شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - Saturday 20 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تقاضای محمد خاتمی از آیت‌الله خامنه‌ای برای رفع حصر

محمد خاتمی از آیت‌الله خامنه‌ای خواست که دستور دهد تا مسله حصر حل شود. خاتمی این خواسته را مطالبه «بسیاری از اقشار مردم، از علما و دانشمندان گرفته تا فرهنگیان و دانشجویان» دانست.

iran-emrooz.net | Sun, 20.08.2017, 15:06

محمد خاتمی از آیت‌الله خامنه‌ای خواست که دستور دهد تا مسله حصر حل شود. خاتمی این خواسته را مطالبه «بسیاری از اقشار مردم، از علما و دانشمندان گرفته تا فرهنگیان و دانشجویان» دانست.

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران در دیدار با گروهی از مردم، که وبسایت شخصی خاتمی آنها را «جمعی از آزادگان، ایثارگران و جانبازان» معرفی کرده گفت، دستگاه‌هایی که مسؤول هستند، نمی‌خواهند یا نمی‌توانند مسأله حصر را حل کنند. به گفته او «تنها عنایت ایشان [آیت‌الله خامنه‌ای] است که این مسأله حل خواهد شد و این به نفع نظام و نشانه امنیت و اقتدار نظام خواهد بود.»

آقای خاتمی تاکید کرد آنچه مطرح می‌کند «تقاضای آزادگان، ایثارگران و بسیاری از اقشار مردم از علما و دانشمندان گرفته تا فرهنگیان و دانشجویان و مردمی است که به نحوی این خواست را مطرح کرده‌اند و معتقدم دستور رهبری می‌تواند این مشکل را حل کند».

محمد خاتمی در ادامه سخنانش هم‌چنین از وعده دولت روحانی برای خارج کردن ماموران امنیتی از محل سکونت کروبی تشکر کرد. خاتمی گفت: «تشکر می‌کنم که دستور دادند تا حصر در حصر بشکند و فقط حصر بماند؛ یعنی نیروهایی که حصری مضاعف برای آقای کروبی ایجاد کرده بودند و احیانا برای آقای موسوی ایجاد کرده‌اند، برداشته شود، ما از اول هم می‌گفتیم که این دست خود دولت است و شاید باید این دستور زودتر از این داده می‌شد و الحمدالله که قول دادند کار انجام شود.»

خاتمی اضافه کرد: «رئیس جمهور طبق وعده‌ها و قول‌هایی که به مردم دادند و تقاضاهایی که از مردم شنیده‌اند، این خواسته را جدی‌تر بگیرند و با هماهنگی رهبری و با رعایت دغدغه‌های رهبری، این مسأله بکوشند مسأله حصر حل شود و هم گذر از فضای امنیتی به فضای باز و سالم سیاسی آسان‌تر شود.»

واکنش فرزند کروبی به اظهارات اژه‌ای

محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه روز یکشنبه (۲۹ مرداد/ ۲۰ اوت) خروج نیروهای امنیتی از منزل مهدی کروبی را تکذیب کرد. اما این موضوع که دولت روحانی به وعده خود عمل کرده و یا ادعای اژه‌ای درست از آب درخواهد آمد، پس از بازگشت آقای کروبی از بیمارستان به منزل روشن خواهد شد.

بعد از ظهر روز یکشنبه محمد تقی کروبی در واکنش به اظهارات اژه‌ای اعلام کرد: «دولت متعهد شده که مأموران امنیتی در هنگام بازگشت پدر به مکان حصر از منزل خارج و کنترل حصر از بیرون صورت پذیرد.»

فرزند مهدی کروبی درباره این ادعای اژه‌ای که حصر در شورای عالی امنیت ملی تصویب شده، نیز گفت: «لازم است اژه‌ای بجای استناد به مصوبه‌ای که روحانی منکر آن است، به وظائف ذاتی آن قوه و محاکمه علنی بپردازد تا سیه روز شود هرکه در او غش باشد.»

“رفع حصر” یکی از مطالبات جدی بخش بزرگی از مردم و یکی از وعدهای اصلی روحانی در انتخابات ۱۳۹۲ بود، اما او نتوانست آن را عملی کند. علت ناتوانی دولت روحانی در حل این مشکل اصرار آیت‌الله خامنه‌ای بر ادامه حصر است.

ناظران سیاسی می‌گویند حسن روحانی و مشاوران او، بی‌عملی خود در حل مشکل حصر را با خودداری از  «تقابل با رهبری نظام» توجیه می‌کنند؛ تقابلی که به‌زعم آنها «پرهزینه‌ و بی‌فایده» است.

برخی فعالان سیاسی در ایران می‌گویند با توجه به سن بالا و شرایط جسمی نه‌چندان مساعد محصوران، ادامه حصر و مرگ آنها در بازداشت خانگی، برای نظام سیاسی ایران و بیش از همه برای خود آیت‌الله خامنه‌ای هزینه‌زا خواهد بود.

با تحرک تازه‌ای که به دنبال اعتصاب غذای یک روزه مهدی کروبی در میان اصلاح‌طلبان و اعضای دولت روحانی برای حل مسئله حصر دیده می‌شود، به‌نظر می‌رسد بستر مناسبی برای پایان دادن به بازداشت خانگی سه تن از منتقدان سرشناس نظام سیاسی ایران به‌وجود آمده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.