پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Thursday 25 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

محمدعلی نجفی شهردار تهران شد

شورای جدید شهر تهران در نشست روز پنجشنبه خود محمدعلی نجفی را به عنوان گزینه نهایی شهردار تهران انتخاب کرد. دیگر گزینه‌های شورا برای این پست مرعشی، کولایی و مهرعلیزاده در آخرین دقایق انصراف دادند.

iran-emrooz.net | Thu, 10.08.2017, 13:59

دویچه وله: شورای جدید شهر تهران در نشست روز پنجشنبه خود محمدعلی نجفی را به عنوان گزینه نهایی شهردار تهران انتخاب کرد. دیگر گزینه‌های شورا برای این پست مرعشی، کولایی و مهرعلیزاده در آخرین دقایق انصراف دادند.

شورای پنجم شهر تهران بعد از ظهر روز پنجشنبه (۱۹ مرداد / ۱۰ اوت) به اتفاق آرا محمدعلی نجفی، مشاور ارشد حسن روحانی در دولت یازدهم را به عنوان گزینه نهایی شهرداری کلان‌شهر تهران انتخاب کرد.

شورای شهر تهران در نخستین روز آغاز کار رسمی خود، انتخاب نجفی را به عنوان شهردار تهران رسما اعلام خواهد کرد.

حسین مرعشی، الهه کولایی و محسن مهرعلیزاده سه گزینه برای تصدی پست شهرداری تهران بودند. حسین مرعشی پیش از ظهر روز پنجشنبه پس از ارائه برنامه خود به شورا، از رقابت انصراف داد و اعلام کرد که از محمدعلی نجفی برای این پست حمایت می‌کند.

ساعتی بعد الهه کولایی نیز  در نامه‌ای به اعضای شورا انصراف خود را اعلام کرد. خانم کولایی پیشتر با کسب ۱۶ رای در شورای شهر به عنوان سومین گزینه تصدی شهرداری تهران مطرح شده بود.

به گفته حسن خلیلی، یکی از اعضای شورای تهران، با هدف انسجام و هم‌افزایی شورا خانم کولایی، آقای مهرعلیزاده و آقای مرعشی از کاندیداتوری شهرداری تهران انصراف دادند.

خانم کولایی در انصراف‌نامه خود با یادآوری «اهمیت حفظ یکپارچگی شورا» نوشت: «به عنوان یک معلم علم سیاست، برای تقویت انسجام و وحدت عمل برگزیدگان مردم در آن شورای محترم، کناره‌گیری خود را اعلام می‌دارم.»

بنابر گزارش‌ها پس از انصراف الهه کولایی، محسن مهرعلیزاده نیز در آخرین دقایق از رقابت کناره گرفت. ناهید خداکرمی، عضو منتخب شورای شهر تهران، پس از پایان نشست شورای شهر به خبرنگاران گفت که بعد از انصراف آقای مهرعلیزاده تنها کاندید تصدی شهرداری محمدعلی نجفی بود. به گفته خانم کرمی، با وجود شمرده نشدن آرا، هر ۲۱ نفر به آقای نجفی رای دادند.

محمدعلی نجفی پیشتر به عنوان گزینه نخست شورای پنجم تهران برای تصدی شهرداری مطرح شده بود. او روز گذشته چهارشنبه (۱۸ مرداد) برنامه خود را به شورای شهر اعلام کرد. این برنامه با استقبال اعضای شورا مواجه شد.

محسن هاشمی، منتخب نخست شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگاران برنامه‌های تشریحی محمدعلی نجفی برای شهرداری تهران را “نگاهی کارشناسانه و دقیق” توصیف کرد و گفت که به نظر می‌رسد اعضای شورای شهر هم این برنامه را پسندیدند.

سوابق محمد علی نجفی

محمدعلی نجفی متولد سال ۱۳۳۰ تهران است. دوره متوسطه را در دبیرستان مروی و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه شریف گذرانده است. او دوره کارشناسی ارشد را در موسسه تکنولوژی ماساچوست گذراند. دوره دکترای او با تحولات انقلابی در ایران همزمان شد و او به ایران بازگشت.

محمدعلی نجفی در سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۶ در وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و آموزش عالی چندین دوره وزیر بوده است. او از بنیان‌گذاران «حزب کارگزاران سازندگی» است. یک دوره نیز (از ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲) عضو شورای شهر تهران بود.

نجفی در مرداد سال ۱۳۹۲ از سوی حسن روحانی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی معرفی شد اما موفق نشد از مجلس با اکثریت اصول‌گرا، رای اعتماد بگیرد. پس از آن او به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری منصوب شد.

چندی بعد حسن روحانی او را به عنوان مشاور رییس جمهور و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی کشور منصوب کرد.

قول نجفی به شهروندان تهران

محمدعلی نجفی پس از انتخاب شدنش به عنوان گزینه نهایی شهرداری تهران در گفت‌وگوی کوتاهی با شبکه خبر تلویزیون دولتی ایران، ضمن تشکر از اعضای شورای شهر برای انتخاب وی، گفت: «به شهروندان تعهد می‌دهم همه تلاش و قدرتم را برای ایجاد شرایط مطلوب‌تر برای زیست آنان به کار خواهم گرفت.»

او اضافه کرد: «از همه امکانات استفاده خواهم کرد تا خواسته شهروندان را که ایجاد آرامش از جنبه روحی و روانی و ایجاد آسایش از جنبه فیزیکی و مادی است فراهم کنم. تلاش خواهم کرد که زندگی شهروندی آنان پس از چهار سال بهتر از شرایط امروزی باشد.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.