يكشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸ - Sunday 24 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تبرئه جعفر عظیم‌زاده و شاپور احسانی راد

جعفر عظیم‌زاده و شاپور احسانی‌راد، در دادگاه تجدیدنظر اراک تبرئه شدند. این دو عضو «اتحادیه آزاد کارگران ایران» در دادگاه نخست در اراک به دلیل فعالیت مسالمت‌آمیز کارگری به یازده سال زندان محکوم شده بودند.

iran-emrooz.net | Tue, 23.05.2017, 19:26

جعفر عظیم‌زاده و شاپور احسانی‌راد، در دادگاه تجدیدنظر اراک تبرئه شدند. این دو عضو «اتحادیه آزاد کارگران ایران» در دادگاه نخست در اراک به دلیل فعالیت مسالمت‌آمیز کارگری به یازده سال زندان محکوم شده بودند.

محمدعلی جداری فروغی، وکیل این دو فعال کارگری، روز اول خرداد، به ایلنا گفت قضات دادگاه تجدیدنظر اراک فعالیت‌های موکلینش را «صنفی و در چهارچوب قانون» تشخیص داده‌اند: «در دادنامه صادره، صریحا آمده است که با توجه به این که اقدامات موکلان به جهت احقاق حقوق قانونی بوده، مجموعه اقدامات انجام شده با هدف برهم زدن امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام تلقی نمی‌گردد».

«اتحادیه آزاد کارگران ایران» در بیانیه‌ای با استقبال از از تبرئه دو عضو ارشد این تشکل، آن را یک گام به پیش در مبارزه علیه امنیتی کردن فعالیت‌های صنفی و مدنی خوانده و اظهار امیدواری کرده است که حکم برائت تبدیل به رویه‌ای معمول و جاری در محاکم قضایی ایران تبدیل شود: «صدور حکم برائت از سوی دادگاه تجدید نظر را یک پیروزی مهم در مبارزات حق‌طلبانه کارگران ایران و گامی رو به پیش در مبارزه علیه امنیتی کردن فعالیت‌های صنفی و مدنی ارزیابی می‌کند و انتظار دارد رویکرد شعبه ۸ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی به یک رویه معمول و جاری در کلیه دادگا‌ههای کشور در نگاه به مبارزات صنفی و مدنی تبدیل بشود.»

آقای فروغی همچنین گفته است نسبت به حکم دیگر جعفر عظیم‌زاده که با اتهامات مشابه در دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال زندان محکوم شده نیز اعاده دادرسی خواهد کرد.

جعفر عظیم زاده و شاپور احسانی راد، دو فعال کارگری و از اعضای ارشد «اتحادیه آزاد کارگران ایران»، ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۵ به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی و تشکیل و مدیریت اتحادیه آزاد کارگران ایران هر کدام به یازده سال زندان محکوم شدند. مصداق اتهامات آن گونه که در متن حکم صادر شده آمده و در وبسایت اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر شد، تشکیل اتحادیه کارگری، شرکت در تجمعات کارگری، امضای بیانیه ها، اطلاع رسانی درباره وضعیت کارگران، مصاحبه با رسانه ها و راه اندازی وبسایت بوده است.

جعفر عظیم زاده بیست و ششم مهر ماه ۱۳۹۵ درباره صدور حکم یازده سال زندان، به کمپین گفت: «این حکم به دلیل فعالیت‌هایی صادر شده که من قبلا به دلیل آنها محاکمه و بازداشت شدم و به شش سال زندان محکوم شدم، در واقع الان هم زندانی ولی در مرخصی هستم و پس از اعتصاب غذا برای پیگیری و درمان در مرخصی به سر می برم.»

این فعال کارگری با اشاره به اینکه اتحادیه آزاد کارگران از سال ۱۳۸۶ و طبق قانون اساسی تشکیل شده و فعالیت کرده، گفت: «من به دلیل فعالیت‌های کاملا قانونی و مسالمت آمیز کارگری در قالب اتحادیه آزاد کارگران، یک بار در سال ۱۳۹۴ به شش سال حبس محکوم شده ام، الان دوباره به یازده سال محکوم شدم و پرونده دیگری هم به اتهام تشویش اذهان عمومی و اخلال در نظم عمومی دارم که در دادگاه در حال رسیدگی است و دلیل همه این اتهامات و پرونده‌ها هم فعالیت‌های صنفی بوده است مانند تشکیل اتحادیه، مصاحبه با رسانه‌ها و شرکت در تجمعات و اعتصاب‌های کارگری مسالمت آمیز و مدنی در جهت دفاع از حقوق کارگران و از جمله شخص خودم به عنوان یک کارگر.»

«اتحادیه آزاد کارگران ایران» در سال ۱۳۸۶ طبق آنچه در اساسنامه‌اش ذکر کرده، با حضور جمعی از کارگران، مزدبگیران و کارگران اخراجی و بیکار در مشاغل گوناگون و با هدف بهبود استانداردهای زندگی کارگران در ایران تشکیل شده است. جمع آوری طومار اعتراضی چهل هزار نفری کارگران، تجمع‌های اعتراضی مقابل مجلس و وزارت کار، هدایت و اجرای این تجمعات، اعتراض به حداقل دستمزد، اعتراض به ایجاد تغییرات ضدکارگری در قانون کار، نشست و ملاقات با دیگر تشکل‌های کارگری از قبیل سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه بخشی از فعالیت اعضای این اتحادیه در سال‌های اخیر بوده است.

جعفر عظیم زاده و شاپور احسانی راد اواخر اردیبهشت ماه سال ۹۴ بازداشت شدند و هر کدام به ترتیب پس از ۱۸ و ۲۶ روز بازداشت در سلول انفرادی و بازجوئی، با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شدند.

جعفر عظیم زاده، دبیر هیئت مدیره تشکل کارگری «اتحادیه آزاد کارگران ایران» است، او در سال ۱۳۹۴ به دلیل فعالیت‌های صنفی در دادگاه انقلاب تهران به شش سال حبس محکوم شد. آقای عظیم‌زاده اوایل اردیبهشت ۱۳۹۵ و زمانی که برای تحمل شش سال زندان در اوین به سر می برد در اعتراض به «نگاه امنیتی به فعالیت‌های صنفی» دست به اعتصاب غذا زد و روز ۱۰ تیرماه  سال ۹۵ پس از یک اعتصاب غذای ۶۴ روزه و با وضعیت جسمی خطرناک با وثیقه ۴۵۰ میلیون تومانی به مرخصی اعزام شد.

مبارزه با امنیتی‌ کردن فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی و صنفی، یکی از دغدغه‌های فعالان مدنی و کارگری در ایران است، اسماعیل عبدی، فعال کانون صنفی معلمان و آتنا دائمی، فعال حقوق بشر نیز در حال حاضر با مطالبات مشابهی در زندان اوین تهران دست به اعتصاب غذا زده‌اند، «اتحادیه آزاد کارگران» نیز در پایان بیانیه‌اش خواستار آزادی فعالان مدنی و صنفی و پایان دادن به امنیتی کردن فعالیت‌های صنفی و مدنی شده است: «ما با تاکید بر تداوم مبارزات خود علیه امنیتی کردن فعالیت‌های صنفی و مدنی، بر آزادی فوری اسماعیل عبدی، آتنا دائمی و کلیه زندانیانی که به دلیل فعالیت‌های آزادی‌خواهانه و عدالت‌طلبانه در زندان‌های کشور محبوس هستند پای می فشاریم و خواهان پایان دادن به امنیتی کردن فعالیت‌های صنفی و مدنی، آزادی ایجاد تشکل‌های مستقل محلی و سراسری کارگران و تشکیل نهادهای مدنی و اجتماعی مستقل و بدون وابستگی به دولت و نهادهای قدرت در  سطح کشور هستیم.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.