چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Wednesday 24 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ایجاد مرکز مأموریت ایران در سیا

«ایجاد مرکز مأموریت ایران به عنوان یک نهاد مستقل نشانه‌ای در این‌باره محسوب می‌شود که سیا و کاخ سفید در حال ارتقای درجه اهمیت این کشور به عنوان یک هدف اطلاعاتی هستند و آن را در کنار کشورهایی از قبیل روسیه و کره شمالی به عنوان یک اولویت قرار می‌دهند.»

iran-emrooz.net | Sat, 03.06.2017, 17:49

منبع: کانال تلگرام «راهبرد»

روزنامه «وال استریت ژورنال» در گزارشی به قلم شین هریس نوشت:

سازمان جاسوسی آمریکا یک بخش مأموریتی ویژه برای اعمال فشار بر ایران ایجاد کرده است که این مرکز به طور انحصاری بر جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات درباره ایران متمرکز است.

این اقدام منعکس کننده تصمیم دولت دونالد ترامپ برای تبدیل ایران به یک هدف و اولویت مهمتر برای جاسوسان آمریکایی است.

مرکز مأموریت ایران اقدام به گرد آوردن تحلیلگران، پرسنل و متخصصان عملیاتی از سراسر سیا به منظور افزایش قابلیت‌های این سازمان از جمله انجام دادن اقدامات مخفی خواهد کرد.

از این حیث، این مرکز همانند مرکز جدید مأموریت کره شمالی است که سیا ماه گذشته از ایجاد آن خبر داد تا با تلاش‌های کره شمالی برای توسعه موشک‌های دور برد هسته‌ای مقابله کند.

سیا آشکارا از ایجاد سازمان جدیدی در ارتباط با ایران خبر نداده است، این سازمان از اظهارنظر در این باره خودداری کرد.

مایک پمپئو، مدیر سیا، از جنگ طلبان دیرینه ضدایرانی محسوب می‌شود و مقامات آمریکایی اعلام کردند تأکید او بر تهدید ناشی از ایران برای منافع امنیت ملی آمریکا در ایجاد این مرکز جدید انعکاس یافته است.

در ماه آوریل، پمپئو در نخستین اظهارات عمومی‌اش از زمان برعهده گرفتن مسئولیت این سازمان جاسوسی هشدار داد: «ایران در حال پیشرفت است».

هم پمپئو و هم دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای انتقاد کردند و وعده دادند ایران را به سبب مفاد آن مسئول و پاسخ گو بدانند. مدیر سیا توافق هسته‌ای را یک «اشتباه» برای امنیت ملی آمریکا توصیف کرد.

سیا پیشتر تحلیل‌گران و پرسنل عملیاتی را زیر یک سقف جمع کرده بود تا به عنوان بخشی از «مرکز عملیات ایران» - که به «خانه فارس» مشهور است - درباره ایران تحلیل‌هایی را ارائه دهند. این بخش سپس ذیل یک بخش منطقه‌ای گسترده‌تر قرار گرفت.

مقامات کنونی و سابق آمریکایی اعلام کردند ایجاد مرکز مأموریت ایران به عنوان یک نهاد مستقل نشانه‌ای در این‌باره محسوب می‌شود که سیا و کاخ سفید در حال ارتقای درجه اهمیت این کشور به عنوان یک هدف اطلاعاتی هستند و آن را در کنار کشورهایی از قبیل روسیه و کره شمالی به عنوان یک اولویت قرار می‌دهند.

مارک لوونتال، مقام سابق سیا، گفت: تاسیس این مرکز جدید را باید تلاشی از سوی سازمان سیا برای دور هم جمع کردن همه کارشناسان آن در یک مکان، از جاسوسان گرفته تا آنهایی که اقدام به جمع آوری اطلاعات می‌کنند تا تحلیلگرانی که اقدام به ارزیابی داده‌ها می‌کنند، تلقی کرد.

پمپئو برای هدایت این گروه جدید «مایکل دی آندری»، افسر کهنه‌کار اطلاعاتی، را انتخاب کرد که اخیرا بر برنامه این سازمان در ارتباط با حملات هواپیماهای بدون سرنشین مهلک نظارت داشت.

روزنامه نیویورک تایمز پیشتر از انتصاب دی آندری برای هدایت مرکز مأموریت ایران خبر داده است.

دی آندری مدیر سابق مرکز مبارزه با تروریسم سیاست و از جمله مدیرانی محسوب می‌شود که به اسلام گرویده است، برخی از مقامات آمریکایی در ارتباط با آنچه که آن را موضع تهاجمی او در قبال ایران می‌دانند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

این شخص معروف به «شاهزاده تاریکی» سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا است و مسئول پیگیری عملیات شکار «اسامه بن لادن» رهبر پیشین القاعده  و بسیاری از حملات پهپادهای آمریکایی به فرماندهان گروه‌های افراطی بوده است.

نیویورک تایمز نوشته بود: «انتصاب چنین فردی به ریاست بخش عملیات های ایران حکایت از موضع سختگیرانه دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، در قبال ایران دارد».
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.