دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - Monday 27 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

افشای جزئیات طرح ترمیم برجام در سنای آمریکا

خبرگزاری آسوشیتدپرس جزئیاتی تازه از پیش نویس طرح کورکر-کاتن برای تشدید نظارت بر برجام در سنای آمریکا فاش کرد که حاکی از معیارهای جدید با محوریت برنامه موشکی و دائمی کردن محدودیت‌های برنامه هسته ایران برای بازگرداندن تحریم‌های برجامی است.

iran-emrooz.net | Sat, 21.10.2017, 10:06

خبرگزاری آسوشیتدپرس جزئیاتی تازه از پیش نویس طرح کورکر-کاتن برای تشدید نظارت بر برجام در سنای آمریکا فاش کرد که حاکی از معیارهای جدید با محوریت برنامه موشکی و دائمی کردن محدودیت‌های برنامه هسته ایران برای بازگرداندن تحریم‌های برجامی است.

به گزارش جمعه شب ایرنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس جزئیاتی از پیش نویس طرح تشدید نظارت بر برجام که از سوی «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و سناتور ارشد «تام کاتن» طراحی شده را فاش کرد.

در این پیش نویس که برای برآوردن خواسته‌های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از کنگره این کشور پیرامون تشدید قانون نظارت بر برجام طراحی شده، معیارهای جدیدی برای بازگرداندن تحریم‌های برجامی علیه ایران معرفی می شود.

به نوشته آسوشیتدپرس در متنی که این خبرگزاری مشاهده کرده، در میان این معیارها که فراتر از متن برجام است، محدودیت‌های جدیدی علیه برنامه موشکی ایران دیده می شود.

براساس این متن، در صورتی که ایران اقدام به آزمایش پرواز، تولید و یا استقرار موشک‌های بالستیک قاره پیمای قادر به حمل کلاهک هسته ای کند، تحریم‌های کنگره علیه تهران به صورت خودکار بازخواهد گشت.

این مورد شامل تبدیل موشک‌های ماهواره بر به موشک بالستیک قاره پیما و هر تلاشی برای دستیابی پنهانی به مواد هسته ای و یا تجهیزات هسته ای برای تولید آن از خارج از ایران نیز می شود.

این طرح همچنین مفاد مربوط به محدودیت ایران در غنی سازی و ذخیره اورانیوم و بهره برداری از انواع خاصی از سانتریفیوژها را به طور مؤثر دائمی می کند.

افزون بر این، اگر ایران از ارائه دسترسی کافی به هر سایتی از جمله سایت‌های نظامی در صورت درخواست آژانس بین المللی انرژی هسته ای سرباز زند، برجام را نقض کرده است.

مهم تر از همه آنکه، این طرح همه تاریخ‌های انقضای مربوط به محدودیت‌های پیش بینی شده در برجام در مورد فعالیت‌های هسته ای را یکجا لغو می کند.

به عنوان مثال تعداد سانتریفیوژهایی که ایران مجاز به استفاده از آن‌ها است در حال حاضر محدود به ۵۰۶۰ است که این محدودیت براساس متن برجام پس از ۱۰ سال از میان خواهد رفت.

این در حالی است که طرح کورکر-کاتن می گوید تهران تا زمانی نامعلوم نباید بیش از ۵۰۶۰ سانتریفیوژ فعال داشته باشد.

همچنین ایران تا اطلاع ثانوی از تولید اورانیوم غنی شده بیش از ۶۷/ ۳ درصد محروم بوده و مجاز به ذخیره بیش از ۳۶۰ کیلوگرم از این مواد نیست.

طرح مذکور ضرب الاجل ۹۰ روزه برای گزارش پایبندی ایران به برجام از سوی دولت آمریکا به کنگره را به ۶ ماه افزایش داده، اما در عین حال موارد مورد گزارش را گسترش و از مفاد برجام به دیگر رفتارهای ایران تعمیم می دهد.

این رفتارها ممکن است مواردی مثل نقض حقوق بشر و یا استفاده نظامی از هواپیماها، اجزا یا خدمات بازرگانی که مجوز آن‌ها از سوی آمریکا صادر شده را دربر گیرد.

در حالی که این پیش نویس، هنوز میان سناتورهای آمریکا توزیع نشده، دمکرات‌های سنا اعلام کرده اند که با هراقدامی برای بازنویسی یا خنثی کردن معیارهای موجود در برجام برای بازگرداندن تحریم‌های ایران مخالف هستند.

***

رویترز: مجلس نمایندگان آمریکا به زودی درباره تحریم‌های موشکی ایران تصمیم گیری می کند

ایرنا - خبرگزاری رویترز به نقل از دو عضو مجلس نمایندگان آمریکا از رای گیری این مجلس درباره تحریم‌های جدید علیه حزب الله و برنامه موشک بالستیک ایران در هفته آینده خبر داد.

به گزارش جمعه شب ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، به گفته جمهوریخواهان مجلس نمایندگان آمریکا، این مجلس هفته آینده درباره تحریم‌های جدید پیرامون برنامه موشک بالستیک ایران رای گیری می کند.

«کوین مک کارتی» رهبر جمهوریخواهان و «اِد رویس» رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای مشترک گفتند: کنگره مسئول است که در راستای راهبردی روشن برای متوقف کردن رفتارهای بی‌پروای ایران با دولت (آمریکا) همکاری کند.

این بیانیه افزود: مجلس نمایندگان هفته آینده با رای گیری برای تحریم‌های بیشتر علیه حزب الله و برنامه موشکی ایران اقدامی عاجل در راستای این هدف انجام خواهد داد.

مجلس نمایندگان آمریکا در حال حاضر بر سختگیری علیه ایران از راه‌های غیر هسته ای مثل تحریم علیه حزب الله و برنامه موشکی ایران تمرکز کرده است.

در همین حال، پیش نویس طرحی از «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و سناتور ارشد «تام کاتن» برای طرح در سنا آماده شده که محور آن گسترده تر کردن معیارهای پایبندی ایران به برجام و دائمی کردن محدودیت‌های موقت برنامه هسته ای در آن است.

تلاش‌های ضد ایرانی این دو مجلس در کنگره آمریکا به دنبال رد پایبندی ایران به برجام از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در جمعه شب گذشته آغاز شده است.

ترامپ با این اقدام خود، سرنوشت برجام را در دستان کنگره قرار داد و اکنون کنگره ۶۰ روز فرصت دارد تا درباره بازگرداندن تحریم‌ها و یا وضع قانونی جدید برای تشدید قانون نظارت بر برجام و اعمال فشار بیشتر علیه ایران تصمیم گیری کند.

ترامپ پس از سخنرانی جمعه شب پیش که در آن راهبرد جدید دولتش در قبال ایران را اعلام کرد، تاکید کرد در صورتی که کنگره نتواند ملاحظات او را برآورده کند، از برجام خارج خواهد شد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.