سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Tuesday 21 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

منشأ استرس پایتخت‌نشین‌ها

شهرهای اشتوتگارت (آلمان)، لوکزامبورگ (لوکزامبورگ)، هانوفر (آلمان)، برن (سوئیس) و مونیخ (آلمان) به عنوان کم‌استرس‌ترین شهرهای جهان به ترتیب در رده‌های اول تا پنجم جای گرفته‌اند. در انتهای این رتبه‌بندی و در میان پراسترس‌ترین شهرهای جهان تهران در رده ۱۴۵ قرار گرفته و ششمین شهر پر استرس جهان شده است.

iran-emrooz.net | Sun, 17.09.2017, 9:40

کم‌استرس‌ترین و پراسترس‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۱۷

شرکت بریتانیایی خدمات آنلاین درون شهری در روزهای اخیر مطالعه‌ای انجام داده است که در آن «کم‌استرس‌ترین و پراسترس‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۱۷» معرفی شده‌اند (جزئیات این مطالعه را پایگاه خبری سی ان ان منتشر کرده است). این شرکت هدف از این بررسی را استفاده از تجربیات موفق شهرهایی که کمترین میزان استرس را دارند از سوی شهرهای پراسترس جهان عنوان کرده است.
استرس افراد دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها، به اوضاع شهر و اثر متقابل آن بر رفتار شهروندان و در نتیجه، فشارهای روانی ناشی از آن باز می‌گردد. به همین خاطر برای درک کامل از وضعیت رفاهی جمعیت شهرها نیاز به داده‌های جامع و کلان است. بر این اساس در مطالعه مذکور برای تعیین میزان استرس ناشی از اوضاع شهرها از عوامل مختلفی استفاده شده است. این شرکت در بررسی‌های خود از ۱۷ معیار در ۴ دسته‌بندی کلی برای امتیازدهی و رتبه‌بندی ۱۵۰ کلان شهر جهان استفاده کرده است.

مقیاس امتیازها از یک (کم‌استرس‌ترین شهر) و ۱۰ (پراسترس‌ترین شهر) است و ۱۷ معیار مورد بررسی عبارتند از: تراکم جمعیت، فضای سبز، حمل‌ونقل عمومی، ترافیک، احساس امنیت و ساعات تابش آفتاب در بخش «شهر»؛ آلودگی هوا، آلودگی صوتی و آلودگی نوری در بخش «آلودگی»؛ بیکاری، بدهی سرانه، امنیت اجتماعی و قدرت خرید خانوار در بخش «وضعیت مالی»؛ و سلامت روحی، سلامت فیزیکی، برابری جنسیتی و برابری نژادی در بخش «مردم».

بر اساس رتبه‌بندی «کم‌‌استرس‌ترین و پراسترس‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۱۷»، شهرهای اشتوتگارت (آلمان) با امتیاز ۰۰/ ۱، لوکزامبورگ (لوکزامبورگ) با امتیاز ۱۳/ ۱، هانوفر (آلمان) با امتیاز ۱۹/ ۱، برن (سوئیس) با امتیاز ۲۹/ ۱و مونیخ (آلمان) با امتیاز ۳۱/ ۱ به ترتیب به‌عنوان کم‌استرس‌ترین شهرهای جهان در رده‌های اول تا پنجم جای گرفته‌اند.

همچنین برترین شهرها در هر یک از ۱۷ معیار معرفی شده‌اند که بر اساس آن شهر کویت (کویت) در معیار «تراکم جمعیت»، شهر اشتوتگارت (آلمان) در معیار «فضای سبز»، شهر سنگاپور (سنگاپور) در معیار «حمل‌ونقل عمومی»، شهر لایپزیش (آلمان) در معیار «ترافیک»، شهر ابوظبی (امارات) در معیار «احساس امنیت»، شهر دمشق (سوریه) در معیار «ساعات تابش آفتاب»، شهر میامی (آمریکا) در معیار «آلودگی‌ هوا»، شهر ابیجان (ساحل عاج) در معیار «آلودگی صوتی»، شهر سنگاپور (سنگاپور) در معیار «آلودگی نوری»، شهر پنوم پن (کامبوج) در معیار «بیکاری»، شهر بندر سری بیگوان (برونئی) در معیار «بدهی سرانه»، شهر آتن (یونان) در معیار «امنیت اجتماعی»، شهر مونیخ (آلمان) در معیار «قدرت خرید خانوار»، شهر لوکزامبورگ (لوکزامبورگ) در معیار «سلامت روحی»، شهر ریکیاویک (ایسلند) در معیار «سلامت جسمی)، شهر ریکیاویک (ایسلند) در معیار «برابری جنسیتی» و شهر سان‌فرانسیسکو (آمریکا) در معیار «برابری نژادی» در جایگاه نخست قرار گرفته‌اند.

در انتهای این رتبه‌بندی نیز شهرهای بغداد (عراق) با امتیاز ۰۰/ ۱۰، کابل (افغانستان) با امتیاز ۹۸/ ۹، لاگوس (نیجریه) با امتیاز ۹۵/ ۹، داکار (سنگال) با امتیاز ۵۸/ ۹ و قاهره (مصر) با امتیاز ۵۳/ ۹ به ترتیب به عنوان پراسترس‌ترین شهرهای جهان معرفی شده‌اند.

البته در انتهای این رتبه‌بندی و در میان پراسترس‌ترین شهرهای جهان پس از این پنج شهر، تهران با امتیاز ۱۰/ ۹ در رده ۱۴۵ قرار گرفته و ششمین شهر پر استرس جهان شده است. نکته مهم در این رابطه امتیاز بالای شهر تهران در معیار «امنیت اجتماعی» است؛ در این معیار تهران با تصاحب امتیاز ۳۰/ ۱ در رده ششم از میان ۱۵۰شهر بزرگ جهان قرار گرفته است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.