی است که العبادی از بابت ادعاهایی که درباره نفوذ ایران در دولت عراق مطرح شده به خصوص نقش قاسم سلیمانی اظهار خشم کرد و گفت: او (سلیمانی) قطعا هیچگونه نقش نظامی در میدان در جریان بحران کرکوک نداشت. من به شما اطمینان می‌دهم که تاثیر او بر اتفاقاتی که در کرکوک می‌افتد صفر بود.

نخست وزیر عراق تاکید کرد که این خود او بوده که با رهبران کرد تماس گرفته و آنها را متقاعد کرده که وارد نبرد نشوند و نیروهای پیشمرگ را از اراضی مورد مناقشه عقب بکشند.

العبادی درباره دیدار اخیرش با رکس تیلرسون، ‌وزیر امور خارجه آمریکا و ادعای او درباره اینکه حشد شعبی باید برچیده شود گفت: احتمالا در جریان این موضوع یک نقل قول غلط یا اطلاعات غلط مطرح شده چون به نظر می‌رسد که تیلرسون تصور کرده که سپاه پاسداران ایران است که در عراق می‌جنگد و نمی‌دانسته که نیروهای حشد شعبی همگی عراقی هستند.

نخست وزیر عراق اظهار داشت: عراق تعداد زیادی مشاور خارجی اهل آمریکا، انگلیس، فرانسه و کشورهای دیگر از جمله ایران دارد اما در حال حاضر تعداد مشاوران ایرانی تنها ۳۰ نفر است  در حالی  که چند سال پیش به ۱۱۰ نفر می‌رسید.

حیدر العبادی درباره حشد شعبی گفت: این نیروها باید تحت کنترل دولت عراق باشند، انضباط خوبی داشته باشند و هیچگونه نقش سیاسی به ویژه در انتخابات سراسری عراق در ۱۲ مه ۲۰۱۸ نداشته باشد.

نخست وزیر عراق درمورد مسیر بحران کرکوک خاطر نشان کرد: ما جامعه بین‌المللی را در سمت خودمان داریم.

حیدر العبادی گفت: ما خیلی ساده گفتیم که وحدت عراق بسیار برای مبارزه با تروریسم مهم است.


بغداد و اربیل به توافق نظامی نهایی نزدیک می‌شوند

العربیه: به گزارش منابع رسانه‌ای، دیدارهای هیات‌های نظامی دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان همچنان ادامه دارد و دو طرف به توافق نهایی نزدیک می‌شوند.

منابع رسانه‌ای کرد اعلام کردند که هیات‌های نظامی بغداد و اربیل تا کنون سه جلسه تحت نظارت آمریکا برگزار کردند.

این منابع گفتند که شرکت‌کنندگان در این جلسات در این دیدار پیشنهاد کردند که نیروهایی از گارد مرزبانی عراق، نیروهای پیشمرگه کُرد و نیروهای آمریکایی اداره منطقه مرزی فیشخابور را به عهده بگیرند.

آن‌ها همچنین پیشنهاد کردند تا نیروهای مشترکی از اربیل و بغداد در مناطق خارج از اداره اقلیم کردستان که همچنان نیروهای پیشمرگه در آن حضور دارند، مستقر شوند.

این منابع گفتند که شرکت کنندگان در این دیدارها هنوز به توافق نهایی دست نیافته‌اند، اما نقطه نظرهای مشترک بین دو طرف می‌تواند منجر به توافق نهایی شود.

در همین حال طاهر عبدالله، مدیر فرودگاه سلیمانه، تاکید کرد که مدیریت این فرودگاه تمامی امور فنی و لجستیکی را کامل کرده و آماده ورود هیاتی از بغداد است تا این فرودگاه فعالیت خود را از سر گیرد.

عبدالله افزود: «بسته شدن این فرودگاه زندگی شهروندان را بسیار تحت تاثیر قرار داده، پروازهای بسیاری مختل شده و زیان‌های مادی بسیاری به بارآمده است».

مدیر فرودگاه بین‌المللی سلیمانیه گفت: «اداره ما هیچ مشکلی برای همکاری با بغداد در مدیریت این فرودگاه ندارد و کاملا آماده است خواسته‌های آن‌ها را اجرا کند».


کنترل  نیروهای دولت مرکزی عراق بر گذرگاه ابراهیم خلیل

العربیه: یک مقام مسئول در مدیریت گمرک عراق سه‌شنبه ۳۱ اکتبر اعلام کرد که کنترل گذرگاه ابراهیم خلیل واقع در مرز با ترکیه پس از رسیدن هیئت نظامی مشترک، به کنترل دولت عراق در آمد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ریاست این هیئت نظامی مشترک را سپهبد عثمان الغانمی رئیس ستاد مشترک ارتش عراق بر عهده داشت و رئیس ستاد مشترک نیروهای پیشمرگه و مجموعه‌ای از مستشاران آمریکایی هم او را همراهی می‌کردند.

این هیئت ابتدا از گذرگاه بازدید کرد. توافق بر سر انتقال کنترل گذرگاه از نیروهای پیشمرگه به نیروهای دولت فدرال پس از یک دور از مذاکرات سه روزه حاصل شد.

منابع آگاه می‌گویند که گفت‌وگوهای دو طرف به منظور رسیدن به توافقی بر سر دیگر گذرگاه‌ها و هماهنگی اداری و امنیتی مشترک در این گذرگاه‌ها، ادامه دارد.

ارتش عراق هم سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که گروهی از ارتش این کشور، خود را برای کنترل گذرگاه مرزی میان اقلیم کردستان و سوریه، آماده می‌کند.

ستاد اطلاع رسانی ارتش عراق در بیانیه اعلام کرد: «یک گروه فنی نظامی به ریاست رئیس ستاد مشترک ارتش عراق، از گذرگاه‌های فیش خابور و ابراهیم الخلیل بازدید کرد تا اطلاعاتی میدانی کسب کرده و نیازهای نظامی و امنیتی را به منظور اجرای تصمیم دولت فدرال برای کنترل گذرگاه‌های مرزی و استقرار نیروهای فدرال در همه مناطقی که اقلیم کردستان پس از سال ۲۰۰۳ حضور خود را در آن توسعه داد، بررسی کرد».

بن علی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه هم سه‌شنبه اعلام کرد که نیروهای دولت مرکزی عراق، کنترل گذرگاه زمینی اصلی با ترکیه را از دولت اقلیم کردستان، باز پس گرفتند.

یلدریم ادامه داد که ترکیه، با بازکردن گذرگاه مرزی دیگر با عراق در مسیری که به شهر ترکمن نشین تلعفر واقع در ۴۰ کیلومتری غرب موصل، موافقت کرد.

یلدریم که در جمع اعضای حزب و عدالت و توسعه حاکم، در پارلمان ترکیه سخن می‌گفت، افزود: «صبح امروز گذرگاه مرزی ابراهیم خلیل (خابور) تسلیم دولت مرکزی عراق شد. جاده فعلی که به کرکوک می‌رسید، به وضعیت خود باقی خواهد ماند و در آینده نزدیک، گذرگاه مرزی دیگری که به تلعفر می‌رسد، با توافق دولت عراق باز خواهیم کرد».
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.