دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - Monday 18 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مخالفت شورای امنیت با همه‌پرسی کردستان عراق

در بیانیه‌ای که با اجماع نظر ۱۵ عضو شورای امنیت صادر شد، این شورا پایبندی خود را نسبت به حاکمیت عراق و تمامیت اراضی این کشور ابراز کرد. هم‌چنین رییس جمهوری فرانسه در تماس تلفنی با مسعود بارزانی، خواهان تعویق در همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق شد.

iran-emrooz.net | Fri, 22.09.2017, 9:54

شورای امنیت نسبت به این امر هشدار داد که همه‌پرسی کردستان عراق به بی‌ثباتی بیانجامد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، در بیانیه‌ای که با اجماع نظر ۱۵ عضو شورای امنیت صادر شد، این شورا پایبندی خود را نسبت به حاکمیت عراق و تمامیت اراضی این کشور ابراز کرد.

در این بیانیه، شورای امنیت مخالفت خود را با این گام یک طرفه جهت برگزاری‌ همه‌پرسی اعلام کرد.

طبق بیانیه، اعضای شورای امنیت نگرانی خود را نسبت به تاثیرات احتمالی تصمیم دولت اقلیم کردستان جهت برگزاری همه‌پرسی در بی‌ثبات کردن اوضاع ابراز کردند.

در این بیانیه که در آن از به کار بردن کلمه «استقلال» اجتناب شده است، آمده که «همه‌پرسی که کردها تصمیم دارند روز دوشنبه برگزار کنند، در حالی صورت می‌گیرد که عملیات علیه داعش همچنان ادامه دارد و کردها در آن نقش اصلی را ایفا می‌کنند.»

شورای امنیت همچنین هشدار داد که برگزاری همه‌پرسی به سنگ‌اندازی در تلاش‌ها جهت تضمین بازگشت امن سه میلیون آواره و پناهنده به خانه و کاشانه‌شان می‌انجامد.

در این بیانیه آمده است، اعضای شورای امنیت پایندی خود را نسبت به حاکمیت و تمامیت اراضی عراق ابراز می‌دارند و خواهان حل هرگونه مشکلی میان دولت فدرال و دولت اقلیم کردستان در چارچوب قانون اساسی عراق و از طریق گفتگوی سازمان‌یافته و راه‌حل‌های توافقی هستند که جامعه بین الملل نیز از آن حمایت می‌کند.


در تماس تلفنی با بارزانی مطرح شد؛
درخواست ماکرون برای تعویق در همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق

رئیس جمهوری فرانسه بر حمایت کشورش از تمامیت ارضی عراق و همچنین حقوق مردم کردستان در چارچوب قانون اساسی عراق تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از الیوم السابع، اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که تماس تلفنی میان مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه صورت گرفت.

طبق بیانیه اقلیم کردستان عراق، ماکرون در این تماس نقش کردستان را در مبارزه با داعش و پناه دادن به آورگان ستود.

ماکرون بر حمایت کشورش از تمامیت ارضی عراق و احقاق حقوق مردم کردستان در چارچوب قانون اساسی عراق تاکید کرد.

رییس جمهوری فرانسه همچنین خواهان تعویق در همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق شد.

در همین حال، مسعود بارزانی گفت: باب مذاکرات با بغداد پس از برگزاری همه‌پرسی باز خواهد بود.

بارزانی تصریح کرد که همه‌پرسی در موعد مقرر آن برگزار خواهد شد.

رئیس اقلیم کردستان از رئیس جمهور، دولت و ملت فرانسه نیز به دلیل حمایت مداوم‌شان از کردستان قدردانی کرد.


اظهار نگرانی شدید قاهره نسبت به همه‌پرسی اقلیم کردستان

وزارت خارجه مصر نگرانی شدید خود را نسبت به تصمیم اقلیم کردستان عراق برای برگزاری همه‌پرسی در روز ۲۵ ماه میلادی جاری (روز دوشنبه، سوم مهر) ابراز کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد، نگرانی قاهره برخاسته از تاکیدش بر حفظ تمامیت و ثبات کشور برادر عراق و ادامه رابطه برادری و همبستگی میان تمامی گروه‌های عراقی است.

در این بیانیه بر لزوم درک پیامدهای بلندمدتی که برگزاری همه‌پرسی بر ثبات و امنیت عراق و منطقه خاورمیانه برجای می‌گذارد، تاکید شده است.

این بیانیه بر لزوم به جریان افتادن مکانیزم‌هایی که اجازه گفتگو میان دولت مرکزی بغداد و اقلیم کردستان درمورد مسائل اختلاف‌برانگیز را می‌دهد، تاکید کرده است تا به توافقی که به حفظ تمامیت و وحدت عراق و بازگرداندن نقش منطقه‌ای و بین المللی آن بیانیجامد، دست یافته شود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.