شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ - Saturday 24 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

آمریکا نتیجه رفراندوم کردستان عراق را نمی‌پذیرد

وزارت خارجه خارجه ایالات متحده آمریکا عصر جمعه (۲۹ سپتامبر - هفتم مهر) در بیانیه‌ای تاکید کرد از نظر ایالات متحده همه‌پرسی روز دوشنبه در کردستان عراق "فاقد وجاهت قانونی" بوده و موضع آمریکا این است که همچنان از عراقی یکپارچه، فدرال و دموکراتیک حمایت کند.

iran-emrooz.net | Fri, 29.09.2017, 21:04

بی‌بی‌سی، آناتولی

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده آمریکا نتایج همه‌پرسی کردستان عراق را به رسمیت نمی‌شناسد.

در این بیانیه که وزارت خارجه آن را عصر جمعه (۲۹ سپتامبر - هفتم مهر) منتشر کرده، آقای تیلرسون تاکید کرده از نظر ایالات متحده همه‌پرسی روز دوشنبه در کردستان عراق «فاقد وجاهت قانونی» بوده و موضع آمریکا این است که همچنان از عراقی یکپارچه، فدرال و دموکراتیک حمایت کند.

«ما همزمان، نگران پیامدهای بالقوه منفی این اقدام یک جانبه هستیم. پیش از برگزاری آن، ما تلاش کردیم هم با دولت اقلیم و هم با دولت مرکزی عراق در تماس باشیم و بکوشیم تا هر دو طرف را تشویق کنیم به سوی راه‌حلی سازنده گام بردارند، راهی که به سوی ثبات و سودمندی مردم کردستان ختم شود. چنین آرمان‌هایی نمی‌تواند از طریق اقدامات یک جانبه‌ای همچون این همه‌پرسی به واقعیت بدل شود.»

«تمامی طرف‌ها را به آرامش و پایان دادن  به تهدید‌های متقابل دعوت می‌کنیم. مقامات اقلیم کرد را به احترام به جایگاه دولت مرکزی که با قانون اساسی تعیین شده است، دعوت می‌کنیم. دولت مرکزی را نیز به خاتمه دادن به تهدید‌ات خود جهت استفاده از زور فرا می‌خوانیم. آمریکا تمامی طرف‌ها از جمله کشورهای همسایه عراق را به اجتناب از اقدامات یک طرفه و استفاده از زور دعوت می‌کند.»

تیلرسون همچنین در این بیانیه با یادآوری اینکه مبارزه با گروه داعش هنوز خاتمه نیافته است، تاکید کرد نیروهای عراقی باید بر روی مبارزه با داعش متمرکز شوند.

وزیر امور خارجه آمریکا در پایان این بیانیه تمامی طرف‌ها را به مذاکره برای آینده عراق فرا خواند.


توقف پروازهای بین‌المللی از فرودگاه‌های کردستان

در همین حال، روز جمعه پروازهای بین‌المللی از فرودگاه‌های کردستان متوقف شد؛ یکی از نخستین اهرم‌های فشار که دولت عراق به نشانه عزم جدی خود برای مخالفت با استقلال کردستان به کار گرفته است.

بغداد می‌گوید از روز جمعه فقط پروازهای داخلی از فرودگاه های اربیل و سلیمانیه انجام خواهد شد و این محدودیت تا زمانی که دولت اقلیم کنترل کامل فرودگاه را به بغداد تحویل دهد، ادامه خواهد داشت.

امروز همچنین آیت‌الله علی سیستانی، پرنفوذترین مرجع شیعیان عراق، با جدایی اقلیم کردستان از این کشور مخالفت کرد.

او از مسئولان اقلیم کردستان خواسته که به خاطر مردم این اقلیم به «اصول قانون اساسی بازگردند».

پیام آقای سیستانی را احمد صافی، نماینده او در کربلا در نماز جمعه امروز، جمعه ۲۹ سپتامبر، اعلام کرده است.

این اولین بار است که در ۲۰ ماه گذشته آیت‌الله سیستانی درباره یک رویداد سیاسی بیانیه صادر می‌کند.

روز دوشنبه، مقام‌های اقلیم خودگردان کردستان عراق همه‌پرسی جدایی این منطقه از عراق را برگزار کردند.

بیش از ۹۲ درصد شرکت‌کنندگان به استقلال از عراق رای دادند. نتیجه همه‌پرسی الزام آور نیست اما باعث افزایش تنش در داخل و خارج عراق شده است.

رهبران کردستان عراق گفته‌اند رای مثبت مردم به آنها این اختیار را می‌دهد که مذاکرات استقلال از عراق را با دولت مرکزی و کشورهای همسایه آغاز کنند.


کنترل گذرگاه‌های مرزی اقلیم کرد با هماهنگی ترکیه و ایران

وزارت دفاع عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که گذرگاه‌های مرزی متعلق به اداره اقلیم کرد شمال این کشور با هماهنگی ترکیه و ایران تحت کنترل قرار خواهد گرفت.

در این بیانیه آمده است: نیروهای عراق قصد دارند به سمت گذرگاه‌های مرزی اداره اقلیم کرد شمال کشور با هماهنگی ترکیه و ایران حرکت کنند.

در بیانیه مذکور همچنین تصریح شده است تسلط دولت مرکزی عراق بر گذرگاه‌های مرزی با هماهنگی کشورهای همسایه (ترکیه و ایران) صورت خواهد گرفت و در این رابطه هیچ تاخیری صورت نخواهد گرفت.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.