جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - Friday 19 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

سیگنال‌ها و نشانه‌های یک دیدار

محمدصادق جوادی‌حصار: «استفاده از لفظ آتش‌بس برای تفسیر این جلسه خیلی جالب نیست. این دیدار نتیجه به ثمر رسیدن پاره‌ای از تعاملات است. گاهی اوقات در بحث‌های سیاسی مسائل با شدت و حدت بیشتری در رسانه‌ها مطرح می‌شود، شاید این جلسه برای روشن کردن مواضع بوده باشد.»

iran-emrooz.net | Tue, 25.07.2017, 14:50

فرارو- دیدار روز گذشته فرماندهان سپاه با حسن روحانی این بحث را مطرح کرده است که آیا این دیدار به معنای پایان بگو مگوی‌های سیاسی روحانی با سپاه پاسداران است و یا اینکه این دیدار فقط یک دیدار تشریفاتی ساده برای تبریک فرماندهان سپاه به رییس جمهور منتخب بوده است؟

به گزارش فرارو، روز گذشته حسن روحانی٬ رئیس‌جمهوری ایران با فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دیدار کرد.

جزییاتی از این دیدار منتشر نشده است فقط خبری کوتاهی که پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر کرده است که براساس آن روحانی در این دیدار بر «حمایت کامل دولت دوازدهم از خدمات سپاه» تاکید کرده و فرمانده سپاه هم انتخاب او را به ریاست‌جمهوری تبریک گفته است.

تصویری هم از این دیدار منتشر شده که نشان می‌دهد حداقل ۵ فرمانده سپاه در این دیدار حضور داشتند. از جمله سرلشکر عزیز جعفری فرمانده کل سپاه، سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس، سردار غیب پرور فرمانده بسیج، سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضا و سردار اسماعیل کوثری جانشین فرمانده قرارگاه ثارلله از حاضران در این جلسه بوده‌اند.

از طرف دیگر حسن روحانی به تنهایی در این نشست حضور داشته و هیچ یک از اعضای کابینه، حتی معاون اول یا وزیر دفاع نیز در این جلسه حضور پیدا نکرده‌اند.

در این دیدار رئیس‌جمهور به فرماندهان سپاه گفت که برای تحقق رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و خدمت به مردم همه نهادها و نیروهای نظام باید وحدت و انسجام داشته باشند.

روحانی در این دیدار ابراز امیدواری کرد «در دوره مسئولیت دولت دوازدهم، تلاش هماهنگ همه نیروهای مسلح، به سرعت بیشتر در تحقق خواسته‌های مردم بینجامد و همه نهادها و دستگاههای مسئول، با شفافیت کامل در حوزه‌های تخصصی خود بر کارآئی مجموعه بیفزایند و تقویت توان رزمی سپاه و ارتش با بهره گیری از فناوریهای نوین، امنیت ملی کشور را بیش از پیش تضمین نماید.»

فرماندهان بخش‌های مختلف سپاه نیز گزارشی از فعالیتها و آمادگی‌های سپاه پاسداران را به رییس جمهور ارائه کردند و از حمایتهای دولت برای تقویت بنیه دفاعی کشور و نیز مقابله با تروریسم در منطقه تشکر کردند.

پس از برگزاری این جلسه برخی ناظران آن را نشانه‌ای برای بهبود روابط سپاه پاسداران با دولت تفسیر کردند.

تنش لفظی میان سپاه پاسداران و حسن روحانی در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهور بالا گرفت برخلاف تصورات این تنش پس از انتخابات نیز ادامه یافت و حتی تشدید شد.

روحانی پس از انتخابات تلویحا از سپاه به عنوان «دولت با تفنگ» یاد کرده بود که انتقادات فراوانی از سوی فرماندهان این نیروی نظامی برانگیخت.

حسین کنعانی مقدم، تحلیلگر اصولگرا و کارشناس مسائل نظامی درباره دیدار روحانی با فرماندهان سپاه به فرارو گفت:  «سابقه سیاسی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نشان می‌دهد هماهنگی قوه مجریه با سپاه پاسداران اهمیت بالایی دارد. هر زمان که قوه مجریه با این نهاد انقلابی وارد اصطکاک شده است امنیت کشور، مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.»

او در پاسخ به این سوال که برخی  این دیدار را به معنای اعلام «آتش‌بس» میان سپاه و روحانی تفسیر کرده‌اند، گفت: «استفاده از اتش بس لفظ خوبی نیست چراکه جنگی در میان نبوده است که آتش بسی رخ دهد. سپاه دست خود را برای حل مشکلات کشور به سمت قوه مجریه دراز کرده است و رییس جمهور هم استقبال کرده است. بدون قدرت سپاه دولت نمی‌تواند در مسائل امنیتی، دفاع از کشور و حتی مسائل اقتصادی کارهای جدی انجام دهد.»

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به این که این جلسه فقط با حضور روحانی برگزار شده است و دیگر اعضای دولت در آن حضور نداشتند، گفت: «به نظر می‌رسد آقای روحانی قصد داشته است در محفل خصوصی مسائل را مطرح کند شاید بدنبال روشن کردن نیت خود از طرح برخی مواضع و اظهار نظرهای اخیر خود بوده است.»

کنعانی مقدم این دیدار را «سازنده» توصیف کرد و افزود: «این دیدارها برای تبادل نظر و آرام کردن فضای کشور مفید است. دشمنان به دنبال ایجاد تنش بین قوه مجریه و سپاه هستند.»

او گفت: «در فضای رقابتی بحث‌هایی مطرح می‌شود که اصطکاک و تنش را افزایش می‌دهد. انتخابات تمام شده است و فضای رقابت نیز پایان یافته است و آقای روحانی هم به عنوان رییس جمهور استقرار پیدا خواهد کرد. استقبال سپاه از روحانی نشان دهنده پایان رقابت است. الان زمان حل مشکلات است.»
این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به ترکیب حاضران در جلسه ادامه داد:  «این جلسه با ارکان سپاه بوده است نه با افراد سپاه. جلسه‌ای کاملا رسمی بین رییس قوه مجربه و نهاد سپاه پاسداران.»

او در پاسخ به این سوال که از طرف دولت فقط روحانی در این جلسه حضور داشته و حتی معاون اول او نیز در این جلسه حاضر نبوده، این نشان دهنده چیست؟، اظهار کرد: «به نظر می‌رسد این مسئله به این خاطر است که آقای روحانی نمی‌خواسته جلسه سیاسی شود. به همی خاطر هیچ یک از اعضای دولت در آن حاضر نبوده‌اند. چرا که اعضای دولت چهره‌های سیاسی نیز هستند و هر یک در گروه و حزب خاصی حضور دارند. مثلا آقای جهانگیری از اعضای ارشد حزب کارگزاران است.»

انگیزه روحانی برای تعامل بالاست
محمد صادق جوادی حصار تحلیلگر اصلاح طلب و کارشناس مسائل سیاسی نیز درباره این جلسه و برداشت‌ها از آن به فرارو گفت: «استفاده از لفظ آتش‌بس برای تفسیر این جلسه خیلی جالب نیست. این دیدار نتیجه به ثمر رسیدن پاره‌ای از تعاملات است. گاهی اوقات در بحث‌های سیاسی مسائل با شدت و حدت بیشتری در رسانه‌ها مطرح می‌شود، شاید این جلسه برای روشن کردن مواضع بوده باشد.»

او افزود: «این دیدار را باید به فال نیک گرفت. چراکه در شرایط عمومی منطقه و در زمانی که آمریکا سپاه را تحت فشار قرار  می‌دهد، فرستادن این سیگنال که فرماندهان سپاه با رییس جمهور کشور مذاکره و گفت و گو می‌کنند می‌تواند به تقویت سیاست خارجی دولت و تحکیم اقتدار سپاه پاسداران منجر شود.»

جوادی حضار افزود: «از نگاه سیاست‌ورزی عاقلانه آقای روحانی انگیزه برای تعامل با همه جریان‌های داخلی بالاست. این مسئله می‌تواند بستر مناسبی برای ادامه تعاملات و گفت و گو‌ها باشد.»

او تاکید کرد: «با تعریفی که از سیاست‌ورزی در گفتمان حسن روحانی وجود دارد، همچنین با ضرورت تعامل دستگاه‌های حاکمیتی با دولت به نظر می‌رسد باید منتظر روزهای بهتر در روابط دولت با سپاه پاسداران باشیم.»

جوادی حصار در پاسخ به این سوال که عدم حضور هیچ یک از اعضای دولت در این نشست، نشانه چیست؟، گفت: «به نظر من می‌تواند حکایت از این داشته باشد که روحانی هیچ گونه دعوا و صف بندی را متصور نیست. او تصور نمی‌کند که نیاز به لشگر کشی دارد. در این دیدار بحث وزن‌کشی موضوعیت ندارد در آن طرف فرماندهان سپاه را می‌بینیم و در اینطرف رییس دولت.»

او ادامه داد: «آقای روحانی خود تمام انتقادات از سپاه را مطرح کرده بودند. در واقع در این جلسه مخاطب فرماندهان سپاه رییس جمهور بوده است نه کس دیگری و از طرف دیگر عدم حضور دیگر اعضای دولت ممکن است برای کاهش حاشیه‌ها و گمانه زنی‌ها درباره آن بوده است.»

این تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: «حضور گروهی فرماندهان ارشد سپاه در این جلسه نیز نشانه این است که آنها می‌خواهند بگویند همه ما یک حرف را می‌زنیم و قصد وحدت داریم.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.